Ovaj prevoz bio je namenjen samo za jednu grupu ljudi! Danas ga koristimo svi, a postao je omiljen za noćni život mladih!
Podeli vest
Beograd je poznat po svom famoznom noćnom prevozu. Zašto famoznom?
Najpre zato što su sva pravila koja u njemu važe drugačija od onih u dnevnom. I same rute se često razlikuju, iako označene istim brojem kao dnevne linije, a početne stanice su ponekad prava misterija.
Na današnji dan 1823. godine u Kragujevcu rođen je knez Mihailo Obrenović, On je vladao Srbijom u dva navrata od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868. godine i dan danas važi za jednog od najpopularnijih srpskih vladara, čiji spomenik krasi centar srpske prestonice.
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obeležava se danas, po treći put, u Srbiji i Republici Srpskoj, a prvi put ove godine proslavlja se i van granica naše zemlje - u Crnoj Gori i Nemačkoj.
15.09.2023
12:05
Da biste ga koristili, morate da znate napamet red vožnje. I da imate para za kartu, koja je otprilike duplo skuplja nego danju. Mesečne i vremenske – tu ne važe.
Noćni prevoz postao je simbol izlazaka mladih koji do kasnih sati ostaju u provodu, pa “hvataju” neki od noćnih polazaka ka svom kraju. Alternativa je da požure na poslednji “dnevni” između 23.00 i 23.30h, što je za mnoge prerano da krenu kućama, ili da čekaju do prvih jutarnjih polazaka, koji su, opet, često, prekasno, jer tad već svane!
Međutim, noćni provod uopšte nije bio povod da se u Beogradu uvede i prevoz posle 00.00h, i razlog za njegovo uvođenje pre mnogo decenija je bio sasvim drugačiji. Mladi su samo otkrili čari ovog vida prevoza, koji je u jednom trenutku, praktično, bio besplatan.
Na današnji dan, 1880. godine, u Pljevljima, rođen je patrijarh srpski Varnava koji je, uz kralja Aleksandra Karađorđevića, verovatno najznačajnija ličnost srpskog 20. veka rođena na teritoriji današnje Crne Gore.
Petar II Karađorđević, poslednji kralj Jugoslavije, rođen je pre stotinu godina, 6. septembra 1923. godine.
06.09.2023
08:39
Noćne linije su uvedene pre šest decenija – pre svega zbog radnika.
Trebalo je prevesti vozače, pekare, čistače… Beograd je uvek bio veliki grad i uveliko se radilo u tri smene.
Foto: Informer
Prvi polasci noćnih linija bili su posle ponoći, a poslednji oko 3 sata. Autobusi su išli na oko sat vremena, a zvanično je noćni prevoz važio od 00.00 do 04.00, premda su se dešavala i preklapanja.
Znalo se pravilo – na noćnim linijama važile su samo "markice" za zaposlene, a učenici, studenti, penzioneri i drugi plaćali su, i to duplo.
U praksi, stvari su se obrnule.
Duge noćne linije sa retkim polascima opsluživali su krcati autobusi, puni omladinaca. O kartama početkom dvehiljaditih godina više niko nije mislio. Autobus se napuni do maksimuma i - vozi.
Podsetimo, sada je noćni prevoz u periodu od ponoći do 4 ćetiri ujutru potpuno besplatan.
Kako se uvodila javna bezbednost pre oko 200 godina u tadašnjem Beogradu, prilično nesigurnom za život i imovinu, danas možda najbolje ilustruje Tefter arački varoški iz 1827. godine, odnosno, svojevrstan popis.
Šopska salata je već decenijama omiljeni dodatak svakog većeg obroka u Srbiji, a njena popularnost leti, u sezoni paradajza i krastavaca, samo poraste. I dok većina ljudi voli ovu osvežavajuću đakoniju od povrća, malo je onih koji znaju - ko su Šopi koji su “krstili” popularnu salatu?
Prva zgrada u Beogradu, zidana na evropski način i u zapadnjačkom stilu, bila je Đumrukana na Savi, međutim, prvi balkon izazvao je zaprepašćenje tadašnjih građana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na današnji dan 1823. godine u Kragujevcu rođen je knez Mihailo Obrenović, On je vladao Srbijom u dva navrata od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868. godine i dan danas važi za jednog od najpopularnijih srpskih vladara, čiji spomenik krasi centar srpske prestonice.
Rusija se suočava sa velikim hakerskim napadom zbog kojeg je došlo u poremećaju rada u tamošnjim bankarskim sistemima, platnom prometu i mobilnim mrežama, a na posebnom su udaru i naftne kompanije, javljaju ruski mediji.
Koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke u Vrnjačkoj Banji odnela je ubedljivu pobedu na izborima za savete MZ na teritoriji Opštine Vrnjačka Banja.
Emisija "INFO JUTRO" jutros je započela podsećanjem na jeziv i zastrašujući zvuk sirene za vazdušnu opasnost, koji je pre 26 godina označio početak NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju. Voditeljka Staša Koprivica podsetila je gledaoce na vest iz 24. marta 1999. godine, kada su avioni NATO snaga izvršili raketne napade na teritoriju Kosova i Metohije.
Bek Crvene zvezde Nemanja Nedović poručio je nakon pobede nad Virtusom da je Crvena zvezda u odličnoj formi, a osvrnuo se i na neke opaske sa društvenih mreža kako je Olimpijakos pustio crveno-bele da ih pobede prošle sedmice.
Nakon trijumfa Crvene zvezde protiv Virtusa rezultatom 88:52, kao najefikasniji u redovima crveno-belih bili su Dejan Davidovac i Filip Petrušev. Obojica su nakon meča istakla da su zadovoljni partijom tima i energijom koju su pokazali na terenu.
Košarkaši Crvene zvezde u poslednjem kolu regularnog dela Evrolige gostuju Panatinaikosu u Atini, a četu Janisa Sferopulosa čeka paklena atmosfera u "OAKA Areni" budući su sve karte rasprodate.
Iako su kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2026. godine tek počele, već se prave prve projekcije rasporeda šešira! Prema trenutnim predviđanjima, fudbalska reprezentacije Srbije bi se mogla naći u četvrtom šeširu. Ipak, postoji realna šansa da "orlovi" naprave veliki iskorak i domognu se trećeg, pa čak i drugog šešira.
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je danas u Parizu na konferenciji za novinare sa ukrajinskim kolegom Volodimirom Zelenskim da Evropa stoji iza Ukrajine.
Hoće li NATO opstati ili neće?! O ovom pitanju se sve više raspravlja na Zapadu. Uplašeni, s jedne strane, „ruskom pretnjom", a sa druge „odbijanjem SAD da preuzmu vođstvo", Evropljani su počeli da aktivno razrađuju različite formule za održavanje alijanse bez Amerike.
Izaslanik američkog predsednika za specijalne zadatke Ričard Grenel nazvao je "nezgodnom činjenicu" da nuklearno oružje koje je Ukrajina vratila Rusiji u skladu sa Budimpeštanskim memorandumom - nije pripadalo njoj.
Japanski umetnik Saburo Tešigavara izjavio je danas da je koreografija "Adađo" koju će izvesti u četvrtak sa umetnicom Rihoko Sato u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, u okviru 22. Beogradskog festivala igre, najemotivniji komad koji dotiče srce.
Ćerka Sonje Vuksanović i pevača Željka Šašića, Sofija Šašić, otkrila je da poznaje Aleksandru Prijović odmalena, još iz vremena kada je pevačica živela sa frizerkom iz "Granda".
Vesna i Đole Đogani uskoro će izbaciti novu pesmu što je bio povod da se denser pojavi u emisiji kod svoje bratanice Lune sa kojom je prošle godine zakopao ratne sekire.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar