• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Beta

02.01.2021

09:54

ZEMLJOTRESI U SRBIJI! Ovo su najjači udari koji su potresali našu zemlju

Vesti

ZEMLJOTRESI U SRBIJI! Ovo su najjači udari koji su potresali našu zemlju

Podeli vest

Prema arhivi Geološke službe SAD (USGS) prvi jači zemljotres registrovan na teritoriji Srbije je iz daleke 1456. godine

Najjači zemljotres u našoj zemlji zabeležen je u Lazarevcu i to 1922. godine. Ovaj zemljotres bio je magnitude 6,0 stepeni po Rihteru.

U poslednjih 100 godina na području Srbije dogodilo se deset zemljotresa magnitude veće od 5 stepeni Rihterove skale.

Gornji Milanovac

U zemljotresu intenziteta 5,9 stepeni po Rihteru 1927. godine u Gornjem Milanovcu povređeno je 30 ljudi, a život je izgubilo 7 osoba, dok je 8 povređeno.

Oštećene su mnogobrojne kuće.

Foto: AP PHOTO

ruševina nakon zemljotresa
Mionica

Jak zemljotres pogodio je Mionicu i okolinu u noći između 29. i 30. septembra 1998. godine. U zemljotresu jačine 5.6 stepeni, nastradala je jedna osoba, a 3.500 objekata nije bilo više upotrebljivo, dok je 3.500 hiljade objekata pretrpelo teža konstrukciona oštećenja.

Kopaonik 

U zemljotresu jačine 5,9 stepeni po Rihteru 1980. godine na Kopaoniku nije bilo pogilunih, ali je povređeno 30 osoba.

Nakon toga tlo se smirivalo narednih 5 godina, te je 10. septembra 1983. godine zabeležen zemljotres jačine 5,3 stepena.

Poslednji zemljotres iznad 5 stepeni

Poslednji zemljotres iznad 5 stepeni koji pamtimo, dogodio se 2010. godine u blizini Kraljeva.  Intenzitet mu je bio 5,5 stepeni, a poginule su dve osobe. Zemljotres je Kraljevu i okolini pričinio velika oštećanja.

Foto: Printskrin tviter

Zemlja se u poslednjem veku najčešće tresla na proleće i u jesen, a ni jedan od tih zemljotresa nije bio tokom zime. Epicentar je uglavnom bio u okolini Kopaonika ili u centralnoj Srbiji.

U zemljotresu u Skoplju poginulo vise od 1.000 ljudi

Što se tiče zemalja u regionu, jedan od najjačih zemljotresa je bio u Skoplju 1963. godine. Iako je pogodio samo južni deo Jugoslavije, stravičan udar u kojem je više od 1.000 ljudi poginulo, oko 3.000 njih je povređeno, a između 120.000 i 200.000 ostalo je bez krova nad glavom, uzdrmao je srca svih stanovnika SFRJ.

Foto: facebook

Zemljotres u Skoplju

U potresu je uništeno 80 odsto grada, pa su organizovane radne akcije da bi se grad podigao iz pepela.

Banjaluka

Sledeći jak zemljotres se desio 2. oktobra 1969. godine u Banjaluci. Zemlja je tog jutra počela da se trese u 2.55 časova i nastavila sa drmusanjem punih šest sati.

Foto: Twitter printscreen

Zemljotres u Banjaluci
Crna Gora 

Treći najveći zemljotres u bivšoj SFRJ, zadesio je Crnogorsko primorje, april 1979. godine.

Epilog stravičnog zemljotresa je 101 mrtav i oko 1.700 povređenih osoba.

Centar udara bio je petnaestak kilometara od crnogorske obale između Bara i Ulcinja. U zemljotresu su posebno stradale drevne građevine na obali, poput budvanskog i ulcinjskog Starog grada. Takođe je preko 450 sela sravnjeno sa zemljom.

Bukurešt 

Veliki zemljotres je 4. marta 1977. godine pogodio i Bukurešt.

Foto: Reuters

Zemljotres je bio snage 7,2 stepena Rihtera iz epicentra Vranče, kada je u glavnom gradu poginulo više od 1.500 osoba, srušeno stotine zgrada, posebno u centru grada, a oštećeno još nekoliko stotina.

Otežavajuća okolnost bila je to što je zemljotres dugo trajao.

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Povratak otpisanih
Partizan

Povratak otpisanih

Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!

22.11.2024

14:10

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set