ŽENE, NE RADITE OVO, OPASNO JE! U Srbiji trenutno nema pilula za abortus, žene ih nabavljaju u inostranstvu, a evo ŠTA MOŽE DA SE DOGODI AKO IH PIJETE NA SVOJU RUKU!
Podeli vest
Medikamentozni prekid može da se radi samo uz odobrenje lekara u ranoj trudnoći, ali već više meseci nema uslova za ovu proceduru jer firma koja je uvozila lek nije na vreme obnovila dozvolu
Poražavajuću činjenicu da je abortus u Srbiji i dalje najčešći vid kontracepcije obelodanili su srpski lekari za Kurir, a prema poslednjem izveštaju Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" iz 2020. godine, u Srbiji su zvanično prijavljena 11.584 abortusa za godinu dana, mada se veruje da je ta brojka mnogo veća jer namerne prekide trudnoće rade i privatne klinike, a u ruralnim sredina i kojekakve babe po kućama.
Na prekid trudnoće u Srbiji se najčešće odlučuju žene koje su već rađale, majke dvoje dece. Profesorka Ana Mitrović, načelnica Dnevne bolnice u Klinici Narodni front, kaže za RTS da iste žene iz godine u godinu dolaze da prekidaju trudnoću, a ne koriste kontracepciju. Abortus nikako ne treba da bude kontraceptivni metod, naglašava Mitrovićeva
17.05.2022
13:38
U Srbiji je, inače, od 2017. godine bila dostupna pilula za abortus, koja je ujedno i najbezbednija, ali je sada trenutno nema.
Prof. dr Ana Mitrović Jovanović, načelnica dnevne bolnice u GAK "Narodni front", kaže za Kurir da se osim hirurški, abortus može uraditi medikamentno (lekovima) i instilacijom - ubrizgavanjem hipertonog rastvora u plodovu vodu, što izaziva kontrakcije i spontani pobačaj.
- Kod svih pacijentkinja koje žele prekid u ranoj trudnoći (do sedme nedelje) savetuje se prekid trudnoće lekovima (ukoliko nema kontraindikacija), s obzirom na to da kod ove procedure nema anestezije, invazivnih procedura i primene antibiotika, a komplikacije su ređe pa se tako čuva reproduktivno i opšte zdravlje žene.
Ona dodaje da su medicinske kontraindikacije za abortus lekovima (kombinacija antiprogesterona i prostaglandina) problemi s porfirijom u porodici (poremećaj metabolizma), problem s nadbubrežnom žlezdom, težak oblik astme, kao i teški poremećaji funkcije bubrega i jetre.
- Kod ove intervencije - medikamentoznog prekida, pacijentkinji se radi pregled u dnevnoj bolnici GAK "Narodni front" i konstatuje da li je trudnoća u materici i kolika je starost trudnoće, a zatim se s njom obavlja razgovor i ukazuje na sve aspekte prekida trudnoće, kao i da se pacijentkinja pokuša odgovoriti od abortusa ukoliko nije sigurna u svoju odluku. Ako se iz razgovora zaključi da nema pomenutih medicinskih kontraindikacija za ovaj način prekida trudnoće, pacijentkinji se daju lekovi, koje popije (antiprogesteron), posle čega odlazi kući, da bi se za 48 sati vratila na kliniku, kad dobija drugi lek (prostaglandin) i na klinici provodi tri do četiri sata, jer u tom periodu se očekuju jači bolovi i obilnije krvarenje. Posle toga ide kući i dolazi na kontrolu za tri nedelje. U narednim danima ima krvarenje koje je kao obilniji menstrualni ciklus.
Prof. dr Ana Mitrović Jovanović kaže da su oni prva ustanova koja je zvanično pre pet godina uvela ovaj metod uz korišćenje zvaničnih i odobrenih lekova za ovu jasno definisanu proceduru, sa ciljem da se zaštiti zdravlje pacijentkinja i pomogne im se da reše svoj problem.
- Nažalost, već više meseci ne možemo da radimo ovu proceduru jer na tržištu u Srbiji nema ovih lekova u legalnom uvozu (firma koja je uvozila je izgubila dozvolu jer blagovremeno nisu predali potrebnu dokumentaciju za obnovu dozvole). Agencija za lekove nam pomaže da prevaziđemo nastali problem i da se ubrza mogućnost da lekovi koji su provereni i koji imaju odobrenu indikaciju za medikamentozni abortus budu dostupni našim pacijentkinjama - objasnila je i dodala da je cena tog prekida bila 25.000 dinara.
Agenciji za lekove je postavljeno pitanje da li će tog leka uskoro biti ponovo u Srbiji, ali do objavljivanja teksta odgovora nije bilo.
Prema rečima sagovornice, ono što najviše zabrinjava jeste to što neke žene koje žele da abortiraju pomoću pilule, pošto je trenutno nema u Srbiji, nabavljaju je iz drugih zemalja i tako ugrožavaju sebe.
- Svesni smo činjenice da na svoju odgovornost pacijentkinje lekove nabavljaju u zemljama u okruženju i koriste ih za ovu namenu. Način ulaska tih lekova u Srbiju mimo zvanične procedure ugrožava sve one koji pribegavaju ovom metodu i apelujemo da to ne rade. Primena ovih lekova bez lekarske kontrole može ugroziti zdravlje, dovesti do problema s disanjem, gastrointestinalnih tegoba, jakih bolova i povraćanja, problema s krvarenjem i iskrvarenjem. Ukoliko ginekolog nije procenio da li je trudnoća u materici i da li je starost trudnoće adekvatna te da je primena lekova bezbedna, odnosno s minimalnim rizikom, pilula može ugroziti i život, recimo ako se radi o vanmateričnoj trudnoći, a pacijentkinja popije samoinicijativno ove lekove.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na prekid trudnoće u Srbiji se najčešće odlučuju žene koje su već rađale, majke dvoje dece. Profesorka Ana Mitrović, načelnica Dnevne bolnice u Klinici Narodni front, kaže za RTS da iste žene iz godine u godinu dolaze da prekidaju trudnoću, a ne koriste kontracepciju. Abortus nikako ne treba da bude kontraceptivni metod, naglašava Mitrovićeva
Krvnik Aco Martinović, je 1. januara za samo pola sata ubio 12 osoba, među kojima i dva dečaka stara 9 i 14 godina i ranio četiri osobe. Nakon što ga je policija pronašla i opkolila surovi ubica je presudio i sebi.
SAD su zahtevale da kijevski režim hitno smanji starosnu granicu za regrutaciju i mobilizaciju na 18 godina, saopštila je Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR).
Dok iz 'ProGlasa' tvrde da se na pravosuduni sistem vrši pritisak, sam 'ProGlas' prvi je krenuo u napad na sudije i tužioce, zbog čeka su pravnici i reagovali!
Malobrojni aktivisti opozicije nastavili su i danas da blokiraju gradove širom Srbije i da ne dozovoljavaju građanima da obavljaju svakodnevne aktivnosti, a u prvim minutima nastali su i prvi incidenti, pogotov u Novom Sadu!
Malobrojni aktivisti opozicije nastavili su i danas da blokiraju gradove širom Srbije i da ne dozovoljavaju građanima da obavljaju svakodnevne aktivnosti.
Pre dva dana dogodila se strašna tragedija na Cetinju, drugo masovno ubistvo u tom gradu u poslednje tri godine. Danas je drugi Dan žalosti u Crnoj Gori, a prvi je protekao, nažalost, u raspirivanju govora mržnje dela javnosti.
Gost Info jutra u segmentu "prelistavanje" bio je novinar Predrag Sarapa, sa kojim je voditeljka Katarina odalović razgovarala o najaktuelnijim temama.
Tokom specijalne emisije gosti su analizirali stravičan masakr koji se dogodio na Cetinju i analizirali tvrdnje da pojedine službe čuvaju Kostu K., dečaka koji je počinio stravičan zločin u OŠ "Vladislav Ribnikar".
Tokom novogodišnjih praznika došlo je do eksplozije porodičnog nasilja, jer su pijani nasilnici divljali, tukli i ponižavali svoje supruge u porodičnim domovima u Vranju.
Od nastradalog Vukana Vuletića, kojeg je Aco Martinović svirepo ubio pre dva dana na Cetinju, potresni rečima oprostila se i njegova učiteljica Šejla Kajić.
U trenutku kada je prijavljeno da je u kafani na Cetinju došlo do pucnjave i da ima više ranjenih, u ovom gradu je bilo svega devet policajaca. To znači da je prestonicu prvog januarskog dana čuvalo najviše devet policajaca, ako ih je po dvojica u patroli, što ponekad nije slučaj, pišu crnogorski mediji.
Fudbaleri Crvene zvezde počeli su pripreme za prolećni deo sezone, a trener Vladan Milojević potvrdio je da Miloš Degenek može da napusti klub u slučaju ponude.
Adriana Vilagoš je u intervjuu za Informer otkrila kako je u detinjstvu trenirala u blizini policijske stanice, a jednom prilikom je od njenog hica stradao krov pomoćnih prostorija kluba u kom je trenirala.
Čini mi se da je prvenstvo prekinuto tokom našeg vrhunca, mogli smo da pobedimo svakog! Poručio je Zvezdan Terzić (58) fudbalerima Crvene zvezde na zimskim pripremama.
Košarkaši Crvene zvezde u mesecu januaru neće mnogo putovati u Evroligi, pošto će od šest utakmica u gostima, dve biti u Beogradu protiv Makabija, odnosno Partizana.
Osuđenik koji izdržava kaznu u zatvoru u Arlu, zarobio je i drži kao taoce nekoliko pripadnika zatvorskog osoblja, preneli su danas francuski mediji navodeći da se interventne jedinice policije spremne da intervenišu.
Najmanja stranka u pregovorima o koaliciji u Austriji, liberali iz stranke "Novi austrijski i liberalni forum" (Neos), saopštili su danas da napuštaju razgovore.
Novoformirana 155. mehanizovana brigada ukrajinske vojske počela je da se raspada i pre nego što je stigla do Krasnoarmejska (Pokrovsk), piše Forbs i navodi da je brigada pretrpela velike gubitke u borbama za grad.
Pripadnici Agencije za borbu protiv korupcije (CIO) Južne Koreje stigli su danas u rezidenciju suspendovanog predsednika Jun Suk Jeola kako bi izvršili nalog za hapšenje u okviru istrage zbog njegovog neuspelpg pokušaja da uvede ratno stanje, javlja Jonhap.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
Glumca Dušana Golumbovskog publia najbolje pamti po ulozi Ozrena Soldatovića u seriji "Srećni ljudi", ali i po ulogama u serijama "Bela lađa" i "Bolji život".
Velika čast i zadovoljstvo nam je da objavimo imenovanje Nikole Mijailovića, jednog od najpriznatijih srpskih operskih umetnika, redovnog profesora na FMU u Beogradu, na mesto direktora Opere i Baleta u ustanovi kulture Opera i Teatar Madlenianum.
Marina Tucaković i Džej Ramadanovski imali su sjajnu saradnju iz koje se izrodilo i prijateljstvo, ali nakon zdravstvenih problema koji su ga zadesili nisu zajedno provodili vreme.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.