• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/K!

20.12.2023

18:49

Svet u starhu od majmunskih boginja: Da li nam preti epidemija i ko su rizične grupe?

Ilustracija

Vesti

Svet u starhu od majmunskih boginja: Da li nam preti epidemija i ko su rizične grupe?

Podeli vest

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) uputila je alarmantno upozorenje zbog brzog širenja epidemije majmunskih boginja, poznatih i kao mpoksa. Posebna pažnja posvećena je situaciji u Demokratskoj Republici Kongo, a izražena je i zabrinutost za globalno zdravlje jer je ministarstvo zdravlja Japana potvrdilo prvi smrtni slučaj od ovog virusa.

Doktorka Slavica Maris detaljno objašnjava prirodu virusa, promene u nazivu bolesti i analizira rizike za Srbiju.

Majmunske boginje je zonoza, uzrokovana virusom koji pripada porodici poks virida iz familije ortopoks virusa. Ova familija takođe uzrokuje velike boginje i kravlje boginje, s tim što je za majmunske boginje karakteristična blaža klinička slika. SZO je upozorila da je od početka 2022. do kraja novembra 2023. godine, prijavljeno 92.786 potvrđenih slučajeva majmunskih boginja u 116 zemalja, sa 171 smrtnim ishodom. U Evropi su zabeležena 26.654 slučaja i sedam smrtnih ishoda - kaže doktorka.

Posebna zabrinutost izražena je za situaciju u Demokratskoj Republici Kongo, gde se primetno povećao broj slučajeva i gde se infekcija proširila na gradske oblasti, rekla je ona.

Ranije su ove vrste virusa vezivane za kontakt sa divljim životinjama, a majmunske boginje sada se prenose i direktnim kontaktom među ljudima, kao i putem kontaminiranih predmeta - istakla je doktorka.

Foto: Informer

 

Kako izgleda inkubacija, simptomi i lečenje

Period inkubacije traje od pet do 21 dan, ali u proseku od 6 do 13 dana, objasnila je doktorka Maris.

- Simptomi koji prate ovo oboljenje su:  povišena temperatura, groznica, bolovi u mišićima, leđima, bolovi u grlu, kašalj i karakteristične ospe u vidu plikova i čireva. Bolest se može preneti direktnim kontaktom, seksualnim putem ili putem kontaminiranih predmeta. Što se tiče lečenja, postoje određeni antivirusni lekovi koji se koriste samo za teže slučajeve, dok je bolest inače samoizlečiva uz potpornu terapiju. Smrtnost varira od 0,1 odsto do 10 odsto, a rizične grupe obuhvataju novorođenčad, malu decu, trudnice i osobe sa smanjenim imunitetom - objašnjava dr Maris. 

U Srbiji je prošle godine zabeleženo 43 slučaja

Prvi slučaj majmunskih boginja zabeležen je u junu prethodne godine. Tokom prošle godine registrovano je 43 slučaja, a epidemija je proglašena u Beogradu gde je prijavljeno 34 slučaja. Vakcina protiv velikih boginja štiti i od majmunskih boginja, dok postoji i posebna vakcina namenjena rizičnim grupama.

Prvi slučaj majmunskih boginja evidentiran je 14. juna prošle godine. Trećina obolelih u Srbiji povezana je s putovanjem u evropske zemlje s registrovanim slučajevima. Španija se ističe kao prva u Evropi i treća u svetu s 7.700 obolelih, dok su Francuska, Velika Britanija i Nemačka takođe značajno pogođene. Globalno, Amerika prednjači po broju slučajeva. Tokom prethodne godine, u Srbiji je zabeleženo 43 slučaja majmunskih boginja, a Beograd je proglasio epidemiju s 34 prijavljena slučaja, srećom, svi su imali blaže oblike bolesti i nisu zahtevali hospitalizaciju - rekla je dr Maris.

Foto: Shutterstock

 

Ona je naglasila da je vakcina protiv velikih boginja takođe pruža zaštitu od majmunskih boginja.

Dodatno, postoji izmenjena vakcina s drugim sojem, koja se primenjuje u dve doze s četiri nedelje razmaka. Važno je napomenuti da je ova vakcina namenjena isključivo rizičnim grupama, a ne opštoj populaciji.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!
Live TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!

Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.

03.01.2025

19:09

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set