• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/D. I.

05.12.2022

21:59

70 GODINA POSTOJANJA MUZEJA NIKOLE TESLE! U ovom zdanju čuva se čak i njegova urna, otkriveno kada je tu donešena!

informer.rs

Kultura

70 GODINA POSTOJANJA MUZEJA NIKOLE TESLE! U ovom zdanju čuva se čak i njegova urna, otkriveno kada je tu donešena!

Podeli vest

Veliki broj ličnosti iz sveta nauke i umetnosti danas je obeležilo 70 godina postojanja muzeja "Nikole Tesle", a direktorka ustanove Ivona Jevtić otkrila je šta sve ovo mesto sadrži

Ustanova u kojoj je sačuvana uaostavština slavnog naučnika Nikole Tesle danas je napunila 70 godina od kada je otvorena.

Foto: informer.rs

Ivona Jevtić, direktorka Muzeja Nikole Tesle

Muzej u Beogradu jedini čuva originalnu ličnu zaostavštinu Tesle, koju čine vredne kolekcije od preko 160.000 dokumenata, oko 2.000 knjiga i časopisa, preko 1.200 istorijsko-tehničkih eksponata, više od 1.500 fotografija i staklenih ploča, kao i preko 1.000 planova i crteža.

U ispunjenom prostorijama muzeja pred brojnim novinarima i zvanicama demonstrirana je upotreba nekoliko eksponata, a u svom obraćanju direktorka Ivona Jevtić je istakla značaj 70. godišnjice "od osnivanja najznačajnijeg muzeja u Srbiji".

Foto: informer.rs

Ivona Jevtić i Jelena Gavrilović

- Muzej je osnovan na današnji dan 5. decembra 1952. godine, a za javnost je otvoren 20. oktobra 1955. godine i bio je prvi tehnički muzej u Jugoslaviji. Otvaranju su prisustvovale mnoge poznate ličnosti iz sveta nauke i kulture. Ovom prilikom predstavljena je stalna postavka na kojoj su posetioci mogli posmatrati verno izrađene modele po Teslinim nacrtima. Jedan od njih možda i najčuveniji, pokazuje dejstvo obrtnog magnetnog polja. Isto ono jaje koje je zadivilo posetioce Svetske izložbe u Čikagu 1893. godine predstavljeno je i beogradskoj publici. Izloženi su i prvi Teslini indukcioni motori, maketa hidrocentrale koja ilustruje Teslin polifazni sistem prenošenja, razni generatori, transformatori i teledirigovana maketa broda. Dve godine nakon toga, 1957. u muzej je doneta i urna sa posmrtnim ostacima Nikole Tesle, pa tu godinu i možemo smatrati početnom godinom muzeološke delatnosti jer je tek tada bila upotpunjena stalna postavka - rekla je Jevtić i dodala:

- Uviđajući univerzalni značaj Nikole Tesle i njegovog stvaralaštva, Koićiro Macura, generalni direktor Unesko-a je 16. oktobra 2003. godine, deo Tesline ostavštine, pod nazivom Arhiva Nikole Tesle, kao deo pokretnog dokumentarnog nasleđa čovečanstva, uvrstio u Registar Pamćenje sveta, što predstavlja najviši oblik zaštite nekog kulturnog dobra. U pratećem pismu koje je Komisija uputila muzeju, istaknuto je i sledeće: „... Uključenje ovog dokumentarnog nasleđa u registar „Pamćenje sveta“ odražava njegovu izuzetnu vrednost i zahteva da se ono zaštiti za dobrobit čitavog čovečanstva. Isto tako nudi izvanrednu mogućnost da se skrene pažnja na važnost kolektivnog pamćenja i potrebu da se ono sačuva i da se omogući što većem broju ljudi da mu ovo dokumentarno nasleđe bude dostupno.“ Na nacionalnom nivou, Narodna skupština Republike Srbije je 2005. godine donela Odluku o utvrđivanju arhivske građe koja se čuva u Muzeju Nikole Tesle kao Lični fond Nikole Tesle, za kulturno dobro od izuzetnog značaja.

Foto: informer.rs

Muzej "Nikole Tesle"

Ona je istakla da osim Ličnog fonda Nikole Tesle, čija je vrednost utvrđena i na nacionalnom i na međunarodnom nivou, važan resurs za dodatno izučavanje njegovog rada i života predstavljaju i svi ostali fondovi koji se čuvaju u muzeju.

- Materijal iz ovih fondova je dragocen jer nam pruža uvid u nešto širi kontekst, istorijski i individualni, ukazuje nam na zalaganje nekih pojedinaca koji su sa manje istorijske distance od nas danas, imali priliku da temeljno istraže Teslin doprinos razvoju čovečanstva. Bez obzira što njihov tvorac nije bio Tesla, oni su važan i nezaobilazan materijal svim istraživačima koji žele da steknu detaljniji uvid u Teslinu misao.

Inače, sadašnja postavka Muzeja Nikole Tesle urađena je sredinom 2016. godine. Autor postavke je bivši direktor dr Branimir Jovanović. Ova postavka je obogaćena novim tehnologijama i dragocenim saznanjima koja su u međuvremenu stečena. Danas muzej može da se pohvali izuzetnom saradnjom sa mnogobrojnim nacionalnim i međunarodnim institucijama i gostujućim izložbama širom sveta na kojima je dostojno prikazano delo srpskog velikana Nikole Tesle.

BONUS VIDEO:

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Magazin

Džet set