Očekivala sam ogromnog čoveka, a ušao je dečak i rekao: Ja sam ga ubio! Potresno svedočenje zapisničarke sa suđenja Gavrilu Principu
Podeli vest
Tereza Lazić zapisničar na saslušanju Gavrila Principa, se u svojoj 88. godini sećala najupečatljivijeg momenta iz svog života.
U emisiji pod naslovom "Svedok istorije: Tereza Lazić" radi se o ženi koja je 1914. godine iz prvog reda, dok je obavljala službenu dužnost stenografkinje, mogla da vidi i sluša Gavrila Principa. Gospođa Tereza Lazić je bila zapisničar na njegovom saslušanju. U svojoj 88. godini setila se najupečatljivijeg momenta iz svog života. Rođena u Mostaru, Tereza priča i o svom češkom poreklu, roditeljima i dolasku u Bosnu, o braku sa srpskim oficirom koji je stigao u Sarajevo sa trupama vojvode Stepe Stepanovića i njegovoj smrti krajem 40-ih godina. Tereza Lazić živela je od 1974. godine u Gornjem Milanovcu, gde je 1981. godine i snimljen razgovor sa njom.
Svi koji su ikada posetili porodičnu grobnicu dinastije Karađorđević ispod crkve Svetog Đorđa na Oplencu, verovatno su bili iznenađeni kada su, među imenima Aleksandar, Petar, Đorđe, Jelisaveta, Zorka ili Jelena, videli i jedno prilično neobično - Kleopatra. Ko je bila ova srpska princeza originalnog imena i kakva je bila njena sudbina?
Kroz burnu istoriju Beograda nije bilo neobično da ulice, pa i čitavi delovi grada menjaju imena, čak i po nekoliko puta. Ipak, Skadarlija tj. Skadarska ulica - najpoznatija boemska četvrt prestonice toga je bila pošteđena, a svoj naziv je promenila samo jednom!
17.02.2024
07:20
Atentat koji je izvršio Gavrilo Princip je zauvek promenio lice Evrope. On je ubio nadvojvodu Franca Ferdinanda i njegovu suprugu.
- Ovo su moji roditelji, naše prezime je Kašparić. Oni su Česi poreklom, ali moj otac je kao mlad vojnik sa austrijskim pukovnikom došao u Mostar i moj otac se odmah interesovao za srpski jezik i tako je počeo da uči azbuku, ćirilicu, imao je mnogo prijatelja i jako je bio simpatičan. Mi smo se tako izrodile - tri kćeri, a posle još jedna četvrta, posle mene. U Mostaru sam se rodila 1894. godine i odmah kako smo mi devojčice progovorile, roditelji su nas učili češki da govorimo. Onda sa decom, pred kućom kad smo se igrale, sa njima smo govorile srpsko-hrvatski. Sa decom austrijskom, tamo su bile porodice austrijske, sa tom decom nemački - tako smo ko od šale naučile tri jezika- rekla je Tereza Lazić i nastavila priču o svojoj porodici i o tome kako je počela da radi kao zapisničarka:
- 1900. godine, moj otac je bio premešten iz Mostara u Sarajevo i tamo smo mi nastavile školu. To je bila srpsko-hrvatska škola, ali su se tamo i učili jezici. Jedno vreme sam pauzirala sa školom, nismo mogli da se odlučimo šta da učim dalje i tako sam ja rešila, bila je otvorena jedna nemačka škola - stručna, to se zvalo Fachschule, za devojčice koje hoće da rade u kancelarijama. To je trajalo dve godine. U međuvremenu, vladin poverenik je tražio mladu stenografkinje, a onda su me odveli kod barona Kolasa i on je rekao: 'Sad ćemo da izvršimo probu'. Njega su smatrali osobenjakom i nije voleo da diktira kad čuje kucanje mašine, nije navikao na to. Tad su tek počele mašine da se upotrebljavaju i počelo je žensko osoblje da se namešta po kancelarijama i bankama. Mi smo se smetile tamo među njih i interesovalo nas je kako izgleda supruga Ferdinandova, ona je bila iz Češke porodice Hotek, a čuli smo da je bila jako lepa. On se u Pragu u nju zaljubio kad je dolazio tamo na bal i doveo je ovde. U dvoru ona nije bila baš tako simpatična. Naričito car Franja Josif prvi nije bio zadovoljan što je on nju doveo.
