• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: RTS

29.04.2020

11:16

(VIDEO) PRIČA O TORLAKU KOJA POKAZUJE ZAŠTO JE OVAJ INSTITUT PONOS SRPSKOG ZDRAVSTVA! Vakcinama je snabdevao 120 zemalja sveta

Vesti

(VIDEO) PRIČA O TORLAKU KOJA POKAZUJE ZAŠTO JE OVAJ INSTITUT PONOS SRPSKOG ZDRAVSTVA! Vakcinama je snabdevao 120 zemalja sveta

Podeli vest

I skoro vek kasnije priča o Institutu Torlak ima svoju specifičnu težinu. Nekada ponos srpskog zdravstva Institut Torlak vakcinama je snabdevao 120 zemalja sveta. Sve je počelo na inicijativu Milana Jovanovića Batuta 1927. kada je počela da se gradi zgrada Serovaksinalog zavoda za proizvodnju seruma i vakcina. Završena je tri godine kasnije, kada je i useljena.

Tih godina počela je i proizvodnja vakcina protiv difterije i tetanusa, a vakcinacija protiv ovih bolesti bila je obavezna. Posle Drugog svetskog rata izgrađena je još jedna zgrada i tu je preseljena proizvodnja vakcina protiv tuberkuloze, a 1958. godine sturčnjaci ovog zavoda proizveli su vakcinu protiv velikog kašlja, a dve godine kasnije i protiv dečje paralize.

Foto: printscreen RTS

"U početku je to bila mrtva vakcina ali veoma brzo je pređeno na živu vakcinu. Taj gospodin koji je izmislio vakcinu protiv dečije paralize je četiri puta dolazio u Jugoslaviju, u Beograd, na Torlak i po njegovim direktnim nadzorom je rađena ta vakcina", kaže epidemiolog Radmilo Petrović.

Najveće iskušenje za članove tima bila je epidemija velikih boginja. U dijagnostici je pomagao veliki elektronski mikroskop, nabavljen iz Japana. Kada su išli na teren, od opreme su imali kapu, rukavice, masku, kasnije su dobili naočare i kaljače. Tada nije bilo odela za jednokratnu upotrebu, pa su morali da se snalaze. Kako kažu, strah je saveznik u tim situacijama.

"Mi smo oblačili dva sloja odela, tako kad bi izašli iz bolesničke sobe bacali smo, skidali kapu, bacali, masku, rukavice i prvi sloj odela i kaljače, to je sve ulazilo u jednu posudu koja se posle spaljivala", ističe Petrović.

Foto: printscreen RTS

Prvi karantin bio je na Avali. Obavezno je bilo poštovanje pravca kretanja.

"Mi smo imali konačnu dekontaminaciju, tj. tuširanje protiv tople vode i sapuna i onako izlazili na čistu stranu tuš kabine i tamo dobijali sve novo i čisto. Na taj način smo štitili i zaštitili uspešno i sebe od infekcije i sve druge koji su dobijali taj materijal pun virusa", kaže Radmilo Petrović

Od 1995. na Torlaku se proizvode sve obavezne vakcine koje je propisala država, a te godine počela je i proizvodnja seruma protiv zmijskog otrova.

Foto: printscreen RTS

Nekada ponos srpskog zdravstva. Institut Torlak vakcinama je snabdevao 120 zemalja sveta u jednom trenutku. Kriza ga nije zaobišla, pa je prošlo vreme dok nije nađen strateški partner.

Torlak danas poseduje četiri nacionalne referentne laboratorije za dijagnostiku. Pored proizvodnje i distribucije, poseduje i sertifikat za Nacionalno skladište vakcina.

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set