Još jedan spomenik kulture iz Srbije naći će se na Uneskovoj listi! Podigao ga je čuveni rimski car!
Podeli vest
Zvali su ga – Izgubljeni grad u podnožju Radan planine. Arheolozi ga istražuju duže od 110 godina, a i dalje je velika tajna....
Decenijama je bio sakriven u korovu. Poslednjih godina, međutim, slika se menja – lokalitet je ograđen, centar za posetioce "Teodora" je skoro završen, a u naredne tri godine Caričin grad trebalo bi da se nađe na Uneskovoj listi.
Na prostoru pored zdanja Skupštine Srbije, gde je planirana izgradnja podzemne garaže, arheolozi su bili iznenađeni otkrićem ostataka rimsog vodovoda dugačkog oko 80 metara!
Kada turisti prvi put odu u neku zemlju, obilaze ono što je Unesko stavio pod svoju zaštitu, a jedu tamo gde im je preporučio Mišlen! Od ove godine, na listi restorana iz Srbije, koje preporučuje svetski poznati vodič, nalaze se još četiri nova, pa ih je sada ukupno 22, i svi se nalaze u Beogradu.
29.01.2024
07:20
Za one koji nisu upućeni, da podsetimo, ovaj Grad je podigao vizantijski car Justinijan I (527-565) u blizini mesta rođenja. To je bilo novo administrativno i arhiepiskopsko sedište provincije Ilirik, s namerom da se iz ovog centra ojača vlast Vizantije i omogući širenje hrišćanstva.
Grad je podignut na stenovitom platou najviše nadmorske visine od 395 m, na ušću Caričinske u Svinjaričku reku. Opasan je moćnim bedemima sa kulama, a na jugu, na najnižem delu i vodenim rovom. U bližoj okolini nalazile su se tri manja utvrđenja za zaštitu ovog grada. U grad se ulazilo sa južne i istočne strane, kroz tri monumentalne kapije sa kulama.
Pet kulturnih spomenika iz Srbije na Uneskovoj listi
Na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine nalazi se pet kulturnih spomenika sa teritorije Srbije od izuzetnog značaja: Gamzigrad-Felix Romuliana, Srednjovekovni spomenici na Kosovu (Pećka patrijaršija, manastir Dečani, Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške), Stari Ras i Sopoćani, Stećci (tri nekropole iz Srbije) – srednjovekovni nadgrobni spomenici i Manastir Studenica.
Caričin grad je urbanistički planiran. Sastojao se iz tri arhitektonske celine: Akropolj, Gornji grad i Donji grad. U njegovoj izgradnji primenjena su sva iskustva i dostignuća graditeljstva antičkog sveta. Imao je razvijenu vodovodnu i kanalizacionu mrežu, kupatila i česme. Akvaduktom dugim 17 km voda je dovođena u grad do velikog rezervoara za vodu.
Život u gradu je kratko trajao, oko 80 godina. U vreme cara Iraklija (610-641) pod najezdom Avara i Slovena je opusteo.
Arheološka iskopavanja započeta su 1912. godine, a sa manjim prekidima, traju i danas.
Do danas su otkrivena četiri prstena bedema, više od osam bazilika, brojni javni objekti, terme, centralni trg, ulice, akvadukt, velika cisterna, vodeni toranj, brana sa jezerom, zanatske peći... Nađeno je mnoštvo pokretnog arheološkog materijala: predmeta od pečene zemlje, metala, stakla, kosti, kao i novac koji ilustruju život u gradu.
U Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture u januaru je formiran Stručni tim koji čine arheolozi, arhitekte, istoričari umetnosti i konzervatori čiji je zadatak da izrade dokument u skladu sa Konvencijom o zaštiti kulturnog i prirodnog nasleđa. Taj dokument je neophodan za upis na Uneskovu listu...
