PO OCU, MAJCI, NADIMKU? Vuk Karadžić objasnio KAKO SU NASTALA SRPSKA PREZIMENA! Jedna stvar će vas iznenaditi!
Podeli vest
Pišući o raznim običajima u Srba u knjizi „Život i običaji naroda srpskoga“ (štampana u Beču „u nakladi Ane udove V. S. Karadžića, 1867) Vuk St. Karadžić je, između ostalog, u poglavlju „podrijetlo“ pisao i o tome kako su naši stari – Hercegovci, Crnogorci, Srbijanci, Vojvođani, a i mi sa njima, dobijali prezimena
U Crnoj Gori i Hercegovini, karakteristična porodična, zajednička prezimena, „kojima se porodice pozivaju od koljena na koljeno kao i u ostaloj Evropi“. Prema Vuku, jedan od razloga ovom običaju, pre svega u Crnoj Gori, bila je i krvna osveta, „da bi onaj koji bi pomislio koga da ubije, odmah znao s kim će se zavaditi i koće krv dužan postati, i za to kad se onamo o kome govori, kaže mu se ne samo čij je sin i kako se po prezimenu zove ili – kao što oni kažu – od koga je bratstva, nego se još doda i iz koga je plemena, n. p. Savo Markov Petrović Njeguš; ako je pleme razdijeljeno na kakova osobita imena kao n. p. što je Cetinje na Bajice i na donji kraj, onda se doda još i to, n. p.: Điko Milov Marinović Bajica Cetinjanin.“
Hotel Staro zdanje koje upravo guta vatrena stihija ima dugu istoriju i simbol je ne samo grada Aranđelovca, već i Kneževine Srbije i srpske državnosti
22.03.2022
22:36
Za razliku od ovih predela, u Srbiji je, npr. bio običaj da se „svaki pozivao po svome ocu, dodavši očinome krštenom imenu –ović ili –ević (…), n. p. Milanović, Milošević, Milojević, Ranković, Miletić (i to je značilo: sin Milovanov, Milošev, Milojev, Rankov, Miletin); ako li je kome otac umreo prije matere, on se je pozivao po materi, dodavši materinom krštenom imenu, mjesto –a, -ić, n. p. Ružić, Smiljanić, Peruničić, Stanić, Nedić, Višnjić, Bojanić (i to je opet značilo: sin Ružin, Smiljanin i t. d.).“ Vuk dodaje kako mu je znameniti srpski ustanički vojvoda, Mladen Milovanović, rodom od Cerovića iz sela Tušimnje, pripovedao da se upravo po ocu zvao Milovanović. Međutim, kako su se hercegovačke i crnogorske porodice neretko selile u Srbiju, počeše one po ovom uzoru da uzimaju svoja prezimena, “a gdjekojima ako se i spominjalo staro prezime, najviše su ih kao poruge radi njime nazivali“.
S obzirom da kod Srba u užoj Srbiji nije postojala krvna osveta, kod njih je nedostatak zajedničkog porodičnog imena imao praktičan, a neretko i egzistencijalan značaj jer „ako je još ko bio od kake znatne i Turcima mrske porodice, prije mu je valjalo da se krije nego po njoj da se poziva…“ Mogli bismo da posmatramo neimanje prezimena kao poseban vid društvene mimikrije.
Srbi u „Carstvu Austrijskome u današnjem vojvodstvu“ su zadržaliisti običaj kao i Srbi južno od Save i Dunava.
Tako su se oni „zvali i pisali po očinome ili materinome krštenom imenu kao i u Srbiji“ sve „dokle im zemaljske starješine, osobito videći da u jednoj kući i u jednoj porodici ima po nekoliko različnijeh prezimena, nijesu to zabranile, te su ona imena kojima se ko po ocu ili materi zvao, ostala u napredak prezimena.“
Vuk navodi primer vršačkog oborkneza Arse koji je po svom ocu poneo prezime Manojlović „i kad je za zasluge svojega oca Manojla postao madžarski plemić, primio je njegovo kršteno ime Emanuel za prezime“. Iz ove porodice poteći će i jedan od nekoliko srpskih generala koji će predvoditi rusku carsku vojsku u Borodinskoj bici – Đorđe Arsenijević Emanuel.
