• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/RTS

24.09.2024

10:14

Institut "Dedinje" obara evropske rekorde! Urađeno 3.000 operacija na otvorenom srcu

Tanjug

Vesti

Institut "Dedinje" obara evropske rekorde! Urađeno 3.000 operacija na otvorenom srcu

Podeli vest

Bolesti srca i krvnih sudova su najzastupljenije u našoj zemlji. Da bi bile sprečene, i na vreme otkrivene i izlečene, važni su prevencija i rana dijagnostika. U Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje danas su uradili 12 minimalno invazivnih kardio-hirurških operacija.

U šest operacionih sala, zdravstveni timovi bili su od ranih jutarnjih sati. Uradili su 12 operacija – pet rekonstrukcija mitralnog zalistka, popravili dve aortne valvule, ugradili dva bajpasa i izlečili dvoje pacijenata sa urođenim srčanim manama.

- Osam hirurga će danas učestvovati kao operateri. To je procedura koja je na Institutu usvojena. Grudni koš se uvek otvori samo je rez mnogo manji, oporavak je kraći, a rezultati hirurške intervencije su isti - objašnjava prof. dr Ivan Stojanović, načelnik Centra za minimalno invazivnu kardiohirurgiju Instituta Dedinje.

Obeležavaju i petogodišnjicu osnivanja Centra za minimalno invazivnu kardiohirurgiju.

- Institut Dedinje je pionir u ovoj oblasti. Mi smo još 2011. godine uradili prvu takvu endoskopsku operaciju srca. Pre pet godina smo to formalizovali u jedan centar, a evo danas pokazujemo u suštini koliko je on razvijen i šta sve možemo da uradimo - istakao je dr Stojanović.

- Organizacija, vizija i plan u osnovne postavke od kojih zavisi uspeh jedne ustanove. Kompetentnost timova, apsolutno vladanje materijom, ali i postoperativni tok. Vrlo brzo ćemo ove ljude pustiti kući. Ove godine je 3.000 operacija na otvorenom srcu, što je rekord koji pojedinačno nije uradila nijedna klinika u Evropi - istakao je prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje.

U Institutu Dedinje radilo se i tokom vikenda, a tako će biti i ubuduće, kako bi ukinuli preostale liste čekanja.

- Ministar se iznenadio, bilo je planirano da se radi samo skener, a ovde kod nas mogao je da vidi potpuno organizovanu radnu subotu – 24 skenera, juče 21 skener, ukupno 18 magnetnih rezonanci. I što se posebno začudio, to je što smo radili koronarografije, za koje je čekanje kod nas bilo dva-tri meseca, mi smo uradili 20 takvih koronarografija i sedam kardioverter defibrilatora. U svim salama, svuda je video red, rad, disciplinu i odgovornost - naveo je profesor Bojić.

Godišnje, zbog bolesti srca i krvnih sudova, Srbija izgubi jedan grad od 55.000 stanovnika. A ne mora da bude tako. Promenama loših životnih navika, prevencijom, blagovremenom dijagnostikom i odgovarajućim lečenjem, tu statistiku možemo da promenimo.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Prvi put u regionu! Novi podvig lekara Instituta Dedinje: Kroz butnu atreriju "popravili" srce pacijenta
Društvo

Prvi put u regionu! Novi podvig lekara Instituta Dedinje: Kroz butnu atreriju "popravili" srce pacijenta

U hibridnoj sali Instituta za kardiovaskularene bolesti "Dedinje", prvi put u Srbiji i regionu, timovi lekara različite specijalnosti su novom minimalno invazivnom metodom četrdesetsedmogodišnjem pacijentu sa srčanom slabošću uradili vrlo kompleksnu intervenciju (AccuCinch). Naime, bez otvaranja grudnog koša, pomoću katetera uvedenog kroz butnu arteriju, plasiran je specijalni prsten u dno proširene leve komore u cilju smanjenja njene zapremine. Ovom intervencijom je popravljeno srce pacijenta, koje je do tada radilo sa samo 30 odsto kapaciteta, a on je već drugi dan nakon procedure, sa redukovanom medikamentoznom terapijom i u odličnom stanju, otišao kući.

21.06.2024

21:19

sledeća vest

Politika

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set