UZBUNA U PRIŠTINI, SRPSKE SVETINJE DOBIĆE EKSTERITORIJALNI STATUS! Sa SPC Šiptari ne mogu da se nose, PAPIRI I ISTINA SU NEOBORIVI!
Podeli vest
Grupa albanskih istoričara u strahu da bi Srbija u Briselu uskoro mogla da zatraži eksteritorijalnost nad srpskom kulturnom baštinom i SPC-om na Kosovu i Metohiji, tvrdi da su manastiri bili pod monopolom Srbije koja nije dozvoljavala da se obavi pravilna analiza, odnosno, da nisu dovoljno istraženi da bi se smatrali srpskim
Ovo je zaključak jednog iz grupe albanskih istoričara Muhameta Malje, iz albanskog tima koji se bave dokazivanjem da su svetinje SPC na prostorima Kosova i Metohije arberijske (albanske) i da su navodno ništa drugo do njihove, tj. uzurpirane.
Politički analitičar iz organizacije "Demokratija za razvoj" Visar Džambazi ne veruje da će predsednik SAD Donald Tramp prisustvovati sastanku u Vašingtonu
02.09.2020
18:35
SPC ima dokumentovano poreklo
Dr Igor Novaković iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove - ISAC fond, inače jedan od autora nedavno objavljene studije "Srpska kultura i verska baština na KiM" veruje da je ova priča posledica pitanje suvereniteta i statusa pre svega za Prištinu
- I ranije smo imali ovakve priče, i nije od juče da se iznose tvrdnje da manastiri ne pripadaju srpskoj kulturnoj baštini. Da bi se te pretenzije eliminisale, ovo pitanje mora da bude na pregovaračkom stolu."
Podatak koji Albanci sada povlače kao adut da im Beograd nikad nije dozvoljavao da do kraja istraže poreklo manstira na Kosovu, za Novakovića je već ulazak u domen spekulacija, kojima ne želi da se bavi, ali zato kaže:
- Za crkve na Kosovu znamo tačno kada su i kako izgrađene, i ko su im bili ktitori. O tome nedvosmisleno govore i freske u manastirima i istorijski dokumenti.
U SPC vide opasnost za nezavisno Kosovo
Po njegovom viđenju, neki u albanskim krugovima u pitanju o SPC vide pretnju za samostalnost Kosova.
- Moram reći da u oba društva postoje maksimalistički krugovi koji imaju različita tumačenja istorije. Međutim, ovde je nepobitno utvrđeno čiji su manastiri. Manastiri koji postoje na Kosovu i Metohiji su deo srpske kulturne baštine - decidan je dr Nedeljković.
On takođe podseća da su u svojoj studiji ponudili tri modela za eventualni sveobuhvatni sporazum što se tiče ovog pitanja.
- Jedan bi bio da najznačajniji manastiri tj. srpska kulturna baština budu enklave, odnosio, esklave (teritorija koja je sa svih strana okružena nekom drugom teritorijom ili državom). Drugi model je model eksteritorijalnosti, što podrazumeva specifičan pravni status, sličan modelu koji se primenjuje za diplomatska predstavništva, i treći model je dvojni suverenitet, ali smo se tu jasno ogradili da ne prejudiciramo rešenje jer smo videli da „dvojni suverenitet" može da postoji i na teritoriji jedne države, to jest, BiH kao što je distrikt Brčko - objašnjava naš sagovornik.
Ponudili smo rešenje za ovo pitanje
U studiji nisu ulazili u formu pregovora, već su ponudili javnosti modele kako bi se entitetska pitanja između Beograda i Prištine sklonila iz političke sfere.
- Mi smo u stvari, predlagali da mreža srpskih manastira i naše religijske baštine bude stavljena pod specijalni status, koji bi bio u formi jednog od ova tri modela, gde bi, što se tiče verskog života, odnosno kanonskog prava, bila nadležna SPC, odnosno Eparhije koje deluju na teritoriji Kosova. A što se tiče upravljanja baštinom, odnosno njene zaštite, da se tu formira jedno specifično telo - dodaje dr Novaković.
Foto: tanjug/beta
Problem je, kaže naš sagovornik, što ovo pitanje od donošenja Ahtisarjevog plana do sada, nije stavljeno na sto za pregovore, iako je srpska strana to tražila. Sada, dodaje, pitanje eksteritorijalnosti lako može da se potegne.
- Po meni, postoji velika mogućnost da se sada to nađe na stolu, jer je to ključno identitetsko pitanje za Srbe, ne samo na Kosovu, već i za Srbe u centralnoj Srbiji. Pogotovu što Ahtisarijev plan nije primenjen u punoj meri - dodaje on.
Plaše se pregovora o imovini
Naš sagovornik kaže da ne zna da li iza ovakih stavova dela albanskih istoričara stoji zvanična Priština ili je u pitanju samo grupa istomišljenika.
Podsećanja radi, u planu Martija Ahtisarija iz 2008. godine čitav jedan Aneks sporazuma posvećen je zaštiti srpskih pravoslavnih crkava i manastira na Kosovu, koji su priznati i od strane međunarodne zajednice kao baština Srpske Pravoslavne Crkve.
Reagujući na albansko svojatanje srpskih svetinja na KiM, iguman Sava istakao je da se vekovima srpsko monaštvo i verni narod mole u tim svetinjama.
- Vekovima se naše monaštvo, verni narod moli u svetinjama na Kosovu i Metohiji zato što su to naša mesta susreta sa Bogom i jednih sa drugima. Niti smo uzimali, niti ćemo uzeti nešto tuđe, ali nećemo dati da nas neko u svojoj kući smatra otmičarima -poručio je iguman Sava na Tviteru.
Blaga "histerija" dela albanskih istoričara koje oni iznose bez činjenica i dokaza, dodatno je uzela maha upravo sada kada se posle sedam godina pitanje imovine na KiM, uključujući i imovinu SPC, stavlja na pregovarački sto u Briselu.
Treba dodati i da je sporazumom iz Vašingtona dogovoreno da sudske odluke koje se odnose na vraćanje imovine SPC moraju biti poštovane, što znači da se mora poštovati sve presude koje dokazuju da imovina pripada srpskoj crkvi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Lala iz Banata
pre 4 godine
Srpski manastiri na Kosovu stariji su od albanske nacije...!! Najstariji albanski kulturni spomenik na Kosovu, je statua Bilu Klintonu, i ništa više...!!
Problem je u tome šta to Vizantijsko satanisitčko krivoslavlje ima AUTOKEFALNOST od kada se autokefisalo od Pape u 11veku pa ima li neki Srpski Šiptar da spreči Milov Zakon na Kosovo i autokefalnost pravoslavne Crkve na Kosovu?
Politički analitičar iz organizacije "Demokratija za razvoj" Visar Džambazi ne veruje da će predsednik SAD Donald Tramp prisustvovati sastanku u Vašingtonu
Ministarstvo odbrane Rusije objavio je snimke koji prikazuju borbenu obuku severnokorejskih vojnika koji su učestvovali u operacijama oslobađanja Kurske oblasti od ukrajinskih snaga.
Profesor sa Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić nazvao je majmunom svog kolegu profesora i dekana DIF-a Patrika Drida.
Uroš Piper bivši medijski koordinator Novog DSS za Alo je prokomentarisao stravične scene koje smo danas mogli da vidimo u Novom Sadu kada je napadnut dekan DIF-a Patrik Drid.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Na Novom Beogradu u bloku 44, na današnji dan pre 3 godine, dogodilo se jezivo ubistvo, kada je Stefan Milašinović, maskiran u radnika, ušetao u kafić "Ritual" i likvidirao vlasnika Luku Žižića (37).
Proslavljeni nemački fudbaler Bastijan Švajnštajger trenutno je u Južnoj Africi kao ambasador Lige šampiona. Na društvenim mrežama objavio je fotografiju ispred stadiona u Kejptaunu i pitao navijače da li prepoznaju gde se nalazi.
Ukrajinska manekenka Marija Kovalčuk, koja je prošlog meseca pronađena pretučena, u kritičnom stanju, pored puta u Dubaiju, samo je jedna od devojaka koja je "nasela" na lep imidž Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Moskovski vojni analitičar Genadij Podljesni ponovo je upozorio da bi ruske trupe treba da usmere napore na eliminisanje ključnih transportnih čvorišta u blizini granica Ukrajine sa Poljskom, Mađarskom i Rumunijom kako bi onemogućili snabdevanje kijevskog režima zapadnim oružjem.
Američki ministar finansija Skot Besent danas je prebacio na Kinu odgovornost za postizanje trgovinskog sporazuma, rekavši da je na Pekingu da deeskalira tenzije u sferi trgovine.
Nakon oslobođenja teritorije Kurske oblasti od neprijateljskih oružanih formacija, u zemlji vlada izuzetan patriotski polet i jedinstvo, poručila je predsednica Saveta Federacije Valentina Matvijenko na sastanku sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Glumica Sidni Svini, koju mnogi smatraju najseksi ženom današnjice, pojavila se na "Stagecoach" festivalu u Kaliforniji i pokazala da raskid nije pokvario njeno raspoloženje.
Mnogi danas žale za ukusom paradajza kakav je nekada bio - sočan, sladak i mirisan. Iako su se uslovi i sorte promenili, uz prave korake i malo pažnje, moguće je ponovo uzgojiti paradajz punog ukusa, baš kao iz starih vremena.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar