Banjalučka, Kafanska, Muftijina, Sirotinjska… Evo kako se zvalo prvih 40 ulica u Beogradu
Podeli vest
Ulice naše prestonice često su menjale imena, a mnogi ne znaju koje nazive su nosile prvih 40 ulica u Beogradu.
Samo najtvrđi kamen odoleo je najburnijim vremenima, od 15. do 18. veka, u kojima su se hrišćani i osmanski Turci borili za Beograd. A tek je uskrsnuće srpske države u 19. veku donelo vreme u kojem je grad počeo da u nekom kontinuitetu ipak opstaje uprkos novim ratovima… Tek tada osnovali smo naše glavne ulice i trgove, od kojih mnogi i danas nose isto ime kao i u 19. veku.
Stav Nikole Tesle prema zdravlju i bolesti iz današnje perspektive zvuči kao da je bio ”čudotvorac” koji je razumeo da bol ima fizičku, psihičku i emocionalnu komponentu u sebi.
Tog 17. jula 1946. godine streljan je Dragoljub Draža Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini. Mnogi detalji o hapšenju, suđenju i smrti Dragoljuba Mihailovića i danas su obavijeni velom tajne, a njegov lik i delo izazivaju brojne polemike i kontroverze. Nešto od onoga što je general govorio u svoju odbranu ipak je sačuvano.
17.01.2024
07:35
Ali, malo je podataka i još manje mogućnosti da zamislimo kako je Beograd izgledao nekada. Mnogo džamija, mahala i čaršija, orijentalna varoš podignuta bez ikakvog plana, pustošenje i ponovno podizanje.
Nazivi ulica postojali su i nekada, ali više su to bila neformalna imena, tek katkad zapisana i u nekom dokumentu.
Na primer, u vreme Turaka važnije su bile mahale – naselja oko džamija ili čaršija. U njima su bili brojni bezimeni sokaci i budžaci. Poznate hrišćanske mahale u Beogradu su bile: Trg, Tabakhana, Vračar i Crkva.
Na današnji dan 1927. godine preminuo je naš najpoznatiji geograf Jovan Cvijić.
16.01.2024
20:16
Foto: Printscreen You Tube
Ipak, u 16. veku Beograd je imao dve jasno definisane čaršije: Donja ili Duga, koja prati današnju Ulicu cara Dušana, i Gornja, poznata i kao Bajram-begova. Kasnije se pojavila i jedna nova čaršija na prostoru današnje Narodne skupštine, nazvana Mali Pazar.
U balkanskim su čaršijama, inače, bili nanizani dućani ili bazari (svojevrsni “tržni centri”).
Neki od poznatih beogradskih bazara bili su: Bit-pazar, gde su prodavci izlagali polovnu robu, Avret-pazar, kao “ženski kutak”, At-pazar, gde su se prodavali konji, riblja pijaca nazvana Balik-pazar.
U 17. veku bilo je na desetine mahala, većinom muslimanskih. Nakon Požarevačkog mira 1718, međutim, Beograd prelazi u hrišćanske ruke: Austrijanci su ga zauzeli, a islamsko stanovništvo napustilo. Grad je ubrzo postao podeljen na srpski i nemački deo, odnosno Savski i Dunavski Beograd, koji su bili i dve gradske opštine.
Umesto mahala uvode se uređeni kvartovi u nemačkom delu grada, pa čak i numeracija, ali ne onakva kakvu danas poznajemo, jer brojevi verovatno nisu imali nikakve veze s ulicama, već je to bila svojevrsna katastaraska oznaka.
Foto: Printscreen You Tube
Ali, nije prošlo ni trideset godina, a vratili su se ubrzo Turci i ponovo je sve bilo po starom! Ostaje prostor koji će tek kasnije postati važna gradska ulica, današnji Studentski trg, koji postaje groblje, a počinje da se razvija i Zerek kod Bajrakli džamije.
Još jednom Austrijanci zauzimaju Beograd 1789. godine i tokom te i sledeće godine oni su napravili jedan od prvih planova Beograda podeljenog po ulicama.