Šta znači kada se kulturni spomenik nađe na Uneskovoj listi
Spomenik kulture koji je upisan na Uneskovu listu svetske baštine znači da je od izuzetne univerzalne vrednosti za čovečanstvo i da je samim tim privlačna turistička atrakcija.
Prema Ženevskoj konvenciji, takav spomenik je zaštićen od ratnih razaranja, ima obezbeđenu zaštitu i finansiranje.
Radovi na izgradnji prvog Muzeja ćirilice u regionu teku predviđenom dinamikom i završena je prva faza gradnje objekta u Bajinoj Bašti koji će biti od velikog značaja za očuvanje sprskog nacionalnog pisma.
Narodna biblioteka "Dositej Obradović" u Novom Pazaru zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture dobila je bibliobus uz pomoć kojeg će školskim bibilotekama po selimadonirati 150 knjiga. Cilj je širenje kulture čitanja, a osim đacima, donirane knjige će moći da iznajme i stanovnici ruralnih područja.
Novi Sad je 1. februara 1748. godine od Marije Terezije dobio status Slobodnog kraljevskog grada! Taj dan se slavi kao Dan grada, ali za odluku velike carice, bogati Srbi su morali da odreše kesu...
Milomir Trošić iz Trstenika, veliki zaljubljenik u automobile u svojoj kolekciji ima i neobičan BMW iz 1958, jedan od 1500 primeraka kojima je Nemačka, pored odstalog, isplatila ratnu odštetu Jugoslaviji.
Danas, 31. januara, navršava se 58 godina od smrti Kragujevčanina Dragiše Nedovića, jednog od najvažnijih jugoslovenskih i srpskih tekstopisaca i kompozitora narodne muzike.
Požar koji je izbio na Svetog Savu, krsnu slavu Danice Dimitrijević Petrović i njeno troje dece, uništio im je sve što su imali u podstanarskom stanu, ali su zato videli koliko imaju prijatelja koji su od prvog trenutka bili uz njih. Danica je u Kruševcu poznata kao osnivač humanitarnog udruženja, mnogima je pomogala, ali je, kaže, sudbina takva, da su joj sada dobri ljudi uzvratili.
Užičanin Božo Dedić sa 84 godine vešt je na ledu bolje nego dvadesetogodišnjaci! Prvi put je obuo klizaljke, kad su u Užicu otvorili klizalište i od tada je redovan posetilac!
Lazo Bursać (76) iz Leskovca je najjaktivniji član biblioteke u ovom gradu! Ovaj penzioner prošle godine pročitao je čak 244 knjige, pa je s pravom dobio priznanje "Zmajevi čitanja" koju svake godine dodeljuje Narodna biblioteka "Radoje Domanović".
Javnost u regionu nedavno je ostala u šoku kada je na društvenim mrežama objavljen cenovnik iz jednog restorana ski centra u Kolašinu u kojem stoji da je porcija kačamaka 30 evra! Još se bura nije stišala a otuda najavljuju da će porcija biti duplo skuplja!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na prostoru pored zdanja Skupštine Srbije, gde je planirana izgradnja podzemne garaže, arheolozi su bili iznenađeni otkrićem ostataka rimsog vodovoda dugačkog oko 80 metara!
Ukrajinske oružane snage su minirale sve brane i mostove na granici s Belorusijom, izjavio je za RIA Novosti zarobljeni ukrajinski vojnik Aleksandar Zaleski.
Najavljeno je novo maltretiranje građana Srbije koje đilasovci sprovode zloupotrebljavajući tragediju u Novom Sadu. Novi nasilni protesti najavljeni su za danas u 14 časova.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić bio je juče u vanrednoj poseti Okružnom zatvoru u Novom Sadu u pritvorskoj jedinici, gde je razgovarao sa nasilnicima koji su remetili javni red i mir i pravili haos, zbog čega su uhapšeni tokom protesta u Novom Sadu. Pašalić je pričao i sa privedenima u vezi sa tragedijom od 1. novembra, među kojima je i ministar u ostavci Goran Vesić.
