KRAJ AMERIČKE SVETSKE HEGEMONIJE, KOJU SMO OD MILOŠTE ZVALI "NOVI SVETSKI POREDAK"! ŠTA DA RADI SRBIJA?! Brutalna analiza Slobodana Antonića!
Podeli vest
Rusija je ušla u Ukrajinu i time ozvaničila kraj američke svetske hegemonije, koju smo od milošte zvali „Novi svetski poredak" (1989-2022) Šta će dalje biti videćemo
SAD je u tipičnoj Tukididovoj zamci. Dok američka dominacija ubrzano slabi, Vašington je u iskušenju da ugled spasava ratom protiv rivala u usponu - Rusije i Kine.
Sukob Rusije i Ukrajine uznemirio je svet, a ako bi do njega stvarno došlo ni Srbija ne bi bila pošteđena! Kakva bi bila pozicija naše zemlje ako bi eventualno došlo do rata? Sagovornici Informera smatraju da naša zemlja ne bi mogla da izbegne pritisak NATO Alijanse
03.02.2022
17:30
No, angloamerička imperija je u fazi senilnosti, i to ne samo zbog Bajdena. Nensi Pelosi (82), predsednica američkog Donjeg doma, u zvaničnom obraćanju, Ukrajinu hladnokrvno zove „Hungari". A Liz Tras (45), britanska ministarka diplomatije, meša Baltičko i Crno more, dok tokom zvaničnog sastanka s Lavrovom izjavljuje da su Rostov i Voronjež u Ukrajini.
I takva sklerotična i analfabetska politička elita da parira Putinu i Đinpingu? Pa, teško.
Ali, da se držimo mi naše muke. Veselin Simonović, danas već direktor Nove.rs, objavio je sledeće: „Predložio sam urednicima (Nove.rs) da sve najvažnije kandidate na svim izbornim nivoima (u Srbiji) pitaju da li podržavaju teritorijalni integritet Ukrajine" - kao test pitanje „za koga glasati".
Dakle, isti oni koji nam uši probiše s „prihvatanjem realnosti na terenu" i da smo „Kosovo dobili ratom, pa onda i izgubili ratom", odjednom su se setili „međunarodnog prava" i „teritorijalnog integriteta".
Eno, koliko još pre neki dan, Biljana Srbljanović na pitanje zašto Zapad (suprotno Badinterovom 3. zaključku) samo Srbiji nije priznao njene ju-granice, odgovara: "Po principu pobednika. Ko je jači. To je međunarodno javno pravo oduvek".
E, pa lepo. Ako je za Kosovo međunarodno javno pravo „ko je jači", onda ne možete sada da se žalite kako Rusi krše međunarodno pravo. Ne, oni baš poštuju to vaše pravo. Baš doslovno kako ga je objasnila ova naša velika humanistkinja i pacifistkinja.
Međutim, kvislinški trbuhozborci sada pokušavaju da nas nahvataju na nedoslednost. „Putin je ovim zabio nož u leđa Srbiji u njenoj borbi za Kosovo", podučava nas samozvana „doktorka političkih nauka" Aleksandra Jerkov. Ona kaže da je Putin, priznajući Donjeck i Lugansk, zapravo retrospektivno legitimisao zapadno priznanje Kosova.
Neće biti. Međunarodno pravo je vrsta opšteg dogovora kojim sve strane javno preuzimaju tačno određene obaveze. Ne može ona strana koja ga je dvaput brutalno prekršila - najpre zločinom protiv mira (1999), a onda priznanjem protivpravne secesije (2008) - sada da se žali da neko drugi „krši međunarodno pravo".
To ste pravo, gospodo, ubili 1999. i 2008. Tada ste, i pored svih upozorenja, bezobzirno uveli Srbljanovićkino „pravo jačega". Zato sad ne možete da se žalite na ma šta.
Jednako je bezobrazan pokušaj da se Ukrajina uvede kao „test pitanje" u naše predizborne borbe. Time se pokušava izbaciti Srebrenica i Kosovo, lakmus test svake autokolonijalne ideologije i petokolonaške politike.
Ranije su otvoreno propagirali da se prizna „genocid" u Srebrenici. „Stranka slobode i pravde saopštila je da svaki 11. jul, Dan sećanja na genocid u Srebrenici, treba da bude posvećen srebreničkim žrtvama", javila je Beta 11. jula 2020. „Sadašnje vlasti nastavljaju s negiranjem i relativizovanjem genocida u Srebrenici", ocenila je, isti dan i Demokratska stranka.
Nazovimo stvari pravim imenom - genocidom", rekao je za Srebrenicu, godinu pre toga, Dobrica Veselinović.
Da se u naš krivični zakonik unese kazna od 90 dana zatvora za negiranje „genocida" u Srebrenici, založio se i Srđan Dragojević, sadašnji Ponošev savetnik („U slučaju maloletnih lica, roditelji idu na odsluženje kazne".
Ideju kažnjavanja „negatora" podržala je i Biljana Srbljanović. „Ili si negator ili nisi - oni insistiranjem na negaciji genocida postaju živi dokaz da je zakon neophodan i da se mora primenjivati".
Onda su, pred ove izbore, iznenada promenili ploču, te počeli da govore da oni samo poštuju skupštinsku Deklaraciju o Srebrenici (2010). U njoj se, navodno, prećutno priznaje genocid. To je među prvima ustvrdio Radomir Lazović, na šta se zatim nadovezao i Ponoš.
Ipak, za razliku od Lazovića, Ponoš nije bio izričit da rezolucija priznaje genocid. Samo je rekao da će je poštovati - mada je ostavljao utisak da misli isto što i Lazović. Provladine novine odmah su ga napale da se time otvoreno „složio se da je u Srebrenici bio genocid".
Jedan provladin analitičar čak je zatražio da se Deklaracija, kojom se, po njemu, „posredno prihvata da se dogodio genocid, jer se poziva na presude Haškog tribunala" poništi u narednoj Skupštini. Time je unošenje konfuzije u javnost podignuto na enti stepen.
Koga zanima, izvorni tekst Deklaracije (20/2010-3) može se naći ovde <https://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/sgrs/skupstina/deklaracija/2010/20/1/reg>. U njemu se, najpre, uopšte ne pominje Haški tribunal, već Međunarodni sud pravde. A ni za Srebrenicu se nigde ne upotrebljava reč „genocid". Samo „priznanje" glasi ovako: „Skupština najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici jula 1995. godine, na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde".
Izraz „na način utvrđen" uopšte se ne odnosi na kvalifikaciju zločina. Odnosi se na način na koji je zločin izvršen. Kako kažu pravnici: „način je u krivičnom pravu radnja izvršenja, a ne pravna kvalifikacija". Ratni zarobljenici streljani su, bez suda, tada i na tom mestu, i taj deo presude MSP-a se prihvata. Ali, nema govora da se Deklaracijom automatski pristaje i na pravnu kvalifikaciju zločina. Pogotovo ne u smislu retardiranih presuda Haškog tribunala.
Za Deklaraciju je, da podsetim, tada glasao i SPS. Zar bi prefrigani Dačić pristao da sebi namakne omču „genocidaša" oko vrata? Uostalom, da je Deklaracija faktičko priznanje, ne bi Marinika Tepić, šest godina docnije, podnela „Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici".
Srbija nikada, ni posredno i neposredno, nije pristala na diskurzivno nasilje o „genocidu" u Srebrenici. A Savet bezbednosti UN, koji je osnivač i nadređen Haškom tribunalu, odbio je 2015. britansku rezoluciju o srebreničkom „genocidu". Nikada na tu neistinu nećemo, ni otvoreno i prećutno, da pristanemo. Zato su Srebrenica i Kosovo, a ne Ukrajina, ordalija za svakog srpskog političara koji želi naše glasove.
Srbija je samo za doslednu primenu međunarodnog prava. Bespravlje je počelo s Kosovom (2008). Odatle ima započeti i vraćanje u pravne okvire. Dakle, samo od Kosova. A Srbi sankcije da uvode drugim narodima neće i ne mogu. Znamo koliko običan svet zbog njih strada. Ako ih nismo uvodili zbog našeg Kosova (2008), e vala nećemo ih uvoditi ni zbog Ukrajine (2022).
Eto tako Srbi misle. A kolonijalni ološ, kako na vlasti, tako i u opoziciji, možda im se ovo ne sviđa. Onda neka lepo nađu neki drugi narod kome će zasesti na grbaču.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srbija da uđe u sastav RF u zamenu za ofanzivno oružje i raketne sisteme i da ruska vojska ima makar jednu vojnu bazu i 10 000 vojnika u srbiju sa kojima bi smo zajedno krenuli u oslobađanja KiM od natovca
Ja mislim da je ovo lako resiti.Neka nase zvanicno rukovodstvo pita Zv. Rukovodstvo Ukraine da se javno izjasne da li su Ameri i EU krivi za bombardovanje i cepanje Srbije.Sto oni misle javno za to mi se izjasnimo identicno.
Ne parira Putinu sklerotična i analfabetska politička elita. Ona je samo za TV da izigrava neke izabrane od naroda... oni uopšte nisu bitni. To sve rade neki drugi, to je više nego očigledno još od Klintona, da ne pominjem onog spikera, koji čak ni za glavnog urednika nije, Obamu...
Niko ne pominje Izrael a paralela je savrsena. Proklamovani cilj specijalne vojne akcije je da se razoruza potencijalna pretnja po sigurnost drzave. Iz istog razloga je Izrael okupirao deo teritorije suverene, medjunarodno priznate Sirije. Redovno bombarduje teritoriju Sirije da Hezbolah ne bi ojacao i ugrozio Izrael. I zbog toga mu niko nije uvodio sankcije niti suspendovao. Radi se o identicnim slucajevima.
Problem je što je EU taoc anglosaksonske elite, odnosno nekih 300 porodica bezobrazno bogatih. Njihovo bogatstvo je stvarano u kolonijama i otimano u ime krune i danas su te zemlje pod upravom engleza. Savez koji je ratujući povećao moć i bogatstvo stvorio je fikciju da je svet samo njihov i koristeći moć i bogatstvo, koristeći sve što im je na raspolaganju bilo zakonito ili ne imalo je uvek cilj otimanje i porobljavanje.Tako su u poslednjih 120 godina upravljale kvislinškim i korumpiranim vladama država i proizvele dva globalna rata i desetine ograničenih, cilj je isti, jedino le rizik velik i to ih jedino odvraća, strah da ne izgube oteto.
Srbija da primi sto vise izbeglica iz Ukrajine koji su isto nasa braca ko i Rusi a osim toga skolovan i vredan narod, takvi nam trebaju.
Isterati dzihadiste migrante sve fino u rukavicama i tako zacepiti usta zapadnim ratnohuskacina a kroz ljudsku pomoc i sebi i drugima
Dozvola američkog predsednika Džozefa Bajdena Ukrajini da koristi američke rakete dugog dometa za udare na rusku teritoriju mogla bi potpuno da uništi odnose između Ruske Federacije i Sjedinjenih Država, upozorio je predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin.
Džo Bajden je ponovio podršku američke vlade Ukrajini na samitu G20 u Rio de Žaneiru, u Brazilu, iako se nije direktno osvrnuo na odluku da za ukrajinsku upotrebu raketa dugog dometa dalo zeleno svetlo, prenosi Bi-Bi-Si.
Prekid vatre i postizanje političkog rešenja sukoba u Ukrajini je ono što može da zadovolji interese svih strana, izjavio je danas portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lin Đijan.
Sukob Rusije i Ukrajine uznemirio je svet, a ako bi do njega stvarno došlo ni Srbija ne bi bila pošteđena! Kakva bi bila pozicija naše zemlje ako bi eventualno došlo do rata? Sagovornici Informera smatraju da naša zemlja ne bi mogla da izbegne pritisak NATO Alijanse
Poslanica ruske Dume Marija Butina izjavila je danas da administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena rizikuje izbijanje trećeg svetskog rata time što je dozvolila Ukrajini da upotrebi oružje proizvedeno u SAD za napade duboko na teritoriji Ruske Federacije.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je nekadašnji šef obezbeđenja Milan Veruović, koji je u poslednjim trenucima bio sa Zoranom, Vojislav Šešelje predsednik SRS i doktor Miljko Ristić.
Zoran Stanković (49) iz Osipaonice pucao je u glavu bivšoj ljubavnici Aleksandri Lazić (28) iz Lipa, a potom je presudio sebi jednim hicem u slepoočnicu! Krvava drama se odigrala pre tačno deset godina u Aleksandrinoj kući, u kojoj je živela sa majkom i dvoje maloletne dece.
Kadetkinja treće godine Vojne akademije, Sanja Marković (21), iz Niša nastupiće za našu boksersku reprezentaciju na Balkanskom prvenstvu koje će biti održano u Loznici od 16. do 24. novembra, i to će biti njeno prvo veliko takmičenje u dresu reprezentacije.
U moru negativnih iskustava sa komšijama, nedavno je pristigla poruka o humanosti, prijateljstvu i ženskoj solidarnosti, priča koja je sve raznežila i koja zasigurno zaslužuje da se za nju čuje.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da je u Srbiji od 4. do 10. novembra zabeleženo 6.452 slučaja oboljenja sličnih gripu i to najviše u Zlatiborskom, Moravičkom i Šumadijskom okrugu, dok su najviše uzrasno-specifične stope zabeležene u uzrasnim grupamadece mlađe od četiri, pet do 14 godina.
Fudbaleri Srbije remizirali su u poslednjem kolu A4 Grupe Lige nacija sa selekcijom Danske (0:0), a svoje utiske odmah po završetku meča izneo je selektor "orlova", Dragan Stojković Piksi.
Odgovor Moskve na napade zapadnim raketama dugog dometa duboko na rusku teritoriju biće adekvatan i opipljiv, upozorila je danas portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova i naglasilasila da će to značiti direktno učešće Sjedinjenih Američkih Država i "njihovih satelita" u sukobu protiv Rusije.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj potvrdio je večeras da je Ukrajina dobila dozvolu administracije odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena da koristi rakete dugog dometa za napade duboko u Rusiji u radijusu od 300 kilometara.
Ubrzo nakon pobede na izborima, Donald Tramp je počeo da stavlja svoju administraciju na konzervativne tvrdolinijaše koji su spremni da potencijalno preuzmu njegovu agendu za imigraciju.
Rusija ima sisteme koji mogu da presretnu američke operativno-taktičke rakete "atakams", saopštio je glavni i odgovorni urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Korotčenko.
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
Među brojnim poznatim imenima koja igraju u seriji "Ljubav u tišini" je i Saša Joksimović, koji ističe da mu je izuzetna čast što je deo ovog projekta.
Lozinke koje se baziraju na jednostavnim kombinacijama ili lako pogađaju na osnovu ličnih podataka, poput imena ili datuma rođenja, vrlo su nesigurne. Da biste zaštitili svoje naloge, kreirajte lozinku koja je dugačka, raznovrsna i potpuno nasumična.
Ruska salata je jedno od najpoznatijih jela koje se priprema za različite prilike, a dodavanjem hrskave jabuke, možete joj dati potpuno novi, osvežavajući ukus.
Mašina za sušenje veša može biti izuzetno praktična, ali nije pogodna za sve vrste odeće. Neke tkanine i materijali, poput svile, vune ili odeće sa dekorativnim elementima, bolje je sušiti na vazduhu kako bi se očuvala njihova kvaliteta i dugotrajan izgled.
Modni dizajer Bata Spasojević danas će održati reviju kojom će ujedno obeležiti jubilarnih 30 godina karijere, a događaj će se održati u jednom beogradskom hotelu.
Brojne poznate ličnosti pojavile su se večeras na crvenom tepihu, na reviji modnog kreatora Bate Spasojevića, a među prvima su stigle pevačica Mira Škorić i njena ćerka Milica Jeremić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.