Ubio oficira da bi sačuvao čast ćerke! U pokajanju gradio put kamen po kamen, a njegova mezimica nikada nije digla ruke od njega: Ova priča slama i najtvrđa srca (FOTO)
Podeli vest
Pre više od tri veka Jegor Stroganov, kaluđer iz Rusije sam je probijao put koji spaja manastir Praskvicu i selo Čelobrdo. O podvigu i tragičnoj sudbini Jegora Stroganova, koga meštani Paštrovića i dalje pamte, danas znaju samo retki, a ovo je priča o njemu.
Čelobrdo je selo koje se nalazi na Paštrovskoj gori iznad Miločera i Svetog Stefana, gde se nalazi pravoslavni manastir Praskvica podignut još u 11. veku. Ovaj manastir ima veliki značaj za pleme Paštrović, jer su se u njemu i preci i potomci krstili, ali i školovali.
Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.
Proleća 1945.godine kreće velika grupa četnika zajedno s velikim brojem izbeglica put Slovenije, kako bi našli utočište, nakon što je bilo izvesno da će komunistički poredak zavladati Jugoslavijom. Među njima bio je i vojvoda Pavle Đurišić.
21.04.2024
15:34
Na vrhu Čelobrda sa kojeg se pruža najlepši pogled na crnogorsko primorje, podignut je spomenik palim borcima iz plemena Paštrović koji su poginuli u Drugom svetskom ratu.
Bitke kod Leksingtona i Konkorda, koja su se odigrale 19. aprila 1775. godine, označile su početak američke revolucije i postala simbol borbe američkih kolonista za nezavisnost od Britanske krune. Ovaj događaj je bio ključan za formiranje nacionalnog identiteta Sjedinjenih Američkih Država.
Desetine hiljada Beograđanki i Beograđana koji svakodnevno prolaze Bulevarom despota Stefana ne pomišljaju da omanja uzvišica kraj jedne od pristupnica Pančevačkom mostu čuva strašnu tajnu. Pogled na Dunav i preko reke ka Borči koji se pruža sa te livade bio je poslednje što je na hiljade ljudi koje je tu dovođeno videlo u životu. Tu je bilo zvanično državno stratište na kome su izvršavane smrtne kazne od sredine devetnaestog veka do 1903. godine.
19.04.2024
08:18
Pokraj ovog spomenika nalazi se tabla, koja skreće pažnju na jednu sasvim drugu dirljivu priču iz nekih davnijih vremena. Svaki slučajni prolaznik zastane, a kada pročita šta piše na njoj ne može da odoli da ne sazna kakvu priču nosi ovaj dirljivi natpis.
Na tabli stoji zapisano: "Ovaj put od mora do ovog mesta radeći deset godina svojim rukama izgradi Jegor Stroganov kaluđer iz Rusije početkom XIX veka – zahvalni seljani 1971."
Foto: Olga Gracun
Ko je bio Jegor Stroganov?
Prema predanju, krajem 18. veka u brodu koji je pristao na obalu Crne Gore došao je iz daleke Rusije jednoruki Jegor Stroganov. Njegovo kranje odredište bio je manastir Praskvica u Paštrovićima, koji je dobio svoje ime, jer je podignut u blizini izvora čije su vode mirisale na praskve, kako meštani u ovom kraju nazivaju breskve.
Manastir Praskvica, za koji kažu da je podignut davne 1050. godine, dugo je pomagala carska Rusija, zato meštane toliko i ne čudi dolazak ruskog kaluđera upravo na ovo mesto.
Foto: Olga Gracun
Tek pristiglog Rusa, o kome se nije znalo mnogo, primio je tadašnji iguman manastira Sava Ljubiša, koji je dugo boravio u Rusiji i kome nije promaklo njegovo plemićko držanje. Upravitelj manastira je prihvatio Jegorovu želju i dozvolio mu da ostane da se nastani u manastiru.
Misteriozni Jegor je tada na sebe uzeo težak zadatak da sagradi kameni put od mora do sela Čelobrdo. Takođe, zavetovao se na ćutanje i posvetio u miru mukotrpnom poslu pravljenja puta uz Paštrovsku goru.
Ljubav između ćerke i oca: Nepobediva sila
Priča koja se prenosi sa kolena na koleno o Jegoru pogodi svakog, a posebno mlade naraštaje plemena Paštrović. Ova priča je objašnjenje nesalomive niti u ljubavi ćerke prema ocu.
Nakon više godina od kada se Jegor nastanio u Praskvici, iz Rusije je u manastir došao još jedan kaluđer. Ovog puta golobradi mlađi čovek po imenu Jelisej. Mladi kaluđer je ubrzo naučio jezik i postao učitelj deci iz okolnih sela.
Foto: Olga Gracun
Nekoliko godina nakon dolaska Jelisej se teško razboleo i dok se nalazio na samrti, njegova poslednja želja bila je da mu dovedu starog Jegora, čoveka koji je decenijama ćutao. Kada se Jegor pojavio, idalje golobradi kaluđer sklonio je monašku kapu, a prizor koji je Jegor video slomio je njegovo srce. Jegor je shvatio da se pred njim nalazi njegova voljena ćerka Jelisaveta, koja je ubrzo preminula.