Dalje, prema Vuku, bilo je slučajeva u kojima su i bosanski muslimani zadržavali svoja stara prezimena: „…osobito gospoda, drže svoja stara prezimena, pa još onaka koja pokazuju da su njihovi stari bili hrišćani i da se oni po zakonu (=vera: prim. aut.) samo zovu Turci, a po rodu i po jeziku da su pravi Srbi, a kojijeh bi oni po svome današnjemu mišljenju valjalo da se stide“ . Od njih su Vuku poznati Filipovići, Đurđevići, Todorovići i dr. od kojih su neka poznata do dan-danas. Uzrok ovoj pojavi je taj, smatra Vuk, što su im se na predačko prezime vodila i prepisivala zemlja, pogotovo u slučaju veleposedničkih porodica: „Može biti da je kod njih uzrok što su ova prezimena u starijem njihovijem beratima na spahiluke i na ostala gospostva.“
Još jedan od starohercegovačkih kurioziteta, bio je nadimak (spitznamen).
Među Srbima istočno od Drine, običaj davanja nadimaka nije bio toliko rasprostranjen dok, sa druge strane, u Hercegovini i Crnoj Gori „mnogo čeljade (i muško i žensko) ima još po jedno ime osim krštenoga.“ Ti nadimci su mogli imati dvojako značenje, odnosno, mogli su biti nadenuti „u kući kao od milosti“, dok su ovi drugi sticani „izvan kuće, ponajviše podsmijeha radi“. Nadimak je, izgleda, bio dosta raširena pojava i često menjao i kršteno ime. Vuk ističe kako je nekoliko puta putovao sa izvesnim Šutom sa Cetinja za Kotor i nazad ali, ne samo da mu nije doznao pravo ime, „nego mi ga nijesu znali kazati ni njegovi znanci sa Cetinja i iz Kotora.“
Na kraju, jedan od korena novonastalih prezimena, mogao se naći i u nasumičnim imenim poput Karađorđevog vojvode Petra Džode za čijeg sin Vuk zna da se preziva Džodić ili poput prezimena Čarapić, koje je nosio Vasa, još jedan Karađorđev vojvoda. Takođe, prezimena su mogla postati i „od kake službe ili kakog osobitog posla“ pa tako imamo Vojvodiće, Kneževiće, Vlastelinoviće, Barjaktareviće, Pisareviće, Lončareviće, Terziće, Kujundžiće, Svirčeviće, Vođeviće, Slijepčeviće, Ovčareviće, Stanareviće, Vračariće, Popadiće i dr.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Hotel Staro zdanje koje upravo guta vatrena stihija ima dugu istoriju i simbol je ne samo grada Aranđelovca, već i Kneževine Srbije i srpske državnosti
Direktna linija sa Vladimirom Putinom – istorijska pres-konferencija ruskog lidera održana je u 10 časova u Moskvi gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na ključna pitanja od javnog interesa.
Evropske nacije razmatraju mogućnost povlačenja vojnika iz Bosne i Hercegovine i tzv. Kosova kako bi se oslobodili kapaciteti za slanje trupa u Ukrajinu u slučaju primirja ili mirovnog sporazuma.
Izvođenje maloletnih učenika iz osnovnih škola od strane nastavnika radi učešća u blokadama ulica i protestima nije dozvoljeno prema zakonima Republike Srbije. Ministarka prosvete, Slavica Đukić Dejanović, podsetila je prosvetne radnike da je obaveza direktora, nastavnika i učitelja da omoguće deci prisustvo na nastavi, a ne da budu uvučena u političke i ideološke aktivnosti.
Gunter Felinger, austrijski ekonomista koji je poznat po tome da na društvenim mrežama često napada Srbiju i Rusiju, ovog puta je otišao korak dalje, sramno pozivajući na majdan u Srbiji!
Ono što budi nadu nezavisnim zemljama poput Srbije, Mađarske, koje vode slobodarsku politiku mira i saradnje, jeste najava predsednika Trampa da će se upravo od januara obračunati da dubokom državom u SAD koju predvodi upravo CIA.
Na Javnom servisu povela se ozbiljna rasprava o tome šta će biti sa izgubljenim predavanjima nakon blokada i kako će studenti nadoknaditi sve ono što su propustili zbog protesta.
Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
MUP je izjavio da je ženska osoba, za koju je utvrđeno da je u pitanju državljanka Nemačke M.H. (50), na parkingu aerodroma “Nikola Tesla”, kod terminala 1 oštetila službeno vozilo granične policije na taj način što je na prednje vetrobransko staklo razbila jedna metalna kolica za kofere.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Milan M. (25) zbog sumnje da je neovlašćeno prodao i držao radi prodaje različite vrste narkotika i psihoaktivnih supstanci.
Košarkaši Crvene zvezde će u petak odigrati utakmicu 17. kola Evrolige i dočekati ekipu Makabija iz Tel Aviva (20.30, Sport klub 1), ali će u ovaj duel ući bez odrađenog treninga, jer je trener Janis Sferopulos odlučio da ga otkaže.
Italijanski mediji su besni na sudiju Fransou Leteksijea, jer nije pokazao ni žuti karton fudbaleru Monaka Vilfridu Sing kada je u punoj brzini otvorenim đonom udario Đanluiđija Donarumu pravo u lice i unakazio ga.
Engleski fudbaler Džejms Hičkok (30), golman Bartona, preminuo je nakon brutalnog napada u noćnom klubu u Jorku. Teške povrede glave, zadobijene tokom napada, bile su kobne po mladog sportistu, koji je preminuo u bolnici.
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski sastao se u Briselu sa liderima evropskih zemalja i tom prilikom rekao da će Ukrajina učiniti sve da sledeće godine postane jaka i da će tada biti spremna za diplomatiju.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da su ruske bezbednosne službe napravile propuste u vezi sa atentatom na Darju Duginu i generala Igora Kirilova.
Američki državni sekretar Antoni Blinken javno je priznao da je Vašington tokom poslednjih dve decenije sprovodio eksperimente u cilju promene režima u Iranu. Međutim, napori da se sruši Islamska republika nisu uspeli, rekao je Blinken.
Tužioci u Južnoj Koreji pokrenuli su istragu protiv desetak policijskih i vojnih zvaničnika za njihovu navodnu umešanost u dekret o ratnom stanju, koji je predsednik Jun Suk Jeol proglasio 3. decembra, zbog navodnih "antidržavnih" aktivnosti njegovih političkih protivnika.
Među više od tri hiljade dosadašnjih dobitnika ugledne filmske nagrade Oskar, koju od 1929. godine dodeljuje Akademija filmskih umetnosti i nauka Sjedinjenih Američkih Država, bilo je i sedam Srba.
Glumica Sloboda Mićalović osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu za film "Jorgovani" na Srpskom filmskom festivalu u Čikagu, saopšteno je iz producentske kuće "Košutnjak film".
Žute bubamare prema verovanju u dom donose sreću i blagostanje, ali postoje realni faktori zašto ovi slatki mali insekti traže utočište u zatvorenom prostoru tokom hladnih dana.
Pored ukrštenih rasa, postoje i one rase pasa koje je priroda sama napravila. Poznate kao "primitivne" ili "domorodačke", nazivaju se i "aboridžinske" u kinološkoj terminologiji.
Verujemo da ste svi na svom telefonu igrali popularnu igricu "Zmija", a sada je kompanija Nothing, koja je poznata po aktivnom uključivanju korisnika u razvoj svojih proizvoda, nedavno predstavila novu verziju igre.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.