Ova vrsta kancera napada većinom muškarce, dok je kod žena drugačije! Budite oprezni, ovo su prvi znaci
Podeli vest
Najnoviji podaci o malignim bolestima u Srbiji, koje je objavio Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", a koji se odnosi na period od 2022. godine pokazuje da se broj obolelih, ali i broj umrlih smanjio u odnosu na prethodnu 2021. godinu. Rak prostate i pluća, najčešće, kaže statistika pogađa muškarce, dok je kod žena rak dojke najčešći.
Broj obolelih se smanjio posle par godina rasta, ili naizmeničnog pada i rasta u prethodnih nekoliko godina, a broj preminulih od raka je nastavio pad. Struka je međutim oprezna u tumačenju ovih brojki i nisu sigurni da ima razloga za optimizam.
Dejan Veličkov je 2011. godine, sa nepunih 30 godina saznao da boluje od raka testisa. Susreo se sa operacijom, hemoterapijama, ali i saznanjem da možda nikada neće moći da ostvari potomstvo.
Zamenik direktora Klinike za pulmologiju UKC Srbije izjavio je danas da na skrining za rano otkrivanje raka pluća, već prvog dana se prijavilo 170 građana, interesovanje je ogromno i skoro do kraja novembra su popunjeni termini
08.11.2024
10:13
U toku 2022. godine maligni tumori su dijagnostikovani kod 41.578 osoba, i to kod 22.056 muškaraca i 19.522 žena. Poređenja radi, u 2021. godini, bilo je 41.784 novoobolelih - 22.333 muškaraca i 19.451 žena.
Kada je reč o osobama koje su izgubile borbu sa kancerom, 2022. godine preminulo je 19.350 od njih u Srbiji, i to 10.616 muškaraca i 8.734 žene. Prethodne, 2021. godine bilo je 19.979 umrlih od kojih 10.974 muškaraca i 9.005 žena.
Kada se pogledaju podaci unazad nekoliko godina, od 1999, broj preminulih od karcinoma, ispostavlja se da mortalitet opada od 2019. godine, s tim da, kako i sami lekari kažu, treba uzeti u obzir vreme epidemije COVID-19, zbog kog se mnogi podaci uzimaju se rezervom.
Zeleni smuti je prava vitaminska bomba kojom princeza Kejt Midlton započinje dan.
23.11.2024
08:00
Od 1999. do 2022. godine, najveći broj preminulih od raka prema zvaničnim podacima imali smo 2018. godine kada je od njega umrlo 21.607 osoba.
Nakon toga ova brojka opada.
2018- 21.607
2019 - 21.340
2020 - 20.767
2021 - 19.979
2022 - 19.350
Broj obolelih od malignih tumora
Za razliku od broja preminulih, broj obolelih je u toku 2022. godine pao posle dve godine:
2018 - 41.661
2019 - 42.290
2020 - 41.419
2021 - 41.784
2022 - 41.578
Vodeće stope obolevanja i umiranja po polu
Muškarci su u 2022. godini najviše obolevali od raka pluća i bronha, zatim kolorektalnog karcinoma, pa od prostate. Na četvrtom mestu je rak mokraćne bešike, a na petom pankreas. Ovo su bili i vodeće lokalizacije umiranja muškaraca od raka.
Žene su, sa druge strane, i u toj godini najviše obolevale od raka dojke, zatim od pluća i bronha, pa od karcinoma debelog creva. Na četvrtom mestu po broju obolelih od malignih tumora kod žena je bio rak grlića materice, a na petom rak materice.
Kada je reč o umiranju žena od kancera, kod njih se ta statistika po lokalizacija razlikuje u odnosu na najučestalije lokalizacije obolevanja. Najviše jesu umirale od raka dojke, a na drugom mestu je karcinom pluća i bronha. Na trećem mestu je rak debelog creva, na četvrtom pankreas, a na petom rak ovarijuma.
