• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: ZP/Blic

23.06.2020

13:01

AKO PUTUJETE AVIONOM OVO MORATE DA ZNATE: Po novim pravilima EU jedna stvar je svuda obavezna!

Vesti

AKO PUTUJETE AVIONOM OVO MORATE DA ZNATE: Po novim pravilima EU jedna stvar je svuda obavezna!

Podeli vest

Skoro sve granice u Evropi su ponovo otvorene. To će dovesti i do povećanja saobraćaja na aerodromima. Ali ko želi da leti mora da obrati pažnju na nekoliko stvari.

Oni koji ovih dana žele na odmor u neku od članica Evropske unije ne moraju se samo informisati o pravilima u vezi s koronavirusom u zemlji u koju putuju, već i o pravilima na aerodromima, ali i tokom leta.

Kako se ponašati na aerodromu?

Prvo, ono najvažnije: staviti masku! Na svim aerodromima u EU-u putnici moraju nositi zaštitne maske, i to od dolaska na polazni aerodrom pa sve dok ne napuste dolazni aerodrom. To piše u smernicama koje je EU objavio za letove u doba pandemije koronavirusa, piše Seebiz.

 

 

Od tog pravila izuzimaju se deca do šest godina starosti i osobe koje maske ne mogu nositi iz zdravstvenih razloga. Osim toga, putnici moraju menjati maske svakih četiri sata te redovno prati i dezinfekovati ruke. S obzirom na to da registracija putnika, ukrcavanje i let mogu potrajati i po nekoliko sati, putnici bi u ručnom prtljagu trebalo imati kao rezervu još jednu ili dve maske.

Što se promenilo kod predaje prtljaga i ukrcavanja?

Kada je reč o prtljagu, u najvećem broju nemačkih aerodroma sada važi pravilo da svaki putnik može u avion uneti samo jedan komad ručnog prtljaga. Time bi se trebalo smanjiti opasnost od zaraze kod sigurnosnih kontrola. A i kod registracije putnika i kontrola važi pravilo odstojanja od metar i po.

Kako bi se pridržavali minimalnog odstojanja, Udruženje aerodroma (ADV) savetuje da se „razvuku” svi procesi. Prepreke i oznake na tlu trebale bi usmeravati redove tako da se može ispuniti pravilo o minimalnom odstojanju. Takođe bi trebali biti otvoreni dodatni šalteri za registraciju putnika, a sedišta u čekaonicama blokirana.

Šta je s hranom i pićem?

Ako planirate nešto da jedete ili pijete kad čekate na aerodromu, morate imati na umu da nisu svi restorani i trgovine otvoreni. Ali jelo i piće je i dalje dozvoljeno, bez obzira na obavezno nošenje maski.

Hoće li biti zdravstvene provere?

Za sada na nemačkim aerodromima nije obvezno merenje telesne temperature. Ali ADV je saopštio da je sve spremno ukoliko se takva obveza uvede. Lufthansa želi svojim putnicima da ponudi obavljanje korona-testa pre poletanja.

 

 

Prema pisanju lista Der Spiegel, ta aviokompanija bi s tim počela već krajem juna ili najkasnije početkom jula na aerodromima u Frankfurtu i Minhenu. Iz Lufthanse je saopšteno da bi ta usluga posebno bila ponuđena putnicima u zemlje koje pri ulasku traže negativni korona-test, piše Seebiz.

Kolika je opasnost od zaraze u samom avionu?

Veoma mala – barem tako kažu aviokompanije i proizvođač aviona Airbus. Razlog: vazduh u avionu cirkuliše odozgo prema dole. Tako kapljice koje se oslobađaju disanjem završavaju na podu aviona, a ne lete u lice susednom putniku. Aviokompanija Condor je na svojoj internet stranici objavila: „Verovatnoća da se neko zarazi u avionu je ista kao i u operacionoj sali neke nemačke klinike.

Virolog Jonas Schmidt-Chanasit smatra da je to poređenje neprikladno. U intervjuu za radio stanicu Deutschlandfunk ovaj direktor instituta za tropske bolesti Bernhard Nocht je rekao: „U operacionoj sali ležite sami na stolu, a oko vas je samo nekoliko lekara.” U avionu je, dodaje, drugačije. „I to se mora iskreno priznati.”

 

 

Čak iako postoji temeljito filtriranje vazduha, nema putovanja bez rizika, upozorava ovaj virolog i naglašava da je, što je let duži, opasnost od zaraze veća. „To znači da se znatno razlikuje let koji traje sat vremena od prekookeanskih letova od deset sati ili letova na Kanarska ostrva koji traju četiri-pet sati“, kaže Schmidt-Chanasit.

Da li že biti slobodnih sedišta zbog povećanja odstojanja?

Jednu stvar je sigurno svako od nas naučio prethodnih meseci: što je veća udaljenost između dve osobe, opasnost od prenošenja koronavirusa je manja. Zbog toga stručnjaci zahtevaju da srednja sedišta u avionu ostanu slobodna ili čak i čitavi redovi.

To takođe preporučuje i Evropska agencija za sigurnost avio saobraćaja. Ali aviokompanije se toga moraju pridržavavati samo ako je to moguće s obzirom na broj putnika. To znači: putnici nemaju pravo na slobodno susedno sedište i ne može se uvek garantovati minimalna udaljenost do metar i po.

 

 

Stručnjak za avione Dieter Scholz s hamburškog Univerziteta za primenjene nauke zbog toga upozorava da se ne podcenjuju rizici letenja u doba korona-krize.

„Letenje može dovesti do drugog talasa zaraze, a pri tome bi se zaraza još brže nego na početku pandemije mogla da proširi po celom svetu.”

Ako ipak ne možete da otkažete let, onda Scholz preporučuje da rezervišete sedište u poslednjem redu do prozora. Osim toga, putnici ne bi smeli da se kreću po avionu za vreme leta i, ako je moguće, trebalo bi da nose zaštitnu masku s filterom.

 

Pratite Zaštitnik potrošača na Fejsbuku OVDE

Pratite Zaštitnik potrošača na Tviteru OVDE

Najnovije informacije na portalu Informer.rs


Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Krvava drama u Nišu dobila epilog! Evo kako je osuđen Jovan (41) koji je pokušao da zakolje partnerku
Hronika

Krvava drama u Nišu dobila epilog! Evo kako je osuđen Jovan (41) koji je pokušao da zakolje partnerku

Apelacioni sud u Nišu potvrdio je presudu Višeg suda u Nišu kojom je Jovanu Nikoliću (41) iz Niša izrečena mera obaveznog lečenja i čuvanja u psihijatrijskoj ustanovi, jer je pokušao da na podmukao način ubije Svetlanu S. (63) kojim je bilo u emotivnoj vezi. Jovan je prvo bio optužen za pokušaj teškog ubistva ali je veštačenjem utvrđeno da boluje od nespecifikovane neorganske psihoze, pa mu je umesto zatvorske kazne izrečena mera lečenja i čuvanja na psihijatriji.

22.11.2024

09:03

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set