• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: ZP/novosti

09.04.2020

14:28

GRAĐANI U ŠOKU! Banke zaboravile na moratorijum, sa računa skidaju kamatu na dozvoljeni minus, EVO ŠTA KAŽE PROPIS!

Zaštitnik potrošača

GRAĐANI U ŠOKU! Banke zaboravile na moratorijum, sa računa skidaju kamatu na dozvoljeni minus, EVO ŠTA KAŽE PROPIS!

Podeli vest

Bankari kažu da neće skidati ni naknadu na dozvoljeno prekoračenje. Tokom moratorijuma, kamata se obračunava, ali se ne naplaćuje

Poslednjih 10 dana dužnici za gotovinske, poljoprivredne, stambene, ali i sve ostale kredite, kojima su u tom periodu pristizale rate, uverili su se da se Odluka Narodne banke Srbije o tromesečnom moratorijumu primenjuje.

 

 

I tako će biti za još najmanje dve rate. Mnoge je, međutim zbunila situacija sa dozvoljenim minusom. Dok je zamrzavanje kamate i na ovu pozajmicu neke obradovao, veliki broj sugrađana bio je šokiran kada im je početkom aprila sa računa skinuta kamata, a zatim isplata stornirana, pa novac vraćen na račun, pišu Večernje novosti.

 

 

NAJSKUPLjI KREDIT

Veliki broj građana koristi dozvoljeni minus u punom iznosu i plaća kamatu na ukupan iznos.

Stručnjaci im savetuju da im je isplativije da podignu gotovinski, ili refinansirajući zajam, koji imaju znatno pogodnije kamate od dozvoljenog prekoračenja.

Naglašavaju da je "minus" najskuplji kredit.

Iako u Odluci Narodne banke Srbije stoji da se tokom vanrednog stanja neće obračunavati zatezna kamata na dospela, a neizmirena potraživanja i neće pokretati postupak izvršenja i prinudne naplate, čini se da nedoumice oko tromesečne pauze u otplati dugova nemaju samo klijenti, već i pojedine finansijske ustanove.

Procenjuje se da u Srbiji ima 7,5 miliona tekućih računa koje je otvorilo pet miliona građana, kao i da je isto toliko i dozvoljenih mesečnih prekoračenja.

Na sreću mnogih, tokom moratorijuma neće se skidati ni kamata kako zbog ugovorenog tako i nedozvoljenog minusa!

Iz Udruženja banaka Srbije kažu da i ove kamate podležu moratorijumu. Ugovorene kamate na iskorišćeni iznos svakog meseca će se obračunavati, ali će se pripisati tek po isteku tromesečne pauze.

 

Rok važenja dozvoljenog prekoračenja se produžuje najmanje za period trajanja moratorijuma. Prema odluci NBS i tu opciju klijenti mogu da odbiju i nastave sa redovnom otplatom.

- Kamata na dozvoljeni minus se obračunava, ali se ne naplaćuje tokom moratorijuma, već se pripisuje osnovnom dugu na kraju meseca - objašnjavaju bankari.

- Na kraju moratorijuma klijent će za iznos kamata za ta tri meseca imati više iskorišćenog dozvoljenog minusa. Ako je do moratorijuma, recimo imao 10.000 dinara iskorišćenog dozvoljnog minusa, a kamata se za tri meseca skupi na 300 dinara, iskorišćeni limit će biti 10.300 dinara nakon prolaska moratorijuma.

 

 

USLOVI ZA OTVARANJE 

Da bi otvorili dovoljeni minus, građani moraju da imaju tekuće račune za svoja primanja, a kao kriterijum za iznos dozvoljene pozajmice većina banaka uzima tromesečna primanja.

Prosečan iznos dozvoljenog prekoračenja je oko 47.000 dinara, a oko 250.000 tekućih računa je skliznulo u nedozvoljeni minus.

Tokom moratorijuma, za sve klijente Kredi agrikol banke, koji to žele, kamata se neće naplaćivati ni za jedan kredit, pa ni za dozvoljeni minus. A kako kažu - čak ni za nedozvoljen!

Osim ovog pravila koje važi za sve banke, Kredi agrikol banka je donela odluku da svim medicinskim radnicima omogući besplatni dozvoljeni minus do kraja godine.

Za njih kamata neće biti ni obračunata, pa ni naplaćena do kraja godine. Na mesečnom nivou, kamata je od dva do 2,7 odsto.

Dozvoljeni minus je omiljena kreditna varijanta građana Srbije, verovatno jer je lako dostupan, a procedura odobrenja je jednostavna i brza. Problem je što je, ujedno i ubedljivo među najskupljim bankarskim proizvodima. Pri kraju prošle godine, kamata na dozvoljeni minus u proseku je iznosila 28,22 odsto, a na nedozvoljeni 33,74 odsto.

 

Pratite Zaštitnik potrošača na Fejsbuku OVDE

Pratite Zaštitnik potrošača na Tviteru OVDE
 
Čitajte Zaštitnik potrošača:Zastitnikpotrosaca.rs

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set