Četvrt veka od slučaja Račak - laž kao povod za NATO bombardovanje! Istražni sudija tvrdi: Svi su znali da nije bilo nikakvog masakra!
Podeli vest
U selu Račak na Kosovu i Metohiji, opština Štimlje, pre 25 godina, 15. januara 1999. dogodio se oružani sukob srpske policije i pripadnika albanskih terorističkih formacija, takozvane OVK.
Akcija je usledila zbog činjenice da se u tom selu nalazilo jako uporište takozvane OVK, i da se na tom potezu dogodio niz napada i ubistava pripadnika policije.
Milica Rakić je rođena u zoru 9. januara 1996. godine. Ubijena je 17. aprila 1999, u svom kupatilu, u Ulici Dimitrija Lazareva Raše u Batajnici, dok je bila na noši.
17.04.2023
11:48
Posle sukoba srpske policije sa albanskim ekstremistima u selu Račak usledila je optužba, na kojoj je posebno insistirao Vilijam Voker, da se dogodio "masakr nedužnih civila". Voker se u to vreme na Kosovu i Metohiji nalazio u svojstvu rukovodioca Kosovske verifikacione misije OEBS.
Ovaj događaj, iako nikada nije stvarno utvrđeno da je policija odgovorna za pogibiju civila, poslužio je kao povod za optužbu protiv Srbije, i opravdanje, povod, za agresiju NATO na Srbiju, odnosno Saveznu Republiku Jugoslaviju.
Agresija koja je usledila krajem marta 1999, bila je potpuno pripremljena još poslednjih meseci prethodne 1998, čekalo se samo naređenje za napad.
Marinković: Istina o Račku stoji i danas i svi je znaju od početka
U selu Račak na Kosovu i Metohiji, opština Štimlje, pre 25 godina, 15. januara 1999. dogodio se oružani sukob srpske policije i pripadnika albanskih terorističkih formacija, takozvane OVK.
Akcija je usledila zbog činjenice da se u tom selu nalazilo jako uporište takozvane OVK, i da se na tom potezu dogodio niz napada i ubistava pripadnika policije. Posle sukoba srpske policije sa albanskim ekstremistima u selu Račak usledila je optužba, na kojoj je posebno insistirao Vilijam Voker, da se dogodio "masakr nedužnih civila". Voker se u to vreme na Kosovu i Metohiji nalazio u svojstvu rukovodioca Kosovske verifikacione misije OEBS. Ovaj događaj, iako nikada nije stvarno utvrđeno da je policija odgovorna za pogibiju civila, poslužio je kao povod za optužbu protiv Srbije, i opravdanje, povod, za agresiju NATO na Srbiju, odnosno Saveznu Republiku Jugoslaviju.
Agresija koja je usledila krajem marta 1999, bila je potpuno pripremljena još poslednjih meseci prethodne 1998, čekalo se samo naređenje za napad. Savet NATO je odluku o ubrzanim pripremama napada na Srbiju (SRJ) i razmeštanju trupa u graničnim oblastima, doneo na zatvorenom sastanku 2. jula 1998. Na prostoru Štimlja delovala je 161. brigada takozvane OVK. U toj oblasti od jula 1998. do januara 1999. ubijene su 24 osobe, pripadnici Policije Srbije, Vojske Jugoslavije ili civili, pri čemu je takođe ranjeno 25 osoba. Počev od oktobra 1998. do sredine januara 1999. teroristi takozvane OVK na prostoru Štimlja ubili su Sinišu Mihajlovića, Nazmija Alurija, Sašu Jankovića, Ranka Đorđevića, Svetislava Pešića, kao i civile Envera Gašija i Miftara Resenija.
Policijska akcija u Račku, 15. januara 1999. neposredno je izazvana ubistvom trojice policajaca 8. januara i takođe policajca Svetislava Pržića 10. januara. Akcija je usledila, posle odlaganja, u ranim jutarnjim satima 15. januara. Prethodno je ustanovljeno da se civili nisu nalazili u selu. Sve vreme tokom akcije bili su prisutni, blagovremeno obavešteni, posmatrači Kosovske verifikacione misije OEBS. Takođe predstavnici medija, Rojtersa i Asošijeted presa. U Račku se, u kući Mustafe Mehtija, nalazio štab takozvane OVK. Pretpostavljalo se da se u selu nalazilo oko stotinu pripadnika tzv OVK. U akciji je učestvovalo 135 policajaca, uglavnom pripadnici Posebne jedinice. Zapovednik je bio Goran Radosavljević Guri. U selu se inače nalazila mreža pripremljenih rovova, izgrađeni bunkeri. Pripadnici tzv OVK pozivani su na predaju, pre napada.
Po policiji su pripadnici takozvane OVK, osim streljačkim naoružanjem, dejstvovali minobacačima i raketnim bacačima. Borbe su tog dana u Račku okončane u popodnevnim satima, oko 15.00 časova. Procena je bila da je uporište tzv. OVK razbijeno. Zaplenjeno je oružje, automatsko streljačko oružje, dva mitraljeza, ručni bacači, bombe, mine, municija. Policija se po okončanoj akciji povukla iz sela. Sutradan, u subotu 16. januara, oko 13.00 časova u Račak je ušao Vilijem Voker, praćen pripadnicima medija.