Bez obzira na ovu statistiku, "Batutovi" podaci za period od 2016. do 2021. godine, koji se odnose na nestandardizovane stope incidencije od malignih tumora na 100.000 stanovnika kod oba pola, pokazuju da su one porasle sa 570,1 na 612,9.
Na ovom linku može da se pogleda interaktivna mapa malignih oboljenja u Srbiji (prema podacima iz 2021. godine)
Šta pokazuje praksa: Da li je optimizam opravdan
I stručnjaci, koji se u praksi suočavaju sa borbom pacijenata koji su oboleli od malignih tumora, oprezni su sa radovanjem da brojke padaju.
Profesor dr Vladimir Kovčin, subspecijalista interne medicine i subspecijalista onkologije objašnjava za "Blic" da su brojke o padu preminulih tačne, ali da, kada se radi o broju novootkrivenih slučajeva ne moraju.
- Skrining nam pomaže da otkrijemo bolest u ranijoj fazi da bi mogli da je izlečimo i to je jedan od mogućih razloga smanjenja smrtnosti. Suviše je, međutim, rano da imamo i rezultate našeg skrininga koji ne pokriva veliki broj ljudi. To je jedan problem. Drugo je pitanje statistike. Svi smrtni slučajevi se prijavljuju, ali ne i svi novootkriveni bolesnici zbog ažuriranja podataka, tako da statistika nije uvek najpreciznija a to, takođe, zavisi od mnogo faktora. Primera radi, zavisi kako se obračunava učestalost po broju stanovnika, a nama se stalno broj stanovnika u Srbiji se smanjuje. Tako da ako gledamo procentualno broj obolelih je relativna stvar, a recimo, interesantno je da broj karcinoma pluća nije u smanjenju, već su pojedini karcinomi u porastu. Broj preminulih je realan, međutim, broj novootkrivenih ne mora da bude tačan - objašnjava prof. dr Kovčin.
Koliko ljudi treba da ode na skrining da bi bio uspešan
Dok skrining utiče na smanjenje smrtnosti ukoliko se otkrije u fazi kada je moguće rak izlečiti, učestalost zavisi od prevencije, a mi, primećuje profesor, nemamo dobru prevenciju za svaki karcinom.
- I skrining imalo za mali broj karcinoma. Imamo za dojku, ginekološke karcinome, kolorektalni, sad je počeo skrining na pluća. Skrining prostate bi trebalo da se radi, ali se ne radi. Na skrininge koji postoje, javlja se mali broj ljudi, možda 20 odsto a da bi skrining bio uspešan, treba da se javi bar 80 odsto populacije koja mu podleže - kaže prof. Kovčin.
Poželjan pad od 5 odsto na godišnjem nivou
Na pitanje, koliki pad bi on voleo da vidi i po pitanju obolelih i preminulih od raka, kaže da bi bilo dobro da imamo pad od 5 odsto na godišnjem nivou, i na jednom i na drugom nivou.
- Ako gledamo poslednje godine, mi smo svaku godinu imali povećanje novootkrivenih obolelih između 5 i 7 odsto. Verovatno je i mortalitet pratio te procente. Bio bih zadovoljan kad bismo se godinu, dve zadržali na istom nivou, a onda počeli da smanjujemo za po nekoliko procenata i smrtnost i novootkrivene - navodi prof. Kovčin za "Blic".
Dodaje da je pored prevencije, skrining na karcinome u početku malo veća investicija, dok se ne organizuje, ali da se višestruko isplati, i da on vraća uloženi novac, i štedi ga.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Od svih uzroka smrti, u Srbiji je u 2023. godini, umrlo 97.081 osoba, a približno svaki drugi stanovnik Srbije umro je od bolesti srca i krvnih sudova (49,7 odsto), svaki peti (20,9 odsto) od malignih tumora i svaki 13. od posledica šećerne bolesti - 2,9 odsto, pokazuju podaci najnovijeg Zdravstveno-statističkog godišnjaka Srbije, koji je juče objavio Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" .