Poručnih Franc fon Bruš napravio je mapu grada i na njoj popisao sledeće ulice. Može se reći da je to prva karta Beograda na kojoj su upisana i imena ulica. Doduše, sve je bilo na nemačkom jeziku, a ovako su prevedene na srpski:
Apotekarska, Arnautska, Bajrakli, Banjalučka, Bit-pazarska, Bregovita, Bunarska, Vidinska, Veliki trg, Vodena, Deli-Ahmedova, Defterdarova, Grčka, Derviška, Dunavska, Žablja, Jahja-pašina, Jevrejska, Kamenita, Kafanska, Kujundžijska, Mali trg i Malog trga ulica, Manastirska, Mitropolitska, Muftijina, Nove džamije, Riblja, Sirotinjska, Smederevska, Spahijska, Srpske crkve, Stambolska, Stara Agina, Stara poštanska, Tri hana, Ugaona, Uska, Cincarska i Čauševa.
Vidimo da imena ulica, koja su u to vreme bila još neformalna, nisu dodeljena po znamenitim ličnostima, već po odrednicama po kojima su, verovatno, bile poznate – objekti, putni pravci, pa i opis samog izgleda.
Tek kada Beograd postaje deo srpske autonomije, pojavljuju se i prvi nazivi ulica po znamenitim ličnostima.
U selu Račak na Kosovu i Metohiji, opština Štimlje, pre 25 godina, 15. januara 1999. dogodio se oružani sukob srpske policije i pripadnika albanskih terorističkih formacija, takozvane OVK.
Na današnji dan 1909. godine rođen je jedan od najpoznatijih srpskih fizičara Pavle Savić koji je u istoriji ostao upamćen kao "kamen temeljac" Nuklearnog instituta Vinča.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Stav Nikole Tesle prema zdravlju i bolesti iz današnje perspektive zvuči kao da je bio ”čudotvorac” koji je razumeo da bol ima fizičku, psihičku i emocionalnu komponentu u sebi.
Francuski sud proglasio je Marin Le Pen krivom u slučaju pronevere, što će imati ozbiljan uticaj na političku budućnost liderke desnice, ali i njene stranke Nacionalno okupljanje.
U sudanskom građanskom ratu, koji traje više od dve godine, dogodio se dramatičan preokret – regularne oružane snage Sudana povratile su kontrolu nad glavnim gradom Kartumom, potisnuvši pobunjeničke Snage za brzu podršku (RSF). Ključnu ulogu u ovoj promeni, kako ocenjuju analitičari, odigrala je podrška Rusije i predsednika Vladimira Putina.
Profesor istorije na Filozofskom fakultetu Čedomir Antić otkrio je da je današnji rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić za vreme vladavine Slobodana Miloševića promovisan u docenta.
U danu kada se ispred redakcije Informera odvijala dramatična talačka kriza i blokada, naš medijski tim pokazao je nepokolebljivu profesionalnost i hrabrost, obezbeđujući ekskluzivne informacije u realnom vremenu.
Tokom blokade i pokušaja izazivanja talačke krize, medijska kuća Informer TV je pokazala da je jača nego ikad. Iako je predmet pokušaja zabrane i blokade, Informer TV je nastavila sa normalnim radom, čime je dokazala svoju otpornost i moć uticaja na javnost.
U nastavku borbe protiv korupcije i finansijskog kriminala, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu, uhapsili su A. Ć. (42) i N. N. (29), zbog sumnje da su izvršili krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsili su D. B. (20) iz okoline Beograda, jer su u stanu koji koristi pronašli drogu, oružje i municiju.
U Novom Sadu na Petrovaradinu sinoć se dogodio incident. Muškarac N. R. nožem je naneo tešku telesnu povredu meštaninu (57), koji je pokušao da razdvoji svog od pasa osumnjičenog.
Golman Partizana i reprezentacije Srbije Aleksandar Jovanović oglasio se nakon što se našao u klinču sa policijom uoči neodigrane rukometne utakmice između Partizana i AEK-a, te tom prilikom demantovao navode policije.
Srpski tenis je kroz istoriju imao sjajne predstavnice, ali pitanje ko je najbolja srpska teniserka svih vremena i dalje ostaje otvoreno. Od Jelene Janković i Ane Ivanović, koje su dominirale svetskim terenima, do mlađih nada poput Olge Danilović i Aleksandre Krunić, svaka od ovih igračica ostavila je značajan trag u teniskom svetu.
Aleksandar Pešić i Mateus Saldanja, bivši napadači Crvene zvezde i Partizana, našli su se u centru pažnje u Mađarskoj, ali ne zbog golova, već zbog kontroverznih situacija u utakmici Diošđer – Ferencvaroš (25. kolo mađarskog prvenstva).
Matija Nastasić, nekadašnji reprezentativac Srbije, našao se na meti kritika nakon utakmice u kojoj je njegov Leganjes poražen od Real Madrida rezultatom 3:2. Navijači su ga na društvenim mrežama optužili da je svojim potezima pomogao rivalu da preokrene rezultat.
Nekadašnji italijanski fudbaler i ugledni fudbalski direktor Valter Sabatini (69), koji je tokom karijere radio u brojnim klubovima širom Italije, u intervjuu za prestižnu "Gazetu delo Sport" otkrio je intrigantne detalje o igračima sa kojima je sarađivao. Poseban akcenat stavio je na period u Romi, gde je, između ostalog, govorio i o sadašnjem fudbaleru Crvene zvezde, Nemanji Radonjiću.
Marin Le Pen je osuđena jer je pretnja sistemu koji ne zna da gubi, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik reagujući na odluku suda u Parizu, koji proglasio je liderku desničarske stranke Nacionalno okupljanje krivom za zloupotrebu sredstava Evropskog parlamenta.
Oružani pokret otpora protiv vojne hunte u Mjanmaru u nedelju je oštro osudio režim, optuživši vojsku da izvodi vazdušne napade na sela čak i u uslovima katastrofalnog zemljotresa u kojem je poginulo oko 1.700 ljudi.
Američki ministar odbrane Pit Hegset distribuirao je širom Pentagona poverljivi dokument koji definiše ključne pravce nacionalne odbrane i strateške prioritete Sjedinjenih Američkih Država.
Francuski sud u Parizu osudio je liderku desničarske stranke Nacionalno okupljanje (RN) Marin Le Pen na četiri godine zatvora, od čega su dve godine bezuslovne, u slučaju pronevere sredstava Evropske unije.
Visoki predstavnik Hamasa pozvao je pristalice tog pokreta širom sveta da uzmu oružje i suprotstave se planu aktuelnog predsednika SAD Donalda Trampa, prema kojem bi više od dva miliona stanovnika Pojasa Gaze bilo preseljeno u susedne zemlje poput Egipta i Jordana, prenosi Tajms of Izrael.
Kultni horor film iz 1997. godine "Znam šta ste radili prošlog leta" dobio je svoj nastavak! Skoro 28 godina kasnije, nastavak ovog ostvarenja koji nosi isti naziv kao i prvenac premijerno će biti prikazan 18. jula ove godine.
Jedan od najlepših pevača na svetskoj sceni, Enrike Iglesijas, osim glasom i harizmom, pažnju privlači i iskrenošću. Njegova izjava o veličini polnog organa i dalje je jedna od najšokantnijih u muzičkom svetu.
Pevačica Viki Miljković danas je održala govor na komemoraciji svom bratu Vladici Miljkoviću koji je preminuo u 47. godini, a mnogima su njene reči naterale suze na oči.
Arena Sofija, najveća dvorana u Bugarskoj, bila je mala da primi sve one koji su želeli da uživo na sceni vide Draganu Mirković, a muzička zvezda im se odužila priredivši im muzički spektakl za pamćenje.
Pevačica Tanja Savić zakazala je koncert za 17. maj u sportskoj hali u svom rodnom gradu, a već ovih dana počeće pripreme kako bi priredila događaj za pamćenje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar