• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs

30.01.2023

09:32

PORED BOGINJA, POJAVIO SE I "FERARI" VIRUS! Posebno su ugrožena deca, a pedijatar otkriva koji su SIMPTOMI!

printscreen

Vesti

PORED BOGINJA, POJAVIO SE I "FERARI" VIRUS! Posebno su ugrožena deca, a pedijatar otkriva koji su SIMPTOMI!

Podeli vest

U Srbiji su se nedavno pojavile male boginje zbog čega je pooštren epidemiološki nadzor, ali ono što predstavlja glavni problem jeste nedovoljan broj vakcinisane dece. Na teritoriji Beograda imunizovano je otprilike oko 60 odsto dece, što je, kako kažu nadležni, mali odziv

- Roditelji odlažu vakcinaciju jer vezuju vakcinu za autizam, bez ikakvog osnova, ali kada dete napuni godinu dana trebalo bi da primi vakcinu protiv morbila, naravno uz prethodnu procenu pedijatra. Jako je bitno širiti svest o tome da dete što pre primi vakcinu, naročito sada kada se broj slučajeva povećava, uz to smo 2017. i 2018. godine imali epidemiju morbila - napominje Olivera Todorović, pedijatar u domu zdravlja "Palilula".

Doktorka savetuje roditeljima da vakcinišu decu u trenutku kada se za to stvore uslovi, a kako objašnjava, period stvaranja antitela traje dve-tri nedelje. 

Koji su prvi simptomi morbila?

Pedijatar objašnjava da se radi o virusnoj bolesti sa sitnim ospama koje se javljaju od glave na dole.

- Ospa je sitna, te ih zato i zovemo male boginje. Javlja se redosledom kao kada se tuširate. Kreće od glave, preko lica, ramena, sve do dole, nakon čega se javljaju simptomi tipični za virusnu bolest: temperatura, kašalj, sekret iz nosa, malaksalost, bol u glavi, itd. Često se pre osipa jave simptomi tipični za virusnu infekciju, ali tek kada krene osipanje možemo da dijagnostikujemo morbile - navodi dr Todorović za Mondo.

Foto: Printscreen/Youzube/Azbuka zdravlja

Olivera Todorović

Kada su u pitanju načini prenosa, naša sagovornica ističe da se infekcija prenosi kapljičnim putem, kao i da je u zatvorenom prostoru veća šansa zaraze.

- Vrlo su kontagiozne, u prostoriji gde je prisutan svega jedan zaraženi, može da se zarazi 15-16 ljudi ili više. Takođe, ako boravite na otvorenom i u bliskom ste kontaktu sa osobom koja ima morbile, šansa je ponovo velika - objašnjava doktorka.

Ipak, nisu morbili jedini problem sa kojim se lekari psolednjih dana suočavaju, već su u opticaju i drugi virusi koji mogu da daju tešku kliničku sliku.

- Kada smo skinuli maske i kada je soj korone oslabio, primetili smo da je došlo do širenja drugih virusa. Oslabljeni soj korone dao je mogućnost svim drugim virusima da se rašire, a koji su na neki način bili pomereni za prethodne dve i po godine. Zato sada imamo miks virusa i bakterija koji haraju. Svakako, još uvek je prisutna korona u slabljenju, ali širi se i virus gripa (influenca), adenovirusi, sincicijalni virusi, enetrovirusi, rotavirusi, rinovirusi, dok smo u jednom trenutku čak imali i blagu epidemiju streptokoka - navodi doktorka.

Foto: Shutterstock

Dete dehidrira za dva dana

Posebno tešku kliničku sliku, prema rečima dr Todorović, može da da norovirus koji se najčešće javlja u zimskim mesecima kao što su decembar, januar, februar, koji je prvi put otkriven osamdesetih godina u americi.

- Nedavno sam primila dete iz Tiršove koje je bilo hospitalizovano i kome je izolovan stomačni norovirus, koga još zovu i "ferari" jer se odvija drastično brzim tokom. Dete kod norovirusa ima jako veliki broj proliva i povraćanja, vrlo brzo dehidrira, za maltene dva dana, pa je hospitalizacija često neophodna - kazala je dr Todorović iz domu zdravlja "Palilula".

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Brisel pokazao pravo lice!  U EU kukaju jer Srbija štiti svoj narod na KiM, a žmure na oba oka dok Kurti teroriše Srbe!
DVOSTRUKI ARŠINI!

Brisel pokazao pravo lice! U EU kukaju jer Srbija štiti svoj narod na KiM, a žmure na oba oka dok Kurti teroriše Srbe!

Evropska unija saopštila je da je Srbija jasno prekršila obaveze iz Dijaloga između Beograda i Prištine predlogom zakona Vlade o proglašenju Kosova zonom posebne zaštite i o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa za gonjenje krivičnih dela na Kosovu. U saopštenju portparolke EU Nabile Masrali, Beograd se poziva na preipitivanje predloga zakona. S druge strane, nikakve akcije nije bilo povodom kontinuiranog terorisanja Srba na Kosovu i Metohiju od strane režima takozvanog premijera Aljbina Kurtija.

31.10.2024

14:27

Vlada na sednici usvojila set finansijskih i poreskih zakona!
Politika

Vlada na sednici usvojila set finansijskih i poreskih zakona!

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici set zakona iz oblasti finansija, među kojima su Predlog zakona o Završnom računu budžeta Republike Srbije za 2023. godinu, Predlog zakona o elektronskim otpremnicama, kao i set poreskih zakona koji se tiču više vrsta poreza - na dodatu vrednost, na dobit pravnih lica, na dohodak građana, na imovinu i drugo.

31.10.2024

16:14

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set