Pozitivnim primerima skinitu stigmu koja se vezuje za Rome!
Podeli vest
Igor Jovanović, aktivista, zamenik predsednika Skupštine Grada Beograda, u serijalu "Sa o Roma" iskreno progovorio o svom odrastanju, idealima, ali i konkretnim planovima kako si se poboljšao položaj Roma i Romkinja u našoj zemlji.
Igor Jovanović za sebe kaže da je običan momak koji je rođen i odrastao u Beogradu, deleći sa svojom generacijom sve nedaće života devedesetih godina prošlog veka u našoj zemlji.
Kuća romske kulture unikatna je po mnogo čemu. Objekat se nalzi u centru Beograda i predstavlja redak muzejski koncept kakav nema većina evropskih i svetskih zemalja. Ova kuća prezentuje artefakte, istoriju, kulturu i sve ono što čini život Roma, pri čemu se svakodnevno nadograđuje i ažurira.
Filip Hasković školuje se za vaspitača romske dece na romskom jeziku. Paralelno sa studijama, radi u jednoj osnovnoj školi.
30.08.2023
16:00
Ponosni je pripadnik romske nacionalne manjine. Trenutno obavlja funkciju zamenika predsednika Skupštine Grada Beograda. Istovremeno nastavlja da se bavi aktivizmom i borbom za ljudska prava, pre svega Roma i Romkinja. Na tu svoju ulogu je i najponosniji.
- To je ono što je temelj mog delovanja. Sve ostalo je nadogradnja i logičan sled okolnosti. Zaista mi imponuje funkcija koju trenutno obavljam u Skupštini Grada Beograda, ali je to samo jedan deo rada koji smo moj tim i ja prošli kroz ovih 15 godina bavljenja aktivizmom - ističe Jovanović.
Punih osam godina Ljiljana Mihailović radila je kao pedagoški asistent sa decom iz romske populacije. Njen posao bio je da odlazi u porodice u romskim naseljima i pomaže pri upisu u osnovne škole.
Nakon završenih osnovnih studija sociologije, Nenad Vladisavljev odlučio je da se posveti radu sa mladim Romima i motiviše ih da i sami započnu studiranje.
16.08.2023
16:00
Jovanović svoje detinjstvo opisuje kao bezbrižno i srećno zahvaljujući velikoj žrtvi roditelja. Maštao je da se profesinalno bavi sportom, ali okolnosti u kojima je odrastao usmerile su ga na politiku i želju da menja svet u kome živi. Diskriminaciju na svojoj koži nije osetio, ali tvrdi da je ona postojala i da nikada nije bio imun na nju.
- Pre svega ta potreba da se pomogne nekome ko je ugrožen, ko je slabiji i kome je pomoć neophodna tinjala je u meni od malena. Ja nisam pravnik, ali vodio me oduvek osećaj pravde. Te stvari su nas definisale kasnije. Namerno naglašavam nas, jer nikada u borbi nisam bio sam, uvek sam imao pomoć prijatelja - kaže naš sagovornik.
- Grad Beograd usvojio je strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja za narednu dekadu i to je prvi strateški dokument koji je Grad doneo, objašnjava Jovanović.
Na poslednoj sednici prethodne godine usvojen je i akcioni plan za tu strategiju čije su ključne stavke: stanovanje, obrazovanje, zapošljavanje, socijalna i zdravstvena zaštita.
- Romi su posle Srba najbrojnija zajednica u Beogradu. Prosečna starost Roma je 25 godina. 44 odsto romske populacije u Beogradu mlađe je od 19 godina. To je samo jedan od pokazatelja koliko Romi predstavljaju jedan resurs kada je reč o radnoj snazi. Svi smo svesni koliko se tržište rada okrenulo naglavačke i da smo prinuđeni da uvozimo radnu snagu iz zemalja trećeg sveta - navodi Igor.
Siromaštvo je ključan problem romske populacije. Cilj je raditi na obrazovanju kako bi se taj problem rešio. Diskriminacije ćemo se najlakše osloboditi pokazivanjem pozitivnih primera.
- Verujem da ne postoji osoba u našem gradu koja na neki način nije diskriminisana - da li je to zbog boje kože, vere, fizičkog izgleda, ekonomskog statusa. Svi mi nekada diskrimišemo, a nekad bivamo diskriminisani. Važno je da što češće razgovaramo jedni sa drugima na tu temu. Mislim da Romi moraju da se oslobode stega koje imaju pre svega vezano za svoje poreklo i toga da su stigmatizovani kao neko ko ne voli da radi, ko voli da krade, ko voli da uživa plodove tuđeg rada. To apsolutno nije tačno i zbog toga je važno da pokažemo pozitivne primere koji postoje u romskoj zajednici - zaključuje zamenik predsednika Skupštine Grada Beograda.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kuća romske kulture unikatna je po mnogo čemu. Objekat se nalzi u centru Beograda i predstavlja redak muzejski koncept kakav nema većina evropskih i svetskih zemalja. Ova kuća prezentuje artefakte, istoriju, kulturu i sve ono što čini život Roma, pri čemu se svakodnevno nadograđuje i ažurira.
Opozicija je brutalnom rafalnom paljbom jajima izrešetala Vanju Marković zaposlenu u Gradskoj upravi grada Šapca, dok joj je suprug Goran Marković ćaskao sa Nebojšom Zelenovićem.
Profesor istorije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Čedomir Antić smatra da su protesti doživeli zenit i da je neminovno da dođe do opadanja podrške blokaderima.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin reagovao je na preporuke Saveta Evrope o navodnom korišćenju zvučnog topa na protestima u Beogradu.
Makedonska policija privela je gradonačelnika Kočana u ostavci Ljupča Papazova i dva njegova prethodnika Nikolčeta Ilieva i Ratka Dimitrovskog u istrazi požara u diskoteci "Puls", javili su lokalni mediji.
Šesnaestogodišnjak koji je danas izboden u jednoj pekari u centru Leskovca nakon operacije u Opštoj bolnici i konsultacije sa lekarima iz Niša, zbog obilnog krvarenja biće transportovan u jedinicu intenzivne nege u Kliničkom centru Niš, potvrdio je direktor bolnice Nebojša Dimitrijević.
Osumnjičeni za dvostruko ubistvo u mestu Sokolac kod Bijelog Polja Alija Balijagić, priznao je da je ubio brata i sestru - Jovana (60) i Milenku Madžgalj (69).
Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je nerešeno u prvom meču baraža za grupu A Lige nacija sa Austrijom (1:1). Revanš, koji odlučuje koja selekcija nastavlja u nokaut fazu najjačih, na programu je u nedelju (20.00 RTS 1, Arena 1 premijum) na beogradskoj "Marakani".
Selektor fudbalske reprezentacije Srbije, Dragan Stojković Piksi govorio je na pres konferenciji nakon remija u Beču (1:1), u prvom meču baraža za plej-of grupe A Lige nacija.
Nakon pobede u Pireju nad Olimpijakosom (81:73), Crvena zvezda se vratila na šesto mesto Evrolige, što znači da su na poziciji koja vodi direktno u plej-of!
Ukrajinski grad Odesa napadnut je ruskim bespilotnim letelicama. Oštećena je civilna infrastruktura, uključujući stambeni neboder, tržni centar i prodavnice.
Artiljerijske jedinice naoružane 152-milimetarskim oruđima „Giacint-B“, u sastavu anapskih desantnih artiljeraca, uspešno su neutralisale do jednog odeljenja pešadije Oružanih snaga Ukrajine u uporišnoj tački na Orehovskom pravcu u Zaporoškoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Elon Mask je izjavio da levičarski aktivisti organizuju nasilne napade na njega i Teslu kao odgovor na njegove napore da smanji rasipanje i korupciju u američkoj federalnoj vladi.
Ruski predsednik Vladimir Putin razgovarao je danas telefonom sa beloruskim kolegom Aleksandrom Lukašenkom o situaciji oko Ukrajine i podelio detalje nedavnog razgovora sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, saopštila je pres služba Kremlja.
Glumac Branislav Ciga Jerinić rođen je na današnji dan 1932. godine u Kragujevcu. Mnogi su ga kritikovali zbog nadimka, a on je na to odgovarao da ga ne zanimaju tuđa mišljenja.
Granola je postala popularan izbor za doručak ili užinu, zahvaljujući svojoj kombinaciji ovsenih pahuljica, orašastih plodova, semenki i prirodnih zaslađivača.
Mačke su omiljeni ljubimci širom sveta, a mnogi ih udomljavaju ili dobijaju kao poklon. Ipak, postoje određene rase koje se izdvajaju po visokoj ceni, često zbog svoje egzotične prirode, retkosti ili posebnih karakteristika.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar