Iz daleke Amerike za spas Srbije! U proboju Solunskog fronta učestvovalo je i 25.000 dobrovoljaca, Mitar Krstić je bio među njima!
Podeli vest
Jedna od najvećih operacija u Prvom svetskom ratu, proboj Solunskog fronta počeo je u ranu zoru 14.septembra 1918.gdine..
Na Solunski front čija je dužina bila nekoliko stotina kilometara, srpska vojska je prebačena već na proleće 1916. godine, odmah posle oporavka na Krfu i prelaska albanskih gudura peške.
Ovo je priča o Jovanu Zeković, čoveku koji je prošao 50 zemalja i polovinu severne hemisferu, da bi svoje dugo putovanje završio, boreći se uz svoju braću i zemljake na Solunskom frontu.
Zaboravljena srpska heroina Marija Rajković svojim hrabrim podvizima dostavljala je poruke srpskim vojnicima na Solunskom frontu onda kada ni jedno pismo nije moglo da dopre do njih.
10.04.2023
21:01
Srpska vojska je imala ukupno šest divizija sa 140.0000 vojnika, među kojima je bilo i oko 25.000 srpskih dobrovoljaca, koji su stigli sa sve četiri strane sveta.
Kako je izgledao put srpskih dobrovoljaca od SAD do Soluna do detalja je opisao Mitar Krstić, pečalbar u Indianpolisu, iz sela Živinjane, kod Prizrena, koji je odlučio da bude dobrovoljac posle predavanja 1917. u jednoj sali u Vašingtonu.
- Sala hotela je bila prepuna naših radnika, a mnogi su plakali kada je poručnik Perunović govorio o teškim mukama koje naš narod doživljava, kao i o golgoti preko Albanije.Posle je pozvao sve one koji žele da se upišu u dobroboljce za Solunski font - detaljno je sećanje ovog Solunca.
Sa srpskim vojnicima,Solunski front prošla je i parna lokomotiva, koja je tokom Velikog rata stigla u pomoć od Francuza. Simbolično je nazvana "Dvoglava aždaja" i danas se čuva u Železničkom muzeju, na Odeljenju uzanih pruga koje se nalazi u Požegi
Na današnji dan, 28. jula 1914. godine, tačno mesec dana posle tragičnog atentata u Sarajevu, objavom rata i napadom na Srbiju Austrougarska je započela Prvi svetski rat. Objava rata dostavljena je Srbiji otvorenim telegramom.
28.07.2023
10:21
Veliki broj je to uradio, pa su uskoro prebačeni u Kvebek, gde je održana i dvonedeljna obuka, dok su čekali da brod krene za Evropu. Najpre su pristali u Francusku, a zatim u britanske luke London, Liverpul i Sauthempton. U Londonu su su svečano dočekani na ulicama, gde je bila organizovana muzika, a dobrovoljcima su deljeni cveće i ordeni.
- Međutim, nikada ne mogu zaboraviti doček u Marseju,u Francuskoj, gde se nije mogla čuti nijedna druga reč osim „Živela Srbija“. Za vreme smotre, dok je muzika svirala, policija je morala da ide ispred nas,jer je masa bacala cveće i klicala,a mnogo devojaka je silazilo da nas poljubi – opsio je doček u Marseju Mitar Krstić.
Srpski dobrovoljci su posle prebačeni u Bizertu, a na Solunski front su stigli 28.januara 1918. , tačno šest meseci posle polaska iz Kvebeka. Do početka proboja obučavani su vojničkim veštinama.
- Naša oporavljena braća su jedva čekali da udarimo na Bugare i Nemce, a isto tako i mi. koji smo želeli da što pre oslobodimo otadžibinu i vidim svoje. Moral je još više bio na višem nivou kada je objavljeno da je na Solunski front stiglo nas, 25.000 dobrovoljaca- kazivao je Mitar.
Srpska zastava ponovu u Beogradu
Za komandanta Solunskog fronta izabran je francuski general Franše DEpere. Srpska vojska bila je podeljena u dve armije – prvu kojom je komandovao Petar Bojović i drugu na čijem je čelu bio Stepa Stepanović, dok je komandant štaba bio vojvoda Živojin Mišić .
U nezaustavljivom jurišu srpska vojska je, ne žaleći živote i ne gledajući na gubitke, za 45 dana prešla oko 600 kilometara potiskujući neprijatelja i oslobađajući zemlju. Prvog dana novembra srpska zastava se ponovo zavijorila i u Beogradu.
Kada je borba počela, trećeg dana ofanzive jedinica u kojoj je bio Mitar je bila zasuta granatama. Poginuo je i ranjen veći broj vojnika, a on je teško pogođen u ruku. Prebačen je u francusku bolnicu kod grčkog grada Verni. Kada je otpušten, naši su već oslobodili Skoplje i jurišali prema Beogradu, a on je dobio „tri nedelje bolovanja“.
- Kada se završio rat kao da su sve muke zaboravljene, ali i oni koji su došli na vlast zaboravili su nas koji smo krvarili. Kada sam se malo oporavio, zbog siromaštva i potrebe da se podigne porodica i ne živi više u siromaštvu, ponovo sam otišao u pečalbu u Ameriku - navodi u zanimljivom zapisu Mitar Krstić, Solunac iz okoline Prizrena.
Sećanja zapisivao u svesci
Mitar Krstić je svoja sećanja zapisivao u svesci, kada je već bio u dubokoj starosti. Bez ikakve beleške ili sličnog podsetnika, ili bilo čije sugestije, do detalja je neprogrišivo zapisivao sva mesta, imena, događaje, uspomene, vezane za njegov život. Do toga da je znao koliko je oka vina potrošeno za žendibu sina i udaju tri kćeri, mesa pojedeno, rakije popijeno... Sve to više decenija kasnije, od kad se desilo. Preminuo je u 92. godini.
Zaboravljena srpska heroina Marija Rajković, koju su zvali Muška Marija zbog neustrašivosti, svojim hrabrim podvizima dostavljala je poruke srpskim vojnicima na Solunskom frontu onda kada ni jedno pismo nije moglo da dopre do njih.
Planina Čemerno smeštena je između Kraljeva i Ivanjice, severno od Studenice i na levoj strani Ibra, a ime se vezuje za čemeran život na opusteloj, nepristupačnoj planini ali i za biljku čemeriku koja ima otrovne sastojke i koristila se u narodnoj medicini. Sela na njenim vrletima su praktično opustela, ali ova planina čuva jednu od najkrvavijih tajni srpske istorije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ovo je priča o Jovanu Zeković, čoveku koji je prošao 50 zemalja i polovinu severne hemisferu, da bi svoje dugo putovanje završio, boreći se uz svoju braću i zemljake na Solunskom frontu.
Direktna linija sa Vladimirom Putinom – istorijska pres-konferencija ruskog lidera održana je u 10 časova u Moskvi gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na ključna pitanja od javnog interesa.
Evropske nacije razmatraju mogućnost povlačenja vojnika iz Bosne i Hercegovine i tzv. Kosova kako bi se oslobodili kapaciteti za slanje trupa u Ukrajinu u slučaju primirja ili mirovnog sporazuma.
Antisrpski medij objavio je danas tekst naslovljen "Sve što treba da znate o tehničkoj vladi" kojim direktno poziva na otimanje države mimo narodne volje
U istom tekstu na Šolakovom portalu N1 žale se žali na odluku Ministarstva prosvete o raspustu tvrdeći da se time "uskraćuje obrazovanje", a u nastavku se piše o blokadi bez sličnih zamerki.
Novi skandal dogodio se u Karlovačkoj gimnaziji kada nekolicina učenika, zabarikadirana u obrazovnoj ustanovi nije dozvolila direktoru gimnazije da uđe u nju.
Zoran Lišanin, predsednik GO Đilasove SSP u Kraljevu, stao je na čelo klinaca na protestima dok pored njega stoje odbornik DS-a i poslanica Srca, što direktno implicira ko stoji iza masovne "pobune" đaka širom Srbije.
Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici MUP-a uhapsili stranog državljanina, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela ubijanje i zlostavljanje životinja, neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću i falsifikovanje isprave.
Pripadnici MUP-a u saradnji sa mađarskom policijom, sproveli su akciju suzbijanja iregularnih migracija na području Subotice i Kikinde i pronašli 58 iregularnih migranata.
Srpski krimilalci su nadimke dobijali na različite načine, prema fizičkim karakteristikama, sposobnostima, prema gradovima u kojima su rođeni ili započeli kriminalnu karijeru, kriminalnim poslovima koje su radli ili pak krivičnim delima.
Fudbaleri TSC-a izborili su nokaut fazu Lige konferencije, pošto su večeras na svom terenu pobedili jermensku Nou rezultatom 4:3 (1:2), u meču šestog, poslednjeg kola Lige konferencije.
U 70. godini života preminuo je Ditmar "Didi" Konstantini, a emotivnom porukom od bivšeg selektora Austrije i svog bivšeg trenera, emotivnom porukom oprostio se doskorašnji kapiten Crvene zvezde Aleksandar Dragović.
Novac ne odlučuje o tome gde ću igrati. Ključna stvar su klupski ciljevi, da mogu da se borim za trofeje, poručio je Dušan Tadić i otvorio mogućnost da se vrati u Ajaks.
Na godišnjoj konferenciji za novinare ruskog predsednika Vladimira Putina, britanski novinar koji radi za američki En-Bi-Si Kir Hardi Brenan-Simons pokušao je da isprovocira ruskog lidera, ali je dobio lekciju koju će pamtiti dok je živ!
General-potpukovnik Kit Kelog, koja novoizabrani predsednik SAD planira da postavi za specijalnog izaslanika za Ukrajinu, izjavio da ubistvo ruskog generala Igora Kirilova "nije dobra ideja".
Ukrajina je izvršila napad zapadnim projketilima na hemijsku fabriku Kamenski u ruskoj Rostovskoj oblasti, koristeći šest raketa "atakams" i četiri krstareće rakete "storm šedou", saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Među više od tri hiljade dosadašnjih dobitnika ugledne filmske nagrade Oskar, koju od 1929. godine dodeljuje Akademija filmskih umetnosti i nauka Sjedinjenih Američkih Država, bilo je i sedam Srba.
Glumica Sloboda Mićalović osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu za film "Jorgovani" na Srpskom filmskom festivalu u Čikagu, saopšteno je iz producentske kuće "Košutnjak film".
Trumpova prepoznatljiva frizura zlatna, natapirana i usko isfenirana kosa bila je ikonski deo njegovog brenda mnogo pre nego što je zakoračio u političku arenu. Ali, novi video novoizabranog predsednika koji kruži društvenim mrežama prikazuje ga sa potpuno drugačijim izgledom.
Žute bubamare prema verovanju u dom donose sreću i blagostanje, ali postoje realni faktori zašto ovi slatki mali insekti traže utočište u zatvorenom prostoru tokom hladnih dana.
S obzirom na to da ribe žive i dišu pod vodom, pomisao na njihovo davljenje izgleda kao šala, ali one ipak mogu da se uguše pod vodom, u određenim okolnostima.
Anastasija Ražnatović stigla je u porodičnu vilu gde se večeras obeležava pevačicina devojačka slava Sveti Nikola. Ona se pojavila bez supruga, fudbalskog reprezentativca Nemanje Gudelja.
Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović tradicionalno proslavlja Svetog Nikolu u domu na Dedinju, a među zvanicama našao se i sin Goce Božinovske, Mirko Šijan, koji je došao u društvu supruge Bojane.
Svetlana Ceca Ražnatović obeležava Svetog Nikolu, a među gostima našao se i njen duhovnik, Stefan Šarić, kojeg je dočekao pevačicin sin, bokser Veljko Ražnatović.
Na slavi Svetlane Cece Ražnatović pojavio se i pevačicin frizer, Stefan Radivojević, koji je poručio da se ceo dan radovao druženju u vili na Dedinju, te da jedva čeka da proba sarmu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.