• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: RTS

23.03.2022

20:54

IMA LI SRBIJA "ČELIČNI KIŠOBRAN", KO SU STRELCI KOJI NAS BRANE OD...  Spremili smo 21 hiljadu raketa i dva automatska radarska centra...

Vesti

IMA LI SRBIJA "ČELIČNI KIŠOBRAN", KO SU STRELCI KOJI NAS BRANE OD... Spremili smo 21 hiljadu raketa i dva automatska radarska centra...

Podeli vest

Radovi u poljima i voćnjacima polako se zahuktavaju, a malo ko razmišlja o tome kada će i koliko grada biti ove godine. Grad može da napravi veliku štetu ukoliko se ne dejstvuje na vreme, pa kada sredinom aprila i početkom maja krenu padavine sa velikom pažnjom pratimo izveštaje Republičkog hidrometeorološkog zavoda

Sezona protivgradnog dejstva počinje 15. aprila.

Privode se kraju obuke za strelce, dok se protivgradne rakete razvoze do radarskih centara širom zemlje i lansirnih stanica.

Zoran Babić, načelnik Centra za odbranu od grada, kaže da se kod nas u poslednjih desetak godina šteta od grada procenjuje na nekoliko promila.

- Mi nismo čelični kišobran Srbije, mi imamo svoju efikasnost rada i ona je grubo rečeno dvotrećinska. Kada se radi o raketnom načinu zasejavanja, mi smo apsolutno u vrhu sa ostalim moćnim državama koje se time uspešno bave godinama - rekao je Babić.

Kaže da je pojava grada i šteta koju prouzrokuje, na žalost, sastavni deo njihovog posla.

- Koliko god ste efikasni u toku jednog dana i uspete na velikoj teritoriji da ispalite ogroman broj raketa, tamo gde su padavine načinile štetu, one postaju medijski interesantne. Na teritoriji Srbije, na godišnjem nivou, imali smo između jedan i po i dva posto oštećenih površina gradom. U poslednjih 10 godina smo u srednjoj vrednosti od neka tri promila poljoprivredne površine, koja se godišnje ošteti gradom na teritoriji Republike Srbije - istakao je Babić.

POSAO STAR VIŠE OD DVA VEKA, A OD ONOGA KOJI SE NJIME BAVI VAM ZAVISI ŽIVOT! Saznajte šta je PERFUZER!

Ove godine Srbija ima 21 hiljadu protivgradnih raketa. U proseku svaka lansirna stanica dobija 12 prodivgradnih raketa, s tim da ostaje i nekoliko hiljada u zalihama. U ovom trenutku aktivno je 1.250 stanica, ali se, kako ističe Babić, njihov broj godinama smanjuje usled tehnološkog unapredđenja.

- Dva radarska centra smo potpuno automatizovali. Od prošle godine Fruška Gora, pre dve godine Valjevo. U ovom trenutku paralelno se automatizuju Samoš i Bajša, gde smo postavili 80 automatskih lansera. Automatizacija, povećanje vatrene moći svakog lansera, dovodi do toga da se smanjuje broj stanica - napomenuo je.

Kao primer Babić navodi Radarski centar Valjevo, koji je pre 1983. godine imao rakete dometa do tri kilometra, sa 206 lansirnih mesta. Kada su ugrađeni višestrelni lanseri, njihov broj je iznosio 175, a sa uvođenjem automatskih lansera po projektu Radarski centar Valjevo sada radi sa 99 lansera.

KUKALI SMO DA JEDVA ČEKAMO SUNČANE DANE, A SADA SE SVI ŽALIMO DA NAM NIJE DOBRO! Proleće sa sobom donelo glavobolju i nervozu, evo šta vam je činiti!

Od početka automatizacije, sa smanjenjem broja klasičnih lansirnih stanica, broj strelaca manji je za 800 . Ovaj posao najčešće radi lokalno stanovništvo. Predsednik udruženja Brijač iz Nove Varoši, Zoran Mihajlović kaže da strelci iz ovog udruženja, zbog niskih prihoda još nisu potpisali ugovore, ali će taj posao obavljati i ove godine.

- Nismo potpisali zbog toga, što je nadoknada strelcima 4.000 dinara na mesečnom nivou i nije menjana poslednjih 15 godina. Opština nam izlazi u susret, koliko je u mogućnosti. Prvo nam je davala po 10.000 dinara po sezoni po strelcu, pa je pre tri - četiri godine povećala iznos na 15.000 dinara. Kada saberemo ono što dobijamo od države i opštine, računica kaže da radimo za dnevnicu od 200 dinara - kaže Mihajlović.

Mihajlović dodaje da je reč o poslu na kojem se strelci angažuju sezonski na samo šest meseci.

- Posao strelca podrazumeva obavezu od javljanja tri puta tokom 24 sata i u slučaju pojave oblaka mora da bude u pripravnosti, u blizini protivgradne lansirne stanice 24 sata, kao bi mogao da dejstvuje pravovremeno -, napomenuo je.

GLASOVI U GLAVI NAREDILI MU DA UBIJE RODITELJE! Ne nije film, neuropsihijatar Slavica Đukić-Dejanović o tome šta se dešava u mozgu ovih ljudi! ONI NE MOGU DA KAŽU NE!

Prema svetskim standardima protivgradna zaštita u Srbiji je vrlo dobra. Jedino je istok zemlje prema Bugarskoj i Severnoj Makedoniji slabije pokriven, jer je sve manje stanovnika koji bi radili posao strelca, a manje je i obradivih površina.

Ipak ovakvo stanje na terenu nema veliki uticaj na eventualno povećaju štete od grada u Srbiji.

Sezona protivgradne zaštite u Srbiji traje od 15. aprila do 15 oktobra.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set