Ko hoće da živi nek mre, ko hoće da mre nek živi! Na današnji dan mučen i izgladnjivan umro je Gavrilo Princip!
Podeli vest
Izmučen zatvorom i bolešću u kombinaciji sa batinama i konstantnim mučenjem, sada već istorijska ličnost epskih proporcija - Gavrilo Princip, čovek čiji su hici u austrougarskog nadvojvodu poslužili kao povod za početak Prvog svetskog rata, umro je na današnji dan 1918. godine
Gavrilo Princip ubio je 28. juna 1914. godine nadvojvodu Franca Ferdinanda i njegovu suprugu, vojvotkinju Sofiju Hotek.
Na današnji dan 1893. godine rođen je Dragoljub Draža Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini (četnički pokret). U Drugi svetski rat ušao kao pukovnik a izbeglička vlada mu je dodelila čin generala, kao i mesto ministra vojnog. Učestvovao je u oslobodilačkim ratovima 1912-1918.
Pre više od tri veka Jegor Stroganov, kaluđer iz Rusije sam je probijao put koji spaja manastir Praskvicu i selo Čelobrdo. O podvigu i tragičnoj sudbini Jegora Stroganova, koga meštani Paštrovića i dalje pamte, danas znaju samo retki, a ovo je priča o njemu.
25.04.2024
20:34
- Tromo se vreme vuče, i ničeg novog nema, danas sve kao juče, sutra se isto sprema. Pravo je rekao Žerajić, taj srpski soko sivi - Ko hoće da živi nek mre, ko hoće da mre nek živi - urezao je mladobosanac na zatvorskoj limenoj porciji
Činjenica da je Gavrilo Princip bio maloletan spasla ga je od dobijanja smrtne kazne za ubistvo Franca Ferdinanda i njegove supruge Sofije. Umesto toga, osuđen je na 20 godina robije. Presuda je izrečena 28. oktobra 1914. godine kada je oružje već uveliko zveckalo Evropom, a svet se kretao ka neminovnom razaranju.
Princip je odveden na izdržavanje robije u zloglasni zatvor Terezin u današnjoj Češkoj. U Terezin su u decembru iste godine prebačeni i drugi učesnici atentata u Sarajevu – Trifko Grabež i Nedeljko Čabrinović, ali Princip je držan u strogoj izolaciji i pod strašnom torturom.
Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.
Proleća 1945.godine kreće velika grupa četnika zajedno s velikim brojem izbeglica put Slovenije, kako bi našli utočište, nakon što je bilo izvesno da će komunistički poredak zavladati Jugoslavijom. Među njima bio je i vojvoda Pavle Đurišić.
21.04.2024
15:34
Foto: wikipedia
Detalji njegovog tamnovanja do danas nisu sa sigurnošću potvrđeni i o njima se zna samo na osnovu svedočenja pojedinih zatvorenika, i sećanja stražara
U unutrašnjosti ćelije smeštene u tvrđavi Terezin, danas jedino u zid ugrađeni okovi za koje je Gavrilo Princip bio svezan, svedoče o njegovoj mučeničkoj smrti. Navodno, Princip je ostavljan tako danima, a nakon godina torture desna ruka prekrivena ranama inficirala se i morala je da bude amputirana.
Najgori tretman za "ubicu cara"
Osim okova, u vlažnoj ćeliji nalazile su se samo gole daske na kojima je spavao. Jedino društvo bili su mu pacovi.
Zatvorenici u Terezinu generalno su izdržavali kazne u strašnim životnim uslovima. Hranjeni su neredovno, mučeni konstantno, a ako bi se neko razboleo – pre je ostavljan da umre, nego šro je bio lečen.
Svi ovi “tretmani” bili su mnogostruko gori za “ubicu cara”. Pričalo se da je Gavrilo hranu dobijao tek svaki peti dan, a da je svakodnevno mučen i to na naročito surove načine. Navodno, stavljali su ga u drveno bure u koje je prethodno bilo zakucano mnoštvo eksera, pa bi ga u njemu kotrljali dok se ekseri zabadaju u Gavrilovo izmučeno telo.
Foto: wikipedia
Nakon godina takvog strašnog života, Gavrilo Princip jednostavno više nije mogao dalje. Umro je u zatvoru 28. aprila 1918. godine. Ironično, malo pred kraj Prvog svetskog rata. Zvaničan uzrok smrti bila je tuberkuloza, ali zabeleženo je i da je Princip u trenutku smrti težio manje od 40 kilograma.
Dva groba za Principa
Prema unapred predviđenom planu, telo Principa trebalo je da zauvek nestane. Sahranjen je noću u neobeleženom grobu na mesnom katoličkom groblju, ali je jedan od vojnika koji su učestvovali u kopanju rake, Čeh po nacionalnosti, nakon rata otkrio lokaciju groba.
Posmrtni ostaci Gavrila Principa i ostalih učesnika atentata su 7. jula 1920. preneseni u zajedničku grobnicu u Sarajevu da bi 1939. bili sahranjeni u “Kapeli Vidovdanskih heroja”.
Na ploči ugrađenoj u kapelu na kojoj se nalazi natpis “Vidovdanski heroji” sa imenima Vidovdanskih heroja stoje i Njegoševi stihovi: “Blago tome ko dovijek živi, imao se rašta i roditi”.
Bitka kod Čokešine bila je bitka vođena između srpske ustaničke vojske pod komandom braće Nedić i turske vojske kod manastira Čokešina nedaleko od Loznice na Lazarevu subotu, 28. aprila 1804. godine.
Bitka za Košare ima istorijski značaj, tamo se desio podvig, jer je zahvaljujući herojstvu boraca odbranjena granica, rekao je Saša Radojević, jedan od učesnika bitke, tada vodnik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na današnji dan 1893. godine rođen je Dragoljub Draža Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini (četnički pokret). U Drugi svetski rat ušao kao pukovnik a izbeglička vlada mu je dodelila čin generala, kao i mesto ministra vojnog. Učestvovao je u oslobodilačkim ratovima 1912-1918.
Povratak Donalda Trampa na vlast označava kraj dominacije transatlantskih liberala i otvara novo poglavlje u međunarodnoj politici, tvrdi poznati ruski ekonomista Mihail Hazin. On ističe da će ova promena biti pogubna za ruske elite koje su godinama sarađivale sa globalističkim centrima moći i oslanjale se na podršku američkih demokrata i zapadnih finansijskih struktura.
Profesorka Olja Čokorilo, šef Katedre za vazduhoplovna prevozna sredstva na Saobraćajnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, uputila je snažnu poruku studentima, kolegama i građanima Srbije povodom aktuelnih dešavanja u zemlji.
Studenti iz Pionirskog parka oglasili su se večeras, rekavši da ostaju na ovom mestu, da žele da se, kako kažu, bore za svoje znanje i pravo da se čuje njihov glas.
Na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika današnjeg protesta, koji su u više navrata napali pripadnike policije, pokušavajući da ih spreče u obavljanju svojih dužnosti i da izazovu veće nerede.
Bračni par Slavko (56) i Slađana (43) Dimitrijević iz sela Bela Zemlja kod Užica dogovorili su se da zajedno izvrše samoubistvo, a Srbiju su više puta potresle vesti o bračnim parovima koji su odlučili da sebi presude u isto vreme.
Bračni par Slavko (56) i Slađana (43) Dimitrijević iz sela Bela Zemlja kod Užica dogovorili su se da u četvrtak zajedno izvrše samoubistvo tako što će popiti veliku količinu lekova i u telo ubrizgati veću dozu insulina. Slavko je u porodičnoj kući pronađen mrtav, dok je njegova supruga Slađana prebačena u bolnicu i lekari joj se bore za život.
Užasna vest o smrti Radiše Ilića u 48. godini pogodila je sve ljubitelje sporta u Srbiji, navijače, fudbalske radnike... Stravičan odlazak nekadašnjeg čuvara mreže nastavak je crnog niza kada je reč o bivšim asovima Partizana.
Fudbalska reprezentacija Brazila ipak će da sačeka na povratak Nejmara. Iako se našao na širem spisku, povreda je bila jača, pa ga neće biti u nacionalnom timu.
Fudbaler Borusije Dortmund i reprezentativac Austrije - Marsel Zabicer, doživeo je povredu kolena i za njega je sezona prema prvim informacijama završena.
Kilijan Mbape, fudbalska zvezda Real Madrida, odlučio je da proširi svoj uticaj van fudbalskog terena investiranjem u "France SailGP" tim, odnosno u jedrliričarstvo.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da je lider Islamske države (IS) u Iraku i Siriji, Abdalah Maki Muslih al-Rifa ubijen u operaciji iračkih obaveštajnih službi u saradnji sa snagama koalicije predvođene SAD.
Tijana Vukotić glumila je ćerku Ljubiše Samardžića u seriji "Policajac sa Petlovog brda", ali je ubrzo nakon uspeha u ovoj seriji nestala sa javne scene.
Glumica Eva Longorija proslavila je 50. rođendan, ali njen mladolik izgled i dalje ostavlja ljude u neverici. Mnogi kažu da izgleda upola mlađe i da i dalje pleni svojom lepotom, šarmom i energijom.
Narodna verovanja o biljkama prenose se s kolena na koleno, a neka su opstala i danas. Dok se bosiljak smatra blagoslovenim i poželjnim u domu, određene biljke, poput bagrema, nikako ne bi trebalo saditi blizu kuće.
Andrej Atijas, suprug pevačice Anabele Atijas, objavio je na svom Instagram profilu scene sa današnjih protesta koji su u jednom trenutku postali nasilni, ali to ne čudi ako se uzme u obzir njegova prošlost.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar