KAKO JE “SMENJENA” TUŽITELJKA (NE) POSTUPALA U PREDMETU EPS
Podeli vest
Dve tužiteljke koje tvrde da su "smenjene" i da su im oduzeti predmeti u kojima su istraživale zloupotrebe u vezi sa radom JP EPS, sa druge strane Više javno tužilaštvo u Beogradu objašnjava da su u skladu sa zakonom i tužilačkim propisima premeštene.
Deo javnosti više od mesec dana intrigira priča o dvema tužiteljkama koje tvrde da su "smenjene" i da su im oduzeti predmeti u kojima su istraživale zloupotrebe u vezi sa radom JP EPS, dok sa druge strane Više javno tužilaštvo u Beogradu objašnjava da su u skladu sa zakonom i tužilačkim propisima premeštene iz Posebnog Odeljenja za suzbijanje korupcije u Odeljenje za opšti kriminal zbog potrebe za izmenom Godišnjeg rasporeda.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Miloš S. (23), Marko Z. (27) i Aleksa A. (24) koji su kako se sumnja u decembru u Borči oteli Aleksandra L, koji je imao nanogicu, pa se iživljavali nad njim!
06.04.2023
14:22
Ko je ovde u pravu i šta je stvarni razlog premeštaja ili smene, ostaće skriven iza kulisa u samom javnom tužilaštvu, ali u tekstu koji sledi predstavićemo podatke do kojih smo došli, a koji nisu nikad objavljeni u javnosti.
Naime, "Novosti" su imale uvid u izveštaj o postupanju tužiteljke Bojane Savović u predistražnom postupku u predmetu EPS koji ima veze sa firmom Bauvazen, a koji baca novo svetlo na ceo slučaj, ali i na njen rad u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije.
Ovaj izveštaj dostavljen je nadležnim institucijama – Republičkom javnom tužilaštvu, Državnom veću tužilaca i Ministarstvu pravde, kako bi se upoznali sa tokom predistražnog postupka i potezima koje je Savovićka pravila, te da bi dale svoj sud o tome. U tom kontekstu DVT će ceniti i ispravnost odluke Višeg javnog tužioca Nenada Stefanovića o premeštaju Savovićke u drugo odeljenje, čiju je zakonitost potvrdio i Poverenik za samostalnost tužilaca u DVT u nedavno objavljenom mišljenju.
SAMA PRIZNALA
Bojana Savović je i sama priznala u emisiji "Utisak nedelje" 26. februara 2023. godine da nije ona utvrđivala štetu za EPS, smatrajući da to nije relevantno i potrebno za hapšenje osumnjičenih i pokretanje istrage u ovom predmetu. Potvrdila je da je taj deo posla uradila prva zamenica VJT Brankica Marić, za koju je čak u istoj emisiji rekla da je vodila "paralelnu istragu", jer je davala naloge policiji za postupanje i pisanje krivične prijave...
Sve je to Savović govorila nakon premeštaja u drugo odeljenje istog tužilaštva, izašavši u javnost i sa tvrdnjama da je ona "uhapsila" osumnjičene, iako to nije izvodljivo bez naloga i prvog zamenika i javnog tužioca. Sada se Savović u medijima hvali tim predmetom i otkrićem štete od 7.5 miliona evra za EPS koju je priznala da nije ni utvrđivala, dok deo javnosti ponesen pričom o "borbi dve hrabre tužiteljke protiv korupcije" danima diskutuje o svemu tome, neznajući praktično ništa ni o funkcionisanju javnog tužilaštva, ni o njegovoj organizaciji, nadležnostima i ovlašćenjima, a naročito o samom predmetu.
Izveštaj, na žalost, ne možemo da objavimo u celosti, zbog obilja podataka koji se odnose i na istragu koja je u toku protiv 6 osumnjičenih zbog zloupotreba na štetu EPS, ali ćemo ukazati na ključne momente koji će javnosti biti dovoljno jasni da razjasne o čemu je ovde zapravo reč.
Hajdemo redom.
