Iz daleke Amerike za spas Srbije! U proboju Solunskog fronta učestvovalo je i 25.000 dobrovoljaca, Mitar Krstić je bio među njima!
Podeli vest
Jedna od najvećih operacija u Prvom svetskom ratu, proboj Solunskog fronta počeo je u ranu zoru 14.septembra 1918.gdine..
Na Solunski front čija je dužina bila nekoliko stotina kilometara, srpska vojska je prebačena već na proleće 1916. godine, odmah posle oporavka na Krfu i prelaska albanskih gudura peške.
Ovo je priča o Jovanu Zeković, čoveku koji je prošao 50 zemalja i polovinu severne hemisferu, da bi svoje dugo putovanje završio, boreći se uz svoju braću i zemljake na Solunskom frontu.
Zaboravljena srpska heroina Marija Rajković svojim hrabrim podvizima dostavljala je poruke srpskim vojnicima na Solunskom frontu onda kada ni jedno pismo nije moglo da dopre do njih.
10.04.2023
21:01
Srpska vojska je imala ukupno šest divizija sa 140.0000 vojnika, među kojima je bilo i oko 25.000 srpskih dobrovoljaca, koji su stigli sa sve četiri strane sveta.
Kako je izgledao put srpskih dobrovoljaca od SAD do Soluna do detalja je opisao Mitar Krstić, pečalbar u Indianpolisu, iz sela Živinjane, kod Prizrena, koji je odlučio da bude dobrovoljac posle predavanja 1917. u jednoj sali u Vašingtonu.
- Sala hotela je bila prepuna naših radnika, a mnogi su plakali kada je poručnik Perunović govorio o teškim mukama koje naš narod doživljava, kao i o golgoti preko Albanije.Posle je pozvao sve one koji žele da se upišu u dobroboljce za Solunski font - detaljno je sećanje ovog Solunca.
Sa srpskim vojnicima,Solunski front prošla je i parna lokomotiva, koja je tokom Velikog rata stigla u pomoć od Francuza. Simbolično je nazvana "Dvoglava aždaja" i danas se čuva u Železničkom muzeju, na Odeljenju uzanih pruga koje se nalazi u Požegi
Na današnji dan, 28. jula 1914. godine, tačno mesec dana posle tragičnog atentata u Sarajevu, objavom rata i napadom na Srbiju Austrougarska je započela Prvi svetski rat. Objava rata dostavljena je Srbiji otvorenim telegramom.
28.07.2023
10:21
Veliki broj je to uradio, pa su uskoro prebačeni u Kvebek, gde je održana i dvonedeljna obuka, dok su čekali da brod krene za Evropu. Najpre su pristali u Francusku, a zatim u britanske luke London, Liverpul i Sauthempton. U Londonu su su svečano dočekani na ulicama, gde je bila organizovana muzika, a dobrovoljcima su deljeni cveće i ordeni.
- Međutim, nikada ne mogu zaboraviti doček u Marseju,u Francuskoj, gde se nije mogla čuti nijedna druga reč osim „Živela Srbija“. Za vreme smotre, dok je muzika svirala, policija je morala da ide ispred nas,jer je masa bacala cveće i klicala,a mnogo devojaka je silazilo da nas poljubi – opsio je doček u Marseju Mitar Krstić.
Srpski dobrovoljci su posle prebačeni u Bizertu, a na Solunski front su stigli 28.januara 1918. , tačno šest meseci posle polaska iz Kvebeka. Do početka proboja obučavani su vojničkim veštinama.
- Naša oporavljena braća su jedva čekali da udarimo na Bugare i Nemce, a isto tako i mi. koji smo želeli da što pre oslobodimo otadžibinu i vidim svoje. Moral je još više bio na višem nivou kada je objavljeno da je na Solunski front stiglo nas, 25.000 dobrovoljaca- kazivao je Mitar.
Srpska zastava ponovu u Beogradu
Za komandanta Solunskog fronta izabran je francuski general Franše DEpere. Srpska vojska bila je podeljena u dve armije – prvu kojom je komandovao Petar Bojović i drugu na čijem je čelu bio Stepa Stepanović, dok je komandant štaba bio vojvoda Živojin Mišić .
U nezaustavljivom jurišu srpska vojska je, ne žaleći živote i ne gledajući na gubitke, za 45 dana prešla oko 600 kilometara potiskujući neprijatelja i oslobađajući zemlju. Prvog dana novembra srpska zastava se ponovo zavijorila i u Beogradu.
Kada je borba počela, trećeg dana ofanzive jedinica u kojoj je bio Mitar je bila zasuta granatama. Poginuo je i ranjen veći broj vojnika, a on je teško pogođen u ruku. Prebačen je u francusku bolnicu kod grčkog grada Verni. Kada je otpušten, naši su već oslobodili Skoplje i jurišali prema Beogradu, a on je dobio „tri nedelje bolovanja“.
- Kada se završio rat kao da su sve muke zaboravljene, ali i oni koji su došli na vlast zaboravili su nas koji smo krvarili. Kada sam se malo oporavio, zbog siromaštva i potrebe da se podigne porodica i ne živi više u siromaštvu, ponovo sam otišao u pečalbu u Ameriku - navodi u zanimljivom zapisu Mitar Krstić, Solunac iz okoline Prizrena.
Sećanja zapisivao u svesci
Mitar Krstić je svoja sećanja zapisivao u svesci, kada je već bio u dubokoj starosti. Bez ikakve beleške ili sličnog podsetnika, ili bilo čije sugestije, do detalja je neprogrišivo zapisivao sva mesta, imena, događaje, uspomene, vezane za njegov život. Do toga da je znao koliko je oka vina potrošeno za žendibu sina i udaju tri kćeri, mesa pojedeno, rakije popijeno... Sve to više decenija kasnije, od kad se desilo. Preminuo je u 92. godini.
Zaboravljena srpska heroina Marija Rajković, koju su zvali Muška Marija zbog neustrašivosti, svojim hrabrim podvizima dostavljala je poruke srpskim vojnicima na Solunskom frontu onda kada ni jedno pismo nije moglo da dopre do njih.
Planina Čemerno smeštena je između Kraljeva i Ivanjice, severno od Studenice i na levoj strani Ibra, a ime se vezuje za čemeran život na opusteloj, nepristupačnoj planini ali i za biljku čemeriku koja ima otrovne sastojke i koristila se u narodnoj medicini. Sela na njenim vrletima su praktično opustela, ali ova planina čuva jednu od najkrvavijih tajni srpske istorije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ovo je priča o Jovanu Zeković, čoveku koji je prošao 50 zemalja i polovinu severne hemisferu, da bi svoje dugo putovanje završio, boreći se uz svoju braću i zemljake na Solunskom frontu.
Poslanica ruske Dume Marija Butina izjavila je danas da administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena rizikuje izbijanje trećeg svetskog rata time što je dozvolila Ukrajini da upotrebi oružje proizvedeno u SAD za napade duboko na teritoriji Ruske Federacije.
Nakon propalih protesta dela opozicije povodom tragedije u Novom Sadu, a koji se zbog malog odziva građana čak i među organizatorima ocenjuju kao debakl, Dragan Đilas i njegova perjanica Marinika Tepić predlažu da se pokušaji "rušenja" premijera Miloša Vučevića i Vlade Srbije sa ulice presele u - parlament, a sve dok se poslanički klub Stranke slobode i pravde raspada kao kula od karata!
Novoizabrani izaslanik Evropskog parlamenta za Srbiju i dokazani ustaša i mrzitelj svega srpskog Tonino Picula objavio je post na mreži Iks u vezi sa danom pada Vukovara, a koji Hrvati obeležavaju uz parole "ubij Srbina" i ustaške simbole.
Ideolog opozicije i akademik Dušan Todorović doživeo je nervni slom usred emisije na TV Nova dok je govorio o budućim planovima opozicije, koja danima lešinari na tragediji koja se desila u Novom Sadu.
Dok je "prepametna" opozicija i lažna elita tajkunskih medija ismevala predsednika Srbije Aleksandra Vučića kad je još pre nekoliko godina upozoravao da je potrebno praviti zalihe hrane i u ulagati u vojsku za slučaj ratnih dešavanja, Evropa sada otvoreno poziva dvoje građane da prave rezerve, a dato je i detaljno uputstvo kako da se odbrane ukoliko dođe do rata!