Znajući za svoju bolest, a neznajući gde joj se nalazi otac, Jelisaveta se odlučila da se maskira u muškarca ne bi li pronašla svoga oca i poslednje dane provela pokraj njega. Iako je znala da neće razgovarati sa njim, da neće je pomilovati po kosi kao nekad, i da ga više nikad neće zagrliti, živela je za to da bude u blizini oca koga je neizmerno volela.
Nakon njene smrti, Jegor je nastavio sa radom sve dok put nije konačno sagrađen i potom se zatvorio u svoju ćeliju iz koje više nije izlazio do svoje smrti.
Na samrti, ispovedio se jednom od kaluđera i otkrio svoju tragičnu sudbinu. Jegor Stroganov je, naime, bio ugledni oficir carske Rusije, koji je branivši čast svoje ćerke Jelisavete u dvoboju ubio drugog oficira, ali i sam bio teško ranjen, zbog čega mu je i amputirana leva ruka. U međuvremenu, njegova ćerka je nestala, a on je godinama kasnije bez uspeha pokušavao da je pronađe po manastirima u Rusiji. Na kraju se odlučio da se zaputi do jadranske obale i svog konačnog odredišta manastira Praskvica.
Uz temelje ovog manastira danas stoji kamena ploča sa njihovim imenima, a put se i dalje koristi od strane meštana uz padine Paštrovske gore.
Bitka kod Čokešine bila je bitka vođena između srpske ustaničke vojske pod komandom braće Nedić i turske vojske kod manastira Čokešina nedaleko od Loznice na Lazarevu subotu, 28. aprila 1804. godine.
Marija Draženović Đorđević, prva žena pilot Ratnog vazduhoplovstva NOVJ i Jugoslovenske armije rođena je na današnji dan 10. april 1924. godine. u Osijeku.
Bitka za Košare ima istorijski značaj, tamo se desio podvig, jer je zahvaljujući herojstvu boraca odbranjena granica, rekao je Saša Radojević, jedan od učesnika bitke, tada vodnik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.
Povratak Donalda Trampa na vlast označava kraj dominacije transatlantskih liberala i otvara novo poglavlje u međunarodnoj politici, tvrdi poznati ruski ekonomista Mihail Hazin. On ističe da će ova promena biti pogubna za ruske elite koje su godinama sarađivale sa globalističkim centrima moći i oslanjale se na podršku američkih demokrata i zapadnih finansijskih struktura.
Profesorka Olja Čokorilo, šef Katedre za vazduhoplovna prevozna sredstva na Saobraćajnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, uputila je snažnu poruku studentima, kolegama i građanima Srbije povodom aktuelnih dešavanja u zemlji.
Radovan Božović (23) i Nikola Školjević (24) iz Brđana kod Gornjeg Milanovca, poginuli su u jezivoj nesreći koja se dogodila na raskrsnici Kursuline i Ulice Miloša Velikog u ovom gradu. U znak sećanja na nastradale drugare, prijatelji organizuju utakmicu.
Policija u Zrenjaninu uhapsila je J. K. (68) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika današnjeg protesta, koji su u više navrata napali pripadnike policije, pokušavajući da ih spreče u obavljanju svojih dužnosti i da izazovu veće nerede.
Lider demokrata u Senatu, Čak Šumer, popustio je pod pritiskom Donalda Trampa i Republikanske stranke, predvodeći grupu od deset demokrata koji su glasali za republikanski zakon o državnim rashodima. Nakon što je plan dobio potrebnu većinu u Senatu, mlada kongresmenka Aleksandrija Okasio-Kortez oštro je reagovala, nazvavši Šumerov potez „izdajom“.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da nuklearna elektrana Zaporožje (ZNPP) „ne može da postoji“ ukoliko nije pod kontrolom Kijeva, ali nije objasnio razloge za takav stav. Ova elektrana, najveća u Evropi, nalazi se pod ruskom upravom od marta 2022. godine.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da je lider Islamske države (IS) u Iraku i Siriji, Abdalah Maki Muslih al-Rifa ubijen u operaciji iračkih obaveštajnih službi u saradnji sa snagama koalicije predvođene SAD.
Tijana Vukotić glumila je ćerku Ljubiše Samardžića u seriji "Policajac sa Petlovog brda", ali je ubrzo nakon uspeha u ovoj seriji nestala sa javne scene.
Glumica Eva Longorija proslavila je 50. rođendan, ali njen mladolik izgled i dalje ostavlja ljude u neverici. Mnogi kažu da izgleda upola mlađe i da i dalje pleni svojom lepotom, šarmom i energijom.
Narodna verovanja o biljkama prenose se s kolena na koleno, a neka su opstala i danas. Dok se bosiljak smatra blagoslovenim i poželjnim u domu, određene biljke, poput bagrema, nikako ne bi trebalo saditi blizu kuće.
Liza, koja se bavi profesionalnim čišćenjem, kaže da ljudi greše kada koriste izbeljivač za uklanjanje buđi iz kade, jer postoji mnogo efikasnije rešenje.
Pevačica Lepa Lukić u mladosti je bila "tiha patnja" brojnih muškaraca, a fotografija koja kruži internetom sve je podsetila zašto su je smatrali fatalnom.
Andrej Atijas, suprug pevačice Anabele Atijas, objavio je na svom Instagram profilu scene sa današnjih protesta koji su u jednom trenutku postali nasilni, ali to ne čudi ako se uzme u obzir njegova prošlost.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar