Bitkoin za početnike! Detaljan vodič kroz trgovinu kriptovalutama u Srbiji: Sve od kupovine do prodaje i masne zarade!
Podeli vest
Najpopularnija kriptovaluta na svetu, bitkoin, danas je prvi put u istoriji premašila 100.000 dolara, dostigavši novu rekordnu vrednost, što je dovelo do masovnog interesovanja za rudarenjem ove kriptovalute u Srbiji. Za one koji možda nisu upućeni u ovaj "biznis", donosimo vam detaljan vodič za početnike.
U Srbiji oko 200 hiljada građana ima kriptovalute, a rudarenjem se bavi od 50 do sto hiljada ljudi, pokazalo je najnovije istraživanje. U Srbiji je interesovanje za bitkoinom planulo preko noći, međutim, mnogi još uvek nisu upoznati sa svim detaljima ovog "rudarskog posla".
Cena bitkoina prvi put u istoriji premašila je neverovatnih 100.000 dolara, dostigavši novu rekordnu vrednost. Ovaj istorijski trenutak zabeležen je samo nekoliko nedelja nakon što je Donald Tramp pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, javlja Rojters.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beočinu podneće krivičnu prijavu protiv dvadesetdevetogodišnjeg Novosađanina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo prevara.
15.04.2024
13:40
Šta je kriptovaluta?
Kriptovaluta je zapravo oblik digitalne imovine koja se, kao i običan papirni novac, koristi kao sredstvo za razmenu, štednju, investiranje. Za razliku od drugih oblika novca, kriptovaluta se zasniva na kriptografiji, tačnije, šiframa, što omogućava zaštitu i sigurnost transakcija.
Postoji nekoliko hiljada kriptovaluta, ali mali broj njih je napravio značajan rezultat na kripto tržištu. Pored bitkoina, među najpoznatijima su i itirijum (ili eterijum), dodžkoin i monero.
U Bugarskoj, Srbiji i na Kipru uhapšeno je više osoba zbog prevara sa kriptovalutama, saopštio je danas Evropol
12.01.2023
17:47
Šta je bitkoin?
Bitkoin je najstarija, najpoznatija i trenutno najvrednija kriptovaluta, koja je zapravo sistem koji je umrežen sa hiljadama komjutera širom sveta putem "blokčejnova", tačnije, međusobno povezanih lanaca nezavisnih baza podataka koje sadrže informacije o digitalnim transakcijama, poput vlasničkih listova i ugovora.
Upravo preko tog sistema putuju transakcije, što znači da na bitkoin ne utiču kretanja na regularnom tržištu, odnosi valuta širom sveta, ali ni izlazak jednog člana mreže iz sistema. Sistem je potpuno nezavistan, što ga čini i kompletno nepredvidljivim.
Kako nastaje bitkoin?
Bitkoin nastaje procesom koji se naziva rudarenje, prilikom kojeg se koriste moćni i adekvatno opremljeni kompjuteri koji tragaju bitkoinima.
Prilikom samog procesa kompjuteri izvršavaju veliki broj matematičkih operacija kako bi proverili sve postojeće transakcije. To znači sve transakcije od kad postoji bitkoin do danas, kojih ima više od stotinu miliona. Tokom procesa kad god se napravi novi blok i doda lancu (bločejnu), mreža se ojačava, rudar dobija nagradu, a to je upravo bitkoin.
Što je mreža veća i ima više blokova, to znači da ima sve više transakcija koje kompjuter treba da dešifruje, tako da je taj posao postao prilično zahtevan. Zbog toga su napravljene posebne mašine, takozvani "rigovi" za rudarenje, koje imaju ogromnu procesorsku moć i crpe mnogo resursa, pogotovo struje.
Kako navode svetska istraživanja, proces rudarenja ne može da se odvija u nedogled, jer je broj bitkoina ograničen, ali predviđa se da će poslednji bitkoin biti iskopan sredinom narednog veka.
Kako se kupuje i koristi bitkoin?
Bitkoin može da se kupi, proda, kao i svaka druga valuta, a koristi se kao sredstvo razmene ili investicija, poput akcija, ili kao vid štednje.
Da biste kupovali i prodavali bitkoin, prvi korak je da na svoj telefon ili drugi uređaj instalirate "novčanik", koji će držati privatne ključeve, odnosno lozinke, za pristup bitkoin adresi. Besplatni Bitkoin "novčancici" su zapravo aplikacije koje su dostupne su za sve značajnije operative sisteme.
Kupljeni bitkoin možete koristiti za dalju trgovinu na berzi ili stručno rečeno "trejding". Možete da kupujete druge valute, a onda prodajete i kupujete iznova. Na ovaj način možete ostvariti izvesnu zaradu. Ovo je jedna od prednosti korišćenja berze - mogućnost punog raspolaganja kriptovalutama. Kupljeni bitkoin možete čuvati i na duže staze ili iskoristiti za kupovinu nekog proizvoda ili usluge.
Ukoliko je čuvanje na duže staze ono što planirate, najbolje je da bitkoin sklonite sa berze i pošaljete na svoj "novčanik".
Ako imate bitkoine, a zaboravite svoj ključ tačnije šifru, ne postoji način da ga resetujete i to je onda izgubljen novac.
U nekom momentu ćete sigurno poželeti da unovčite svoj bitkoin i povučete dinare, evre ili dolare na svoj bankovni račun. To ćete uraditi tako što ćete opet uraditi niz mehaničkih radnji i poslati bitkoin na berzu, tamo prodati taj bitkoin i poslati novac na bankovni račun. Iako se čini komplikovano, zapravo je vrlo jednostavno, jer ceo ovaj proces traje samo desetak minuta.
Da li je rudarenje legalno u Srbiji?
Rudarenje kriptovaluta je potpuno legalno! Srbija je jedna od zemalja koja je regulisala digitalna sredstva kao virtuelne valute i digitalne tokene kroz posebne propise.
Pored opšteg zakona, poreski propisi su takođe osveženi novim pravilima o oporezivanju digitalnih sredstava. Tako postoje posebna pravila za oporezivanje kriptovaluta za fizička lica, kao i oporezivanje kriptovaluta za pravna lica. Srbija je, dakle, uspostavila sve zakone koji, ne samo da regulišu opšta pitanja kao što su pojam i vrste digitalnih sredstava, već se i detaljno bavi mnogim drugim važnim aspektima poslovanja vezanim za digitalna sredstva, što čini posao sa kriptovalutama potpuno legalnim.
Takođe, ovu delatnost mogu slobodno obavljati i fizička i pravna lica, bez bilo kakvih posebnih uslova koje treba ispuniti.
Suština trgovine bitkoinom je kao i kod svakog drugog tipa trgovine - kupiti za manji, a prodati za veći novac.
Cena bitkoina
Bitkoin je od svog osnivanja, više od godinu dana imao matematičku vrednost 0, tačnije, nije vredeo apsolutno ništa, sve do 22. maja 2010. godine kada je naglo počeo da raste.
Bitkoin je dostigao najvišu cenu do sada nekoliko sati nakon što je Tramp rekao da će na čelo Komisije za hartije od vrednosti i berzu nominovati bivšeg poverenika SEC Pola Atkinsa, koji je zagovornik kriptovaluta.
Danas bitkoin vredi 100.000 dolara, što je istorijski najviša vrednost. Što je interesovanje veće, povećava se i cena bitkoina i to se može primetiti ovih dana.
Tako da danas jedan bitkoin vredi 11.412.638,37 dinara!
Jedna od mana bitkoina jeste što njegova vrednost nije konstantna, niti se vrti blizu određene vrednosti, kao što je vrednost dinara u odnosu na evro već duže vreme oko 116,9 dinara, pa i ako dođe do promene, one su vrlo male. Međutim, iskusni kripto-rudari savetuju da početnici ne smeju da padaju u paniku ili preveliko uzbuđenje, jer situacija može brzo da se okrene.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Cena bitkoina prvi put u istoriji premašila je neverovatnih 100.000 dolara, dostigavši novu rekordnu vrednost. Ovaj istorijski trenutak zabeležen je samo nekoliko nedelja nakon što je Donald Tramp pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, javlja Rojters.
Predsednik SAD Donald Tramp koristi politički pritisak na ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog kako bi ga primorao na pregovore s Rusijom, tvrdi britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris.
Popularna ideja u Kijevu da se pregovori s Rusijom odlože dok Ukrajina ne postigne taktičku prednost ne čini se održivom, piše novinarka Betani Eliot za „Unherd“.
Tajkun Dragan Đillas, lider SSP, izvređao je šefa države Aleksandra Vučića i optužio ga da je nepozvan otišao na skup u Švajcarskoj, ali je Informer došao u posed zvanične pozivnice predsedniku koju je potpisao lično Klaus Švab, osnivač i prvi čovek Svetskog ekonomskog foruma. Šta se krije ove stravične tajkunove laži?
Antisrpski N1 je u program uključila Miloša Dekića, a predstavili su ga kao profesora istorije u Sedmoj beogradskoj gimnaziji (dakle, predaje i deci od 15 godina).
Potencijalno pripajanje Grenlanda SAD i napredak ruske vojske u Časovom Jaru, komentarisali su gosti emisije "Rat uživo" geopolitički analitičar Dragan Petrović i profesor Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka.
Gosti "Info jutra" bili su Nenad Vuković iz Društva lobista Srbije i ekonomista Vladimir Đukanović, govorili su o aktuelnoj temi uvećanja bogatstva bogataša.
Učenik 4. razreda Ekonomsle škole D.T. u Bečeju uputio je jezive pretnje učenicima i nastavnicima koji žele da pohađaju nastavu i koji žele da idu u školu, a koji se nisu odazvali blokadi škole.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija u svetu prepoznata kao pouzdan partner i da se zbog toga sve više država odlučuje da ulaže u našu zemlju.
Gosti "Info jutra" bili su urednik informative sajta Pink.rs Predrag Jeremić i Vladimir Kokanović, predsednik Saveza Srba u Sloveniji, razgovarali su o potencijalnom "majdanu" u Slovačkoj.
Pripadnici interventne jedinice policije sproveli su uspešnu akciju u Novom Pazaru u ulici Palih boraca, tokom koje su zaplenili 18 kesica marihuane i nekoliko komada municije.
Šumadinac Mile Marković (52), bivši bokser i vlasnik lanca striptiz barova u Švedskoj, ubijen je pre tačno 11 godina ispred svog doma u centru Stokholma.
Srpski teniser Novak Đoković u petak ujutru šokirao je svetsku javnost, pošto je odlučio da preda meč polufinala Australijan opena nakon što je izgubio prvi set od Aleksandra Zvereva. Povreda butnog mišića očigledno je bila jača od njega i nije mogao da nastavi duel.
Rusi su kao i uvek pobedili i neće dozvoliti ratnim huškačima da ostanu na vlasti, izjavio je bugarski novinar Strahil Angelov, komentarišući dejstva bugarske Vlade za TV „Evrokom“.
Popularna ideja u Kijevu da se pregovori s Rusijom odlože dok Ukrajina ne postigne taktičku prednost ne čini se održivom, piše novinarka Betani Eliot za „Unherd“.
Specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za Ukrajinu, Kit Kelog, neće odstupati od smernica predsednika Donalda Trampa po pitanju rešavanja ukrajinskog konflikta, niti će učestvovati u potencijalnim pregovorima s Rusijom, piše Volstrit džurnal.
Kijevski režim započeo je masovne represije protiv visokih oficira Oružanih snaga Ukrajine (OSU), izjavio je za RIA Novosti Vladimir Rogov, predsednik Komisije za suverenitet Rusije i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona.
Zahtev predsednika SAD Donalda Trampa da članice NATO-a povećaju izdvajanja za odbranu na 5% BDP-a signalizuje približavanje raskida između SAD i Severnoatlantskog saveza, ocenio je bivši američki obaveštajac Skot Riter u intervjuu za novinara Denija Hajfonga.
Glumac i producent, Nedeljko Bajić, kaže da je ime dobio po Nedeljku Čabrinoviću i da je snimao album sa čuvenim Kornelijem Kovačom koji nikada nije objavljen.
Eva Ras kaže da je odvratno što su njene kolege iz Srpskog narodnog pozorišta u utorak 21. januara odlučile da otkažu izvođenje opere "Evgenije Onjegin", jer se, kako su naveli, "ne osećaju bezbedno".
Dragomir Gidra Bojanić bio je od onih glumaca koje je publika rado gledala na velikom platnu i malim ekranima jer ih je svojim duhovitim i komičnim ulogama zasmejavao do suza.
Patrijarh srpski Porfirije ugostio je na drugi dan svoje krsne slave, Svetog Jovana Krstitelja, decu s Kosova i Metohije, a među onima koji su došli da mu čestitaju praznik i slavu bio je i veliki broj glumaca i javnih ličnosti.
Glumac i voditelj Milan Kalinić, sav snužden, pratio je večeras meč između Makabija i Crvene zvezde sa tribina, što je njegovo prvo pojavljivanje u javnosti otkako ga je devojka prijavila za nasilje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar