• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Narcisa Božić

31.03.2022

14:08

DABRICA IZ ZASAVICE POSLATA U BEOGRAD NA NAUČNU OBRADU, prilikom pregleda profesori došli do SENZACIONALNOG OTKRIĆA (FOTO)

Narcisa Božić

Srbija

DABRICA IZ ZASAVICE POSLATA U BEOGRAD NA NAUČNU OBRADU, prilikom pregleda profesori došli do SENZACIONALNOG OTKRIĆA (FOTO)

Podeli vest

Nakon naučne obrade na Biološkom fakultetu u Beogradu čipovana skotna dabrica od 32 kilograma, koja nosi dvoje mladunčadi, uspešno je vraćena u Specijalni rezervat prirode Bara Zasavica!

- Naš dugogodišnji saradnik prof. dr Dušan Ćirović sa Biološkog fakulteta u Beogradu pre izvesnog vremena preneo je skotnu dabricu na naučnu obradu. Naime, mi u rezervatu primetili smo neobično krupnu jedinku dabra za koju nismo mogli odrediti pol, jer su kod ovih životinja polne karakteristike veoma skrivene. Obavestili smo profesora Ćirovića, koji se bavi istraživanjem ove vrste - priča za Informer.rs upravnik rezervata Slobodan Simić, zaljubljenik u dabrove, najveće graditelje u prirodi.

Foto: Narcisa Božić

 

Naučnom obradom ustanovilo se da se radi o skotnoj dabrici, težine 32 kilograma, koja nosi dva
mladunčeta!

Radi daljeg posmatranja i praćenja njenog kretanja stručna ekipa sa Biološkog fakulteta pokušala je da životinju osposobi uređajima za praćenje, ali im to, na njihovu žalost, nije pošlo za rukom. Dabrici se očigledno ta ideja nije dopala, te je uređaj ubrzo skinula sa glave!

Dabrovi su kao ugrožena evropska vrsta vraćeni 2004.godine u Srbiju, na Baru Zasavica, u okviru projekta Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Specijalnog rezervata prirode i Biološkog fakulteta u Beogradu.

Početkom 20.veka dabrovi su potpuno nestali sa ovih prostora, izlovljavanjem zbog krzna i produkta žlezda, od kojih su se nekada pravili parfemi.

Foto: Narcisa Božić

Donacijom iz Bavarske na Zasavicu su tada donete četiri porodice dabrova sa 15 jedinki, dok se sada njihova popluacija učetvorostručila-15 porodica sa 60 jedinki naseljava rezervat.

- Za ovih 18 godina dabrovi su se raselili duž Save do Jadra i Drine, a viđeni su čak i na Moravi i pritokama. Ovde kod nas u okolini izgradili su dvadesetak humki i više od deset brana, od kojih je svakako najgrandioznija kod Batara , dužine 50 metara, pravljena pet meseci, u koju su vredni graditelji ugradili 30 kubika drveta! – kaže Simić, koji je sa sadnicima ovoj turističkoj atrakciji Zasavice podigao spomenik.

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set