• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Zaštitnik potrošača/ Blic

23.09.2020

20:03

PRODAJU LAŽNA SREDSTVA ZA DEZINFEKCIJU! Rafove preplavili proizvodi koji UOPŠTE NE ŠTITE

Vesti

PRODAJU LAŽNA SREDSTVA ZA DEZINFEKCIJU! Rafove preplavili proizvodi koji UOPŠTE NE ŠTITE

Podeli vest

Sredstva za dezinfekciju preplavila su tržište zbog aktuelne epidemiološke situacije, tako da se trenutno u prodavnicama mogu pronaći i oni proizvodi koji uopšte ne štite.

Na sreću, ta sredstava koja ne zadovoljavaju pomenute preporuke nisu opasna po ljudsko zdravlje nego jednostavno "ne rade", odnosno ne obavljaju svoju funkciju i ne dezinfikuju efikasno. Ipak, ni cena nije manja u odnosu na sredstva koja ispunjavaju sve kriterijuma - antibakterijski gelovi kreću se od 150 do 270 dinara, sprejovi od 390 do 450 dinara, rastvori 230-270 dinara.

Bez obzira na to što su bezopasna, ukoliko se pogrešno upotrebljavaju, mogu da nanesu manju ili veću štetu ljudskom organizmu.

(FOTO) OPASNO PO ŽIVOT! Miloje je zahvatio kašiku kupovnog ajvara, a onda... PUKOM SREĆOM IZBEGAO KATASTROFU

Stručnjaci Alternative za bezbednije hemikalije (ALHem) izdali su preporuke na koje informacije na etiketi posebno treba obratiti pažnju. Programska koordinatorka ALHem-a Jasminka Ranđelović podseća da na poleđini etikete proizvoda treba da stoji broj Akta kojim se odobrava stavljanje u promet proizvoda, što, između ostalog, znači da je testirana i dokazana efikasnost proizvoda na mikrobiološke sojeve za koje se tvrdi da proizvod deluje.

Foto: ALHEM

- Pročitajte uputstvo za upotrebu kako bi se adekvatno zaštitili. U uputstvu piše koju količinu proizvoda treba koristiti da bi proizvod bio efikasan, a neretko i koliko često ga treba nanositi. Imajte na umu da su ovo agresivni proizvodi i da se može desiti da slučajno završe u oku ili ustima. Za te slučajeve, na etiketi pišu i mere prve pomoći, pročitajte ih - poručuje Ranđelović u izjavi za "Blic".

Ističe i da se mere predostrožnosti uglavnom odnose na to da proizvod bude van dometa dece i ne blizu otvorenog plamena, ali da ipak svaki proizvođač ima određenu slobodu da uvede još neku meru predostrožnosti.

Uzeli su mi više od milion, a postao sam slep na oba oka! GORKO ISKUSTVO DUŠANA MILOVCA SA POZNATOM OČNOM KLINIKOM

Na osnovu podataka i preporuka Svetske zdravstvene iz ALHem-a podsećaju da su dezificijensi protiv korona virusa oni na bazi alkohola (etanol, etil-alkohol, 1-propanol) i na bazi aktivnog hlora (natrijum-hipohlorit, aktivni hlor).

- Sredstva na bazi alkohola se koriste za dezinfekciju kože i površina. Alkohol mora biti u koncentraciji 60 do 70 odsto da bi bio efikasan. Više i niže koncentracije od navedene nemaju dezinfekcioni efekat, a vreme utrljavanja sredstva je 30 sekundi. Sredstva na bazi aktivnog hlora se koriste samo za dezinfekciju površina, osim metalnih površina. Sredstva na bazi aktivnog hlora je potrebno rastvoriti na 0,1 odsto aktivnog hlora. Za varikinu, koja je obično 5 procenata, to znači da je potrebno 20 ml varikine i dopuniti do jednog litra. Površina mora biti izložena sredstvu 10 minuta da bi se postigao efekat - objašnjava ona.

Šta može da zameni alkohol?

Stručnjaci ALHem-a pregledali su naučne publikacije i preproručili i druge načine za dezinfekciju u nedostatku alkohola. Došli su do zaključka da se za dezinfekciju površina može koristiti persirćetna kiselina (doziranje i vreme kontakta po uputstvu proizvođača), kao i vodonik peroksid (hidrogen) 0,5 odsto, uz vreme kontakta od jednog minuta. Hidrogen, troprocentni vodonik peroksid, može se razblažiti u razmeri 1:5 (1 deo 3% hidrogena i 5 delova vode i svaki put treba napraviti svež rastvor). Za dezinfekciju kože može se koristiti povidon-jod (pročitati uputstvo za, kontraindikovano kod osoba sa oboljenjima štitne žlezde), kao i benzalkonijum hlorid (poznatiji kao asepsol) i druge kvatenerne amonijumove soli koje imaju slabije dejstvo, pa bi zbog toga vreme kontakta trebalo da bude minimalno 10 minuta.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set