Ekskluzivni intervju direktorke RFZO Sanje Radojević Škodrić: Čekamo čak 96 beba od uvezenog materijala
Podeli vest
Srbija je prva u svetu po broju pokušaja vantelesne oplodnje (VTO), što je jedna od vodećih mera za povećanje nataliteta u našoj zemlji! Pored borbe za više dece, nikada se više nije ulagalo ni u najsavremeniju opremu, ali i inovativne lekove i lečenje retkih bolesti...
Ovako u ekskluzivnom novogodišnjem intervjuu priča direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić.
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić posetila je Opštu bolnicu u Aranđelovcu i naglasila da je strateški cilj države da svaka bolnica u Srbiji bude dijagnostički centar.
Srbija je prva država, posle Slovenije koja je svojim pacijentima omogućila inovativnu terapiju lek Trikafta koja pacijentima znači život i granica životnog veka, koji sam na početku navela u našoj državi se izjednačava sa prosečnom živtnom dobi.
13.12.2023
19:03
* Po pravima na vantelesnu oplodnju, Srbija je prva zemlja na svetu, koje mogućnosti imaju sve žene do 45. godine?
- Sve žene do 45 godina o trošku države imaju prava na neograničen broj pokušaja za prvo dete, dok za drugo dete imaju dva stimulisana pokušaja i tri krioembriotransfera, bez obzira na to kako su dobili prvo dete. Pravo da postanu majke imaju i singl žene pomoću uvezenog reproduktivnog materijala. Takođe, imaju mogućnost za zamrzavanje embriona o trošku države, i to na neograničen period. Uvedeno je i pravo za muškarce koji ne mogu da imaju dete prirodnim putem da o trošku države postanu roditelji. Moram da napomenem da samo jedan postupak na godišnjem nivou košta oko 3.000 evra, dok sa doniranim ćelijama taj iznos ide i do 7.000 evra.
* Pomenuli ste i novinu uvoza reproduktivnog materijala. Kakve smo rezultate postigli i šta kaže statistika?
Snežana Janošević, predsednica udruženja DEBRA i majka dečaka koji boluje od bulozne epidermolize poručila je da su roditelji dece obolele od ove retke bolesti, javnosti poznate pod nazivom „deca leptiri“ zadovoljni zbog toga što je država prepoznala koliko je hitno i bitno što pre doći do terapije, koja će početkom sledeće godine biti uvezena za dva pacijenta.
08.12.2023
08:32
- I tu smo postigli sjajne rezultate. Prijavljivanje za vantelesnu oplodnju sa doniranim reproduktivnim ćelijama o trošku RFZO traje od decembra prošle godine i do sada se preko E-uprave prijavilo oko 2.000 žena (u zajednici i bez partnera), dok je postupak odobren za 932 žene. Završena je polovina postupaka, što je i više nego odlično, dok je potvrđeno 96 trudnoća. Imamo već i prvu bebu iz tog procesa, pa je na svet 16. decembra došla jedna lepa i zdrava devojčica.
* Pored svih ovih mera za povećavanje nataliteta, pravo na postupke imaju i onkološki pacijenti. Kako im je to omogućeno?
- To je poslednja doneta novina u borbi za natalitet u Srbiji. Prošle godine smo omogućili i VTO sa uvezenim materijalom, a ove godine i mogućnost zamrzavanja reproduktivnog materijala za obolele od malignih bolesti. Nažalost, sve je više mladih osoba koje obolevaju od malignih bolesti i kojima je najveći strah da li će se ostvariti kao roditelji. Do sada se 60 osoba prijavilo za program onkofertiliteta. Nismo zadovoljni ovim brojem, jer smatramo da ih ima mnogo više i na tome ćemo intenzivno raditi.
Leksikon
Koju pesmu naručujete u kafani?
- Volim da se opustim u kafani uz druženje i pesmu. Omiljena pesma mi je "Ljiljana" Tome Zdravkovića. Šta najbolje kuvate?
- Iskreno, ne kuvam redovno. Volim da kuvam sa uživanjem, a najbolje spremam pite i proje i da sve bude dekorisano i lepo servirano. Da li imate neku tradiciju za vreme praznika?
- Ukrašavanje jelke i kuće. Svaki detalj mi je jako važan. Ali najviše volim 1. januar, kada ustanem rano, pre svih, da popijem jutarnju kafu, jer je taj novogodišnji mir specifičan. Da niste doktor, šta biste bili?
- Moram da naglasim da sam prvi doktor u svojoj užoj i široj porodici, koju uglavnom čine ekonomisti. Da nisam izabrala medicinu, sada bih definitivno bila menadžer neke velike kompanije. Kada ste poslednji put plakali i zašto?
- Retko plačem... Volela bih da je drugačije, jer je lakše kada se isplačete. Kada plačem, to je češće od sreće nego od tuge. Poslednji put sam plakala kada sam saznala da je moja sestra ostala trudna u 46. godini. Za mesec dana će se poroditi i verovatno ću i tada opet plakati. Koje su vaše želje za 2024. godinu?
- Na prvom mestu zdravlje, pa sreća. Zatim bih želela veću mir i stabilnost ne samo u našoj zemlji već i u svetu, jer smo suočeni sa prevelikim izazovima. Definitivno nam nedostaje povratak ka tradicionalnim, porodičnim vrednostima. Što se poslovnih želja tiče, da nastavimo i dalje sa ulaganjem u inovativne lekove, VTO, ali i da podignemo svest o značaju transplantacije organa.
* Država je počela i ozbiljnu borbu sa retkim bolestima, kakva je trenutna situacija i koliko je do sada novca uloženo?
- Kada je lečenje retkih bolesti u pitanju, to je predsednik Aleksandar Vučić prepoznao još 2012, kada je prvi put izdvojen budžet za lečenje retkih bolesti koji je iznosio 130 miliona dinara. Od 2012. ta sredstva se znatno uvećavaju i sada iznose čak 7,2 milijardi dinara. Koliki je pomak učinjen govori i to što je broj obolelih koji se leče iz državne kase povećan sa osam pacijenata u 2012. na 693 pacijenta u 2023, što je 86 puta više.
* Pacijentima su dostupna i 22 nova inovativna leka. Za koje su bolesti namenjeni?
- Na poslednjoj listi uveli smo 22 nova inovativna leka, i to 16 potpuno novih lekova i šest terapijskih alternativa. Za poslednjih šest godina na listu lekova stavljeno je 96 inovativnih lekova za različita oboljenja, dok je od 2007. do 2015. uvršten 21 lek. Za inovativne lekove od 2017. do 2019. obezbeđeno je oko 1,4 milijarde dinara, u 2020. 2,8 milijardi dinara, u 2022. oko 5,8 milijardi dinara, a sada najveća sredstva ikada - 6,2 milijarde dinara. U 2023. vrednost inovativnih lekova iznosiće oko 30 milijardi dinara, što je za sedam milijardi više nego prošle godine, a čak pet puta više nego što se izdvajalo pre sedam godina.
* Pored lekova, ove godine je i nabavljeno i nikada više opreme za bolnice?
- Kada imamo inovativnu terapiju, onda nam je neophodna i najbolja oprema kako bi se bolesti otkrivale u ranim fazama. Obezbeđeno je 18 mamografa, 22 magnetne rezonance i 15 ultrazvučnih aparata. Reč je o najsavremenijoj opremi, koja će i pacijentima i lekarima olakšati pregled.
* Kada sve ovo pogledamo i saberemo šta je država učinila, da li Srbija može da parira velikim svetskim zdravstvenim centrima?
- Apsolutno. Čak možemo da kažemo smo i bolji od mnogih razvijenijih zemalja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić posetila je Opštu bolnicu u Aranđelovcu i naglasila da je strateški cilj države da svaka bolnica u Srbiji bude dijagnostički centar.
Ranjeni severnokorejski vojnik, koga su zarobile ukrajinske trupe u regionu Kurska u Rusiji, podlegao je danas povredama, saopštila je južnokorejska obaveštajna agencija, pozivajući se na obaveštajne podatke iz "prijateljske zemlje".
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, izjavio je da nakon završetka hibridnog rata Zapada protiv Rusije, Evropa treba da bude kažnjena, Ameriku treba ignorisati, a „slabim zemljama“ oprostiti
Danas je u Nišu održan navodno studentski protest, ali fotografije nastale u jednoj kafani otkrivaju ko zaista stoji iza organizacije protesta i šta je pravi cilj.
Veliki najavljivani "ustanak" ispred Ministarstva prosvete, koji su studenti, đaci i opozicija pompezno nazivali revolucijom, ispao je jadno. Umesto mase okupila se omanja grupa.
Današnji protest ispred zgrade RTV predvodi Mila Pajić, osoba koja je postala poznata zbog veličanja zločinačke akcije "Oluja" i tome što je podržala Rezoluciju o "genocidu" u Srebrenici.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
Gost Info jutra na Informer televiziji bila je potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta koja je istakla da sa svih strana i svakodnevno stižu napadi na Republiku Srbiju i na Republiku Srpsku.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili dr Dragan Petrović sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu i bivši obaveštajac Karlo Dulović.
Vlasnik kafića na Adi Ciganliji Slavoljub Stanković (63), koji je uhapšen u junu 2018. zbog sumnje da je u svom lokalu radno eksploatisao tri maloletnice i snimao ih mobilnim telefonom u pornografskim pozama, osuđen je danas u Višem sudu u Beogradu na jedinstvenu kaznu od pet godina i tri meseca zatvora.
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je ukinut pritvor dvojici optuženih pripadnika organizovane grupe Veljka Belivuka, i to Draganu Mitroviću i Senadu Rešoviću. Pritvor im je zamenjen kućnim pritvorom uz elektronski nadzor
Žao je Zvezdanu Terziću što Aleksandar Kolarov trenutno vodi mladu reprezentaciju Srbije. Ne zato što je selektor i što je uplivao u trenerski posao, već naprotiv, smatra da mu je potreban rad u nekom klubu, a možda u nekom trenutku i Crvene zvezde.
Aktuelni šef stručnog štaba Vojvodine, Nenad Lalatović (47) jasno je stavio do znanja da nema šanse da ikada preuzme Partizan, čak ni u slučaju poziva iz Humske!
Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Svetislav Pešić izjavio je da je nastala zabuna nakon njegovih reči da će jedan košarkaš sa grčkim državljanstvom zaigrati za Srbiju! Kako kaže, on tu nije mislio na Andreja Stojakovića, kako su brojni mediji interpretirali, već na Tristana Vukčevića, koji takođe ima državljanstvo Grčke.
Znao je Alen Smailagić često, nenamerno, da povredi igrača suparničkog, ali i svog tima. Jednostavno je takav, a o toj osobini srpskog košarkaša govorio je jedan od najstarijih igrača Evrolige, Brajant Danston.
Norveška kompanija, vlasnik broda „Oslo Kerier 3“, saopštila je da nije pružila pomoć ruskim mornarima sa broda „Ursa Major“ jer im je u pomoć bio poslat drugi spasilački brod.
U saobraćajnoj nesreći u Pendžabu u Indiji danas je poginulo osmoro ljudi, kada je privatni autobus sleteo sa mosta u odvodni kanal, preneli su indijski mediji.
Premijerka Danske Mete Frederiksen izjavila je da je napravila zalihe konzervirane hrane i drugih osnovnih namirnica za tri dana iz straha od ruskih napada.
Novoizabrani vršilac dužnosti predsednika Južne Koreje Čoi Sang-mok izjavio je danas da je južnokorejska vlada učiniti sve da se fokusira na stabilizaciju političke situacije u zemlji nakon kratkotrajnog proglašenja ratnog stanja 3. decembra.
Uz seriju "Otpisani" i njen nastavak "Povratak otpisanih" odrastale su generacije gledalaca, a ipak su publici ostali nepoznati mnogi detalji sa snimanja.
Glumca Vlastimira Stojiljkovića publika pamti po mnogobrojnim ulogama u filmovima i serijama, a posebno po specifičnom nadimku Đuza koji mu je dodelio njegov brat.
Pozorište Atelje 212 tradicionalno za Novogodišnje i Božićne praznike, poslednjeg vikenda u ovoj godini daruje svoju publiku sa50% popusta na karte za predstave u januaru!
Linjanje obično nije primaran faktor kad birate kojeg ćete psa udomiti. Ipak, jeste nešto što vlasnicima može da bude bitno, posebno ako imaju problema s alergijama.
Pevačica Dara Bubamara podelila je sa publikom da je od obožavalaca dobila jedinstven poklon koji ju je oduševio - spermu divljeg norveškog lososa u krioničkoj epruveti, namenjenu za intenzivnu kozmetičku reparaciju.
Popularna hrvatska pevačica Jelena Rozga sinoć je održala prvi od sedam koncerata, koje je zakazala u Sava centru. Nakon spektakularnog početka, Jelena je porazgovarala sa predstavnicima sedme sile, među kojima se našao i Informer.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.