Burna istorija najvećeg simbola naše zemlje! Evo kako se srpska zastava menjala kroz vekove! (FOTO)
Podeli vest
Malo koja država može se pohvaliti bogatom, znamenitom, ali i burnom istorijom kao Srbija.
Kroz mnoge periode kroz koje je prolazila, Srbija je menjala simboliku na svojoj zastavi, naročito u periodu od ustanaka do danas. Evo koje su zastave predstavljale Srbiju od 1804. godine.
Na današnji dan 1911.godine rođena je Baba Vanga koja nije želela da se leči narodnim lekovima, ali nije htela ni doktori da je leče, a sve pod parolom: "Živeću onoliko koliko mi je suđeno da živim na ovom svetu".
Bio je početak 1846. godine i balska sezona u Beču, prestonici Austrijskog carstva, tek se zahuktavala. Svako ko je bio neko i nešto u tom delu Evrope, plesao je iz večeri u veče po bečkim dvorovima, a balovi su bili i prilika da se, između valcera, sklope poslovi, priča o politici, ostvare kontakti i čuju novosti.
30.01.2024
21:15
Zastava Prvog srpskog ustanka (1804-1813)
Iako nije nikada bila zvanična državna zastava na međunarodnoj sceni, predstavljala je ustaničku vladu Karađorđeve Srbija, te ova zastava ima posebno mesto u srpskoj istoriji kao simbol borbe protiv viševekovne okupacije Osmanlija pod kojom su se Karađorđe i ostali ustanici borili za nezavisnost domovine.
Zastava uključuje srednjovekovne elemente i simboliku, kao podsetnik na slavnu srpsku istoriju, a posebno je upečatljiva glava divlje svinje koja je probodena strelom.
Zastava Drugog srpskog ustanka (1815-1817)
Nakon sloma Prvog srpskog ustanka i Karađorđevog izbeglištva, vođa ustanika postaje Miloš Obrenović koji u Takovu pokreće Drugi srpski ustanak.
Njegova zastava je vrlo jednostavna, crveni krst na beloj pozadini.
Ustanak se završava uspešno, te Srbija dobija autonomiju unutar Osmanskog carstva.
Kneževina Srbija (1815-1882)
Srbija, iako i dalje zvanično deo Osmanskog carstva po prvi put nakon nekoliko vekova dobija autonomiju i pravo na samoupravu. Tom prilikom je prihvaćena nova zastava i po prvi put je u pitanju trobojka sa crvenom, plavom i belom bojom.
U sredini se nealazi grb, beli krst sa četiri ocila sa krunom i kraljevskom odorom, još jednom kao podsećanje na period kada je Srbija bila srednjovekovna kraljevina, odnosno carevina.
Kraljevina Srbija (1882–1918)
Godine 1882. Srbija konačno dobija potpunu nezavisnost od Osmanskog carstva i svi simboli te države bivaju uklonjeni sa teritorije Srbije. Srbija se, na čelu sa Milanom Obrenovićem podiže u rang kraljevine, te u skladu sa tim menja se i zastava.
Po prvi put, nakon nekoliko vekova, na srpskoj zastavi se vraća dvoglavi orao, naslednik vizantijskog dvoglavog orla. Kruna sa plaštom koja je bila na prethodnoj zastavi je ostala, a dodata je i još jedna na vrhu samog orla. Ispod njegovih nogu se nalaze dva ljiljana, još jedan od simbola iz perioda srednjeg veka.
Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca (1918-1929) / Kraljevina Jugoslavija (1929-1941)
Nakon blistave pobede u Prvom svetskom ratu, Kraljevini Srbiji su se pridružili i drugi južnoslovenski narodi sa idejom stvaranja jedne zajedničke države. Tako je nastala Kraljevina SHS, a trobojka menja raspored, pa se plava nalazi na vrhu, bela u sredini, a crvena na dnu.
Dolazi i do promena u samom grbu države, koja je 1929. godine promenila ime u Kraljevina Jugoslavija. Štit dvoglavog orla je dobio nove simbole, pored krsta sa četiri ocila koji simboliše Srbe, dobija i šahovnicu koja simbolizuje Hrvate, tri zvezde koje simbolišu Slovence, kao i polumesec koji simboliše mnogobrojne muslimane u Kraljevini.
Takođe, i stara srpska kruna je zamenjena novom.
Vojna uprava u Srbiji (1941-1944)
Za vreme nacističke okupacije Srbije, korišćena je nemačka zastava sa kukastim krstom.
Srbija u vreme komunizma (1946-1992)
Srbija je u ovom periodu prihvatila komunističke simbole kao svoj grb, a vraćena je trobojka iz vremena Kraljevina Srbije, međutim u sredini se sada našla crvena petokraka.
Savezna republika Jugoslavija (1992-2004)
U vreme rata i raspada SFRJ, Srbija je postala deo Savezne republike Jugoslavije u zajednici sa Crnom Gorom. Grb Srbije je zadržao komunističke simbole, ali je sa zastave uklonjena crvena petokraka.
Srbija i Crna Gora (2004-2006)
Na zastavu Srbije, kao federativne jedinice, je dodat dvoglavi orao sa krunom, a uveden je i novi grb. Komunistička simbolika je zamenjena sa onom iz vremena Kraljevine Srbije.
Republika Srbija (2006-)
Nakon proglašenja nezavisnosti Crne Gore, Srbija je svoje simbole koje je imala kao federativna jedinica prihvatila kao državne. U međuvremenu, 2010. godine, dvoglavi orao na grbu i zastavi je redizajniran.
Na današnji dan rođen je major JNA Milan Tepić, jedini narodni heroj u ratovima na teritoriji bivše Jugoslavije. Stradao je 29. septembra 1991. godine kada je digao u vazduh vojno skladište Bedenik u blizini Bjelovara da bi sprečio da padne u ruke hrvatskog Zbora narodne garde.
U leto 1914. godine moćna Austrougarska monarhija napala je Srbiju. Posle očajničke i herojske borbe mnogo manje i slabije opremljene srpske vojske, izbora više nije bilo – jedini put za spas Srbije vodio je preko vrleti nepristupačne i negostoljubive Albanije.
Na današnji dan 1946. godine ubijen je komandant Gorske kraljeve garde Jugoslovenske vojske u otadžbini Nikola Kalabić. Međutim, decenijama kasnije i dalje se veruje da je on izbegao smrt, promenio identitet i nastavio da živi, a njegova sudbina do danas nije rasvetljena.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vukašin Mandrapa, rodom iz sela Klepci u Hercegovini, poznat i kao Starac Vukašin, zvanično je kanonizovan 1998. godine, dobivši ime Sveti Novomučenik Vukašin Jasenovački.
Dvadesete godine 20. veka u istoriji će ostati upamćene kao vreme buđenja ideje jugoslovenstva na Balkanu. Mlada Bosna bila je samo jedna od mnogih nacionalno-revolucionarnih organizacija koja je imala za cilj političko i nacionalno ujedinjenje.
Na današnji dan 1911.godine rođena je Baba Vanga koja nije želela da se leči narodnim lekovima, ali nije htela ni doktori da je leče, a sve pod parolom: "Živeću onoliko koliko mi je suđeno da živim na ovom svetu".
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.