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
U specijalnoj emisiji Informera povodom odluke američkog predsednika Džozefa Bajdena da odobri Ukrajini da gađa raketama dalekog dometa u dubinu Rusije, celu situaciju komentarisali su gosti politički analitičar Dževad Galijašević, bivši obaveštajac Karlo Dulović, prof dr. Boris Bratina profesor Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i analitičar Boško Vasiljević.
Slobodan B. (32) koji je osumnjičen da je 16. novembra pretukao V.A. (88) ispred pekare na Novom Beogradu i tom prilikom mu naneo teške telesne povrede, poznat je već kao nasilnik.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Vuka F. (20) zbog sumnje da je 27. jula 2024. godine bacio ručnu bombu u dvorište kuće Lj.C. u Bariču.
Verujem da oba beogradska tima zaslužuju stalno učešće u Evroligi i "A" licencu, ljudi iz takmičenja to moraju da prepoznaju, poručio je trener Partizana, legendarni Željko Obradović (64).
Fudbalski savez Srbije je izdao saopštenje u kojem ukazuje navijačima na nekoliko pravila Evropske fudbalske unije (UEFA) pred susret 6. kola grupe A4 Lige nacija protiv Danske (RTS 1, Arena 1 premijum 20.45).
Amir Rahmani, kapiten fudbalske reprezentacije takozvanog Kosova, glavni je krivac za haos na meču sa Rumunijom, jer je namerno udario i davio fudbalera domaćih Denisa Alibeca.
Bela kuća nije direktno potvrdila da je administracija predsednika Džoa Bajdena ovlastila Ukrajinu da udari Rusiju raketama dugog dometa ATACMS, navodi se u saopštenju zamenika savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Fajnera.
Milioni građana Švedske počeli su da dobijaju brošure sa savetima kako da se pripreme i ponašaju u slučaju rata ili drugih nepredviđenih kriza. Ažurirana verzija ovih instrukcija izdata je zbog pogoršanja bezbednosne situacije u Evropi. Novi broj brošure je dvostruko obimniji, piše BBC.
Na društvenim mrežama objavljeni su snimci snažnog ruskog udara na Odesu, u kojem je poginulo najmanje osam ljudi, dok je 18 povređeno, saopštile su lokalne vlasti.
Ograničenje na izvoz obogaćenog uranijuma u Sjedinjene Američke Države predstavlja simetričnu meru i neće naneti štetu interesima Rusije, izjavio je portparol predsednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov.
Iako je Nemačka ostala pri odluci da Ukrajini ne isporučuje rakete dugog dometa, ministarka spoljnih poslova Analena Berbok izjavila je za Rojters da je odluka američkog predsednika Džoa Bajdena o projektilima ATACMS izuzetno važna.
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
Među brojnim poznatim imenima koja igraju u seriji "Ljubav u tišini" je i Saša Joksimović, koji ističe da mu je izuzetna čast što je deo ovog projekta.
Kada se nežnost susretne sa beskrajnom ljubavlju - video u kojem pas i devojčica zajedno osvajaju srca miliona. Ovaj simpatični trenutak je sve što vam treba za savršen dan!
Google dodaje gomilu novih funkcija za Maps, tačno na vreme pred praznike, a ovo uključuje i mogućnost pretraživanja određenih proizvoda unutar same aplikacije.
Suprug Aleksandre Tadić Cipke, Nebojša Stojićević Jarin, preminuo je u maju ove godine, nakon čega se pevačica povukla iz javnog života. Nekoliko meseci kasnije, folkerka se vratila svom poslu, a sada je progovorila o svemu o čemu je ćutala.
Nadica Ademov nedavno je rodila drugo dete milioneru Damiru, a danas proslavlja svoj rođendan. U skladu sa tim, pevačica je dobila mnoštvo čestitki, koje je sa ponosom podelila putem svog Instagram naloga.
Marko Janjušević Janjuš posvetio je objavu na društvenim mrežama pokojnom bratu Mihailu koji bi, da je poživeo, danas, 18. novembra, napunio 29 godina.
Pevačica Zlata Petrović otkrila je da se nekoliko puta napila sa sinom, aktuelnim učesnikom "Elite 8", Jovanom Pejićem, u vreme kada je mladić najviše voleo da izlazi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.