NAJVEĆA TAJNA POZNATE SRPSKE TVRĐAVE! Smatra se da se u lagumima ispod srednjovekovne prestonice nalazi BLAGO PROKLETE JERINE
Podeli vest
Srednjovekovna prestonica srpskog vladara Đurđa Brankovića, dvor despota i Grkinje Irine Kantakuzin, prozvane Prokleta Jerina, i danas, pet vekova nakon što ga je teškim kulukom podigao narod, krije misterije.
Jedna od najvećih je legenda o blagu despotice, poznate pod imenom prokleta Jerina. Po predanju ono se nalazi negde u lagumima ispod utvrđenja. Smatra se da su lagumi puni zlata sklonjenog pred najezdom Turaka, koje su lovci na blago vekovima pokušavali da nađu.
Priča o ljubavi narodnog heroja Ive Lole Ribara i njegove vjerenice Slobode Trajković jedna je od najpotresnijih i najtragičnijih iz perioda Drugog svjetskog rata. U njoj se prepliću ljubav, odanost i spremnost na odricanje od svih ličnih sreća zarad ideala i vere u borbi za pravedniji svet.
24.04.2023
19:05
- Jerinina istorijska ličnost stavljena je u drugi plan, ona je postala mitološka ličnost. Kao što postoje priče da je prokleta, tako postoje i priče o njenom blagu - rekao je arheolog Dejan Radovanović.
Arheološka istraživanja su skupa, i do sada je istražena tek petina Velikog grada Smederevske tvrđave, i to uglavnom jugoistočni ugao. No, ipak se zna da su Brankovići bili jedna od najbogatijih porodica u ovom delu sveta i u srpskoj istoriji, te ni ne čudi da mnogi smatraju da se njihovo blago još uvek nalazi u gradu u kom su stolovali.
Međutim, arheolozima se ne poklapa jedna logična činjenica.
- Kad je palo Smederevo pod Turke, Đurađ i Jerina su pobegli preko Dunava. Nije bilo logično da blago sakriju ovde, gde se možda neće ni vratiti. Logično je bilo da pobegnu sa blago - pretpostavlja arheolog.
Takođe, činjenica koja budi sumnju o postojanju blaga je i ta što grobovi despota Đurđa i Jerine nikada nisu nađeni. Prema hrišćanskim običajima, vladari se nisu sahranjivali s mnogo nakita ili sa blagom, tako da bi njihovom pronalazaču teško doneli basnoslovno bogatstvo.
- Priča o grobu despota Đurđa mnogo je interesantnija od priče o Jerininom blagu.Narod raspreda legende, a one su zanimljive jer imaju savremene modifikacije, i one koje se šire u današnje vreme posebno su zanimljive za turističke vodiče - ističe arheolog Dejan Radovanović.
- Mi, sa strane struke, na terenu, kad tražimo lokalitete, zaista uzimamo ozbiljno i najbesmislenije priče, jer u svima njima bude poneko zrnce istine - kaže arheolog.
Dok ljudi očekuju ćup, kovčeg i gomilu nakita, do sada je u Tvrđavi pronađen samo par zlatnih minđuša pre četiri godine, kao i jedna minđuša pre pola veka.
Tokom restauracije Malog grada 1968. godine, otkrivena je jedna minđuša optočena biserima, smaragdom i rubinom, koja se danas čuva u Muzeju. Njena vrednost je neprocenjiva.
- Veruje se da je pripadala nekoj od dve kćerke despota Đurđa Brankovića, Kantakuzini, odnosno Katarini, ili Mari. Veoma je moguće da je bila i nakit despotice Jerine - kaže direktorka Muzeja Tatjana Gačpar.
Ko je prava vlasnica zauvek će ostati tajna, kao i misao o tome gde se nalazi druga minđuša. Mali grad arheološki je istražen, ali šta se krije ispod Velikog grada, još je tajna, što dokazuje iskopavanje zlatnog nakita iz 14. veka. Tokom 2012. godine urađena je konzervacija i prezentacija sakralnog kompleksa iz 10. veka, kada su arheolozi došli do vrednog otkrića, skeleta ženske osobe sa zlatnim minđušama.
Minđuše su teške po 2,35 grama svaka. Osim grba dvoglavog orla, naušnice imaju monogram M. P. A., što su inicijali Marije Paleolog, druge žene Stefana Dečanskog.
Zbog senzacionalnog otkrića, arheolozi i javnost godinama su čekali vesti iz Arheološkog instituta.
- Prema antropološkim analizama, reč je o ženskoj osobi visine oko 150 centimetara, starosti od 70 do 75 godina kada je umrla - priča direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Veruje se da je skelet star 500-600 godina, a naušnice datiraju s kraja 14. veka. Pronalazak naušnica je vrlo dragocen, jer su, u odnosu na druge poznate, najkvalitetnije izrade.
- Ovde su dospele verovatno zahvaljujući uglednoj Vizantijki sa dvora. Sigurno je iz dinastije Paleologa, nema sumnje u to. Posle pada Carigrada, možda je došla ovde, ali to je više neka romansirana nego arheološka priča - govori o poreklu vlasnice minđuša Dejan Radovanović.
Još se traga i za ostacima Blagoveštenske crkve u kojoj su pohranjene mošti Svetog Luke. Za ostacima Sabornog hrama koji su Turci porušili posle 1460. godine tragali su stručnjaci iz Nemačke koji su obavili geomagnetno snimanje Velikog grada. Na osnovu satelitskog snimka, na Arheološkom institutu u Frankfurtu izrađena je mapa koja je trebalo da otkrije ostatke predmeta i objekata na dubini do tri metra. Međutim, arheolozi su bili loše sreće.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Priča o ljubavi narodnog heroja Ive Lole Ribara i njegove vjerenice Slobode Trajković jedna je od najpotresnijih i najtragičnijih iz perioda Drugog svjetskog rata. U njoj se prepliću ljubav, odanost i spremnost na odricanje od svih ličnih sreća zarad ideala i vere u borbi za pravedniji svet.
Na pravcu Kupjansk, ukrajinske trupe su ponovo počele da koriste artiljeriju protiv ruskih snaga, međutim, ove pokušaje ukrajinske strane nisu dale rezultate, izjavio je komandant mešanog artiljerijskog diviziona dobrovoljačkog bataljona BARS-9 sa pozivnim imenom "Svarožić", za rusku agenciju RIA Novosti.
Ukrajina ima samo dve opcije za svoju bezbednost – NATO ili nuklearno oružje, smatra istoričar Mark Galeoti, britanski stručnjak koji je napisao više od 20 knjiga o ruskoj politici i istoriji.
Predsednik pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović otkrio je istinu o istraživanjima koja opozicija predvođena predsednikom Stranke slobode i pravde Draganom Đilasom "sprovodi" uoči svakih izbora u Srbiji.
Kancelarija za KiM saopštila je da je hapšenjem M. D. (28) rodom iz Babinog Mosta, a nastanjenog u Kosovskoj Mitrovici, nastavljena hajka na Srbe naočigled međunarodne zajednice.
Bivši novinar i političar Uroš Piper oglasio se na "X" mreži i obratio se opiziciji koja skuplja jeftine političke poene na lešinarenju na tragediji u Novom Sadu!
Maja Mrnuštik iz Čankove Lige socijaldemokrata Vojvodine potvrdila je da je cilj opozicije da tragediju u Novom Sadu zloupotrebi kako bi zaustavila svu gradnju u Srbiji, računajući i Ekspo.
U severnom delu Kosovske Mitrovice u prepodnevnim satima uhapšena je jedna osoba srpske nacionalnosti u vezi sa protestima 29. maja prošle godine ispred opštine Zvečan, izjavio je zamenik komandira takozvane kosovske policije za region Sever Veton Eljšani.
Strukturne promene u CIA od strane Donalda Trampa i potencijalne bezbednosne rizike koje to nosi sa sobom, analizirali su gosti "Otvorenog studijia", stručnjak za bezbednost Nikola Antić i bivši pripadnik Državne bezbednosti Dragan Radenović.
Gosti "Info dana" bili su novinarka Informera Branka Lazić, reporterka Dragana Ćendić i narodni poslanik Nebojša Bakarec. One su govorile na temu napada na našu redakciju.
