• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: J.V.

05.06.2021

12:23

Letela sam u visinu od eksplozije, VIDELA SAM DA MI JE NOGA SLOMLJENA, SVE SE ZACRNELO... Jelica je živi svedok stravičnog razaranja grada na Dunavu pre osam decenija /FOTO/

J.V.

Srbija

Letela sam u visinu od eksplozije, VIDELA SAM DA MI JE NOGA SLOMLJENA, SVE SE ZACRNELO... Jelica je živi svedok stravičnog razaranja grada na Dunavu pre osam decenija /FOTO/

Podeli vest

Mene je podigla ona jara sa zemlje, ne znam koliko sam letela u visinu… A pala sam jedno 20 metara od naše kuće ispred koje sam u trenutku eksplozije stajala. I videla sam da mi je slomljena noga. Sve se zacrnelo. Pronašli su me Nemci i na nosilima proneli kroz ruševine, kada smo naišli na moju majku. Tražila je mene i oca, železničkog službenika, koji se, iako je završio smenu, vratio do voza da odnese neko pismo…

- Taj dan mi je toliko tužan zato što mi je otac poginuo, i sad bih plakala – seća se jedini živi svedok tragedije Jelica Jovanović, koja je 5. juna 1941. godine, na dan eksplozije municije u smederevskoj Tvrđavi imala 13 godina.

Bio je četvrtak, pijačni dan. Blagajna Banske uprave u Smederevu isplaćivala je zaostale tromesečne plate. Učenici Gimnazije došli su po svoja svedočanstva. A voz br. 4714 koji je iz Smedereva išao za Malu Krsnu i Požarevac, zbog navale velikog broja ljudi, ne samo u putničke, već i teretne vagone, nije krenuo sa stanice po redu vožnje u 14 časova i 12 minuta. Kašnjenje od dva minuta zbog gužve u železničkoj stanici bilo je kobno za sve koji su se u 14 sati i 14 minuta, u trenutku eksplozije, u njemu nalazili.

Kako je navedeno u nemačkim vojnim izveštajima, prvi prasak čuo se kod glavne kapije, nakon čega je izbio požar koji se brzo raširio. Usledila je odmah i druga, pa treća, najsnažnija eksplozija, kada je celo skladište eksplodiralo.

- Bila je to sigurno najveća tragedija koja je pogodila srpski narod od Aprilskog rata i uspostavljanja nemačke okupacione uprave u centralnom delu Srbije, ali i u Drugom svetskom ratu uopšte. Veliki broj poginulih, čiji tačan broj verovatno nikada nećemo doznati, opterećuje i danas. Izuzetno je veliki i broj teško i lakše ranjenih, psihološki traumatizovanih za čitav život, a urbano jezgra varoši potpuno je devastirano, samim tim i dotadašnje svakodnevno životno okruženje Smederevaca – kaže Milan Lazić, viši kustos istoričar Muzeja u Smederevu, koji je povodom osamdesetogodišnjice petojunske eksplozije pripremio publikaciju o jednom od najznačajnihijh događaja u istoriji grada.

 

Foto: J.V.

Spomenik Peti jun

Ni posle osam decenija nema pouzdanih činjenica o uzroku eksplozije i broju staradalih. Sigurno je samo da je 70% svih kuća više-manje uništeno pod snažnim udarom velike snage koji je u samo nekoliko sekundi odneo gotovo ceo grad. Potres se osetio u prečniku od 50 kilometara, a oštećenja su bila vidljiva na objektima udaljenim i do 10 kilometara od mesta eksplozije. Ni masivne zidine najvećeg ravničarskog utvrđenja u Evropi nisu odolele.

- Serija eksplozija bacala je u vazduh svu municiju, upaljenu i neupaljenu, velike količine kamena sa Smederevske tvrđave, delove građevine, voza, drveće... Leteli su i ljudi. Mnogi preživeli kasnije su posvedočili kako je silina udara prosto strgla svu odeću sa njih. Bile su to scene nezamislivih razaranja. Eksplozija je rušila sve pred sobom, uz pucnjavu, tresak, fijukanje, a gust mrak sagorelog eksploziva, municije, pepela, prašine prestravio je stanovništvo – navodi naš sagovornik.

Mnogo je različitih interpretacija uzroka tragičnog događaja – od toga da je reč o sabotaži
komunista, do spekulacije da je nemačko skladište municije u vazduh digao ni manje ni više
nego lično Mustafa Golubić, koji je viđen u Smederevu uoči eksplozije, a koga je Gestapo
uhapsio 7. juna u Beogradu, i ubrzo nakon toga streljao.

