Ova vrsta kancera napada većinom muškarce, dok je kod žena drugačije! Budite oprezni, ovo su prvi znaci
Podeli vest
Najnoviji podaci o malignim bolestima u Srbiji, koje je objavio Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", a koji se odnosi na period od 2022. godine pokazuje da se broj obolelih, ali i broj umrlih smanjio u odnosu na prethodnu 2021. godinu. Rak prostate i pluća, najčešće, kaže statistika pogađa muškarce, dok je kod žena rak dojke najčešći.
Broj obolelih se smanjio posle par godina rasta, ili naizmeničnog pada i rasta u prethodnih nekoliko godina, a broj preminulih od raka je nastavio pad. Struka je međutim oprezna u tumačenju ovih brojki i nisu sigurni da ima razloga za optimizam.
Dejan Veličkov je 2011. godine, sa nepunih 30 godina saznao da boluje od raka testisa. Susreo se sa operacijom, hemoterapijama, ali i saznanjem da možda nikada neće moći da ostvari potomstvo.
Zamenik direktora Klinike za pulmologiju UKC Srbije izjavio je danas da na skrining za rano otkrivanje raka pluća, već prvog dana se prijavilo 170 građana, interesovanje je ogromno i skoro do kraja novembra su popunjeni termini
08.11.2024
10:13
U toku 2022. godine maligni tumori su dijagnostikovani kod 41.578 osoba, i to kod 22.056 muškaraca i 19.522 žena. Poređenja radi, u 2021. godini, bilo je 41.784 novoobolelih - 22.333 muškaraca i 19.451 žena.
Kada je reč o osobama koje su izgubile borbu sa kancerom, 2022. godine preminulo je 19.350 od njih u Srbiji, i to 10.616 muškaraca i 8.734 žene. Prethodne, 2021. godine bilo je 19.979 umrlih od kojih 10.974 muškaraca i 9.005 žena.
Kada se pogledaju podaci unazad nekoliko godina, od 1999, broj preminulih od karcinoma, ispostavlja se da mortalitet opada od 2019. godine, s tim da, kako i sami lekari kažu, treba uzeti u obzir vreme epidemije COVID-19, zbog kog se mnogi podaci uzimaju se rezervom.
Zeleni smuti je prava vitaminska bomba kojom princeza Kejt Midlton započinje dan.
23.11.2024
08:00
Foto: Shuterstock
Od 1999. do 2022. godine, najveći broj preminulih od raka prema zvaničnim podacima imali smo 2018. godine kada je od njega umrlo 21.607 osoba.
Nakon toga ova brojka opada.
2018- 21.607
2019 - 21.340
2020 - 20.767
2021 - 19.979
2022 - 19.350
Broj obolelih od malignih tumora
Za razliku od broja preminulih, broj obolelih je u toku 2022. godine pao posle dve godine:
2018 - 41.661
2019 - 42.290
2020 - 41.419
2021 - 41.784
2022 - 41.578
Vodeće stope obolevanja i umiranja po polu
Muškarci su u 2022. godini najviše obolevali od raka pluća i bronha, zatim kolorektalnog karcinoma, pa od prostate. Na četvrtom mestu je rak mokraćne bešike, a na petom pankreas. Ovo su bili i vodeće lokalizacije umiranja muškaraca od raka.
Žene su, sa druge strane, i u toj godini najviše obolevale od raka dojke, zatim od pluća i bronha, pa od karcinoma debelog creva. Na četvrtom mestu po broju obolelih od malignih tumora kod žena je bio rak grlića materice, a na petom rak materice.
Kada je reč o umiranju žena od kancera, kod njih se ta statistika po lokalizacija razlikuje u odnosu na najučestalije lokalizacije obolevanja. Najviše jesu umirale od raka dojke, a na drugom mestu je karcinom pluća i bronha. Na trećem mestu je rak debelog creva, na četvrtom pankreas, a na petom rak ovarijuma.
Bez obzira na ovu statistiku, "Batutovi" podaci za period od 2016. do 2021. godine, koji se odnose na nestandardizovane stope incidencije od malignih tumora na 100.000 stanovnika kod oba pola, pokazuju da su one porasle sa 570,1 na 612,9.
Na ovom linku može da se pogleda interaktivna mapa malignih oboljenja u Srbiji (prema podacima iz 2021. godine)
Šta pokazuje praksa: Da li je optimizam opravdan
I stručnjaci, koji se u praksi suočavaju sa borbom pacijenata koji su oboleli od malignih tumora, oprezni su sa radovanjem da brojke padaju.
Profesor dr Vladimir Kovčin, subspecijalista interne medicine i subspecijalista onkologije objašnjava za "Blic" da su brojke o padu preminulih tačne, ali da, kada se radi o broju novootkrivenih slučajeva ne moraju.
- Skrining nam pomaže da otkrijemo bolest u ranijoj fazi da bi mogli da je izlečimo i to je jedan od mogućih razloga smanjenja smrtnosti. Suviše je, međutim, rano da imamo i rezultate našeg skrininga koji ne pokriva veliki broj ljudi. To je jedan problem. Drugo je pitanje statistike. Svi smrtni slučajevi se prijavljuju, ali ne i svi novootkriveni bolesnici zbog ažuriranja podataka, tako da statistika nije uvek najpreciznija a to, takođe, zavisi od mnogo faktora. Primera radi, zavisi kako se obračunava učestalost po broju stanovnika, a nama se stalno broj stanovnika u Srbiji se smanjuje. Tako da ako gledamo procentualno broj obolelih je relativna stvar, a recimo, interesantno je da broj karcinoma pluća nije u smanjenju, već su pojedini karcinomi u porastu. Broj preminulih je realan, međutim, broj novootkrivenih ne mora da bude tačan - objašnjava prof. dr Kovčin.
Foto: Shuterstock
Koliko ljudi treba da ode na skrining da bi bio uspešan
Dok skrining utiče na smanjenje smrtnosti ukoliko se otkrije u fazi kada je moguće rak izlečiti, učestalost zavisi od prevencije, a mi, primećuje profesor, nemamo dobru prevenciju za svaki karcinom.
- I skrining imalo za mali broj karcinoma. Imamo za dojku, ginekološke karcinome, kolorektalni, sad je počeo skrining na pluća. Skrining prostate bi trebalo da se radi, ali se ne radi. Na skrininge koji postoje, javlja se mali broj ljudi, možda 20 odsto a da bi skrining bio uspešan, treba da se javi bar 80 odsto populacije koja mu podleže - kaže prof. Kovčin.
Poželjan pad od 5 odsto na godišnjem nivou
Na pitanje, koliki pad bi on voleo da vidi i po pitanju obolelih i preminulih od raka, kaže da bi bilo dobro da imamo pad od 5 odsto na godišnjem nivou, i na jednom i na drugom nivou.
- Ako gledamo poslednje godine, mi smo svaku godinu imali povećanje novootkrivenih obolelih između 5 i 7 odsto. Verovatno je i mortalitet pratio te procente. Bio bih zadovoljan kad bismo se godinu, dve zadržali na istom nivou, a onda počeli da smanjujemo za po nekoliko procenata i smrtnost i novootkrivene - navodi prof. Kovčin za "Blic".
Dodaje da je pored prevencije, skrining na karcinome u početku malo veća investicija, dok se ne organizuje, ali da se višestruko isplati, i da on vraća uloženi novac, i štedi ga.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dejan Veličkov je 2011. godine, sa nepunih 30 godina saznao da boluje od raka testisa. Susreo se sa operacijom, hemoterapijama, ali i saznanjem da možda nikada neće moći da ostvari potomstvo.
Enda Pavić-Pečenković, ministarka za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbeglice Kantona Sarajevo (KS), uhapšena je u akciji ''Koverta'' i trenutno je na kriminalističkoj obradi u MUP KS
Predsednik Rusije Vladimir Putin primio je u Kremlju specijalnog izaslanika predsednika SAD Stivena Vitkofa, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas u Vašingtonu da će Srbija pronaći rešenje za carine američke administracije koje pogađaju i našu zemlju i poručio da građani Srbije ne treba da brinu, jer su u toku razgovori i analize, kao i da će naša država pronaći najbolje rešenje.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić uputio je juče premijeru Srbije Đuri Macutu poziv na razgovor, nakon što se nije pojavio na prethodno zakazanom sastanku, tvrdeći da mora da se odazove pozivu Tužilaštva, što se ispostavilo kao laž.
Funkcioneri Srpske napredne stranke žestoko su reagovali na prostačke uvrede koje je na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića upitio propali kandidat za predsednika Srbije, Nato general Zdravko Ponoš.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice rekao je da će predsednik Srbije ići u Moskvu na Dan pobede uprkos pritiscima.
Generalni direktor Telekoma Vladimir Lučić gostujući u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer televiziji otvoreno je govorio o svim izazovima sa kojima se susreo Telekom, o propagandi Junajted grupe, kao i o svim inovacijama koje možemo očekivati u narednom periodu.
Milan Đuričić Miki (47), saučesnik u ubistvu Željka Ražnatovića Arkana, Milenka Mandića i Dragana Garića, ubijen je pre tačno 7 godina u Južnoafričkoj Republici, u Johanezburgu, dok je Srbija tragala za njim kako bi izdržao kaznu od 30 godina zatvora.
Tenzije na relaciji Panatinaikosa i Efesa ne prestaju, a sada se oglasio i trener turskog kluba Luka Banki i oštro odgovorio svom kolegi na klupi šampiona Evrope, Erginu Atamanu.
Srpski centar Nikola Jokić (30) je po još jednom parametru najbolji na svetu! Naime, prema specijalizovanom sajtu "Crafted NBA", korpulentni Somborac je košarkaški najinteligentniji igrač današnjice, i to toliko da je njegova ocena prevazišla postojeće granice merenja!
Bura u Španiji ne prestaje! Sudija Rikardo de Burgos Bengoečea, koji će deliti pravdu u finalu Kupa kralja između Barselone i Real Madrida, otvoreno je govorio o napadima na njega i njegovu porodicu od strane "kraljeva".
Ne postoji nikakvo logično objašnjenje zašto ruska vojska ne izvodi raketne napade na najviše vojne i političke lidere Ukrajine, saglasni su ruski publicista Maksim Kalašnjikov i učesnik borbi u Donbasu, humanitarac Mihail Polinkov, poznat pod nadimkom „Hrustalik“.
Glavni azijski saveznik Sjedinjenih Američkih Država – Japan – mogao bi se pokazati kao najslabija tačka u američkom sistemu regionalne odbrane, piše američki časopis Nešenal interest.
Američki veteran rata u Avganistanu i bloger Den Kasl izjavio je da Njujork izgleda zapušteno i da u svakom pogledu gubi poređenje sa Moskvom. Gostujući na Jutjub kanalu Wild Siberia, podelio je svoje utiske o razlici između dva velika grada.
Političar i član britanske Doma lordova Robert Skidelski izjavio je da politika sankcija i uvođenje uvoznih tarifa ukazuju na novu ekonomsku paradigmu u kojoj više nema mesta za globalizam. Gostujući na Jutjub kanalu, Skidelski je uporedio aktuelni trenutak sa hladnoratovskom podelom sveta.
Karen Silva preminula je u ranim jutarnjim satima u četvrtak, nakon nekoliko dana provedenih u bolnici, usled hemoragičnog moždanog udara izazvanog pucanjem krvnog suda.
Ako nemate vremena za čekanje da testo naraste, ovaj recept je idealan za vas! Samo nekoliko sastojaka, malo mešanja i za kratko vreme ćete uživati u vrhunskim, domaćim kiflicama.
Voditeljka Dušica Jakovljević je jednom prilikom priznala da je njena velika greška što ju je lepo vaspitanje zaustavilo u tome da bude oštrija prema ljudima koji su to zaslužili.
Direktorka zabavnog programa TV Pink, Milica Mitrović obelodanila je na svom profilu na Instagramu da će se emitovati i deveta sezona popularnog rijalitija.
Tea Tairović zarekla se na večnu ljubav svom izabraniku Ivanu, a na svadbu je od poznatih ličnosti pozvala samo Barbaru Bobak i Sanju Vučić koja se pojavila u pratnji novog dečka.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar