"Vreme je da se krene!" Jedan od najbolnijih događaja za svakog Srbina - povlačenje sa Kosova i Metohije (VIDEO)
Podeli vest
Kolona tenkova i vojnih vozila srpske vojske kao pod konac, sa kojih se vijorila trobojka, 13 dana pre Vidovdana, tačnije 15. juna 1999. godine, otpočela je povlačenje sa Kosova i Metohije, posle 78 dana NATO bombardovanja.
Komandant Prištinskog korpusa, general Vladimir Lazarević, stao je na čelo kolone s vojnim vozilima i teškim naoruženjem, pogledao na sat i rekao "Vreme je da se krene". Ovako su mediji 1999. godine preneli početak povlačenja srpske vojske sa Kosova, koja je po odredbi iz Kumanovskog sporazuma morala da se povuče sa teritorije KiM.
Nišlijka Slađana Stanković je kao dobrovoljac otišla da brani svetu srpsku zemlju Kosovo i Metohiju, od najezde šiptarskih terorističkih grupacija. Nažalost, na današnji dan 5. juna 1999. godine preminula je od posledica teškog ranjavanja.
Crni dan za vojsku i oficire tadašnje Jugoslavije koji su stajali na braniku otadžbine, na granici sa Albanijom, upisan je datum 1. jun 1999. godine, kada je pored sedam boraca poginuo i heroj potpukovnik Boško Lemić u okršaju sa NATO agresorima.
01.06.2024
07:00
Pošto je 9. juna 1999. postignut dogovor i potpisan Kumanovski sporazum, čija je jedna od odredbi bila povlačenje vojske tadašnje države Jugoslavije i policije Republike Srbije sa prostora Kosova i Metohije, srpskim vojnicima i policajcima dat je rok od 11 dana.
Povlačenje srpske vojske sa Kosova počelo je kada je 15. juna tačno 13 sati nedaleko od Podujeva, komandant Prištinskog korpusa Lazarević, stao na čelo kolone i izdao naređenje.
Igor Njesterenko bio je ruski dobrovoljac koji se herojski borio rame uz rame sa srpskim saborcima na Košarama tokom sukoba na Kosovu i Metohiji.
16.05.2024
11:37
Kolona tenkova i vojnih vozila Vojske Jugoslavije kao pod konac, sa kojih se vijorila srpska zastava, 13 dana pre Vidovdana, tačnije 15. juna 1999. godine, krenula je sa Kosova i Metohije, posle 78 dana NATO bombardovanja.
Pratila ih je kolona civilnih vozila, a njihov odlazak nadgledali su predstavnici mirovnih snaga UN, čija su oklopna vozila bila na čelu i začelju kolone.
U Prištini, na zgradi komande Prištinskog korpusa Vojske Jugoslavije, 19. juna podignuta je zastava UN, pošto se srpska vojska povukla, a mirovne snage UN (Kfor) preuzele kontrolu.
Potisivanjem Kumanovskog sporazuma stvoreni su uslovi za povlačenje VJ i MUP Srbije sa Kosova i Metohije, a u isto vreme počeo je ulazak snaga Kfora. Prvi je stigao ruski konvoj iz sastava mirovnih snaga UN, koji je ušao 12. juna u centar Prištine, a potom nastavio prema Kosovu Polju i aerodromu Slatina.
Rusi i KFOR na Kosovu i Metohiji
Na teritoriju SRJ je iz Bosne i Hercegovine preko Pavlovića ćuprije u Badovincima ušla ruska jedinica sa pet džipova, jednim vozilom za veze, 16 oklopnih transportera i 23 kamiona 11. juna. Kolona je prošla kroz Beograd i preko naplatne rampe kod Bubanj potoka nastavila prema Nišu i kasnije ka Kosovu i Metohiji.
Prema naređenju generala Veslija Klarka, tadašnji komandant Kfora je trebalo da presretne ruski konvoj i onemogući zauzimanje aerodroma, što je dovelo do incidenta na Slatini.
Istog jutra, nešto posle pet časova, sa teritorije Makedonije na Kosovo i Metohiju su prvi ušli britanski vojnici. Granicu su kod mesta Blace, sa šest transportnih helikoptera, prešli britanski padobranci i pripadnici specijalne jedinice Gurke, a neposredno zatim na teritoriju južne srpske pokrajine ušle su kolone britanskih i francuskih vojnih vozila.
Prvi kontingent od oko 800 nemačkih vojnika u sastavu KFOR-a ušao je oko podneva istog dana na sa makedonske teritorije kod Blaca, zajedno sa britanskim trupama, dok su pripadnici italijanskih snaga ušli u noći između 14. i 15. juna u Peć, a nemački kontigent KFOR-a u Orahovac.
U sastavu Kfora na Kosovo i Metohiju razmešteno je bilo 37.200 vojnika iz 36 država, a u proteklom periodu taj broj je znatno smanjen.
Posledice povlačenja sa KiM
Povlačenju srpskih snaga sa teritorije Kosova prethodilo je potpisivanje Kumanovskog sporazuma 10. juna, odnosno donošenje Rezolucije 1244 dan kasnije. Time je stavljena tačka na NATO agresiju koja je počela 24. marta 1999. godine oko 20 sati na osnovu naređenja tadašnjeg generalnog sekretara NATO-a Havijera Solane.