Emisija "Info-jutro" na Informer televiziji bavila se večitom temom sukoba na Bliskom istoku, kršenjem ljudskih prava, ali tvrdnjama da će Evropska unija okrenuti leđa Izraelu.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Mladić I.S. (23) iz Novog Pazara pokušao je sinoć da izvrši samoubistvo, izbovši se nožem deset puta u predelu grudnog koša stomaka, a u kući je pronađeno i oproštajno pismo.
Nikola M. (35) iz sela Veliko Središte kod Vršca nastradao je u teškoj saobraćajnoj nesreći kada se vozilom zakucao u kamion, sa njim je nastradao i njegov sin Mihajlo M. (2) kog je bez znanja bivše supruge uzeo iz vrtića.
Kineski predsednik Si Đinping i njegov peruanski kolega Dina Boluarte otvorili su u četvrtak ogromnu dubokovodnu luku u Peruu. Očekuje se da će luka Chancai generisati "značajan" prihod i postati ključno središte za pomorska putovanja između Južne Amerike i Azije.
Posade višecevnih raketnih sistema iz odvojene gardijske motorizovane brigade grupe trupa Jug uništile su ukrajinsko skladište municije u pravcu Donjecka.
U izraelskom napadu na Iran krajem oktobra uništeno je aktivno, tajno istraživačko postrojenje za nuklearno oružje u Parčinu, rekli su neimenovani američki i izraelski zvaničnici za Aksios.
EU mora preispitati sankcije koje je uvela Rusiji u vezi sa sukobom u Ukrajini i raditi na okončanju neprijateljstava što je pre moguće, rekao je mađarski premijer Viktor Orban.
U srcu Beograda, na mestu gde se susreću umetnost, tradicija i inovacija, Palata umetnosti Madlena s ponosom poklanja gradu petodnevni kulturni mozaik – slavlje koje će od 19. do 23. novembra odisati elegancijom, strašću i raznolikošću umetničkog izraza.
Smeli modni komadi uklopljeni u prepoznatljiv stil s akcentom na neprolazno crno, bar kada je čuveni dizajner Bata Spasojević u pitanju, trend su za ovu sezonu. Najnovija kolekcija za jesen/zimu jednog od naših najpoznatijih dizajnera, premijerno će biti prikazana publici u Beogradu na modnom, scensko/vizuelnom spektaklu, koji je zakazan za ponedeljak u čuvenoj Kristalnoj dvorani pozatog prestoničkog hotela.
Druga po redu izložba "Tradicija kao kriterijum" čija je tema ove godine Moravska Srbija svečano će biti otvorena u Konaku kneginje Ljubice (ulica Kneza Sime Markovića 8, Beograd) u subotu 16. novembra 2024. sa početkom u 18 časova.
Mala scena Jugoslovenskog dramskog pozorišta poznata kao "Studio JDP" sutra dobija novo ime - "Studio Ćirilov" povodom deset godina od smrti Jovana Ćirilova.
Pevač Mirza Selimović uoči večerašnjeg koncerta u MTS Dvorani u razgovoru za Informer otkrio je detalje razgovora sa kreativnim direktorom "Granda", Sašom Popovićem, koji poslednjih meseci bije najtežu bitku.
Tokom emisije "Gledanje snimaka" u rijaliti programu "Elita 8" došlo je do žestokog sukoba između voditelja Milana Miloševića i učesnika Stefana Korde.
Mirza Selimović večeras, 11. novembra, održaće prvi od dva rasprodata koncerta u MTS Dvorani, a tom prilikom obratio se okupljenim pripadnicima sedme sile, među kojima je bio i Informer. Pevač je istakao da je uzbuđen pred nastup, ali se dotakao i majke koja je nedavno izgubila bitku sa kancerom.
Kako je Informer prvi izvestio, Milan Kalinić razveo se od supruge Sandre nakon 18 godina braka. Glumac se otad nije oglašavao na ovu temu, međutim, starleta Senada Nurkić, poznatija kao Maca Diskrecija, iznela je detalje koji su šokirali javnost.
Ceca Ražnatović i Dragana Mirković decenijama unazad nisu u najboljim odnosima, a njihov sukob eskalirao je susretom na snimanju u prostorijama Radio-televizije Srbije. Godinama kasnije, Ražnatovićka je u jednoj emisiji, zajedno sa Viki Miljković, otpevala Draganinu pesmu, a na tu temu se sada oglasila i Mirkovićeva.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.