Čudesna priča Srbina koji se družio sa Čarlijem Čaplinom: U Ameriku otišao sa 13 dolara u džepu, a susret sa jednim režiserom promenio mu je život iz korena
Podeli vest
Jedan naš iseljenik koji se vraćao u Ameriku dao mu je adresu svog prijatelja u Njujorku, što je Slavko prihvatio, a on ga kao slikara preporučio jednoj modnoj radnji.
Selo Dobrinci postalo je svetski poznato po Slavoljubu Slavku Vorkapiću (1894-1976), američkom filmskom teoretičaru, montažeru i reditelju, koji je rođen u ovom sremskom mestu.
Poslednju epizodu serije obeležila je emotivna scena srećne porodice, koju su činili Sloboda Mićalović, Ivan Bosiljčić i mala Teodora Jelisavčić.
27.06.2024
09:53
Kao mladić avanturističkog duha, Slavko se sa 26 godina i jedva sakupljenih 13 dolara u džepu, otisnuo u Ameriku i krenuo u ostvarivanje dugoočekivanog sna. Preko "bare" ga odmah zapažaju po lepim crtežima, koje je prodavao da bi došao do nekakve zarade, a kasnije ulazi u svet filma, gde sa poznatim glumcima i režiserima sarađuje, što je bila njegova najveća želja, da se oproba u filmskoj industriji. Dobričani u njegovu čast postavili su spomen-ploču u centru sela, koja danas čuva uspomenu na Slavka Vorkapića.
Vorkapić se rodio 17. marta 1894. godine, a školu je učio u Sremskoj Mitrovici i Zemunu. Posle šestog razreda gimnazije, prešao je u Beogradi upisao se u tadašnju Umetničku zanatsku školu. Godine 1912. dobio je stipendiju Matice srpske i nastavio studije na Slikarskoj akademiji u Budimpešti. Međutim, te godine rat ga zatiče kod sestre u Kruševcu, ali brzo dobija posao nastavnika crtanja u gimnaziji u Kratovu.
Insert Đuričkovog gostovanja se poajvio na društvenim mrežama i izazvao lavinu negativnih komentara na njegov račun.
26.06.2024
14:15
Foto: Printscreen/Youtube
Slavko Vorkapić tokom crtanja jednog od portreta
Posle povlačenja, preko Crne Gore i Albanije, dospeo je sa ostalim izbeglicama u Francusku. U Parizu je odmah primljen u Akademiju lepih umetnosti, a kasnije nastavlja slikarske studije u slobodnoj akademiji Ranson na Monparnasu. Međutim, ljubav prema filmu sve se više manifestuje, i izvrsni američki filmovi sa Čaplinom, Daglasom Ferbanksom, Viljemom Hartom i drugima, sve ga više učvršćuju u uverenju da će on svoje namere, ideje i snove najbolje moći da ostvari kroz film.
U tom periodu, francuski film je "tapkao u mestu", pa je Vorkapić osetio da "to nije to" i da ako želi, a želeo je da stvori nešto umetničko, jedino može da postigne samo u SAD. Najzad mu se sreća osmehnula. Jedan naš iseljenik koji se vraćao u Ameriku dao mu je adresu svog prijatelja u Njujorku, što je Slavko prihvatio, a on ga kao slikara preporučio jednoj modnoj radnji. Vlasnik radnje ga angažuje da crta reklame, uz nedeljnu platu od 25 dolara. Ali, kada je od jedne bogate Amerikanke, za izradu portreta dobio 150 dolara, Slavko se posle četiri meseca provedenih u Njujorku, seli u San Francisko, gde počinje da radi u konzulatu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca na popunjavanju pasoša. Međutim, tu se nije dugo zadržao i prelazi u Los Anđeles, gde se zapošljava kod jednog fotografa.
Foto: Printscreen/Youtube
Slavko Vorkapić u Parizu
- Jednog dana ušao je u atelje mlad i elegantan gospodin i upitao da li je jedna od mojih izloženih slika za prodaju. Bio je to Reks Ingram, čuveni reditelj nemih filmova i suprug čuvene glumice Alise Teri Ingram. Kupio je sliku i počeli smo da sarađujemo - ispričao je Slavko u pismu, koje je dostavio njegov brat Ranko, a ostalo je zabeleženo u Spomenici Matice srpske, a prenosi portal sm.
U to vreme Vorkapić se upoznaje sa čuvenim filmskim radnikom Robertom Florijem, koji o filmu kao o umetnosti ima isto mišljenje kao i Slavko. Njih dvojica snimaju svoj prvi film "Život i smrt holivudskog statiste br. 9413". To je mala satira o bednom položaju filmskog statiste u Holivudu, koji po svaku cenu želi da se pojavi na velikom platnu. Ovaj film je prikazan pred odabranom publikom, među kojima su bili Čarli Čaplin, Ernest Lubič, Daglas Ferbank. Slavoljub je upravo tu upoznao čuvenog komičara sa kojim se jedno vreme i družio.
Foto: Printscreen/Youtube
Čarli čaplin
Posle ovoga Slavku se otvara put. Prema nekim zapisima, on je sarađivao kao autor montažnih scena u više od 50 dugometražnih igranih filmova. Sarađivao je sa Džonom Hofmanom na kratkometražnom filmu "Fingalova pećina" i mnogim drugim. Iako se posle tri decenije boravka u Americi vratio u Jugoslaviju, posle šest godina provedenih u svojoj zemlji, odlazi ponovo u Ameriku, gde je nastavio da predaje. Umro je 20. oktobra 1976. u Španiji, prilikom posete sinu, gde je i sahranjen. Vorkapićev doprinos su visoko ocenili mnogi velikani filmske umetnosti, kao što su Robert Siodmak, Vilijam Fridkin, Frank Kapra…
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pet porodica tragično stradalih u padu nadstrešnice 1. novembra u Novom Sadu do sada su se javno oglasile i osudile pokušaje opozicije sakrivene iza studenata da tragediju koriste u političke svrhe i za izazivanje nereda širom Srbije.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži "Iks" povodom napada ekstremista na studente blokadere i studente iz Pionirskog parka.
Poseta manastiru Ostrog, koji je posvećen Svetom Vasiliju Ostroškom predstavlja hodočašće za sakog hrišćanina, ali i duhovnu avanturu, zato što je smešten visoko u steni, a godišnje ga poseti stotine hiljada vernika i turista iz svih krajeva sveta.
Bračni par Slavko (56) i Slađana (43) Dimitrijević iz sela Bela Zemlja kod Užica dogovorili su se da zajedno izvrše samoubistvo, a Srbiju su više puta potresle vesti o bračnim parovima koji su odlučili da sebi presude u isto vreme.
Bračni par Slavko (56) i Slađana (43) Dimitrijević iz sela Bela Zemlja kod Užica dogovorili su se da u četvrtak zajedno izvrše samoubistvo tako što će popiti veliku količinu lekova i u telo ubrizgati veću dozu insulina. Slavko je u porodičnoj kući pronađen mrtav, dok je njegova supruga Slađana prebačena u bolnicu i lekari joj se bore za život.
Jelena Đoković, supruga srpskog tenisera Novaka Đokovića, podržala je blokadere i huligane koji bi da ruše Srbiju i to iz velelepne vile iz Marbelji. Jelena, koja plaća porez u Monaku, je na svom Instagram nalogu podelila nekoliko fotografija sa protesta, uz nedvosmislenu poruku da je uz ljude, koji, nažalost, žele da prave haos po Srbiji. Potom je objavila i video uz pesmu "Pada Vlada".
Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Dragan Stojković Piksi nalazi se pred velikim izazovom pred novo reprezentativno okupljanje! Srbija će 20. i 23. marta igrati dva meča protiv Austrije u okviru baraža za opstanak u A Diviziji Lige nacija, a u ovom momentu jako je teško proceniti ko će igrati na tom prvom meču u Beču, usled ogromnih kadrovskih problema zbog povreda i suspenzija.
Nekadašnji fudbaler, a sada jedan od blokadera u centru Beograda, Mirko Poledica, na svom nalogu na društvenoj mreži "Iks" otvoreno je targetirao Fudbalski savez Srbije, čije prostorije se nalaze u samom centru Beograda.
Dok se ukrajinske trupe suočavaju s potpunim porazom u Kurskoj oblasti, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski se smeje i likuje, što je izazvalo oštre reakcije. Irski novinar Čej Boz osudio je Zelenskog na društvenoj mreži Iks, komentarišući fotografiju na kojoj se lider Kijeva cinično osmehuje dok njegova vojska trpi ogromne gubitke.
Ruske snage nastavljaju ofanzivu ka ukrajinskom gradu Sumiju, izjavio je zamenik komandanta specijalnih snaga „Ahmat“, poznat pod pozivnim znakom Razvedčik, u programu televizije Rusija 1.
Centralni izborni biro Rumunije odbio je kandidaturu lidera stranke SOS Rumunija, senatorke Dijane Šošoake na predstojećim predsedničkim izborima zakazanim za 4. maj.
Glumica Eva Longorija proslavila je 50. rođendan, ali njen mladolik izgled i dalje ostavlja ljude u neverici. Mnogi kažu da izgleda upola mlađe i da i dalje pleni svojom lepotom, šarmom i energijom.
Narodna verovanja o biljkama prenose se s kolena na koleno, a neka su opstala i danas. Dok se bosiljak smatra blagoslovenim i poželjnim u domu, određene biljke, poput bagrema, nikako ne bi trebalo saditi blizu kuće.
Pevačica Kaja Ostojić objavila je na svom Instagram profilu snimak na kojem svira klavir, ali ono što je svima zapalo za oko zapravo jeste njena savršena figura i bujno poprsje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar