"Kada čujemo da imamo srce, kreće trka sa vremenom!" Goran i Marko dobili su novu šansu za život - Urađena peta transplantacija ove godine!
Podeli vest
Posle dužeg vremena, u Centru za transplantaciju srca, u isto vreme, nalaze se dvojica pacijenata. Marko je dobio novo srce pre tri nedelje i uskoro će kući, dok je Goran dobio srce pre nekoliko dana.
U Centru za transplantaciju srca tokom 2023.godine odrađeno je više transplantacija nego u poslednje četiri godine, čak pet.
Institut "Dedinje" je, inače, ustanova u kojoj je 1995. godine urađena prve uspešna transplantacija srca, i taj pacijent sa srcem živi, evo, više od 25 godina.
U Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj u Beogradu urađena je prva transplantacija bubrega u istoriji ove ustanove! Organ i šansu za novi život dobio je desetogodišnji dečak, a davalac je bila njegova majka.
12.07.2023
06:35
Goranu Račiću jedno "da" spasilo je život. On je dobio novu šansu i novo srce pre tri nedelje, i kako kažu lekari, uskoro ide kući.
- Nemam reči, dobro ide oporavak, kažu lekari, za sada je zadovoljavajuće - kaže Goran Račić.
Davalac organa, kome lekari nisu mogli da pomognu, bio je pacijent Urgentnog centra. Porodica je rekla "da", i počela je trka sa vremenom.
- Jako je važna koordinacija između eksplantacionog i transplantacionog tima, te operacije počinju paralelno, dosta su kompleksne, važno je da se sve završi brzo. To je multiorganska intervencija, tu su kardiohirurzi, abdominalni, urolozi, vaskularni hirurzi - objašnjava kardiohirurg Miloš Matković sa Klinike za kardiohirurgiju UKCS.
Prvo se uzima srce, onda i ostali organi.
- Kada se organ izvadi, on nema više krvi u sebi, i sklon je ishemiji, propadanju, naša uloga je da tu kardioplegičnu soluciju implatiramo u srce, isperemo, spakujemo i donesemo na kliniku gde vršimo transplantaciju - priča David Nikolić perfuzer UKCS.
"Imamo srce" i onda trka sa vremenom
Najpre se srce donora priprema, a bolesno primaoca odstranjuje. I onda kreće procedura implantacije, Goran (53) je dobio srce bukvalno u poslednjem trenutku i to 30 godina mlađe osobe.
- Čim je ušao u Intenzivnu negu on je praktično dobio srčani zastoj, vrlo brzo smo ga reanimirali, posle sat vremena je bio ekstubiran, čak je posle dva sata ručao, pojeo svoj obrok, i ono što je usledilo sutradan, da se pojavi donorsko srce - kaže Mirjana Kačar, šef Intenzivne nege Klinike za kardiohirurgiju UKCS.
Kako ističe načelnik odeljenja anestezije, ključna stvar je briga anesteziologa nakon izvršene transplantacije.
- I ono posle što je posebno važno, postoperativno, naročito 24 do 48 sati gde anesteziolog non-stop brine - ističe Dejan Marković načelnik odeljenja anestezije Klinike za kardiohirurgiju UKCS.
Ova operacija ne može da se izvede bez vantelesnog krvotoka, mašine koja menja rad srca i pluća .
- Kada srce počne spontano da kuca, vrati se, tada smo bezbedni, i lagano ga odvajamo od mašine - objašnjava Nenad Radosavljević klinički perfuzer UKCS.
Bez odgovarajuće pripreme pacijenta i neophodne podudarnosti donora i primaoca - rezultati neće biti dobri. I pre i posle transplantacije, pacijenti su pod nadzorom.
- Naš zadatak je da svaki lek mora adekvatno da deluje, da znate šta dajete, da ne dođe do odbacivanja, da ne preterate sa imunosupresivnom terapijom, da ne dođe do maligniteta- ističe kardiolog Odeljenje za transplantaciju srca i mehaničku potporu UKCS Emilija Nestorović.
