• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/B92

16.12.2023

10:10

Svi koriste drva i ugalj, a ne znaju da je ovo najisplativije: Leti hladi, zimi greje, a malo troši

Informer

Vesti

Svi koriste drva i ugalj, a ne znaju da je ovo najisplativije: Leti hladi, zimi greje, a malo troši

Podeli vest

Korišćenjem toplotne pumpe može da se uštedi dva do tri puta više u odnosu na sisteme grejanja koji koriste određene vrste fosilnih goriva.

Uštede ostvarene korišćenjem toplotnih pumpi su dva do tri puta veće u odnosu na sisteme grejanja koji koriste određene vrste fosilnih goriva. To je saopštio Centar za unapređenje životne sredine.

Toplotna pumpa je uređaj koji koristi energiju različitih izvora toplote - vazduh, voda ili zemlja i tu energiju preko freonskog ciklusa prenosi u objekat. Od vrste toplotnih pumpi zavisi koeficijent efikasnosti, koji se kreće od dva do četiri, ili više.

Uštede mogu da se ostvare i upotrebom toplotnih pumpi za hlađenje u letnjem periodu, ali i za pripremu sanitarne tople vode tokom cele godine. Milan Miladinović iz jedne kompanije koja posluje sa toplotnim pumpama rekao je da su "komfor, ušteda, čistiji vazduh" i mogućnost daljinskog upravljanja samo neke od prednosti toplotnih pumpi.

Foto: Shutterstock

 

 

“Benefita ima mnogo, što u funkcionalnom smislu s aspekta potrošača, što u smislu ekologije i održivosti. To su sistemi koji će svakako smanjiti globalnu potrošnju energije i emisiju ugljen-dioksida koji utiču na globalno zagrevanje”, rekao je Miladinović.

Kako je navedeno, cena uređaja zavisi od vrste, kvaliteta i zemlje porekla, a kreće se u iznosu od 3.000 do 15.000 evra. Miladinović navodi da se za stan od 80 do 120 kvadrata za 6.000 do 7.000 evra može kupiti uređaj najvišeg kvaliteta, s maksimalnim nivoom automatizacije i dobrim koeficijentom uštede, koji je spreman da se poveže na postojeću instalaciju.

Predviđa se da će opasti cene toplotnih pumpi u narednih 10 do 15 godina. Period povratka investicija će biti još isplativiji.

“Kada se porede objekti koji imaju samo toplotne pumpe sa onim gde su pumpe povezane sa solarnim kolektorima, uštede u potrošnji električne energije su između 36 i 63 odsto, u zavisnosti od količine sunca”, rekao je Miladinović, dodajući da se prelazak sa solara na napajanje iz mreže dešava vrlo brzo i da to korisnik ne oseća.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set