Stručnjaci saglasni - Litijum Srbiju vodi u grupu razvijenih ekonomija
Podeli vest
Pod sloganom zelene tranzicije i pete industrijske revolucije, prošle nedelje završena je, treća po redu, konferencija LookUp 3 koja je okupila vodeće stručnjake i predstavnike poslovne zajednice iz Srbije i sveta.
Cilj događaja bio je da se razmotre aktuelni trendovi, izazovi i rešenja u oblastima energetike, održivog razvoja i zaštite životne sredine i čuju iskustva i primeri i drugih zemalja.
Treću godinu zaredom stručna i poslovna javnost Srbije u Beogradu, okupila se na Međunarodnoj konferenciji "LOOK UP 2024", kako bi ukazali na nove trendove, probleme i potencijalna rešenja u oblasti energetike i zaštite životne sredine.
Kompanija Rio Tinto reagovala je povodom „Uticaj istraživačkih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji“ saopštenjem u kojem tvrdi da su autori javno priznali da su bili prinuđeni da izvrše izmene u tekstu svog članka.
23.10.2024
16:53
Učesnici panela saglasni su u oceni da Srbija ima izuzetan razvojni potencijal u oblasti kritičnih i strateških mineralnih sirovina. Profesor Čedomir Beljić sa Rudarsko-geološkog fakulteta objašnjava da je važno napraviti razliku između ovih kategorija.
- Na prvom mestu bih istakao bakar, čija eksploatacija traje od 1904. godine do danas u timočkom magmatskom kompleksu. Takođe, litijum koji je pronađen u dolini Jadra predstavlja izuzetno značajan resurs i razvojnu šansu za Srbiju - naglašava prof. Beljić.
Ovo nalazište omogućava proizvodnju do 58.000 tona natrijumkarbonata godišnje, što zadovoljava potrošnju milion električnih automobila.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović objasnila je da se kampanja dezinformacija i širenja panike među građanima, a od strane pojedinih opozicionih medija nastavlja.
Aleksandar Cvijetić, dekan Rudarsko-geološkog fakulteta gostujući na TV Prva odgovorio je na neke od suludih teorija zavere o iskopavanju litijuma kojima tajkunski mediji svakodnevno zaguđuju javni prostor u Srbiji.
14.10.2024
14:05
Decenijama unazad, Srbija izvozi bakar i po tome smo drugi u svetu. Sa litijumom u dolini Jadra koji spada među najperspektivnije i najbolje istražena ležišta litijuma u Evropi, naša zemlja, prema mišljenju stručnjaka, ima mogućnost da u kratkom roku dostigne nivo najrazvijenih ekonomija i privuče najatraktivnije strane investicije u segmentu proizvodnje električnih vozila i drugih naprednih tehnologija.
Na konferenciji govorio je i Džon Stin, vanredni profesor Univerziteta Britanske Kolumbije. On je ukazao na izazove i mogućnosti u budućnosti rudarstva.
- Budućnost sa kojom smo suočeni je budućnost u kojoj će nam trebati više rudarstva da bismo ostvarili ciljeve održivog rasta. Zbog toga, Kanada, na primer, intenzivno ulaže u rudarstvo kroz državne investicije u razvoj strateških resursa kritičnih minerala na svojoj teritoriji - rekao je profesor Stin i dodao:
- Rudarstvo se trenutno nalazi pod velikim pritiskom, iako je ono ključno za ostvarivanje ambicioznih ciljeva zelene energetske tranzicije. Pri tome važno je naglasiti da rudarstvo danas i rudarstvo od pre dvadeset ili trideset godina nije ista industrija. Savremeno rudarstvo podrazumeva primenu inovacija koje prosto nisu mogle ni da se zamisle ranije. Inovacije su ključne za održivo rudarstvo i postoje brojni primeri širom sveta kako njihova primena omogućava drastično smanjenje negativog uticaja koje je rudarstvo u prošlosti imalo na životnu sredinu. I to je ono o čemu javnost mora biti detaljno upoznata na istinit način i bez senzacionalizma.
Prema rečima stručnjaka, u Srbiji, po kriterijumu Evropske unije još uvek nije definisana kategorija kritičnih mineralnih sirovina. Iako zakon ne prepoznaje ovaj termin, objašnjavaju oni, postoje mineralne sirovine koje su od interesa za državu i one su proglašene strateškim.
Inovacije u rudarstvu omogućavaju održivo upravljanje otpadom
Docent dr Jelena Carević sa Građevinskog fakulteta naglasila je da građevinska industrija ima potencijal da bude deo rešenja za problem otpada, posebno kada je reč o proizvodnji betona.
- Beton je drugi najkorišćeniji materijal na svetu. Savremene tehnologije omogućavaju da se industrijski otpad integriše u strukturu betona na održiv način, što značajno smanjuje količinu otpada koji nastaje rudarenjem. Na taj način se dobija nova vrednost i smanjuje ukupan ekološki otisak - objašnjava dr Carević.
Državni sekretar Ministarstva rudarstva i energetike Stefan Srbljanović istakao je da je Srbija veoma značajna kao zemlja bogata kritičnim mineralima prema kriterijumima Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.
- Srbija je izuzetno bogata kritičnim mineralima. To našu zemlju svrstava među vodeće po svojim razvojnim potencijalima i to moramo da cenimo i iskoristimo na pravi način, uz odgovoran odnos prema životnoj sredini, rekao je Srbljanović. Srbija je posvećena zelenoj tranziciji i dekarbonizaciji, što je posebno značajno ako se ima u vidu da dve trećine energije trenutno dolazi iz termopogona, što je dugoročno neodrživo. Posmatrano i iz te perspektive, za Srbiju je izuzetno značajno da svoje resurse kada su pitanju kritični materijali, posebno litijum, iskoristi na najbolji mogući način uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine - naveo je Srbljanović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Treću godinu zaredom stručna i poslovna javnost Srbije u Beogradu, okupila se na Međunarodnoj konferenciji "LOOK UP 2024", kako bi ukazali na nove trendove, probleme i potencijalna rešenja u oblasti energetike i zaštite životne sredine.
Ne tako davno, tačnije 2016. godine, u Skoplju i nekoliko drugih gradova Severne Makedonije sprovedena je obojena revolucija, a sada se taj isti scenario primenjuje u Srbiji posredstvom domaće opozicije!
Ukrajina pruža podršku sirijskim terorističkim grupama koje koordiniraju svoje akcije kako bi se suprotstavile Rusiji, piše „Njujork tajms“. Prema rečima Muaza Mustafe, izvršnog direktora Sirijske hitne operativne grupe, američke humanitarne organizacije, između sirijskih terorista i Ukrajine postoji stalna koordinacija u oblasti borbe protiv ruske propagande i pružanja medicinske pomoći.
Gotovo da ne prođe ni dan a da se na nekom od ustaških portala ne pojavi neka vest o predsedniku Aleksandru Vučiću ili Srbiji, kao destabilizujućem faktoru u regionu ili zemlji koja "voli da sedi na dve stolice".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima Srbije direkton iz Ciriha, a tom prilikom komentarisao nasilje koje sprovodi opozicija u Beogradu na vodi večeras.
Na Savskom mostu okupila se mala grupa aktivista i antisrpske opozicije, koja se sa mosta uputila ka Beograda na vodi gde je blokirala glavnu raskrsnicu u ovom naselju.
Antisrpska opozicija svakodnevno sprovodi i demonstrira nasilje na ulicama, ali i svakodnevno napada ekipu Informera koja samo radi svoj posao, izveštavajući sa lica mesta.
O nasilnim antisrpskim protestima i delovanju antisrpske opozicije naša voditeljka Dejana Kljajić razgovarala je u INFO DANU sa zamenikom predsednika Srpske radikalne stranke Aleksandrom Šešeljem.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila kurcijalnim globalnim temama , a u fokusu je i ovoga puta bila rusko - američka borba za futurističku supersilu.
Gosti "Info jutra" bili su narodni poslanik Stefan Krkobabić i Radovan Arežina iz SPS-a. On su govorili o pobunama koje organizuje opozicija koje prete da postanu oružane.
Novinarka Informera Milica Škorić gostovala je u emisiji "Info jutro" gde je otvoreno i iskreno govorila o napadima opozije i torturi koju je doživela dok je pokušavala da radi svoj posao.
Nakon prošlonedeljnog zločina u Leskovcu, kada je tinejdžer nasmrt pretukao vršnjaka, advokat Nebojša Perović kaže da je potrebno korenito menjanje zakona, ali i da se društvo u celini uhvati u koštac sa delikvencjiom, jer u poslednjih godinu i po imamo nekoliko ubistava koja su počinili maloletnici, koji ne mogu biti krivično odgovorni!
Vanbračnim supružnicima, starosti 38 i 34 godine, iz mesta Ljublje Kalničko kod Varaždina u Hrvatskoj, koji su uhapšeni jer su dve mrtve bebe zakopali u dvorištu, određen je pritvor do 30 dana, pišu mediji u Hrvatskoj.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Nemačkoj i Srbiji uhapšena desetočlana kriminalna grupa i da je tom prilikom zaplenjeno 110.000 evra, narkotici, skupoceni automobili i oružje.
Milorad Ulemek Legija (56), bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO), osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, žalio se na odluku suda kojom mu je odbijen odlazak na uslovnu slobodu!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Nemačkoj i Srbiji uhapšena desetočlana kriminalna grupa i da je tom prilikom zaplenjeno 110.000 evra, narkotici, skupoceni automobili i oružje.
Nik Kirjos ponovo briljira! Australijski teniser tvrdi da ima viši teniski koeficijent inteligencije od nekadašnje velike četvorke belog sporta - Novaka Đokovića, Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Endija Marija!
Južna Koreja je poznata po tome što njeni predsednici vrlo često završe u zatvoru, a ponekad i sa tragičnim posledicama. Bivši predsednici Park Geun Hje i Li Mjong Bak bili su osuđeni za korupciju, dok je predsednik Ro Mu Hjun izvršio samoubistvo posle optužbi za korupciju.
Kijev i Volodimir Zelenski smislili su novi plan za prekid rata u Ukrajini. Vojsci u Kurskoj oblasti, u Rusiji, naredili su da po svaku cenu zadrži što više teritorija, dok novi američki predsednik Donald Tramp ne položi zakletvu, kako bi ih potom, prilikom potpisivanja primirja sa Putinom, menjali za delove Ukrajine koje je zauzela ruska vojska!
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je da je njegova zemlja spremna da razmotri slanje vojnih snaga u Siriju ukoliko vlada u Damasku uputi zvaničan zahtev Teheranu.
Dragan Mićanović maestralno tumači kneza Mihaila u seriji "Što se bore misli moje", a pre njega članove dinastije Obrenović igrale su brojne glumačke legende, između ostalih i Nebojša Glogovac i Aleksandar Berček.
Eva Ras kaže da je zahvaljujući ulozi u filmu "Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT" uspela da u jednom takmičenju pobedi i čuvenu holivudsku glumicu Merilin Monro!
Pedijatar Saša Milićević objašnjava za Informer.rs kako cucla može biti korisna u prvim mesecima, ali upozorava da njeno prekomerno korišćenje može imati negativne posledice po razvoj zuba bebe.
Ljubitelj polovne odeće otkrio je da je džemper od kašmira "Ralph Lauren" sa ljubičastom etiketom, vredan stotine evra, kupio za samo 20 funti (oko 2.800 dinara) što je izazvalo oduševljenje na društvenim mrežama.
Ešli Grejem u poluprovidnoj haljini na dodeli "Fashion Awards", zablistala, toliko, da su svi paparaci bili uprati samo ka njoj. Ona je sa razlogom simbol samopouzdanja i lepote koju mnogi obožavaju.
Sigurno nikada niste videli ovakvog psa! Malo štene se rodilo sa bojom kao iz svemira – štene zlatnog retrivera, nazvano Šemrok, postalo je prava internet senzacija zbog svoje neobične boje krzna, koja podseća na nijansu limete.
Poslednji pun Mesec u 2024. godini očekuje nas 15. decembra u vazdušnom znaku Blizanaca i nagoveštava kraj jednog životnog ciklusa. Pun Mesec u Blizancima će uticati na sve znakove, a najviše na Blizance, Strelčeve, Ribe i Device.
Anđela Ignjatović Breskvica sinoć je napravila promociju svog prvog albuma "Turbo i folk" , a među kolegama koje su došle da je podrže bila je i Indođija.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.