U Kliničkom centru do sada urađene 52 transplantacije srca
Prva transplantacija srca u Kliničkom centru urađena je pre 10 godina, do danas njih 52.
- Morate biti spremni da ukoliko se ukaže šansa da transplantaciju uradite uvek, i za to budete spremni, mi imamo na sreću tri tima koja smo oformili, i koje smo u ovom desetogodišnjem periodu obučili da mogu da se smenjuju, jer je jako jako teško da budete pripravni 365 dana u godini - kaže direktor Klinike za kardiohirurgiju profesor doktor Svetozar Putnik.
U Kliničkom centru Srbije urađene su i transplantacije bubrega, a jetra presađena pacijentu na Vojnomedicinskoj akademiji.
Hemofarm grupa i njena fondacija u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja Srbije, Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje, udruženjem pacijenata "Zajedno za novi život", ponovo pokreće kampanju za povećanje broja donora i transplantacija “Najvažniji poziv u životu“. Kampanja ima zadatak da podstakne kulturu donorstva sa ciljem izgradnje humanijeg i solidarnijeg društva.
U bolnici u Barseloni transplantacija pluća se obavlja pomoću pionirske tehnike sa robotom i novog pristupnog puta koji više ne zahteva odvajanje rebra i otvaranje grudnog koša, saopštili su danas stručnjaci sa te klinike.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Institut "Dedinje" je, inače, ustanova u kojoj je 1995. godine urađena prve uspešna transplantacija srca, i taj pacijent sa srcem živi, evo, više od 25 godina.
Američka administracija neće menjati odluku da se zastave u zemlji drže spuštenima na dan inauguracije Donalda Trampa, potvrdila je portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer.
Ruski višenamenski lovac Su-57 ostaje jedini borbeni avion pete generacije koji je dokazao svoju efikasnost u intenzivnim ratnim uslovima, navodi američki vojni magazin „Militari voč“.
Manja grupa studenata blokira rad fakulteta u Beogradu, onemogućavajući normalno odvijanje nastave i polaganje ispita. Iako na Fakultetu političkih nauka i Fakultetu organizacionih nauka u prestonici Srbije studira oko 10.600 studenata, blokadama je prisustvovalo približno njih 40, što ugrožava prilike uzornih studenata da završe studije i steknu uslove za narednu godinu.
Otvaranje novih proizvodnih pogona širom Srbije potvrđuje odlučnost naše zemlje u privlačenju stranih investicija i jačanju privrede. Zahvaljujući snažnom liderstvu predsednika Aleksandra Vučića, Srbija postaje dom za svetske industrijske gigante poput Nestlea, Stellantisa i Linglonga, dok regionalni centri poput Niša, Kragujevca i Zrenjanina postaju simboli industrijskog preporoda.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je danas građanima Badnji dan i Božić i rekao da će on božićne praznike dočekati na Svetoj gori u manastiru Hilandar.
Student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Jovan Babić, jedan od onih koji je učestvovao u radnim grupama koje su pripremale "plenum", ali i u organizaciji blokade nastavnog procesa, rekao je da su mu vođe blokada jasno rekle da se oni bave politikom, te da su odbili njegov predlog da se pomogne porodicama nastradalih u Novom Sadu.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić otkrio je u gostovanju u emisiji "Balkan info" da ne poznaje nijednog studenta koji protestuje, ali da poznaje pojedine profesore koji mrze Srbiju i Srbe, a koji podržavaju blokade fakulteta.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Luka Bojovića saslušan je 4. juna 2024. godine u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu u svojstvu svedoka oštećenog u postupku koji se vodi protiv petorice mladića koji su optuženi da su zajedno nabavljali sredstva za Bojovićevo ubistvo, tako što su se dogovarali, planirali i organizovali zločin koji je policija sprečila.
Muškarac R.I. (33) primljen je sa teškim telesnim povredama u Urgentni centar, jedna od njih kako se sumnja, naneta je vatrenim oružjem u napadu koji se dogodio u Kotežu.
Tetka dvojice dečaka ubinenih na Cetinju 1. januara, Jovana (13) i Vukana (8), oglasila se na društvenoj mreži Fejsbuk. Mališane je prvog dana 2025. godine ubio Aco Martinović.
Braću blizance Marka i Miloša Martinović, kao i njihove roditelje ubio je Aco Martinović u masakru koji je počinio na Cetinju, Markov drug otkriva da je on prošle godine u januaru dobio ćerku i da je trebalo da uskoro slave detetu prvi roendan.
Vanja Drkušić bi mogao posle utakmice Crvene zvezde i Jang Bojsa da se vrati u Zenit, a na "Marakani" bi ostao samo pod uslovom da se povredi neki od štopera srpskog šampiona.
Medalje sa Olimpijskih igara u Parizu se raspadaju, a od takmičenja nije prošlo ni pola godine. Sportisti se žale da su odličja već u lošem stanju, što se potvrdile srebrna iz Pariza Aleksandra Perišić i zlatna Zorana Arunović.
Rukometaš Partizana i srpski reprezentativac - Nikola Crnoglavac, u razgovoru za "Informer.rs" sumirao je utiske nakon prvog dela sezone u crno-belom dresu i najavio da će se velikan sa Banjice do kraja takmičarske godine boriti za sve moguće trofeje.
Španska policija uhapsila je troje ljudi, uključujući dva muškarca i jednu ženu, zbog napada na pripadnike snaga bezbednosti tokom utakmice Real Madrida i Valensije, preneo je danas RTVE.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp ponovo pokreće pitanje kontrole nad Grenlandom, teritorijom bogatom strateškim resursima i ključnom za američke geopolitičke interese. Njegova administracija već godinama insistira na jačem prisustvu SAD u Arktiku, a Grenland je u toj strategiji centralna tačka.
Ukrajinske snage pokrenule su kontraofanzivu u Kurskoj oblasti, udarajući u pravcu naselja Velikoje Soldatskoje iz grada Sudže, saopštavaju vojni dopisnici Telegram kanala Operacija Z.
Platforma za proveru činjenica Verify-Sy potvrdila je 4. januara autentičnost snimaka koji su se proširili društvenim mrežama, a na kojima se vidi novi sirijski ministar pravde, Šadi Muhamed al-Vaisi, kako nadgleda javno pogubljenje dve žene.
Ruski komandant Konstantin Nagajko, koji je učestvovao u raketnom napadu na selo Hroza u Ukrajini 2023. godine, nalazi se u kritičnom stanju nakon eksplozije u Šuji, u Rusiji, saopštila je Glavna obaveštajna uprava Ukrajine (HUR) 4. januara.
Januar mnogi smatraju najdužim mesecom u godini, zbog uobičajenog lošeg raspoloženja koje sledi nakon praznika. Postoji nekoliko načina da pomognete sebi i da se u ovom mesecu bolje osećate.
Muzička zvezda Jelena Karleuša otkrila je da njene ćerke koje je dobila u braku sa nekadašnjim fudbalerom Duškom Tošićem, Atina i Nika Tošić, kada navrše 18 godina planiraju da dodaju majčino prezime.
I pre nego što se pojavila u rijalitiju "Zadruga 1", Luna Đogani je bila poznata javnosti zbog svojih roditelja, pevačice Anabele Atijas i densera Gagija Đoganija.
Aneli Ahmić proglašena je najboljom na "Elitoviziji" od strane glasača na društvenoj mreži Fejsbuk, a njen susret sa Stanijom Dobrojević privukao je ogromnu pažnju. Tim povodom se sada oglasila i Sita Ahmić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.