Do napada je došlo posle niza neuspešnih pregovora o rešavanju krize na Kosovu i Metohiji, održanih u Rambujeu i Parizu, februara i marta 1999. godine.
U napadima koji su trajali 11 nedelja poginulo je između 1.200 i 2.500 osoba, a pričinjena materijalna šteta, u zavisnosti od procena, kretala se oko sto milijardi dolara.
U bombardovanju, koje je trajalo 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture.
Povlačenje sa Kosova i Metohije je bolan trenutak za svakog Srbina, svakog hrabrog borca, čoveka, ženu i dete koji su morali da napuste svoja vekovna ognjišta pod ultimatumom i pritiskom zapadnih agresora. Srpski narod je uspeo da odoli mnogo jačem protivniku i da se dostojanstveno i časno povuče, ali i ispoštuje međunarodno pravo i Kumanovski sporazum. Mi smo sve sporazume ispoštovali, a međunarodnoj zajednici ostaje da ispoštuje rezoluciju 1244 koju je i sama uvela.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nišlijka Slađana Stanković je kao dobrovoljac otišla da brani svetu srpsku zemlju Kosovo i Metohiju, od najezde šiptarskih terorističkih grupacija. Nažalost, na današnji dan 5. juna 1999. godine preminula je od posledica teškog ranjavanja.
Slovački premijer Robert Fico optužio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da je pokušao da ga podmiti iznosom od 500 miliona evra da obaveže Bratislavu da podrži zahtev Kijeva za ulazak u NATO.
Kolumbijska poslanica Keti Huvinao uhvaćena je kako krišom povlači dim iz elektronske cigarete i to tokom skupštinskog zasedanja na kojem se raspravljalo o reformama zdravstvenog sistema.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, oglasio se na svom Instagram profilu i čestitao na otvaranju novih 30 kilometara potpuno digitalnog i najmodernijeg autoputa između Kruševca i Vrnjačke Banje.
Tajkun Dragan Đilas često se u javnosti pred kamerama prikazuje kao mirna i staložena osoba, navodno boreći se protiv svih onih koji "šire" agresiju, sve do juče kada je napao aktiviste SNS-a, i to snimajući bez da pomisli da će tim snimkom sam sebe ukopati i prikazati u pravom svetlu kakav inače jeste - kao nasilnika.
Čedomir Jovanović i njegova supruga Jelena Jovanović se razvode posle 25 godina braka. Zahtev za razvod je podneo političar u februaru ove godine, što je potvrdio izvor blizak porodici.
U svojoj kući u Kaluđerici ubijen je u sačekuši Nikola Stanković Pivce, koji je oduvek bio problematičan, a komšije pričaju da je sa njim uvek bilo problema, čak je i nedavno bačena bomba!
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsili su V. R. (65) iz okoline Žitišta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Španski atletičar Mohamed Katir (26) kažnjen je četvorogodišnjom suspenzijom, nakon što je utvrđeno da je falsifikovao dokumenta kako bi prikrio propuste u doping kontrolama.
Predsednik radne grupe koja rukovodi fudbalskim klubom Partizan, Rasim Ljajić, otkrio je da klub iz Humske duguje ogromnu cifru menadžerima za vremenski period od 2017. godine do danas! Prema rečima čuvenog političara, Partizan je menadžerima platio preko osam miliona evra u tom periodu, a ostao je dužan cifru približnu čak pet miliona evra!
Jedan od najvažnijih članova FIBA (Međunarodna košarkaška federacija) Horhe Garbahosa, dao je intervju za "Marku" u kome je poručio da je sve bliži trenutak kada će čelnici NBA lige ući na evropsko tržište i uzeti pod svoje okrilje klubove koji se takmiče u Evroligi!
Vlasti Gvatemale oslobodile su 160 dece i adolescenata iz jevrejske sekte Lev Tahor u jugoistočnom delu zemlje, nakon optužbi za zlostavljanje dece, uključujući silovanje, saopštili su tužioci.
Glumac Radoslav Rade Marjanović nekada je igrao ulogu Miće u seriji "Porodično blago", a danas ovaj čovek ima 74 godine i izgleda sasvim drugačije nego što ga pamtimo.
Glumica Paulina Manov koja je u filmu "Toma" igrala ulogu Ljiljane, jednom prilikom je otkrila da je uspela da smrša čak 30 kilograma nakon što se prvi put porodila, a objasnila je i kako joj je to pošlo za rukom.
Glumica Olivera Bacić Dragičević dobila je ulogu u obnovljenoj pozorišnoj predstavi "Mister Dolar" u režiji Vladimira Lazića u Pozorištu na Terazijama.
Pevačica Indira Aradinović Indi bila je gost Informer televizije i u programu uživo otkrila sve o svom odnosu sa Zoranom Marjanovićem, ali i njegovom poroku.
Poznati roker i nekadašnji rijaliti učesnik, Milić Vukašinović, prolazi kroz težak period nakon što mu je zbog zdravstvenih problema amputirana desna noga.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.