Potražnja za litijumom i drugim kritičnim mineralima vrtoglavo raste! Ovo tvrdi Međunarodna agencija za energiju, ali ističe da zabrinutost oko ponude ostaje!
Podeli vest
Potražnja za kritičnim mineralima ključnim za budućnost usredsređenu na tehnologije sa niskim i nultim emisijama raste, prema Međunarodnoj agenciji za energiju, a sve veće potrebe energetske industrije smatraju se ključnim pokretačem.
U novom izveštaju objavljenom u utorak, organizacija sa sedištem u Parizu je saopštila da je u periodu između 2017. i 2022. došlo do „utrostručenja ukupne potražnje za litijumom, skoka potražnje za kobaltom od 70%, a potražnje za niklom od 40%.
Nemački medij Mittelstand Cafe piše da budućnost nije moguća bez skladištenja baterija, te da je samim tim litijum veoma popularna sirovina, da cena istog raste i da se s punim pravom naziva 'belim zlatom'.
Otkriće iranskog rezervoara litijuma moglo bi da dovede do promene u regionalnom balansu snaga i da Teheranu obezbedi geopolitičku i ekonomsku poziciju bez presedana, rekla je izraelski stručnjak za geopolitiku Anat Hohberg Marom u subotu za izraelski list "Maariv".
03.07.2023
08:23
IEA-ov pregled tržišta kritičnih minerala kaže da je glavni faktor koji stoji iza povećanja bila „tražnja energetskog sektora“.
Ulaganja u razvoj kritičnih minerala porasla su za 30 odsto u 2022. godini, nadovezujući se na rast od 20 odsto u 2021. godini, saopštila je IEA.
- Kompanije specijalizovane za razvoj litijuma zabeležile su povećanje potrošnje od 50 odsto, a slede one koje se fokusiraju na bakar i nikl - dodaje se, napominjući da su kompanije u Kini skoro udvostručile svoju potrošnju na investicije prošle godine.
Srbija je izgubila šansu da automobilski gigant "Volvo" izgradi fabriku u Inđiji. Zbog prošlogodišnjih protesta grupe lažnih ekologa, koji se navodno brinu o zaštiti životne sredine, država je odustala od iskopavanja litijuma u Jadru. "Volvo" je imao nameru da u Inđiji pravi električne automobile, a za to bi se koristile baterije napravljene od litijuma koji bi se iskopavao u okolini Loznice.
15.06.2023
07:30
U decembru 2022, IEA je rekla da su obnovljivi izvori na putu da prestignu ugalj i postanu najveći izvor proizvodnje električne energije na planeti do sredine ove decenije. Tolika je uloga koju kritični minerali igraju u radu tehnologija uključujući turbine na vetar i električna vozila, ulozi su veliki. Ako se svi projekti planirani za sektor kritičnih minerala ostvare, možda će biti dovoljno zaliha za ispunjavanje klimatskih obećanja koje su objavile vlade, saopštila je IEA. Međutim, pred nama su izazovi, sa rizikom od kašnjenja projekata, kao i sa „nedostacima specifičnim za tehnologiju“ koji pružaju „malo prostora za samozadovoljstvo u vezi sa adekvatnošću snabdevanja“.
U znak ogromnog zadatka sa kojim se planeta suočava, IEA je saopštila da će do kraja ove decenije biti potrebno još projekata kako bi se globalno zagrevanje ograničilo na 1,5 stepeni Celzijusa, što je ključni cilj Pariskog sporazuma. Veličina tržišta za minerale koji su ključni za energetsku tranziciju dostigla je 320 milijardi dolara u 2022. godini, što je udvostručenje u poslednjih pet godina. Nova preduzeća u sektoru kritičnih minerala prikupila su 1,6 milijardi dolara prošle godine, što je rekord. Rekordna primena tehnologija kao što su baterije i solarni PV je, kako je saopštila IEA, pokretala „neviđeni rast na kritičnim tržištima minerala“.
S obzirom na njihovu ogromnu važnost za tehnologije niske emisije i nulte emisije – litijum je, na primer, sastavni deo baterija koje napajaju EV – razvoj lokacija koje mogu da kopaju i prerađuju kritične minerale ima značajan geopolitički aspekt. Kina, na primer, predvodi ekstrakciju grafita i retkih zemalja i preradu litijuma, prema analizi IEA. Uprkos tome, druga najveća svetska ekonomija i dalje se u velikoj meri oslanja na drugu zemlju, Demokratsku Republiku Kongo, za kobalt. Sve u svemu, u izveštaju IEA se navodi da je u poslednjih nekoliko godina ostvaren ograničen napredak kada je u pitanju diverzifikacija izvora snabdevanja, dodajući da se „situacija u nekim slučajevima čak i pogoršala“. Pozivajući se na svoju analizu cevovoda projekata, IEA je rekla da postoje znaci „donekle poboljšane slike“ za rudarstvo, ali je dodala da su operacije rafiniranja druga priča.
- Većina planiranih projekata je razvijena u postojećim regionima, pri čemu Kina drži polovinu planiranih litijumskih hemijskih postrojenja, a Indonezija predstavlja skoro 90% planiranih postrojenja za preradu nikla. Akreditacije za održivost celokupne industrije kritičnih minerala takođe treba poraditi. IEA je saopštila da se povlačenje vode skoro udvostručilo između 2018. i 2021. godine, dok su emisije gasova staklene bašte bile tvrdoglavo visoke. „U ključnom trenutku za prelazak na čistu energiju širom sveta, ohrabreni smo brzim rastom tržišta kritičnih minerala, koji su ključni za svet da postigne svoje energetske i klimatske ciljeve - rekao je Fatih Birol, izvršni direktor IEA.
- I pored toga, veliki izazovi ostaju - dodao je Birol.
- Mnogo više treba da se uradi kako bi se osiguralo da lanci snabdevanja za kritične minerale budu sigurni i održivi - zaključio je Birol.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nemački medij Mittelstand Cafe piše da budućnost nije moguća bez skladištenja baterija, te da je samim tim litijum veoma popularna sirovina, da cena istog raste i da se s punim pravom naziva 'belim zlatom'.
Alijansa će ojačati vojno prisustvo u Baltičkom moru, nakon što je Finska zadržala tanker, povezan sa Rusijom, zbog mogućnosti da je korišćen za vršenje sabotaže, rekao je generalni sekretar NATO pakta Mark Rute.
Ranjeni severnokorejski vojnik, koga su zarobile ukrajinske trupe u regionu Kurska u Rusiji, podlegao je danas povredama, saopštila je južnokorejska obaveštajna agencija, pozivajući se na obaveštajne podatke iz "prijateljske zemlje".
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, rušenje duboke države i moguće planove novoizabranog predsednika Amerike - Donalda Trampa.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili ekonomista Vladimir Đukanović i istoričar dr Stanislav Sretenović, govorili su o ratu u Ukrajini ali i o svim aktuelnim svetskim temama.
U današnjoj emisiji "Info dan" na Informer televiziji gosti su bili Tomislav Bokan iz Pokreta Dinara-Drina-Dunav i savetnik potpredsednika Vlade Marko Šćepanović
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
U narodu oduvek važi pretpostavka da većina muškaraca cveće kupuje svojoj lepšoj polovini kada žele da se "izvuku i operu" nakon neprijatnih situacija, pa možemo samo zamisliti, šta je nepoznati muškarac uradio, kada je u Valentininoj cvećari kupio buket čija je vrednost skoro 1.500 evra.
Sa snegom i obilnim padavinama, u Srbiju je stigao i novi, bizarni, tik-tok izazov među decom! U cilju zabave i žudeći za lajkom ugrožavaju ljude i njihovu bezbednost!
Prema odluci Saveta ministara, od 1. januara 2025. godine, Bugarska će zatvoriti šest graničnih prelaza na granici sa Grčkom, nakon što postane punopravna članica Šengen zone.
U Srbiji se narednih dana očekuje stabilno vreme i bez padavina, dok će početkom naredne sedmice biti tmurno, maglovito i hladno, uz povremene sunčane periode, dok nas tokom prvog dana januara očekuju prave prolećne temperature.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras u kraljevačkoj Dositijevoj ulici, kada je na dva pešaka naletelo vozilo kurirske službe marke "folksvagen" kojim je upravljavla N.P. (30).
Barbara Vitez (15), devojčica iz Sente, nestala je pre osam godina. Poslednji put viđena je krajem novembra 2016. na mostu preko Tise i od tada joj se gubi svaki trag. Barbarin otac je povodom godišnjice nestanka na društvenim mrežama objavilo njene fotografije sa porukom u kojoj je izrazio nadu da će se vratiti kući.
U saobraćajnoj nesreći koja se, pod još nerazjašnjenim okolnostima, dogodia oko 16.30 na pešačkom prelazu u Dositejevoj ulici u Kraljevu, povređeno je dvoje maloletnika.
Večeras, nešto posle 18 časova, u ulici Ljutice Bogdana u Loznici izbio je požar u porodičnoj kući. U požaru su povređene dve žene, majka i ćerka, koje su prevezene u Zdravstveni centar Loznica.
Crvena zvezda pobedila veliku Barsu nasred Blaugrane 78:74, a Partizan srušio Fenerbahče u krcatoj Areni 90:81 i odmah je i stanje na tabeli mnogo lepši.
Izuzetna borba, uspeli smo da ostvarimo veliku pobedu za nas, rekao je Janis Sferopulos nakon ogromnog slavlja Crvene zvezde na gostovanju Barseloni (78:74) u 18. kolu Evrolige.
Na pravdi Boga, sudije su Alekseju Pokuševskom u kratkom vremenskom periodu dosudile dva nepostojeća faula i time ga bez razloga uvele u problem sa faulovima.
Moldavija je saopštila da će smanjiti izvoz električne energije i uvesti mere za smanjenje potrošnje za najmanje trećinu od 1. januara, u trenutku kada se priprema za prekid isporuke ruskog gasa.
Kako prenose mediji, kompanija „Ural FORES“ će isplatiti nagradu ruskom vojnom osoblju u iznosu od 15 miliona rubalja za uništenje prvog američkog lovca F-16.
Vladislav Petković Dis jedan je od najznačajnijh autora srpske književnosti 20. veka, a njegova prva zbirka "Utopljene duše" smatra se jednom od najzačajnijih zbirki srpske moderne.
Uz seriju "Otpisani" i njen nastavak "Povratak otpisanih" odrastale su generacije gledalaca, a ipak su publici ostali nepoznati mnogi detalji sa snimanja.
Pozorište Atelje 212 tradicionalno za Novogodišnje i Božićne praznike, poslednjeg vikenda u ovoj godini daruje svoju publiku sa50% popusta na karte za predstave u januaru!
Trenutno smo u ovom hladnom talasu, a sneg koji je padao pre nekoliko dana prerastao je u poledicu koja zna da i te kako napravi probleme onima koji se nađu na ulici.
Poznati estradni frizer Peđa Božić godinama važi za jednog od najboljih u svom poslu kako na ovim prostorima tako i šire, pa mnoge poznate dame svoju "glavu" prepuštaju upravo njemu. Andreana Čekić je jedna od njih, ali sa njom Peđa muke muči jer pevačica više voli da stavi periku nego da se satima sređuje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.