LUK IZ KANALIZACIJE?! Kakav nam luk prodaju po marketima? Pored kineskog, pojavio se i "novi"
Podeli vest
Zbog ekonomske neisplativosti mnogi poljoprivrednici odustali su od proizvodnje belog luka, a mnogi upozoravaju i da bi u narednom periodu sadašnje površine pod ovom biljkom mogle da se smanje. Jedan od glavnih problema je uvoz iz Albanije i Severne Makedonije koji je prošle godine domaće proizvođače "pokosio" sa cenom i jednostavno naterao mnoge da se povuku iz ovog posla.
Potrošači prilikom kupovine najčešće gledaju cenu proizvoda, a kako je uvozni beli luk jeftiniji od domaćeg, ne čudi što se više traži.
Na društvenim mrežama je počela da se deli fotografija izgradnje prvog turbo kružnog toka u Novom Sadu, na raskrsnici Bulevara cara Lazara i Fruškogorske ulice.
22.04.2023
22:30
- Najveći problem proizvođača su otvorena vrata uvozu belog luka iz Albanije i Severne Makedonije. Uvoz koji je bio prilično oskudan proteklih godina, sada dominira. Prodavci sa beogradskog kvantaša mahom odlaze u Severnu Makedoniju i Albaniju gde kupuju na šlepere beli luk i nabavljaju ga po nižim cenama, pa kad na Kvantaš dođu dva šlepera belog luka, naša prodaja tada staje - objašnjava Zrenjaninac Aleksandar Granić koji na svojim parcelama u Žitištu već skoro deceniju uzgaja beli luk.
Dodatni problem je i što veliki deo belog luka koji se prodaje u svetu dolazi iz Kine, čak 80 posto, a situacija se mnogo ne razlikuje ni u našoj zemlji. Zato postoji velika šansa da jedete baš taj beli luk koji u sebi sadrži štetne hemikalije, pogotovo ako ne obraćate pažnju na čitanje deklaracije i njegov izgled.
Sve manje luka iz Kine, ali pojavio se "novi"
Ipak, kako Granić navodi, iako je uvoz belog luka iz Kine i dalje u velikoj meri prisutan, delimično se smanjio, jer naši ljudi ne žele da konzumiraju luk koji dolazi iz te zemlje.
- Kineski beli luk prosto ne zadovoljava kvalitet kakav naš kupac očekuje, ali se i dalje mahom prodaje po velikim trgovinskim lancima u kojima teško da ćete naći beli luk od malih domaćih proizvođača. Kinezi izbeljuju beli luk varikinom i s obzirom da ga prevoze brodovima, usled povećane vlage prskaju ga određenim hemikalijama, herbicidima i pesticidima kako bi ga zaštitili od stvaranja gljivica. Na taj način, ubija se u luku sve što je lekovito i sprečava se klijanje što je jedno od svojstava ove biljke - kaže Granić i dodaje da su pored luka, kupus i zelena salata, biljke koje dobro upijaju i dugo zadržavaju otrove u sebi, dok kada se izvade iz zemlje, nisu u stanju da ispuste te hemikalije koje onda putem konzumacije unosimo u organizam.
Foto: Pixabay
Uvozni luk traženiji od domaćeg zbog jeftinije cene
Luk iz kanalizacije?
Takođe, više puta su se pojavili i navodi da se uvezeni beli luk iz Kine uzgaja u kanalizacionim vodama koje se koriste kao jeftino đubrivo, što je dodatno pojačalo oprez građana prilikom njegove kupovine.
- Beli luk kao biljka nije preterano izbirljiv i neverovatno je otporna biljka. Cela Evropa koristi osoku za zalivanje, ali se u nju dodaju određene bakterije kako bi se ubilo sve što je štetno. Ipak, ukoliko se luk tretira vodom iz klasične kanalizacije, što me uopšte ne bi iznenadilo, situacija je ozbiljna - ističe sagovornik.
Nažalost, poreklo namirnica ponekad je teško utvrditi, pa tako jedan sasvim običan luk može postati pretnja za naš organizam ako dolazi iz Kine. Kako stručnjak objašnjava, kineski beli luk ipak možemo prepoznati po njegovoj izrazito beloj boji, dok onaj koji dolaze iz Albanije i Severne Makedonije ne možemo ni po čemu da razlikujemo.
Crvi u belom luku
Granić kaže i da je prošle sezone bilo velikih poteškoća za domaće proizvođače jer se pojavila muva koja je položila larve na lukove iz kojih su posle izlazili crvi.
Jedan od razloga za takvu pojavu je taj što luk nije bio u dovoljnoj meri zaštićen insekticidima, što između ostalog, govori koliko je domaći luk prirodan.
- Prošle godine desio se 'harakiri' (ritualno samoubistvo, prim. novin) za proizvođače luka. Uzgajivači crnog luka su dobro prošli jer su bile dobre cene, ali mnogi proizvođači belog luka su izašli iz ovog posla koji zahteva mnogo rada i ulaganja. Da bih ostao u igri, uložio sam 6.300 evra za jedan hektar, a koliko ću uzeti luka i koja će njegova cena nadalje biti ne zna se!
- Po pitanju hemijskog sastava i ostalih svojstava, nema velike razlike između našeg i albanskog ili makedonskog luka. Daleko od toga da je beli luk uvezen iz ovih zemalja loš, ali jednostavno, tamo je drugačija klima, luk nastavlja da raste tokom cele zime i dobijaju se krupniji plodove uz mnogo manje rada, truda i uloženih sredstava - kaže Granić.
Prema njegovim rečima, u pogledu sorti, u Srbiji se mahom uzgajaju prolećne sorte belog luka koje su aromatičnije i kvalitetnije od jesenjeg koji se uzgaja u Severnoj Makedoniji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Rade R
pre 1 godinu
Kako to da nemamo neki beli luk iz Amerike! On je sigurno, ne samo "zdrav", nego i "lekovit", za razliku od kineskog koji je "otrovan" a pre svega "agresivan", kao sve što dolazi iz Kine ili ne daj bože iz Rusije! Iz Amerike je čak i osiromašeni uranijum "lekovit"!
Na društvenim mrežama je počela da se deli fotografija izgradnje prvog turbo kružnog toka u Novom Sadu, na raskrsnici Bulevara cara Lazara i Fruškogorske ulice.
Moskva ima činjenice koje potvrđuju da je u pogođenom objektu u Sumiju održavan još jedan „sastanak“ ukrajinskih oficira sa njihovim zapadnim kolegama, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u intervjuu za „Komersant“.
Grupa studenata blokadera pokušala je večeras da izvrši novi teroristički napad na zgradu RTS-a. U isto vreme, pravi haos se odvija i na severu Srbije - više stotina blokadera, povezanih sa ekstremnim grupama, započelo je potpunu blokadu zgrade Radio-televizije Vojvodina u Novom Sadu!
Ispred studija RTS na Košutnjaku nalazi se oko 400 lica. Raspoređeni strateški: deo kod ulaza u studio, deo kod "Avala" studija, i deo - najbrojniji - kod restorana Filmski grad. Jer revolucija na prazan stomak ne ide.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin istakao je da mu je trajno zabranjen ulazak u Hrvatsku jer je hteo da ode u Jasenovac, odnosno da poseti mesto ustaškog logora, ali i da se vrati iz njega.
Beograd diše jednim glasom. Iako svenarodni skup još nije ni zvanično počeo, ulice glavnog grada već su prepune – desetine hiljada građana iz svih krajeva Srbije stiglo je kako bi pokazalo jedinstvo, snagu i odlučnost naroda koji veruje u svoju budućnost.
Teolog profesor doktor Vladimir Poterjahin i Jelena Vukoičić iz Udruženja "Konzervativci Srbije" gostujući u Info jutru komentarisali su stav blokadera prema narodu sa Kosova i Metohije kao i pojavljivanje pojedinih sveštenih lica na protestima.
Heroji sa Košara, Ivan Dražić, Jovica Šmigić i Dimtrije Župić, gostovali su na Informer televiziji i govorili o herojskoj borbi 1999. godine na Košarama.
Kontroverzni biznismen, Branislav Brano Mićunović preminuo je pre godinu dana, a operativni podaci bezbedonosnih službi pokazali su da je skrivao Darka Šarića i da je upravo on direktno odgovoran za početak rata kotorkih kriminalnih klanova.
Košarkaš Partizana Brendon Dejvis (33) ušao je u žustar sukob sa igračem Budućnosti Mekinlijem Rajtom (26) na večerašnjem meču u ABA ligi, ali su na sreću, sudije sprečile dalju eskalaciju incidenta.
Anadolu Efes mogao bi da ostane bez važnog igrača pred ključne mečeve u Evroligi, pošto je bivši košarkaš Partizana - Pi Džej Doužer pod znakom pitanja za plej-of seriju protiv Panatinaikosa zbog povrede koju vuče iz završnice regularnog dela sezone.
Trener košarkaša Budućnosti - Andrej Žakelj, posle pobede protiv Partizana (81:77) izjavio je da je fokus u odbrani bio ključan za trijumf, pohvalio navijače za podršku, ali i upozorio da njegov tim mora da ostane koncentrisan u borbi za titulu u ABA ligi. Takođe, analizirao je trenutnu formu tima, povrede ključnih igrača, kao i izazove pred predstojeće utakmice sa Krkom i FMP-om.
Fudbaleri Real Madrida Džud Belingem i Antonio Ridiger fizički su se sukobili na treningu uoči revanš utakmice protiv Arsenala u četvrtfinalu Lige šampiona.
Odbojkaši Vojvodine plasirali su se u finale Super lige Srbije, pošto su u majstorici polufinalne serije, na svom terenu u Novom Sadu, pobedili Crvenu zvezdu 3:2 (25:20, 23:25, 25:23, 21:25, 19:17).
Evropa želi da pronađe „novog polufirera“ i održi nacistički režim barem na delu teritorije Ukrajine, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je tokom posete Japanu da naglo jačanje kineskog vojnog potencijala izaziva ozbiljnu zabrinutost i zahteva adekvatan odgovor Severnoatlantske alijanse.
Budućnost najnovijeg američkog borbenog aviona F-47 nalazi se pod znakom pitanja zbog kineskih ograničenja na izvoz retkih zemnih metala, ključnih za njegovu proizvodnju, piše „Njuzvik“.
Odluka američkog predsednika Donalda Trampa da na 90 dana pauzira primenu povećanih carina prema nizu zemalja otkrila je njegovu slabost u trgovinskom sukobu sa Kinom, ocenjuje „Njujork tajms“.
Anđela Ignjatović Breskvica obožava modu i nikada ne greši u odabiru komada iz garderobera koji će poneti za određenu priliku. Međutim, njen najnoviji stajling napravio je pravu pometnju na Instagramu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar