• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: rts.rs

10.07.2022

16:29

Neobični "čistunac" na beogradskom aerodromu! Jastreb u državnoj službi radi na održavanju hangara!

Tanjug

Srbija

Neobični "čistunac" na beogradskom aerodromu! Jastreb u državnoj službi radi na održavanju hangara!

Podeli vest

Golubovi, vrane i svrake predstavljaju jedan od najvećih problema na aerodromu i mogu da prouzrokuju veliku materijalnu štetu avionima. Stručnjaci širom sveta pozabavili su se tim problemom i pronašli jedno neobično "ekološko"rešenje.

Jastrebovi su ptice grabljivice koje nastanjuju područja severne hemisfere. Vrhunci su letači i lovci, pa se upravo zbog te osobine često treniraju kao ekološki branioci od vrana i golubova.

Foto: Tanjug

Jastreb je veoma korisna i poželjna ptica na aerodromima

Bezbedan let aviona na beogradskom aerodromu ne bi bio moguć bez  Harike i Ajre – dva jastreba čiji je zadatak da čuvaju avione od nezvanih gostiju. 

Biološka zaštita aviona se pokazala kao najefikasniji vid odbrane od ptica koje stvaraju probleme avionima, ali i avionskim hangarima.

-To je prirodan način zaštite i najefikasniji je pogotovo u ovako specifičnim objektima kao što su hangari A tehnike, gde je urbana sredina, gde ima prepreka kao što su metalne konstrukcije, i tu jastreb, kao savršen letač, jako dobro se snalazi i uspešno rasteruje ptice - rekao je Hani Girgis, profesionalni sokolar.

Foto: Tanjug

Hani Girgis već 11 godina obučava jastrebove za aerodromsku službu

Veliki problem na avionima stvara ptičji urin koji zbog kiseline nagriza sveže ofarbane avione, pa je šteta naročito velika.

 - Dešavalo se da vranolike ptice, dižu i uzimaju metalne predmete jer su sjajni pa ih privlače, pa ih bacaju, matice, šrafove... Dešavalo se da probiju i trup aviona -  dodao je Girgis.

Dva aerodromska jastreba sve to, kako kaže Girgis, drže kao „u apoteci“. Sokolar objašnjava da je procedura dresure dugoročna, ali za njega – rutinska.

Foto: Tanjug

Jastrebovi rasteruju nepoželjne ptice

Ptice se sada rasteruju, ne hvataju se kao ranije. Jastrebovi znaju da štite hangar, ali deluju i u neposrednoj okolini. Jastrebovi ne napadaju, već samo rasteruju nepoželjne ptice.

Girgis se ovim poslom bavi 11 godina, i kaže daje zadovoljan rezultatima. Ističe da su sokolari prisutni na mnogim svetskim aerodromima sa istim zadatkom, da osiguraju bezbednost.

Kaže da se biološka zaštita koristi još i u druge svrhe, na granicama, u zaštiti ribnjaka, poljoprivrednih površina, a prednost je što nema rizika od trovanja.



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set