• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Olga Gracun

11.11.2024

16:20

Mladi napuštaju roditeljski dom u četvrtoj deceniji! Stručnjaci otkrivaju ključne razloge kasnog odlaska: Jedan će vas šokirati

Shutterstock

Vesti

Mladi napuštaju roditeljski dom u četvrtoj deceniji! Stručnjaci otkrivaju ključne razloge kasnog odlaska: Jedan će vas šokirati

Podeli vest

Istraživanje, koje je radio Evrostat, pokazalo je da mladi u Srbiji napuštaju roditeljski dom sa 30,4 godine, a stručnjaci za Informer navode da je razlog odvajanja od primarne porodice upravo strah i nepripremljenost od strane roditelja.

 Ivana Antonijević iz Ministarstva turizma i omladine rekla je da je, po napomenutom istraživanju, Srbija daleko ispod proseka, a da su razlike u godinama napuštanja roditeljskog doma u Evropi vrlo  velike. 

- Podaci za Srbiju po istraživanju koje je radio Evrostat pokazuju da mladi u Srbiji napuštaju roditeljski dom sa 30,4 godine. Srbija ne iskače iz podataka iz regiona. Evropski prosek je 26 godina, U Švedskoj je to ispod 18. godine. Razlike su velike, kao i parametri - istakla je Antonijević.

Kako navodi Antonijević, postoje dva faktora zbog kojih mladi u Srbiji napuštaju roditeljski dom. 

- Postoji dve grupe razloga zbog kojih mladi kasnije napuštaju roditeljski dom. Prvi su strukturalni, socioekonomski, a drugi se tiču mentaliteta i vrednosti koje u različitim krajevima Evrope i različitim zemljama utiču povoljnije ili negativnije na to da se mladi ljudi sele. Važna je i dužina školovanja, koja je u Srbiji duža nego u drugim evropskim državama, mogućnost zaposlenja i nemogućnost kupovine svoje nekretnine - rekla je Ivana Antonijević iz Ministarstva turizma i omladine.

Foto: Shutterstock

 

Međutim, postoji vrlo bitan, možda čak i ključan, razlog zbog kojih deca ne žele da se odvoje od roditelja rano, a to je strah, navodi za Informer psiholog Snežana Repac.

- Vrlo je važno da znamo da li je porodica adekvatno pripremila decu za odlazak. Tu postoji veliki strah, postoje ti ključni psihološki faktori koji utiču na dete. Vrlo često deca nisu psihički pripremljena, što rezultira strahom - ističe Repac.

Kako navodi naša sagovornica, u Srbiji nije zastupljena kultura ranog odlaženja dece od roditelja, a često se dešava da ni roditelji ne žele da se deca odvoje od njih.

- Roditelji ne pripremaju decu na samostalni život, jer bi oni sami voleli da deca žive sa njima. To je rezultat toga što roditelji često nemaju svoj život. To se zove "sindrom praznog gnezna", tačnije, taj strah roditelja od odlaska svog deta iz porodičnog doma. Takođe, takvi roditelji često znaju da u slučaju odlaska deteta se mešaju u njegov život i stalno mu budu za petama - rekla je Repac i dodala:

- Mi kao narod nemamo kulturu ranog odlaženja od porodičnog doma, nemamo tu kulturu odvajanja od primarne porodice. 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set