Uvek proda sve do zadnjeg kilograma! Srbin ne odustaje od proizvodnje "robe" iz kamenih kućica: Evo koliko zarađuje
Podeli vest
Nekada su bile glavni izvor prihoda u mnogim seoskim kućama, novcem zarađenim iz male čađave užerice školovala su se i prehranjivala deca. Danas je ćumurana u Srbiji sve manje. Jedan od retkih koji je ostao veran ovom starom zanatu jeste Milisav Zlatić iz ivanjičkog sela Osonica.
On svakodnevno obavlja ovaj težak posao, koji malo ko sada želi da radi. On se bavi proizvodnjom ćumura, koristeći otpadno drvo iz svoje strugare kako bi stvorio kvalitetan drveni ugalj koji se koristi u roštiljnicama, pečenjarama i domaćinstvima širom zemlje.
Los Anđeles, grad glamura, polako ali srigurno postaje i srpski grad, čemu svedoči Dragan, koji baš tamo posećuje srpsku pravoslavnu crkvu Svetog Save, a nakon toga svrati do obližnje prodavnice po kiseli kupus, kajmak i kore za pitu!
Evropska unija je jedan od globalnih lidera u organskoj proizvodnji, a udeo organskog poljoprivrednog zemljišta u EU dostigao je 10,5 odsto ukupne poljoprivredne površine još 2023. godine.
09.02.2025
09:19
- Posao jeste naporan, ruke su prljave, ali obraz mi je čist - kaže Milisav, koji sa ponosom ističe da sve radi pošteno i sopstvenim trudom.
Proces pravljenja ćumura traje najmanje dve nedelje. Najpre se ćumurana puni drvetom i pali, a zatim se u narednih sedam dana održava žar, kontrolišu ventili i dodaje materijal.
- Nakon toga, ćumurana se hladi još nekoliko dana pre nego što se ugalj pakuje u džakove od 15 kilograma. Taj završni deo posla je najteži – prašina i garež prekrivaju sve, ali nema odustajanja. Nekad se desi da u pola noći moram da dođem i zatvorim ventile. Ako zakasnim, sav trud propada, drvo izgori u pepeo - objašnjava on.
U potrazi za dodatnom zaradom, mnogi Srbi se odlučuju za poslove koji nisu vezani za njihovu osnovnu delatnost, a veliki broj njih na taj način zarade skoro isto kao i na primarnom poslu.
Veliki broj mladih odlučuje se za ulaganje u poljoprivedne biznise, te se neretko odlučuju za onaj koji traži minimalno ulaganje, dok donosi masnu zaradu tokom cele godine, a to je gajenje ljubičastog kupusa.
03.02.2025
21:15
Foto: Rina
I pored svega, Milisav uspeva da opstane na tržištu. Cena ćumura trenutno se kreće između 900 i 950 dinara po džaku od 15 kilograma, a prošle godine dostizala je i 10 evra za manje količine.
- Od ovog posla može da se zaradi, posebno ako se koristi otpadno drvo umesto tehničkog, koje ima višu vrednost. Zarada zavisi od tržišta – nekad je potražnja veća, nekad manja, ali uvek se može prodati cela količina. Nekad po višoj, nekad po nižoj ceni, ali posao je konstantan - kaže Milisav.
Ovaj vredni Osoničanin ističe da bi otpadno drvo mogao da melje i za pelet, ali mu je isplativije da ga pretvori u ćumur. Koristi isključivo tvrdo drvo, poput bukve i jasena, jer ono daje najkvalitetniji proizvod.
Ponosan je na tradiciju koju čuva i nada se da će ćumarane u ivanjičkom kraju ipak ostati i odoleti modernom vremenu, koje polako briše stare srpske zanate.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kako se od jednog pomalo zaboravljenog zanata može napraviti izvozni artikal govori primer iz Kikinde. Sapuni od kozjeg mleka i lekovitog bilja postali su hit u Evropi i izuzetno su traženi.
Ako ste odlučili da pokrenete neki posao u 2025. godini, predstavljamo vam šest ideja koje mogu da vam budu od pomoći, a za koje važi da će biti najtraženiji biznisi u ovoj godini!
Već gotovo dve decenije Ilija Vukasović bavi se nesvakidašnjim poslom – bere bršljan, biljku koja je istovremeno i otrovna i lekovita, a kako i sam navodi, ovaj biznis mu donosi debelu zaradu.
Los Anđeles, grad glamura, polako ali srigurno postaje i srpski grad, čemu svedoči Dragan, koji baš tamo posećuje srpsku pravoslavnu crkvu Svetog Save, a nakon toga svrati do obližnje prodavnice po kiseli kupus, kajmak i kore za pitu!
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp nazvao je telefonski razgovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, koji je juče trajao skoro dva sata, "sjajnim" i rekao da su razgovarali o "mnogim temama" u cilju postizanja mira u ratu između Rusije i Ukrajine.
Premijer Srbije Miloš Vučević govorio je o važnim društveno-političkim temama za Pink televiziju u emisiji "Novo jutro", gde je istakao da će svi koji su širili dezinformacije o upotrebi zvučnog topa odgovarati.
Globalni distributer zvučnih topova, kompanija Ganasys Inc., odlučno je demantovao tvrdnje CRTA da su u Beogradu korišćeni zvučni topovi ili vorteks sistemi.
Tokom obraćanja novinarima nakon sastanka s generalnim sekretarom NATO, predsedniku Srbije pitanje je postavio i dopisnik N1 iz Brisela, Nikola Radišić.
Oko 18.30 časova na magistralnom putu Zrenjanin Melenci dogodila s eteška saobraćajna nesreća u kojoj su tri osobe smrtno stradale, a četiri osobe su teško povređene i odvezene u Urgentni centar.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije UKP, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu, uhapsili su B. M. (1985), odgovorno lice Privrednog društva „Marex Co“ doo Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti u saizvršilaštvu.
Više javno tužilaštvo u Leskovcu okončalo je istragu ubistva sedamnaestogodišnjeg Andrije I. kojeg je 27. novembra prošle godine u Vlajkovoj ulici u ovom gradu, nasmrt pretukao njegov drug Nemanja Azirović (18).
Bivši fudbaler Partizana i reprezentacije Crne Gore Andrija Delibašić biće sahranjen u petak, 21. marta, na Gradskom groblju u Nikšiću. Ceremonija sahrane zakazana je za 15 časova.
Za azil u Sjedinjenim Američkim Državama zainteresovano je oko 70.000 državljana Južne Afrike, nakon ponude Vašingtona da će primiti pripadnike zajednice belaca Afrikanersa, zbog toga što su navodno diskriminisani, saopštila je Južnoafrička trgovinska komora u SAD (Saccusa).
Američki savezni sudija naložio je Ministarstvu za efikasnost vlade (DOGE), na čijem je čelu Elon Mask, da obustavi rasformiranje Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Republikanski poslanici u Minnesoti podneli su predlog zakona kojim bi se izmenio državni zakon i ‘Sindrom poremećaja zbog Trampa’ (TDS) zvanično klasifikovao kao mentalni poremećaj.
Vlasti Amsterdama morale su proteklih nekoliko nedelja da odbiju ukrajinske izbeglice zbog nedostatka prostora u prihvatnim centrima, što se dogodilo prvi put, prenose danas holandski mediji.
Glumac Živojin Žika Milenković je širu popularnost stekao ulogom Soće Šurdilovića iz "Južnog vetra", ali ga publika najviše pamti po roli Garca iz serije "Srećni ljudi".
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju korisnike pametnih telefona na tri vrste aplikacija koje, iako naizgled bezopasne, mogu prikupljati lične podatke bez znanja korisnika.
Nošenje crvenog konca oko zgloba ruke je običaj koji se javlja u različitim kulturama i religijama, a mnogi nisu upoznati sa pravim značenjem ovog običaja.
Dragana Kosjerina je jedna od najpoznatijih voditeljki, ali kako kažu njene komšije, van kamera uopšte nije uobražena i za nju svi imaju samo reči hvale.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar