Srbija u rangu sa Nemačkom i Francuskom! Država prepoznala da je pomoć za "decu leptire" hitna
Podeli vest
Snežana Janošević, predsednica udruženja DEBRA i majka dečaka koji boluje od bulozne epidermolize poručila je da su roditelji dece obolele od ove retke bolesti, javnosti poznate pod nazivom „deca leptiri“ zadovoljni zbog toga što je država prepoznala koliko je hitno i bitno što pre doći do terapije, koja će početkom sledeće godine biti uvezena za dva pacijenta.
Janošević je istakla da su roditelji srećni zbog toga što je Republički fond za zdravstveno osiguranje najavio uvođenje genske terapije, to što su ih saslušali, što ih razumeju i da se nadaju se da će lečenje ovim inovativnim lekom uskoro biti dostupno i za ostale pacijente.
Na desetine dece se teško povrede zbog nepravilnog korišćenja petardi, upozoravaju lekari * Najčešće stradaju šake, kao i ostali delovi ruku, ali često dolaze i sa povredama oka, uha, glave i grudi.
Kiša i susnežica u nižim, a sneg u višim predelima i danas će vozačima donositi opasnost od poledice na svim vlažnim deonicama, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije.
08.12.2023
06:59
Kako ističe, problem kod ovog oboljenja, kod kog oštećenja nastaju čak i pri slabom dodiru ili pritisku, jeste to što neretko rezultira kancerom, što bi prema njenim rečima genski gel mogao da spreči.
– Uvođenje nove genske terapije za obolele od bulozne epidermolize, ne znači samo oporavak – već život, jer većina obolelih premine od raka kože. Kancer se javlja uglavnom u tinejdžerskom periodu i cilj je da se sa tim gelom predupredi ta situacija i da sačuvamo živote obolelih – rekla je ona.
Kao roditelj obolelog od retke bolesti, navodi da je život sa ovom dijagnozom težak za čitavu porodicu, jer „deca leptiri“ trpe ogromne bolove na dnevnom nivou.
U Srbiji će danas biti oblačno i hladno, mestimično sa slabom kišom i susnežicom u nižim predelima, a u brdsko-planinskim sa slabim snegom i to uglavnom pre podne.
Najviše investicija stiže iz Azije, posebno iz Kine, a što se evropskih investitora tiče, novac se ulaže iz Holandije, Rumunije, Nemačke, Velike Britanije, Austrije...
08.12.2023
06:54
– Mi roditelji ne samo da smo svedoci, već i dodatno moramo da uzrokujemo samim tim medicinskim tretmanima koje radimo. To podrazumeva da se probuši plik, da se sanira, stavi novi zavoj i skine stari, sve to dodatno boli, ali mora da se radi da ne bi došlo do infekcije, jer su one takođe jedan od vodećih razloga smrtnosti – objasnila je ona.
Pored tretmana, kako je rekla, za obolele je izuzetno bolno i kupanje, kada se menjaju zavoji i previjaju rane koje su nastale.
– To traje više od pet sati i jako je teško. Vi kada se posečete, znate koliko to boli u kontaktu sa vodom, a oni imaju otvorene rane svuda po telu i to mora da se sanira. Ne mogu da se tuširaju, već da se kupaju u kadi, jer tuš sam po sebi uzrokuje još veću bol – istakla je Janošević.
Naglasila je i da ih dodatno povređuju šavovi na garderobi, dugmad, rajsferšlusi i da im se tada ne šteti samo koža, već i sluzokoža.
Sve ovo, kako je objasnila Janošević, dovodi do toga da oboleli prolaze i kroz socijalne probleme.
– Postoji ta fizička različitost, jer ne mogu da se igraju dečijih igara. Za njih je i lopta opasna – navela je ona.
Kako kaže, u Srbiji trenutno ima 17 hitnih pacijenata i da će biti teško odrediti koja će to dva pacijenta dobiti preko potrebnu terapiju.
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić, rekla je za Tanjug da je terapija za dvoje pacijenata samo početak i da tako postupaju i mnogo razvijenije zemlje.
– Za lek je za sada aplicirala Nemačka za jednog pacijenta, Norveška za jednog pacijenta i Francuska za četiri, a mi za dva. Dakle, to je dokaz da smo u rangu sa najrazvijenijim zemljama, što nam je omogućio najveći do sada u istoriji budžet od 7,2 milijarde – rekla je Radojević Škodrić.
Ona je istakla i da je sa ovim lekom napravljen izuzetak, budući da u Evropi još nije registrovan i da bi trebalo da bude registrovan do juna 2024. godine.
– Uobičajeno je da lek stigne nakon registracije od strane Evropske agencije. Međutim, s obzirom na to da se radi o teškom oboljenju, agencija za lekove je dozvolila da lek u Srbiju stigne nakon registracije u Americi, a pre registracije u Evropi. Dakle, mi smo prva zemlja u Evropi koja je donela tu odluku, a zajedno sa najrazvijenijim zemljama, poput Nemačke, Francuske i Norveške ćemo ga dobiti prvi – objasnila je direktorka RFZO-a.
Naglasila je i da je budžet za retke bolesti koji je formiran 2012. godine, deset godina kasnije uvećan 55 puta.
– Zahvaljujući tom budžetu mi smo ravnopravno sa najrazvijenijim zemljama aplicirali i dobili mogućnost da dobijemo najsavremeniju terapiju koja košta 635.000 dolara – rekla je ona.
Dodala je i da se sada više ne postavlja pitanje u Srbiji održivosti terapije.
– Pacijenti kojima je odobrena terapija za bilo koju retku bolest je redovno dobijaju i tako se ponaša svaka ozbiljna država. Strategija je da u naredne četiri godine svi ostali pacijenti sa retkim bolestima dobiju terapiju, takođe o trošku države – poručila je ona.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na desetine dece se teško povrede zbog nepravilnog korišćenja petardi, upozoravaju lekari * Najčešće stradaju šake, kao i ostali delovi ruku, ali često dolaze i sa povredama oka, uha, glave i grudi.
Alijansa će ojačati vojno prisustvo u Baltičkom moru, nakon što je Finska zadržala tanker, povezan sa Rusijom, zbog mogućnosti da je korišćen za vršenje sabotaže, rekao je generalni sekretar NATO pakta Mark Rute.
Ranjeni severnokorejski vojnik, koga su zarobile ukrajinske trupe u regionu Kurska u Rusiji, podlegao je danas povredama, saopštila je južnokorejska obaveštajna agencija, pozivajući se na obaveštajne podatke iz "prijateljske zemlje".
Kamera N1 je na današnjem protestu studenata uhvatila i Ivana Bjelića - opozicionog aktivistu, profesionalnog demonstranta koji je poznat po tome što pozira na Instagramu sa jurišnim puškama a posle se čudi kako se desi da maloletnik pobije pištoljem decu u osnovnoj školi...
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, rušenje duboke države i moguće planove novoizabranog predsednika Amerike - Donalda Trampa.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili ekonomista Vladimir Đukanović i istoričar dr Stanislav Sretenović, govorili su o ratu u Ukrajini ali i o svim aktuelnim svetskim temama.
U današnjoj emisiji "Info dan" na Informer televiziji gosti su bili Tomislav Bokan iz Pokreta Dinara-Drina-Dunav i savetnik potpredsednika Vlade Marko Šćepanović
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras u kraljevačkoj Dositijevoj ulici, kada je na dva pešaka naletelo vozilo kurirske službe marke "folksvagen" kojim je upravljavla N.P. (30).
Barbara Vitez (15), devojčica iz Sente, nestala je pre osam godina. Poslednji put viđena je krajem novembra 2016. na mostu preko Tise i od tada joj se gubi svaki trag. Barbarin otac je povodom godišnjice nestanka na društvenim mrežama objavilo njene fotografije sa porukom u kojoj je izrazio nadu da će se vratiti kući.
Crvena zvezda pobedila veliku Barsu nasred Blaugrane 78:74, a Partizan srušio Fenerbahče u krcatoj Areni 90:81 i odmah je i stanje na tabeli mnogo lepši.
Izuzetna borba, uspeli smo da ostvarimo veliku pobedu za nas, rekao je Janis Sferopulos nakon ogromnog slavlja Crvene zvezde na gostovanju Barseloni (78:74) u 18. kolu Evrolige.
Na pravdi Boga, sudije su Alekseju Pokuševskom u kratkom vremenskom periodu dosudile dva nepostojeća faula i time ga bez razloga uvele u problem sa faulovima.
Moldavija je saopštila da će smanjiti izvoz električne energije i uvesti mere za smanjenje potrošnje za najmanje trećinu od 1. januara, u trenutku kada se priprema za prekid isporuke ruskog gasa.
Nakon neuspeha u Siriji i zbog sve većih globalnih tenzija, ruski predsednik Vladimir Putin priprema novu „armiju specijalnih jedinica“ — kako tvrde ruski mediji, instruktori iz privatne vojne kompanije „Vagner“ uskoro će obučiti 100.000 vojnika za potrebe ruskih oružanih snaga.
Namačke vlasti ignorisale su mnogobrojna upozorenja da bi muškarac koji je počinio teroristički akt u Magderburgu mogao imati ekstremističke stavove, očigledno su bile zauzete potragom za ruskim hakerima i borbom protiv ruskih diplomata i medija, izjavila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Vladislav Petković Dis jedan je od najznačajnijh autora srpske književnosti 20. veka, a njegova prva zbirka "Utopljene duše" smatra se jednom od najzačajnijih zbirki srpske moderne.
Uz seriju "Otpisani" i njen nastavak "Povratak otpisanih" odrastale su generacije gledalaca, a ipak su publici ostali nepoznati mnogi detalji sa snimanja.
Pozorište Atelje 212 tradicionalno za Novogodišnje i Božićne praznike, poslednjeg vikenda u ovoj godini daruje svoju publiku sa50% popusta na karte za predstave u januaru!
Pevačica Vera Matović je ispričala da su je Nikola Rokvić i njegov brat Marko izvređali na društvenim mrežama jer je svojevremeno zalepila svoje plakate na pakovanja kisele vode, namenjene ljudima koji su u Republici Srpskoj pretrpeli poplave.
Glumac Vukašin Marković osvojio je publiku ulogom Bebana u seriji "Porodično blago", a svojevremeno je otkrio detalj o svom odrastanju i porodici. Vukašinov otac je, naime, ostao hendikepiran nakon teškog udesa.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.