Nije Bojana Savović otkrila zloupotrebe u EPS, već je EPS sam podneo krivičnu prijavu u vezi sa izgradnjom industrijskog koloseka TC Kostolac protiv odgovornih i to Tužilaštvu za organizovani kriminal 4. oktobra 2019. godine uz dopunu 10 dana kasnije.
To tužilaštvo je nakon početnih provera sa do tada prikupljenim podacima, procenilo da predmet treba ustupiti na nadležnost Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije VJT u Beogradu, kojem je dostavljen 26. maja 2021. godine.
Predmetom je zadužena Bojana Savović, koja je 4. juna 2021. dala nalog policiji da prikupi potrebna obaveštenja, uz zahtev da se EPS izjasni da li ističe imovinsko pravni zahtev i u kom iznosu, a koji je poslat i 5. oktobra iste godine.
Potom je 20. oktobra 2021. godine na sastanku sa službenicima SBPOK i poreske policije (o čemu je predstavnik poreske policije sastavio službenu belešku) Bojana Savović je konstatovala da iz spisa predmeta i podataka koje je prikupilo Tužilaštvo za organizovani kriminal proizlazi "da u postupanju odgovornih lica iz EPS-a ne može da se konstatuje postojanje umišljaja kao bitnog elementa za postojanje krivičnog dela i da su isti postupali u dobroj nameri da izbegnu štetu koja bi mogla nastati”, te da se po njenim saznanjima, EPS izjasnio da nije oštećen.
Sledećeg meseca, kako proizlazi iz ovog izveštaja, 17. novembra Savović je pisarnici dala nalog da se njen predmet združi sa predmetom Jasmine Paunović (druge premeštene tužiteljke). Paunović je prethodno 27. oktobra 2021. godine donela odluku o odbačaju krivične prijave u svom predmetu formiranom 2020. godine po krivičnoj prijavi “Italiana Constructioni SPA”. Ta odluka joj je ukinuta od strane Apelacionog javnog tužilaštva u Beogradu sa nalogom za dalje provere.
Izveštaj MUP-a po zahtevu Savovićke iz juna za prikupljanje obaveštenja dostavljen je 17. januara 2022. godine u kojem se EPS kao podnosilac krivične prjave izjašnjava da ostaje pri svim činjenicama u vezi pretrpljene štete kao iz svoje krivične prijave.
Paunovićka potom 10. februara 2022. godine donosi službenu belešku u kojoj navodi da smatra da nema osnova za spajanje njenog predmeta sa Savovićkinim, već da bi se pravo činjenično stanje i utvrđivanje krivične odgovornosti moglo utvrditi isključivo ukoliko bi se ova dva predmeta razdvojila.
Savović je potom 25. marta 2022. godine presignirala predmet na novoupućenog zamenika, ali joj je predmet zbog svoje složenosti vraćen 11. maja pošto se rukovostvo sa njim upoznalo.
U službenoj belešci od 11. maja Savović je navela:”ja sam dala na presignaciju ovaj predmet koji je na proverama, sa kojim nisam dovoljno upoznata (osim prisustva jednom sastanku) na kom je dogovoreno održavanje još jednog sastanka”, a u daljim navodima konstatuje da nije upoznata sa predmetom jer je sve podatke sa SBPOK prikupljalo Tužilaštvo za organizovani kriminal.
Nakon što je tada i Viši javni tužilac u Beogradu prvi put upoznat sa predmetom i ovom službenom beleškom, doneo je odluku da se u postupanje u predmetu uključi i njegov prvi zamenik za suzbijanje korupcije kao pomoć i podrška u ubrzanju vođenja pretkrivičnog postupka.
Savović je uputila zahtev SBPOK da sastavi krivičnu prijavu, koja joj je dostavljena 16. juna, nakon čega su joj se inspektori SBPOK više puta obraćali radi dogovora oko realizacije predmeta. Iz te korespondencije sledi da će konačnu odluku o navedenom dobiti nakon konsultacija sa prvim zamenikom i javnim tužiocem, i da je navodno sve nedoumice referisala njima, iako to nije učinila.
Ona je 23. januara 2023. sačinila Izveštaj o postupanju u predmetu na zahtev javnog tužioca, a prvog zamenika je obavestila da je policija odlučila da se prijava podnese redovnim putem (bez hapšenja osumnjičenih), te da su menjali odluku o realizaciji i da je čekala njihovu odluku.
Tom prilikom prvi zamenik joj je dala instrukciju da zakaže sastanak sa pripadnicima SBPOK radi utvrđivanja svih relenvantnih činjenica za podnošenje krivične prijave u pogledu svojstva osumnjičenih, njihovih krivičnopravnih radnji, posledica tih radnji, kvalifikacije krivičnog dela, uz napomenu da će o načinu realizacije odlučititi Više javno tužilaštvo u Beogradu, odnosno javni tužilac na osnovu predočavanja svih bitnih činjenica u vezi izvršenja krivičnog dela.
Na sastanku prvog zamenika sa pripadnicima SBPOK, kojem Savović nije pristupila jer je bila van prostorija VJT, 2. februara 2023. godine, prvi zamenik je dala nalog SBPOK-u da izvrši dodatne provere stanja u drugim eventulano započetim postupcima, kao i da iznosi utvrđeni komisijskim veštačenjem moraju biti navedeni u činjeničnom opisu radnji izvršenja, kao i visina utvrđene štete od oko 7.5 miliona dolara.
Sledeći sastanak sa pripadnicima SBPOK, kojem su prisustvovale i prva zamenica i Savović održan je 10. februara i na njemu je, pored ostalog, dogovoreno da po odluci Višeg javnog tužioca predmet bude realizovan hapšenjem osumnjičenih između 21. i 25. februara u skladu sa tehničkim mogućnostima. Na istom sastanku je prvi zamenik naložila SBPOK-u da u krivičnu prijavu unese iznos pričinjene štete EPS-u od 7.5 miliona dolara.
Mimo dogovora sa prvim zamenikom o iznosu pričinjene štete koji treba da bude naveden u nacrtu naredbe za sprovođenje istrage protiv osumnjičenih, Savović je kao štetu i pribavljenu imovinsku korist opredelila svega 433.000 dolara, a za koji iznos, prema izveštaju koji predstavljamo, ne postoji nijedan jedini dokaz.
Imajući sve ovo i u vidu Viši javni tužilac je doneo odluku da naredbu o sprovođenju istrage donese prvi zamenik, kao i da sa predmetom upozna dovoljan broj zamenika, kako bi se efikasno sprovela radnja saslušanja osumnjičenih imajući u vidu kratke rokove zadržavanja.
Osumnjičeni su po prethodno izdatom nalogu Višeg javnog tužioca u Beogradu lišeni slobode 23. februara zbog sumnje da su izvršili krivično delo Zloupotreba službenog položaja i Zloupotreba položaja odgovornog lica. Protiv svih osumnjičenih se vodi istraga i nalaze se u pritvoru. Takođe je pokrenuta i finansijska istraga.
Dan nakon lišenja slobode osumnjičenih Viši javni tužilac je doneo odluku da Savović, kao i Paunović, budu premeštene u Odeljenje za opšti kriminal. Od tog trebutka krecu napadi na Više javno tužilatvo u Beogradu od dela medija, opozicionih narodnih poslanika i plasiraju se teze da su one "smenjene" zbog postupanja u predmetu EPS.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Nažalost
pre 1 godinu
Zloupotreba službenih dužnosti je i previše za tako malu zemlju kakva je Srbija a kad se ista razotkriju i obelodane ispitavanja traju do u nedogled ili tačnije dok se ne zaborave pa kud koji mili moji nikom ništa i svakom svašta dok narod sve to trpi gleda i ispašta ....
Navodno ''SMENJENA'' i jeste problem ove države a samim tim i svih njenih građana a JAVNA je tajna da je takvih svakim danom sve više i više te ZATO Srbija i uvek i i stalno na škrge i diše ...
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Miloš S. (23), Marko Z. (27) i Aleksa A. (24) koji su kako se sumnja u decembru u Borči oteli Aleksandra L, koji je imao nanogicu, pa se iživljavali nad njim!
Francuski sud proglasio je Marin Le Pen krivom u slučaju pronevere, što će imati ozbiljan uticaj na političku budućnost liderke desnice, ali i njene stranke Nacionalno okupljanje.