Dejan Veličkov je 2011. godine, sa nepunih 30 godina saznao da boluje od raka testisa. Susreo se sa operacijom, hemoterapijama, ali i saznanjem da možda nikada neće moći da ostvari potomstvo.
Goran Vesić prebačen je u Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici zbog pogoršanja zdravstvenog stanja, a kako saznajemo, on odbija hranu, infuziju i terapiju i prema mišljenju lekara nalazi se pred pucanjem srca zbog povišenog krvnog pritiska!
Žuti tužilac Branislav Lepotić koji stoji iza skandaloznog pritvaranja zdravstveno ugroženog ministra Gorana Vesića pod pritiskom NATO opozicije i stranih centara moći, "proslavio se" tako što je, dok je obavljao funkciju u Vrbasu, sabotirao proces i direktno uticao na oslobođanje nasilnika iz tada Jeremićeve stranke, koji su nasrnuli na policiju braneći nelegalni kafić!
Pripadnici takozvane kosovske policije jutros su sa dugim cevima upali u porodičnu kuću mladića M. Radosavljevića koji je tragično stradao u saobraćajnoj nesreći, oteli njegovo telo u kovčegu i odvezli na obdukciju!
Pripadnici takozvane kosovske policije jutros su iz porodične kuće u Banjskoj oteli su telo mladića M. Radosavljevića u kovčegu, čija je sahrana bila zakazana za 13h.
Osnivač grupe građana ”Savez za preporod Mladenovca” i sadašnji opštinski odbornik, Dejan Čokić, danas je zvanično pristupio Srpskoj naprednoj stranci, iskazujući svoju odlučnost da pruži podršku stabilnoj budućnosti zemlje, kao i sigurnoj politici koju sprovodi predsednik Aleksandar Vučić.
Predsednik Republike Ekvatorijalne Gvineje Teodoro Obijang Ngema Mbasogo boravi u zvaničnoj poseti Srbiji do 27. novembra, a domaćin će mu biti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Gosti "Info jutra" bili su predsednik pokreta "Dinara-Drina-Dunav" Tomislav Bokan, Mihajlo Janjić iz Centra za nacionalnu poliitku, novinar Tomislav Lovreković i Uglješa Mrdić, narodni poslanik. Oni su govorili o propalim planovima opozicije da unište Skupštinu Srbije i dostojanstvo same države Srbije.
Gosti "Info jutra" bili su narodni poslanik Radoslav Milojičić Kena i direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. Oni su govorili o haosu u Skupštini Srbije kojem su prethodnog dana prisustvovali.
Gosti "Info jutra" bili su Branislav Jugović, SNS, Aleksandar Gajović, novinar i Dejan Anđus, novinar. Oni su govorili o haosu u Skupštini Srbije kojem smo svedočili poslednjih dana, ali i o Goranu Vesiću koji trenutno štrajkuje glađu i kome je zbog tog štrajka pogoršano zdravstveno stanje.
Gosti "Info jutra" bili su Ana Šuman, arhitekta i urbanista, Zoran Vukadinović, saobraćajni inženjer i Braca Ferenček, arhitekta i urbanista. Oni su govorili o gradnji novog Savskog mosta. Da li građani znaju ili ne znaju istoriju Savskog mosta? Da li ljudi zaista znaju koliko je on bezbedan ili nije i šta se zaista planira sa njim?
Na Informer televiziji, u emisiji "Otvoreni studio" zajedno sa svojim gostima, domaćin emisije Igor Ćurčić, razgovarao je o haosu u Skupštini Srbije i tuči koju su izazvali predstavnici opozicije.
Operativci kriminalističke policije u koordinaciji sa Evropolom nakon višemesečne istrage uhapsili osam pripadnika kriminalne grupe koja je sarađivala sa generalom Hrvatskog veća odbrane Zdravkom Šagoljem u švercu kokaina iz Južne Amerike u Evropu.
Devojka T.D. (22), koja je uhapšena zbog sumnje da je svoju dvomesečnu bebu ugušila cuclom, dete je ugušila u roditeljskom domu u Ivanjici, nezvanično saznaje Informer.
Majka T.D. (22) iz okoline Ivanjice, uhapšena je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Čačku zbog sumnje da je ugušila svoju bebu, koju je jutros mrtvu donela u Dom zdravlja, saznaje Informer!
Veliki problem za Juventus! Srpski fudbaler Dušan Vlahović nije na listi igrača koji će sutra (21.00, Arena sport) gostovati Aston Vili u utakmici 5. kola Lige šampiona!
Fudbaleri Crvene zvezde dočekaće sutra Štutgart u okviru 5. kola Lige šampiona (18.45, RTS 1 i Arena premijum 1), a nemački mediji ovaj meč najavljuju kao da će njihovi fudbaleri i navijači doći u neku džunglu, kao da dolaze u rat. Ipak, društvene mreže su čudo, pa na njima možemo videti scene koje, na primer, u Srbiji verovatno i nikada nismo videli, ali zato u "prepoštenoj i finoj" Nemačkoj jesmo.
Argentinski teniser Huan Martin del Potro 1. decembra će sa Novakom Đokoivćem odigrati egzibicioni meč, a kaže da dnevno pije osam tableta i da ne može više da igra tenis kako treba.
Ruska snajperska puška ASVK-M “Kord” kalibra 12.7 mm, poznatom je po svojoj razornoj moći, te se više se koristi u urbanim borbama u Ukrajini. Puška je uvedena u naoružanje ruskih specijalnih snaga 2017. godine, ali su ukrajinske snage uspele da zaplene određeni broj ovih pušaka i sada ih koriste u borbi protiv ruske vojske.
Anglosaksonci tajno podstiču Kijev na opasnu eskalaciju – akte nuklearnog terorizma i stvaranje „prljave bombe“, izjavio je direktor FSB Rusije Aleksandar Bortnjikov.
U "Tisenkrupovoj" fabrici čelika u Duizburgu broj radnih mesta trebalo bi da se za šest godina smanji sa sadašnjih 27.000 na oko 16.000. Plan je da se njih 5.000 ugasi do kraja 2030, a još 6.000 radnih mesta biće ugašeno angažovanjem spoljnih dobavljača ili prodajom preduzeća. Uz to, lokacija u Krojctal - Ajhenu biće potpuno zatvorena.
Rusija želi da uspostavi trajni mir u narednim godinama vezano za situaciju oko Ukrajine i odbija bilo kakavo zamrzavanje sukoba, izjavio je danas direktor Spoljne obaveštajne službe (SVR) Ruske Federacije Sergej Nariškin.
Rusija proteruje drugog sekretara političkog odeljenja britanske ambasade u Moskvi Vilka Edvarda Prajora zbog obaveštajnih i subverzivnih aktivnosti, saopštio je FSB Rusije.
Nenad Okanović otkrio je nepoznate detalje o Miroljubu Trošiću, koji je u seriji "Selo gori, a baba se češlja", igrao lik pijanca Đode, sa kojim je imao mnogo sličnosti.
Reper Šon Didi Kombs poslao je "pismo o prekidu i odustajanju", odnosno nalog za zabranu određenih aktivnosti svom bivšem štićeniku Šajniju Barou, a sve zbog njegovog novog dokumentarca.
Kupovina poklona ne mora biti skupa da bi bila posebna – uz malo mašte i pažnje, možete pronaći savršene poklone koji su istovremeno korisni, povoljni i puni topline.
Tri dana nakon nezaboravnog koncerta u Beogradskoj areni kojim je obeležila dve decenije karijere, Tanja Savić i dalje je tema broj jedan među publikom ali i u muzičkim krugovima.
Jedan od stanara naselja u kojem je Sloboda Mićalović pretučena ispričao je sve detalje incidenta za Informer. Kako nam je rekao, gospođi koja je napala glumicu nedavno je preminula majka, koju je Mićalovićeva nekoliko puta opsovala.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.