ŠEST NEVEROVATNIH TEORIJA O MISTERIOZNOJ ATLANTIDI U šta vi verujete?
Podeli vest
Da li je Atlantida priča o nastanku Crnog mora ili samo bajka maštovitog besednika?
Nijedan mitski pojam ne budi toliko misterije i interesovanja koliko Atlantida, veoma napredna civilizacija koja je naglo nestala pre nekoliko hiljada godina. Tako se bar pretpostavlja. Još nisu otkriveni konkretni dokazi o njenom postojanju, ali to ne sprečava arheologe, istoričare i pustolove da se bave mitologijom koja oduvek intrigira radoznale umove.
Vreme nije stvarno - to je ljudski konstrukt koji nam pomaže da pravimo razliku između sadašnjosti i naše percepcije prošlosti, podjednako začuđujuća i zbunjujuća teorija....
19.02.2020
09:19
Da li su Atlantiđani zaista postojali i šta im se dogodilo, na ova pitanja možda nikada nećemo uspeti da odgovorimo, ali to nas ne sprečava da ih postavimo. Evo nekoliko teorija o sudbini ove izgubljene kulture koja je, prema predanju, u drevna vremena vladala svetom.
Atlantida je bila kontinent koji je progutao Atlantski okean
Ideja da je reč o istorijski potvrđenom mestu, a ne o priči koju je izmislio Platon, uticajni starogrčki filozof i besednik, javila se tek krajem 19. veka. U svojoj knjizi "Atlantida: Prepotopski svet" iz 1882., pisac Ignacije Doneli tvrdio je da su drevni narodi nasledili dostignuća, poput jezika, obrade zemljišta i metala, od napredne civilizacije koja im je prethodila.
In Old Atlantis, before the polar shift 75,000 years ago, the position of equator was different and thus the position of the whole planetary energy grid was different also. https://t.co/mx18ktTPJmpic.twitter.com/rAL5QMFWd9
— COBRA info (@cobrainfo1) February 21, 2020
oneli je opisao potopljeni kontinent, koji se, prema Platonovim navodima, nalazio izvan Heraklovih stubova kod Gibraltara, moreuza koji razdvaja Sredozemno more od Atlantskog okeana. Savremena okeanografija i znanja o tektonskim pločama koja danas posedujemo ipak ne idu u prilog ovoj teoriji.
Atlantidu je progutao Bermudski trougao
Nadahnuti Donelijevim delom, mnogi pisci su kasnije iznosili pretpostavke da se Atlantida nalazila negde drugde. Jedan od njih bio je i Čarls Berlic, unuk osnivača čuvene škole za učenje stranih jezika „Berlic”. On je tokom 1970-ih tvrdio da je Atlantida pravi kontinent i da se nalazio nedaleko od Bahama, ali da ga je progutao Bermudski trougao. Reč je o ozloglašenoj oblasti Atlantskog okeana gde brodovi navodno nestaju pod nerazjašnjenim okolnostima.
Poklonici ove teorije kao osnovni dokaz ističu prisustvo neobičnih podvodnih građevina, nalik ulicama i zidinama, koje se nalaze nedaleko od obale arhipelaga Bimini. Naučnici procenjuju da je reč o prirodnim strukturama nastalim od nasumično naslaganih stena.
If All the ships and Airplanes get disappear in the Bermuda Triangle,Why don't we throw all the Trash and plastic there and save the planet..!! pic.twitter.com/BlSZDo02xB
— Malik Mubashar (@Mubashar_says) February 19, 2020
Antarktik je nekada bio Atlantida
Autor Čarls Hapgud u svojoj knjizi ''Earth's Shifting Crust'' iz 1958., za koju je Albert Ajnštajn pisao predgovor, iznosi pretpostavku da je pre otprilike 12.000 godina došlo do pomeranja Zemljine kore, usled čega je Antarktik premešten južnije nego što je bio do tada. Hapgud smatra da je klima na tom ranijem Antarktiku bila umerenija, te da se tamo razvila napredna civilizacija. Kada je došlo do navodnog pomeranja kore, pa se kontinent izmestio, temperatura je naglo zahladnela i okovala veličanstvene gradove Atlantiđana ledom.
Baš kao i Donelijeva, i ova teorija prethodi saznanjima koja danas posedujemo o kretanju tektonskih ploča, a koja pobijaju ovakvu pretpostavku.
Mit o Atlantidi ustvari govori o Crnomorskom potopu
Možda je Atlantida izmišljeno mesto, ali nije nemoguće da predstavlja alegoriju stvarnog istorijskog događaja. Postoji hipoteza o nastanku Crnog mora, prema kojoj je ono nastalo približno 5600. godine pre nove ere, kada je Sredozemno more probilo Bosforski moreuz i napojilo dotadašnje slatkovodno jezero morskom vodom. Ova hipoteza nalaže da je jezero od koga je nastalo Crno more bilo upola manje.
Ukoliko se ovakav potop zaista dogodio, može se pretpostaviti da je izazvao pomeranje stanovništva koje je naseljavalo obode hipotetičkog jezera. Oni su, tako, bežeći od nadilazeće vode slikovito opisivali svoje doživalje, a te priče su, zatim, nekoliko hiljada godina kasnije nadahnule Platona da piše o izgubljenoj civilizaciji, piše History.
Atlantida svedoči o Minojskoj civilizaciji, koja je cvetala na grčkim ostrvima
Jedna od teorija novijeg datuma odnosi se na civilizaciju sa grčkih ostrva Krit i Santorini, koja je cvetala između 2500. i 1600. godine pre nove ere. Ime nosi po legendarnom kralju Minoju. Veruje se da je to bila prva evropska velika civilizacija. Minojci su podizali velelepne palate, gradili su puteve i bili su prvi Evropljani koji su koristili pismo, takozvano Linear A.
Na vrhuncu svoje moći, Minojci su naprasno iščezli iz tokova istorije. Ovaj nedokučiv događaj raspirio je niz teorija o mogućoj vezi sa izgubljenom civilizacijom Platonove Atlantide. Istoričari smatraju da se oko 1600. godine pre nove ere dogodio razoran zemljotres, koji je uzdrmao vulkansko ostrvo Teru, današnji Santorini, što je dovelo do erupcije zastrašujućih razmera. Deset miliona tona stene, pepela i gasa je izbačeno u atmosferu. Cunamiji koji su usledili bili su dovoljni da unište minojske gradove, što ih je učinilo ranjivim za napade drugih naroda sa kopna.
Atlantida je plod Platonove mašte
Većina istoričara i naučnika se slaže da je Platonovo pripovedanje o izgubljenom kraljevstvu Atlantide čista fikcija. On je, radije, zamislio Atlantidu kao savršenu civilizaciju, čija je sumorna priča o nestanku služila kao upozorenje da bogovi kažnjavaju ljudsku oholost.
Sem Platonovih dijaloga - „Timaj” i „Kritija” -, ne postoje drugi zapisi o ovoj mitskoj kulturi. Štaviše, uprkos razvitku savremene okeanografije i naporima u mapiranju okeanskog dna, još nije pronađen niti jedan dokaz o ovoj potopljenoj civilizaciji, piše Telegraf.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vreme nije stvarno - to je ljudski konstrukt koji nam pomaže da pravimo razliku između sadašnjosti i naše percepcije prošlosti, podjednako začuđujuća i zbunjujuća teorija....
Ruske trupe su izbacile ukrajinske oružane snage iz naselja Rovnopolj na vremjevskom pravcu linije fronta u Zaporožju, potisnuvši borbenu liniju kontakta prema severu, izjavio je Vladimir Rogov, kopredsednik Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Ruske Federacije, za agenciju RIA Novosti.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, ima novu temu za zloupotrebu. Štimac je postao deo uigrane opozicije koja danima unazad koristi veliku tragediju u lične svrhe.
Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić reagovao je na izjavu lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da "vlast i BIA rasturaju opoziciju i prave novu opoziciju, onu koja im se sviđa".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraćajući se iz Bakua komentarisao je histeriju u regionu zbog pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Premijer Srbije Miloš Vučević obišao je danas u Kaću grobove Mileve Karanović (75), Sanje Arbutine Ćirić (35) i Milice Adamović (16), tragično nastradalih u strašnoj nesreći koja se dogovila 1. novembra na Glavnoj železničkoj stanivi u Novom Sadu.
Danas u 15 časova, Informer TV donosi vam novu epizodu emisije Info dan sa Stanislavom Stanišićem, gde ćemo se baviti jednom od najvažnijih tema na globalnoj političkoj sceni - "Trampov plan za Ukrajinu".