Usledili su, po svedočenju prisutnih novinara, razgovori sa zapovednicima tzv. OVK, koji su se očigledno vratili u selo pošto se policija povukla. Tada se pojavljuje priča da su u Račku stradali civili.
Paralelno, pripadnicima državnog istražnog tima Srbije, među njima i istražnom sudiji Danici Marinković onemogućen je ulazak u selo. Na njih je otvorena vatra. U 17.00, tog dana, Vilijam Voker drži konferenciju za štampu u Prištini, u centru OEBS. Izjavljuje da se u Račku "dogodio masakr", kao i da je posmatračka misija izbrojala 45 tela žrtava. U nedelju, 17. januara, pripadnici državnog istražnog tima Srbije, uključujući istražnog sudiju Danicu Marinković, ponovo pokušavaju da uđu u Račak, kako bi bila obavljena stručna istraga.
Ponovo je otvorena vatra na njih, čime je sprečen pristup. Državni istražni tim započeo je istragu tek u ponedeljak, 18. januara. Policija je bila primorana da ponovo, pod borbom, zauzme selo kako bi pristup istražiteljima bio omogućen. U Račak su ušli oko 14.00. Posmrtni ostaci stradalih pronađeni u džamiji, preneti su u Prištinu radi obdukcije. Borbe u okolini sela su nastavljene i sutradan 19. januara. Tada je ubijen zamenik komandira policije stanice Uroševac, dok su dvojica policajaca ranjena.
Prema rezultatima istrage državnog tima patologa, identifikovano je 37 lica. Poreklo tri lica nije razjašnjeno, pretpostavlja se da nisu bili muslimani. Među stradalima bila je i jedna ženska osoba, kćerka zapovedanika tzv. OVK koja je takođe učestvovala u borbama. Parafinske rukavice pokazale su da su gotovo svi koristli oružje.
Svi poginuli stradali su dejstvom vatrenog oružja. Nije ustanovljeno da je bilo ikakvih tragova drugačijih dejstava nad njima. Nekoliko dana potom istrazi se priključio tim patologa iz Finske koji je predvodila Helena Ranta. Sledila je zajednička istraga. Ranta je osporila valjanost metode parafinske rukavice, kao zastareo. Iako se njeni nalazi nisu bitno razlikovali kada je reč o uzrocima smrti stradalih, prilikom konferencije za štampu koju je držala u Prištini 17. marta, u prostoru OEBS, upotrebila je termin "zločin protiv čovečnosti" i izbegla je odgovor na pitanje kako su stradali poginuli? U smislu da li je vidno da su poginuli u borbi, kako je zaključio srpski tim patologa. Tumačila je da su žrtve bili civili, nenaoružani, pošto po njoj "u džepovima nisu imali municiju".
Godinama kasnije, nije krila da je bila izložena grubom pritisku Vilijama Vokera, zbog kako se izrazio "nedovoljno ubedljivog jezika". Nekoliko dana potom usledila je agresija NATO na Srbiju, odnosno SRJ. Predsednik SAD Bil Klinton, novinarima je 19. marta govorio o "deci i ženama pokošenim rafalima nakon što su primorani da kleče u prašini". Britanski premijer Toni Bler u Parlamentu je izjavio da je "masakr u Račku" doveo da potrebe bombardovanja SRJ. Državni sekretar SAD Medlin Olbrajt, glavni zagovornik agresije na Srbiju, tvrdila je medijima da se u Račku "dogodio masakr", da su "desetine imale prerezane grkljane".
Nesumnjivo je da ekipe patologa, ni domaća, ni finska, ni beloruska, nisu ustanovile da su na telima poginulih u selu Račak pronađene drugačije rane osim iz vatrenog oružja, i to iz daljine.
Na šakama 37, od 40 tela, metodom parafinske rukavice otkrivene su barutne čestice, što ukazuje da su koristili vatreno oružje. Jedan od pokazatelja jeste i činjenica da je Tribunal za bivšu Jugoslaviju u Hagu, iako je provobitno potencirao slučaj Račak, na kraju od njega odustao.
Nekadašnji predsednik Crvene zvezde Vladan Lukić pre 24 godine dobrovoljno se prijavio na raspolaganje vojsci Jugoslavije u toku bombardovanja i tako pokazao hrabrost kao malo ko pre njega.
Na današnji dan, 26. maja 1999. godine selo Ralja, nadomak Beograda, zadesila je ogromna tragedija, kada je NATO sa četiri projektila gađao magacin Vojske Jugoslavije. Jedna od tih raketa promašila je cilj za 500 metara i s lica zemlje zbrisala kuću porodice Pavlović, u kojoj je bio bračni par sa dvoje dece. U susednoj, kući Dragutina Ivanovića, udaljenoj desetak metara, bili su Ivanovićeva supruga, ćerka i unuk
24. marta 1999. godine, voditelj Dnevnika RTS je saopštio građanima naše zemlje najteže moguće vesti - da je počela NATO agresija na SR Jugoslaviju, pakao koji je trajao 78 dana
Advokat i bivši političar Azem Vlasi smatra da je Predlog zakona koji je usvojila Vlada Srbije o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i Metohije "smešan" i ocenio da Priština treba da "zahteva da Srbija ukloni Kosovo iz svog Ustava", preneo je Teve 1.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić istakao je na kraju sednice Saveta bezbednosti UN, da je na njegovu zabrinutost za srpski narod na Kosovu, ministarka Donika Gervala reagovala salvom uvreda i laži na račun Srbije i predsednika Aleksandra Vučića, poručujući joj da je, u skladu sa međunarodnim pravom, Vučić – i njen predsednik.
Šiptarski analitičar Ili Hodža napao je ideju o formiranju Zajednice srpskih opština jer smatra da će njeno postojanje ugroziti navodni suverenitet lažne države Kosovo.
27.10.2024
20:20
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Devojčica (13) poreklom iz Srbije ubila je u petak popodne rođenu sestru (7) u stanu u Lajpcigu u Nemačkoj, a prema nezvaničnim saznanjima Informera zločinu je prethodila žučna rasprava!
Državljanin (48) Srbije uhapšen je prekjuče u španskom gradu Valensija kada je otkriveno da ima laboratoriju za veštački uzgoj marihuane u jednoj kući.
Na mnogim važnim saobraćajnicama upravo su zato vozači mileli danas, pa čak i po auto-putu, a stručnjaci su pozivali na oprez! RHMZ objavio je najnoviju vremensku prognozu, i objavio da su upaljena dva meteoalarma.
Roditelji sve teže mogu da priušte deci đačke ekskurzije. Cene vrtoglavo rastu, ponude ne opravdavaju cifre, a učenici bi i dalje voleli da uživaju u ovim vannastavnim aktivnostima i ne žele da ih se odreknu.
U Srbiji svake godine više od 50.000 ljudi izgubi život zbog problema sa srcem. Kardiolog dr Tamara Urošević govorila je o ključnim uzrocima kardiovaskularnih bolesti kod žena.
Košarkaši Crvene zvezde su poraženi od Žalgirisa u Kaunasu sa 86:84, a u centru pažnje su sudije posle sramne krađe o kojoj je bez dlake na jeziku priča i Nikola Kalinić.
Potpredsednica SAD Kamala Haris i bivši predsednik SAD Donald Tramp obećavaju velike inicijative ako budu izabrani, međutim ništa im to neće značiti bez podrške Kongresa.
Ukrajinska vlada imenovala je trojicu severnokorejskih generala, Kim Jong Boka, Ri Čang Hoa i Sin Kum Čeola, za koje Kijev tvrdi da se nalaze u Rusiji sa hiljadama severnokorejskih trupa.
Moskva ne može da pristane na takozvani nemački scenario rešavanja sukoba, prema kojem Ukrajina ulazi u Severnoatlantsku alijansu u zamenu za odustajanje od pretenzija na ruske teritorije, rekao je Rodion Mirošnik, specijalni izaslanik ruskog ministarstva spoljnih poslova za zločine u Kijevu.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Novosadski kafedžija Bata Pežo bio je jedan od retkih u bivšoj Jugoslaviji koji je kafanu petvorio u granu filozofije sa posebnom etikom i kako je govorio, u njegovoj kafani svi su bili isti "i četnici i komunisti".
Nova predstava pozorišta Teatar na Brdu “Sedam sati sunčeve svetlosti” sinoć je premijerno prikazana publici, a do sada neviđena glumačka podela prenela je važne poruke ljubavi, podrške i porodičnog zajedništva u teškim životnim trenucima.
Prema starom indijskom verovanju, pojava nepoznate mačke na pragu ili u dvorištu može imati posebno značenje. Veruje se da takva mačka najavljuje skorašnje venčanje ili proslavu u toj kući.
Kompanija Google je, prema navodima, blizu toga da predstavi novog AI agenta koji može da upravlja veb pretraživačem kako bi pomogao korisnicima u automatizovanju svakodnevnih zadataka.
Biološki otac Nenada Ćubića, Goran Pavlović otkrio je da je u kontaktu sa Ljubinkom koja je usvojila njegove sinove, da im ona ne brani kontakt sa njim, ali i da ona ne želi da ga upozna.
Pevač Goran Žižak, poznatiji kao DJ Krmak ispričao je za Informer da piše knjigu, ali i da razmišlja o dokuzmentarcu u kom će izneti sve ono što javnost nije znala o njemu.
Urošević je za Informer ispričao da njegov unuk i tri unuke, imaju talenat za muziku, ali da je ubeđen da neće krenuti njegovim stopama jer vide koliko je to težak posao.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.