Slobodan Stupar, jedan od glavnih ideologa tajkuna i lidera SSP Dragana Đilasa i njegovih opozicionih saradnika koji danima već divljaju po gradovima u Srbiji, pokušava da još više huška ljude na nasilje na ulicama.
Ekstremistička organizacija "Sviće", kojom rukovode nasilnici Nikola Ristić i Ivan Bjelić, kao i antisrpkinja Mila Pajić koja tvrdi da su Srbi genocidan narod, javno traže novac od građana Srbije za svoje rušilačke akcije.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Rat u Ukrajini je poprimio potpuno novi oblik od trenutka kada je Kijevu dozvoljeno da koristi rakete dugog dometa, od toga trenutka Zapad je na nogama, ovu temu analizirali su gosti "Rata uživo" prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku i pilot Stevan Ignjatović.
Sudija Višeg suda u Smederevu zakazala je za ponedeljak, 25. novembar, završne reči u postupku protiv Uroša i Radiše Blažića za masakr u selima Dubona i Malo Orašje.
Dok je trajala potraga za osumnjičenim za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju Alijom Balijagićem, društvene mreže su preplavili lažni profili sa njegovim imenom i fotografijama.
U eksploziji u Kninu poginuo je mladić, a četiri osobe su hitno transportovane u bolnicu, a policija je otkrila da je eksploziju izazvala ručna bomba M-75.
Vasilije Micić i dalje prolazi kroz košarkašku agoniju u NBA ligi. Nekadašnji MVP Evrolige dobio je samo osam minuta na parketu u porazu Šarlota od Milvokija 125:119, ali to vreme nije iskoristio.
Košarkaška reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država savladala je Portoriko 108:66 u trećoj fazi kvalifikacija za Panameričke igre, a posebno se istakao Džavonte Smart sa ubačenih 20 poena i po pet asistencija i skokova.
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp već je formirao dobar deo svog kabineta, ali još uvek nije imenovao kandidata za poziciju direktora FBI-a. Trenutno ovu funkciju obavlja Kristofer Rej.
Rusija je, pre lansiranja balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“ na cilj u Ukrajini, automatski obavestila Sjedinjene Američke Države putem sistema za smanjenje nuklearnog rizika, izjavio je za RIA Novosti vojni analitičar i urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Koročenko.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se zabranjuje javna propaganda protiv rađanja dece na internetu, u medijima, reklamama i filmovima (Child Free).
Srpski režiser Emir Kusturica komentarisao je ruski odgovor raketom "Orešnik" na napad Oružanih snaga Ukrajine (OSU) na Brjansku oblast američkim ATACMS raketama.
Američki milijarder Ilon Mask na svojoj društvenoj mreži Iks najavio je potencijalnu kupovinu TV kuće MSNBC, poznate po bliskim vezama s Demokratskom strankom u Sjedinjenim Američkim Državama.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Radijatori su počeli da se zagrevaju, što znači da su sobe toplije i vazduh je postao suvlji. Ovi uslovi nisu idealni za mnoge sobne biljke, jer neke loše reaguju na blizinu grejnog tela i suv vazduh.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Roker Mladen Vojičić Tifa, koji se nalazi na slavljeničkoj turneji s "Bijelim dugmetom" svojevremeno je ispričao sve o konzumiranju nedozvoljenih supstanci.
Tea Tairović održala je sinoć, 23. novembra, solistički koncert u Sofiji, a bugarskoj publici priredila je provod za pamćenje. Jedna od najatraktivnijih srpskih pevačica dočekana je ovacijama, a na sceni se pojavila u izazovnom izdanju koje je malo koga ostavilo ravnodušnim.
Rijaliti učesnici Jelena Ilić i Uroš Rajačić prošle godine našli su se u žiži interesovanja kad je ona pred kamerama "Elite" prevarila tadašnjeg supruga Ivana Marinkovića, a po svemu sudeći, izgleda da će sada uploviti u vezu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.