SRBI VERUJU, BAŠ OVA TISA IMA ČUDOTVORNU MOĆ!? Ispred hrama "dizanog iz pepela" stoji kao najstariji živi ukras, a mnogima promiče pred očima
Podeli vest
Prirodna dobra su najverovatnije tu posađena početkom prošlog veka. Ovo drvo, prema nekim procenama, može da živi i hiljadu godina, a u narodu postoji verovanje da ima čudotvornu moć
Pred njihovim očima „promicala” je srpska istorija u užem centru prestonice duže od veka. Uprkos svemu što se dešavalo, ona su stajala ponosno i „štitila”Sabornu crkvu i njene vernike. Dva stabla tise, ženska i muška, nalaze se u blizini glavnog ulaza i grobnih mesta velikana srpske pismenosti Dositeja Obradovića i Vuka Karadžića.
Sofija Jovanović bila je dobrovoljac i narednik srpske vojske u ratovima od 1912. do 1918. godine, dobila je 13 odlikovanja
23.01.2023
16:38
Ko ih je i kada zasadio – tačnih podataka nema. Pretpostavlja se da su zasađena početkom prošlog veka te da su iza sebe ostavila više od 125 godina.
Reč je reprezentativnim primercima četinara koji svojim markantnim izgledom oplemenjuju prostor ispred Sabornog hrama, odnosno Crkve Svetog arhangela Mihaila. Ova dva primerka tise predstavljaju i najstariji „ukras” užeg centra grada. Prvi put ih je zaštitila opština Stari grad 1979. godine, a zatim Skupština grada 2005.
– Desno od ulaza, kraj ograde, nalazi se ženski primerak tise visine oko devet metara i obima debla 1,90 metara. Visina do prve račve je 1,60 metara, a prečnik krošnje je 12,50 metara. Vršne grane su u prethodnom periodu pokazivale znake sušenja i skraćivane su nekoliko puta. Levo od ulaza je muški primerak čija je visina 13,18 metara, obim debla 1,85 metara, visina do prve račve 2,70 metara, a prečnik krošnje je 10 metara. Ovi podaci dobijeni su novim merenjem 2019. godine. Na deblu muškog primerka nalazi se vertikalna rana od truleži koja se redovno čisti i kontroliše. Oko debla su postavljeni metalni prstenovi obavijeni kanapom od kudelje, koji bi trebalo da doprinesu stabilnosti i spreče veća oštećenja stabla – objašnjavaju u „Zelenilu Beograd”.
Zbog ovakvog stanja „Zelenilo” se u prethodnom periodu redovno konsultovalo sa stručnjacima sa Šumarskog fakulteta da bi tisama bila pružena najbolja nega.
Osim toga, veće grane na oba primerka nalaze se neposredno iznad ograde porte zbog čega je postojala opasnost da ih ograda ošteti. Zato su one u prethodnom periodu podignute uz pomoć elastičnih sajli koje se po potrebi mogu zatezati.
Tise su i prirodna retkost jer ova vrsta baš i ne uspeva na našim prostorima. Iako ima širok areal i proteže se od Norveške i Švedske, Baltičkog mora i Estonije, do planina Alžira, Portugalije, Grčke, Kavkaza, kod nas se uglavnom javlja u regionu bukovih šuma. Ima je kod Đerdapa, na Tari, Prokletijama, Mokroj planini i Šar-planini.
Tisa predstavlja tercijalni relikt, veoma sporo raste i postiže fizičku zrelost oko 30. godine, a prema nekim procenama može da živi i hiljadu godina.
U narodu postoji verovanje da tisa ima čudotvornu moć. U istočnoj Srbiji pravili su vretena i preslice od tisovine. Verovalo se da pređa koja se isprede na tisovoj preslici i utka u ćilim ili uplete u odeću i čarape ima zaštitničku moć, da čuva od zla onog ko je nosi. Zbog toga je tisovina stavljana u dečje kolevke, a i zašivana u odeću.
Hram dizan „iz pepela”
Saborna crkva Svetog arhanđela Mihaila je neizbrisivo ugrađena u život Beograda i srpskog naroda. Veliki broj značajnih zbivanja i duhovnih kretanja u srpskoj istoriji u vezi je sa njenim nastankom i razvojem.
Kroz vekove ona je harana, razarana i ponovo obnavljana. Njena geneza je u vezi sa vladavinom kralja Dragutina, kada 1284. godine Beograd dolazi pod srpsku vlast i kralj Dragutin podiže Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice na Beogradskoj tvrđavi.
Saborna crkva u Ulici kneza Sime Markovića podignuta je na temeljima stare crkve, koja se pominje u vreme austrijske vladavine gradom od 1717. do 1739. godine. Iako je izgrađena od kamena, bila je toliko uništena posle predaje Beograda 1739. godine da je morala biti srušena.
Na njenom mestu sagrađena je nova crkva od drveta, koju je 1795. godine zamenila crkva od čvrstog materijala, ali bez zvonika.
Današnja Saborna crkva građena je nepunih devet godina, od 28. aprila 1837. do 8. novembra 1845. godine po nalogu kneza Miloša Obrenovića.
Zadužbina kneza Miloša
Hram-zadužbina posvećen je Arhangelu Mihailu, krsnoj slavi kneza Miloša. Projektovao ga je Franc Janke po ugledu na srpsku crkvu u Sremskim Karlovcima, u stilu klasicizma sa elementima kasnog baroka. Sagradili su ga pančevački i zemunski majstori.
Unutrašnjost hrama bogato je ukrašena. Duborezni pozlaćeni ikonostas izradio je vajar Dimitrije Petrović, a ikone na ikonostasu, pevnicama, tronovima i predikaonici, kao i kompozicije na zidovima i svodovima naslikao je Dimitrije Avramović, jedan od najistaknutijih srpskih slikara 19. veka. Posebnu vrednost predstavlja crkvena riznica.
U crkvi se nalaze mošti Svetog cara Uroša (Nejakog) i Svetog kneza Stefana Štiljanovića, deo moštiju Svetog kneza Lazara, Svetog Jovana Šangajskog i Sanfranciskanskog, kao i grobnice crkvenih poglavara i srpskih vladara iz dinastije Obrenović (Miloša i Mihaila). Ispred glavnog portala sahranjena su dva velikana srpske kulture: Dositej Obradović i Vuk Stefanović Karadžić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinska vlada može pasti u bilo kojem trenutku, a Kijev bi mogao da se preda čak i na prvi „nalet vetra“, izjavio je u intervjuu za RIA Novosti Džon Šipton, australijski aktivista i otac osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža.
Hejterski mediji u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, a pod kontrolom Dragana Đilasa, još jednom su pokušali da profitiraju na tragediji srpskog naroda.
Na hrvatskom radiju danas su otvoreno pozvali na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića. U emisiji "Poligraf" izneta je skandalozna izjava vojnog analitičara Marija Galića da Hrvatska neće dobiti od Sjedinjenih Američkih država krstareće i rakete dugog dometa, jer bi njima mogli da gađaju i pogode predsednički avion iznad Beograda i tako reše problem.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić oštro je osudio otvoreni poziv na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je HRT radiju uputio hrvatski vojni analitičar Mario Galić u prisustvu hrvatskih političara i evroposlanika koji su to ispratili smehom i odobravanjem.
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić reagovao na pretnje smrću upućenje sa HRT-a predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i poručio da Srbija treba da prekine diplomatske odnose sa tom zemljom dok se ne izvine!
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Suđenje Miljani i Vladimiru Kecmanoviću, roditeljima dečaka ubice koji je 3. maja prošle godine u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar ubio devetoro vršnjaka i radnika obezbeđenja, odlaže se u Višem sudu u Beogradu.
Nisam ni slutila šta se dešava... Činilo mi se da je trajalo dugo, ali u stvari sve je trajalo dva minuta, izjavila je na današnjem suđenju Kecmanovićima, nastavnica istorije Tatjana Stevanović koju je dečak ubica teško ranio 3. maja tokom krvavog pira koji je izveo u OŠ " Vladislav Ribnikar" na Vračaru.
Tatjana Stevanović je danas dala izjavu u parničnom postupku koji je pokrenula protiv Vladimira i Miljane Kecmanovića zbog nadoknade nematerijalne štete. Ona je do detalja opisala kako je izgledao kobni dan. Između ostalog navela je kako se nakon krvavog pira, trgne i na vatromet, na iznenadne situacije, kada vidi oružje na filmu i kako je uznemirava i ono što nikad nije.
U Tehničkoj školi u Novom Pazaru dogodilo se vršnjačko nasilje među maloletnicima. Na snimku koji kruži internetom, vidi se kako jedan dečak udara drugog glavom tokom svađe
Nekadašnji trener Novaka Đokovića, Hrvat Goran Ivanišević, pronašao je novi angažman i postao je prvi trener jedne od najboljih teniserski sveta, Eleni Ribakini.
Iako je Samed Baždar rekao da je njegov izbor isključivo Srbija, izgleda da se nešto u međuvremenu promenilo i mladi napadač će u budućnosti nositi dres reprezentacije Bosne i Hercegovine.
Nastavlja se čistka u Partizanu od dolaska privremenog organa, a klub je sada napustio legendarni bek kluba Milivoje Ćirković. On je obavljao funkciju skauta u Humskoj i odlučio je da samoinicijativno napusti klub i raskine ugovor.
Nekadašnji srpski košarkaši Mile Ilić i Duško Savanović kažu da bi Crvena zvezda i Partizan nakon sudijskih krađa u 6. kolu Evrolige trebalo da istupe iz tog takmičenja! Beogradski večiti rivali žestoko su oštećeni u utakmicama protiv Žalgirisa i Monaka u prethodnoj rundi, a prema rečima nekadašnjih reprezentativaca naše zemlje, jedno od rešenja je napuštanje elite i prelazak u FIBA Ligu šampiona.
Masovna punjava dogodila se u Orlandu tokom tradicionalne proslave "Noći veštica", a policija je odmah po dojavi stigla na lice mesta, gde je zatekla ranjene ljude koji su bespomoćno lezali na trotoaru, javile su lokalne vesti WKMG-TV .
Predstavnici NATO u Briselu plaše se republikanskog kandidata na izborima u SAD Donalda Trampa i njegovog mogućeg trijumfa na predstojećim američkim izborima, pokazale je najnovija analiza "Dojče velea" o zategnutom odnosu bivšeg predsednika SAD i NATO alijanse.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova - Lin Đijang, izjavio je na brifingu da su Rusija i Severna Koreja "suverene države" i da Kina "nije upoznata sa detaljima njihove interakcije i saradnje", komentarišući saopštenja o navodnom dolasku severnokorejskih vojnika u Rusiju.
Sud u Vladivostoku osudio je nekadašnjeg službenika generalnog konzulata SAD u tom gradu na istoku Rusije Roberta Šonova na četiri godine i deset meseci zatvora.
"Sablja" - serija o kojoj se ovih dana najviše govori, konačno je pred nama. Od 2. novembra, subotom i nedeljom na Prvom programu RTS-a, pratimo ovaj politički triler od osam epizoda koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
Samo mesec dana pred premijerno prikazivanje, autorska ekipa filma "Volja sinovljeva" obradovala nas je prvim zvaničnim trejlerom koji nam otvara vrata u potpuni umetnički spektal koji se godinama čekao.
Slavna glumica Demi Mur važi za jednu od najlepših žena na svetu, ali ono što je od sebe uradila povodom praznika "Noć veštica" šokiralo je i javnost i njene fanove.
Manekenka Hajdi Klum je u Njujorku organizovala godišnju zavavu za Noć veštica, 23. po redu. Ponovo je iznenadila svojim kostimom, baš kao i mnoge slavne ličnosti.
Muzička zvezda Jelena Karleuša u ekskluzivnom razgovoru za Informer govorila je o aktuelnim dešavanjima, braku sa Bojanom Karićem, te ubistvu Zorana Davidovića Ćande, na koje ju je upozorio muzičar Oliver Mandić.
Nakon letnje serije koncerata na kojoj ju je videlo više od pola miliona ljudi, Dragana Mirković nastavila je turneju Do poslednjeg daha koncertom u Rijeci gde je oborila rekord posete.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.