U blizini Ćurpije i u podnožu Kučajskih planina, nalazi se čuveni srpski manastir Ravanica. Njega je knez Lazar sazidao između sedamdesetih i osamdesetih godina 14. veka, a danas stoji ponosno i kao spomenik preživljenih muka pod Turcima.
16.02.2024
23:35
Štamparski radnik iz Sarajeva Nedeljko Čabrinović je bacio je bombu na kola u kojima se vozio Franc Ferdinand ali je promašio. Bomba je pala na sledeći automobil u koloni i lakše ranila pukovnika Eriha fon Mericija i grofa Boz-Valdeka. Tereza je opisala taj momenat:
- Mericije je bio ranjen i sad kad je trebalo da se vrate, trebalo da preko latinske ćuprije da okrenu levo, ali je šoferu dato na znak da prestolonaslednik želi da poseti Mericija u vojnoj bolnici i zato da treba da okrene udesno, preko Franje Josipa ulice. Tu na tom mestu, pred Šilerovom radnjom, tu je bilo zgodno za Principa da skoči na papučicu i sa dva metka da ih ubije. Ali on nije hteo nju da ubije, on je hteo guvernera Bosne i Hercegovine - general Poćorek", rekla je Tereza. Prvi hitac je ranio nadvojvodu u vrat, a drugi, namenjen guverneru Bosne Poćoreku, ranio je Sofiju. "Prestolonasledniku je glava pala njoj na grudi, a onda je imala u struku jedan buket cveća, ruža, što su joj dali i njegova krv je kapala na one ruže. I ona je malo po malo gubila svest i tako, to se tu desilo- ispričala je Tereza.
Kako je navela, one nisu ni znale za taj atentat.
- Mi nismo znale za taj atentat jer smo odmah čim su prošla kola po keju mi smo otišle kući. Za kratko vreme je došao otac sa bratom Ivanom i oni su nam ispričali o atentatu, bombom od Čabrinovića, ali oni nisu znali za pravi atentat. Nisu znali ništa, nego posle kad je došao stariji brat on nam je ispričao da je pištoljem ubijen Franjo Ferdinand i njegova supruga, ali ništa dalje nije znao. Kad smo ručali zvonio je neko u predsoblju. Kad ono činovnik iz vladinog povereništva, on je tati na brzinu ispričao šta se tamo desilo i da je sad iskrslo mnogo posla u povereništvu i da je njemu naređeno da sazove sve činovnike da dođu na posao. Zamolio je da puste i mene i mlađu sestru, da nas prevezu sporednim ulicama i da će nas vratiti opet uveče. Kad smo stigle u Belediju videlo se da je malopre bila svečanost tu, a sad žalost. Sve je bilo ućutkano, svi su se gledali... Ja sam ušla u moju kancelariju i videla da moje pisaće mašine nema na stolu. Išla sam u kriminalno odeljenje tad i rekli su mi da ću da pišem tamo. Kad sam tu došla doktor Ivasijuk mi je pokazao gde sedim i onda mi je rekao, sad ćemo da pišemo zapisnik sa atentatorom koji je ubio prestolonaslednika i njegovu suprugu. Tad je atentator Gavrilo Princip došao pod stražom. Ušla su dva inspektora i dovela ga, ja sam bila iznenađena. Ja sam ga zamišljala drugačije kao ogromnog čoveka koji je mogao takav podvig da izvrši. Doveli su malog dečaka, srednjeg stasa. Slabunjav, bled, zelen u licu. Samo je gledao u jedno mesto. Doktor Ivasijuk je počeo sa pitanjima. Rekao je da je završio gimnaziju u Beogradu. Kad su mu postavili pitanje jesi li ti ubio prestolonaslednika on je rekao: "Jesam". Odlučno je rekao, kao da je došao na neki ručak. A zašto si ga ubio: 'Da bih oslobodio svoju zemlju od tuđinskog jarma.' I ja sam to napisala. Zašto si ubio vojvotkinju: 'Nju nisam imao nameru da ubijem i žalim što se to desilo, ona nije ništa kriva. Odakle ti je bilo oružje pitali su ga, a on je ćutao. Ko te je naučio da gađaš iz pištolja - ništa, on je ćutao. Visoki inspektor ga je ošamario po ustima, krenula mu krv iz nosa i iz usta, čitav mlaz. On je samo stajao, nije imao maramicu da se obriše. Ja nisam mogla to da gledam, ja sam ustala i rekla gospodine doktore, zabranite da se ovaj hapšenik tuče, jer ja to ne mogu da gledam. Ja nisam mogla da ga gledam tako krvavog i bednog. Dobacila sam mu maramicu i rekla mu da uzme i da se obriše. Sav krvav, Gavrilo princip me je pogledao i nasmešio se u znak zahvalnosti. Maramica je odmah bila puna krvi. Svi su me pogledali kako sam ja to mogla- tvrdi Tereza da je rekao Gavrilo Princip.
Iako je to nepopularno u Hrvatskoj gde živim, volim pesmu "Vidovdan" zato što ne mislim da ona ima veze samo sa Kosovom, iako ispred i iznad svega ima veze s tom po meni neupitnom vrednošću naše kulture i naroda, već i sa svim ovdašnjim narodima, kaže za Sputnjik pesnik i esejista Đorđe Matić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Svi koji su ikada posetili porodičnu grobnicu dinastije Karađorđević ispod crkve Svetog Đorđa na Oplencu, verovatno su bili iznenađeni kada su, među imenima Aleksandar, Petar, Đorđe, Jelisaveta, Zorka ili Jelena, videli i jedno prilično neobično - Kleopatra. Ko je bila ova srpska princeza originalnog imena i kakva je bila njena sudbina?
Napredovanje ruske vojske ozbiljno ugrožava veliki utvrđeni sektor ukrajinske vojske, koji obuhvata Kramatorsk, Družkovku i Konstantinovku u Donjeckoj Narodnoj Republici, piše britanski Dejli ekspres.
Ruske snage nastavile su prodor ka Limanu, infiltrirajući se u borbene redove Oružanih snaga Ukrajine (OSU) i probijajući se ka selu Kolodezi, koje se nalazi na strateškom pravcu ka tom gradu.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je večeras da protesti studenata koji se održavaju nisu studentski protesti, već apsolutno politički protesti, na kojima su se jasno izdefinisala dva politička zahteva - nasilna smena vlasti putem prelazne vlade što je, kako je rekla, direktno upereno protiv predsednika Aleksandra Vučića i separatistički zahtevi za otcepljenje Vojvodine kao republike.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da će se država suprotstaviti tzv. vojvođanskoj platformi i povratku u vreme autonomaša i da će se protiv toga boriti istinom
Kandidat Samoopredeljenja za premijera na predstojećim izborima i aktuelni premijer tzv. Kosova Aljbin Kurti je na predizbornom mitingu u sportskoj hali „Minatori" u Južnoj Mitrovici rekao da će moć pravednog zakona preovladati u svakom uglu Kosova, prenosi Reporteri.
Ima nečeg podmuklo licemernog i odvratno koristoljubivog u rečima profesora da je došlo vreme da studenti u blokadi sada njima drže čas. Kao što ima nečeg opako obmanjujućeg u trouglu studenti – profesori – država, kad god nezadovoljne studente upućuju na državu kako bi skrenuli pogled sa onog što zaista rade i plodova koje ubiraju na njihov račun.
Gosti večerašnjeg "Otvorenog studija" na Informer televiziji bili su psihološkinja i članica SNS Dijana Hrkalović, advokat i član Predsedništva SNS Vladimir Đukanović, direktor Srpskog telegrafa Saša Milovanović i poslanik SNS Nebojša Bakarec.
Treba sarađivati da se pronađe jasan put, da sankcije budu primenjene tako da se ne naškodi ekonomiji i previredi Srbije, izjavio je zamenik državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma.
Lider srpske desnice Miša Vacić gost je na Informer televiziji, gde je u okvIru emisije "Info jutro" poželeo da ljudima prenese njegovu ideju i pozove sve nas, da podržimo Ratka Mladića koji se nepravedno nalazi u Hagu gde čeka drugostepenu presudu.
I pored ispunjenih zahteva, deo Đilasovih studenata ponovo je blokirao Beograd na dva sata. Ponovo su doživeli debakl, jer je samo 1.900 lica blokiralo ulice glavnog grada. O ovome u Info jutru kod voditeljke Katarine Odalović govorila je Jelena Trivan, generalna direktorka Mtela.
Vladimir Kokanović, predsednik Saveza Srba u Sloveniji, i Ibro Ibrahimović, član Predsedništva SPS, prelistavali su štampu i govorili o najaketuelnijim temama sa našom voditeljkom Katarinom Odalović.
"Ej, sudbino prokleta... Ej živote moj.... Zaštooooo Božeeee... Zašto je moralo ovako da se desi... Zaštoooo si Bože tako surov??? Ko će sad sa mnom da čuva ovo naše čedo malo. Kako da joj objasnim gde je njena mama i što neće da se vrati. Putuj sa anđelima ljubavi moja najveća... Hvala ti za svaki trenutak, hvala ti za predivnog anđela koga si mi podarila... Ostaće večna žal i tuga za tobom i nenadoknadiv gubitak za sve nas."
Krvna osveta je nekada bio običaj karakterističan za nedovoljno razvijena društva, a zasnivao se na tome da se sukobi između dve porodice ili klanova, započet ubistvom jednog člana, nastavlja daljim međusobnim ubijanjem. Cilj je da se ubijaju muškarci, sve do poslednjeg.
Italijanski teniser Janik Siner brani trofej na ovogodišnjem Australijen openu. Na startu turnira igra protiv Nikolasa Đarija, a zanimljivo i jednog i drugog povezuje - doping skandal.
Utakmica Crvene zvezde i Dubaija u okviru 16. kola prekinuta je sredinom treće deonice nakon što je došlo do sukoba Danila Anđušića i navijača domaćeg tima.
Ministarstvo odbrane Rusije objavilo je snimak uništavanja ljudstva i tehnike Oružanih snaga Ukrajine od strane jurišnih posada bespilotnih letelica grupe trupa „Centar“ na Krasnoarmejskom pravcu specijalne vojne operacije.
Iranski biznismen Mohamed Abedini, koji je uhapšen u Italiji po američkoj poternici, vratiće se u Iran u narednim satima, objavila je danas iranska agencija Mizan, nakon što je italijanski ministar pravde Karlo Nordio podneo zahtev za opoziv njegovog hapšenja.
Tokom godine na platformi "Stim" pojavila se igrica pod imenom "Putin mora umreti" gde je glavna radnja odbrana Amerike od najezde klonova ruskog predsednika koji moraju biti likvidirani kako bi misije bile uspešne.
Posade samohodnih haubica Msta-S iz sastava Zapadne grupe trupa uništile su ukrajinski centar za upravljanje dronovima, kamuflirane mitraljeske položaje i ljudstvo Oružanih snaga Ukrajine, saopštilo je Ministarstvo odbrane Ruske Federacije.
Izložba "Susret na Tromeđi" Inie Herenčić, koja je tematski posvećena srpskim narodnim običajima, koju je nedavno zabranio gradonačelnik Sinja i jedan od kandidata za hrvatskog predsednika Miro Bulj, otvorena je sinoć u Zagrebu.
Bogoljub Mitić poznatiji po nadimku Đoša iz serije "Porodično blago" u kojoj je glumio istoimeni lik, boravio je na Kosovu i Metohiji 1999. godine gde je uveseljavao srpske vojnike za vreme NATO bombardovanja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.