Gost Info jutra bio je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj koji je govorio o tome što opozicija nastavlja zloupotrebu zloupotrebu velikih tragedija kako bi došla na vlast
Ljubomir Đurić iz Centra za Socijalnu politiku i Zoran Spasić, predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku, bili su gosti emisije Info jutro na Informer TV.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka, član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović i advokat Pavle Staničić koji su govorili o razgovoru predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa novoizabranim predsednikom Sjedinjenih AMeričkih Država DOnaldom Trampom.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp namerava da Rusiju i Ukrajinu dovede za pregovarački sto, a u isto vreme ruska vojska napreduje u Harkovskoj oblasti, komentarisali su gosti emisije Rat uživo, analitičar prof.dr Miloš Laban i bivši obaveštajac i pukovnik u penziji prof. dr Ilija Kajtez.
Alija Balijagić, koji je osumnjičen da je 25. oktobra ubio Milenku i Jovana Madžgalja, prema poslednjim informacijama viđen je u selu Obarde na teritoriji Pljevalja u Crnoj Gori.
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je za 2. decembar odloženo pripremno ročište pred početak suđenja pripadnicima grupe Ljubomira Romanova, optuženim za pranje 2,5 miliona evra stečenih pljačkama u više evropskih država.
Sve više devojčica u Srbiji između sedam i 12 godina prati TikTok trend "bjuti rutine" snimajući se kako se mackaju i šminkaju kozmetičkim proizvodima za odrasle, a onda zbog toga neke od njih završe kod pedijatra sa konjuktivitisom i opekotinama po licu!
Na Informerovom instagram profilu sproveli smo anketu gde smo pitali naše pratioce da li bi podržali ograničenje rada društvene mreže Tik-Tok?! Rezultati su nas oduševili!
Naledi Repaja, poznata srpska snajka, koja inače potiče iz afričkog plemena Zulu, ne krije svoje oduševljenje Srbijom i našom tradicijom! Dobro je upoznala kulturu, običaje, a u svom poslednjem videu pokazala nam je i kako se snašla sa zimnicom!
Na Palibačkom grobu u Ivanjici pojavio se grafit ispisan čitavom dužinom zida, iznad grobova i spomenika. Javnost je zgrožena, a vršilac dužnosti direktora JKP ’’Ivanjica’’ Milutin Krivokuća najvaljuje da će zbog ovakvih slučajeva, morati da uvede video nadzor!
Na protekloj utakmici između Partizana i kragujevačkog Radničkog (2:2), specijalni gosti crno-belih bili su Sandra i Vladimir, unuci čuvenog Stjepana Bobeka, jednog od najvećih fudbalera u istoriji Partizana.
Devetnaesto izdanje Međunarodne biciklističke trke Beograd-Banjaluka, koje je odavno postalo simbol jedinstva srpskog naroda, startovaće 22. aprila naredne godine, ponovo okupljajući profesionalne bicikliste i ljubitelje sporta iz Srbije i Republike Srpske.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će kongresmen iz Floride Majk Volc biti njegov savetnik za nacionalnu bezbednost u novoj administraciji.
Tajvan je možda bez previše buke postao jedan od najvažnijih pomagača ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva. Bivši zvaničnik Pentagona Toni Hu kaže da je Tajvan donirao svoje viškove raketnih bacača HAVK ukrajinskom vazduhoplovstvu.
Najmanje 15 osoba je poginulo, a 14 je povređeno tokom incidenta u ekvadorskom zatvoru Litoral u Gvajakilu, saopštila je danas zatvorska agencija SNAI.
Američki državni sekretar Entoni Blinken otputovao je u Brisel u pokušaju da osnaži vojnu pomoć za Ukrajinu tokom poslednjih dana predsedničkog mandata Džozefa Bajdena.
Miona Marković kaže da joj njen otac, poznati istoričar Predrag Marković, zamera to što se u svakoj seriji u kojoj glumi ljubi na isti način i savetuje je da mora da poradi na tome.
Tvorac Netfliksove južnokorejske hit serije “Squid Game”, Hvang Dong-hjuk rekao je za BBC da je izgubio devet zuba zbog stresa tokom snimanja prve sezone, ali se ipak vratio da snimi drugu.
Postavka crno - belih portreta srpskih glumaca "Uspomene", autorke Vukice Mikače Lovren, otvorena je danas, na dan kada je premijerno, 12. novembra 1956. godine izveden "Faust", u pozorištu "Atelje 212" u Beogradu.
Folk diva Lepa Brena oglasila se nakon što su njene fotografije za modni magazin Vog izazvale oduševljenje, ali i naišle na osudu zbog, kako je navedeno, promocije klasnih razlika.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.