- Ukratko, može se reći da, na osnovu dosadašnjih detaljnih istraga i brojnih protokolarnih ispitivanja, nije bilo naznaka da je do eksplozije došlo zbog sabotaže. Što se tiče mogućih uzroka eksplozije van sabotaže, Štab Komande 2. armije je pretpostavio da je uzrok eksplozije
samozapaljenje sunčevim zracima –
navedeno je u izveštaju Šefa generalštaba 2. Armije
Vermahta.

 374 tone TNT-a

Prema nemačkim vojnim dokumentima, u Smederevskoj tvrđavi nalazilo se oko 374 tone TNT-a u buradima, 2800 tona municije svih vrsta sa 172 tone eksploziva i baruta i 425.000 upakovanih detonatora. Komisija za utvrđivanje štete od eksplozije na dan 27. jula 1941. načinila je belešku
o razaranjima, prema kojoj je, od ukupno 2.488 zgrada i kuća u Smederevu bilo samo 25 neoštećenih, dok su 142 potpuno srušene.

Već nakon dve nedelje formiran je Odbor za obnovu grada i zbrinjavanje izbeglica, na čijem je
čelu bio Dimitrije Ljotić. Usledila je opšta mobilizacija ljudstva, a na raščišćavanju ruševina bilo
je angažovano i oko 450 Jevreja dovedenih iz Beograda, koji su krajem 1941. godine “preseljeni”.

Prukupljena su i obezbeđena značjana novčana sredstva, radilo se planski, a arhitektonska obnova izvedena je u tradicionalnom srpskom stilu. Ipak, nad celokupnim poslom ostaje senka uticaja vođe Jugoslovenskog Narodnog narodnog pokreta Zbor, koji je svoju poziciju koristio za realizaciju svojih političkih ciljeva.

Prema najpouzdanijim procenama broj poginulih je između 600 i 1.200


Lakše i teže povređenih bilo je nekoliko hiljada. U Smederevu koje je u to vreme, prema nemačkim izvorima, imalo oko 13.000 stanovnika. Samo nekolicina putnika voza čiju je kompziciju činilo 25 vagona je preživelo. Među stradalima je I 17 glumaca Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, koji su se prethodne večerili igrali predstavu u Smederevu, kao i sin jedinac budućeg predsednika srpske vlade, Milana Nedića, sa trudnom suprugom.

Osam decenija od najvećeg stradanja Smederevo će obeležiti parastosom u Spomen-kosturnici
na Starom groblju, gde je, u zajedničkoj grobnici sahranjeno 485 poznatih i oko 250
neidentifikovanih žrtava petojunske eksplozije, kao i komemorativnim skupom zakazanim kod
Spomenika 5. jun, nedaleko od Tvrđave i železničke stanice.

U Muzeju u Smederevu biće otvorena izložba posvećena ovom događaju, na kojoj će, kako je najavljeno, biti izložene fotografije koje do sada nisu izlagane, kao i arhivski dokumenti i muzealije iz istorijske zbirke Muzeja u Smederevu.



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Hronika

Sport

Planeta

(VIDEO) Haos na ulicama Hersona! Rusija već počela?! Ovo je Putinova vojska upravo uradila u gradu: Svuda su ih bacili...
NAPETO

(VIDEO) Haos na ulicama Hersona! Rusija već počela?! Ovo je Putinova vojska upravo uradila u gradu: Svuda su ih bacili...

U jeku priprema za potencijalnu ofanzivu ukrajinskih snaga na Herson, ruske trupe navodno koriste sofisticirane taktike kako bi usporile kretanje i destabilizovale protivničke linije. Prema izveštajima oblasne vojne uprave Hersona, ruske snage bacaju tzv. "ježeve" zamke po putevima – metalne trouglaste naprave osmišljene da buše gume na vozilima.

23.12.2024

13:10

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Škorpija - godišnji horoskop za 2025! Pluton u Vodoliji donosi veliku životnu prekretnicu, a Jupiter u Raku džak para
Horoskop

Škorpija - godišnji horoskop za 2025! Pluton u Vodoliji donosi veliku životnu prekretnicu, a Jupiter u Raku džak para

Ulazak Plutona u Vodoliju imaće veliki uticaj na Škorpije, pre svega na porodična dešavanja, ali i pitanja stana. Pluton u Vodoliji simbolizuje borbu za slobodu, tako da će Škorpije promeniti način na koji shvataju bliskost sa dragim ljudima. Jupiter u Raku od 9. juna donosi vam srećan period, tako da je drugi deo 2025. godine obećavajući na finansijskom planu.

23.12.2024

11:00

Džet set