U sudanskom građanskom ratu, koji traje više od dve godine, dogodio se dramatičan preokret – regularne oružane snage Sudana povratile su kontrolu nad glavnim gradom Kartumom, potisnuvši pobunjeničke Snage za brzu podršku (RSF). Ključnu ulogu u ovoj promeni, kako ocenjuju analitičari, odigrala je podrška Rusije i predsednika Vladimira Putina.
Profesor istorije na Filozofskom fakultetu Čedomir Antić otkrio je da je današnji rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić za vreme vladavine Slobodana Miloševića promovisan u docenta.
U danu kada se ispred redakcije Informera odvijala dramatična talačka kriza i blokada, naš medijski tim pokazao je nepokolebljivu profesionalnost i hrabrost, obezbeđujući ekskluzivne informacije u realnom vremenu.
Tokom blokade i pokušaja izazivanja talačke krize, medijska kuća Informer TV je pokazala da je jača nego ikad. Iako je predmet pokušaja zabrane i blokade, Informer TV je nastavila sa normalnim radom, čime je dokazala svoju otpornost i moć uticaja na javnost.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) o januarskim platama pokazuju da programeri više nisu najplaćenije zanimanje u Srbiji, budući da su najveći prosek u ovom mesecu zabeležili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte i on je iznosio 332.994 dinara.
Ako volite da igrate "Zanimljivu geografiju" ili "Zempljopis" , moguće je da ste se susreli sa tim da igrači u kolonu "planina" na slovo "D" upišu Divčibare. E, tu greše!
Golman Partizana i reprezentacije Srbije Aleksandar Jovanović oglasio se nakon što se našao u klinču sa policijom uoči neodigrane rukometne utakmice između Partizana i AEK-a, te tom prilikom demantovao navode policije.
Aleksandar Pešić i Mateus Saldanja, bivši napadači Crvene zvezde i Partizana, našli su se u centru pažnje u Mađarskoj, ali ne zbog golova, već zbog kontroverznih situacija u utakmici Diošđer – Ferencvaroš (25. kolo mađarskog prvenstva).
Matija Nastasić, nekadašnji reprezentativac Srbije, našao se na meti kritika nakon utakmice u kojoj je njegov Leganjes poražen od Real Madrida rezultatom 3:2. Navijači su ga na društvenim mrežama optužili da je svojim potezima pomogao rivalu da preokrene rezultat.
Golman FK Partizan i reprezentacije Srbije Aleksandar Jovanović sukobio se sa policijom neposredno pred neodigranu utakmicu rukometnih klubova Partizan i AEK. Velika bura podigla se u javnosti povodom ovog slučaja, a sada se oglasio i fudbalski klub Partizan.
Američki ministar odbrane Pit Hegset distribuirao je širom Pentagona poverljivi dokument koji definiše ključne pravce nacionalne odbrane i strateške prioritete Sjedinjenih Američkih Država.
Visoki predstavnik Hamasa pozvao je pristalice tog pokreta širom sveta da uzmu oružje i suprotstave se planu aktuelnog predsednika SAD Donalda Trampa, prema kojem bi više od dva miliona stanovnika Pojasa Gaze bilo preseljeno u susedne zemlje poput Egipta i Jordana, prenosi Tajms of Izrael.
Američki investicioni gigant Blekrok, zajedno sa partnerima iz konzorcijuma Global infrastrakčr partners, preuzima kontrolu nad desetinama strateških luka širom sveta – uključujući i panamske terminale Balboa i Kristobal, koji se nalaze s obe strane Panamskog kanala.
Francuska i Velika Britanija vode razgovore o slanju vojne misije u Ukrajinu, s fokusom na moguću upotrebu vazduhoplovnih i pomorskih snaga, dok traju pregovori o potencijalnom prekidu vatre, objavio je Vašington post, pozivajući se na diplomatske izvore.
Jedan od najlepših pevača na svetskoj sceni, Enrike Iglesijas, osim glasom i harizmom, pažnju privlači i iskrenošću. Njegova izjava o veličini polnog organa i dalje je jedna od najšokantnijih u muzičkom svetu.
Pevačica Viki Miljković danas je održala govor na komemoraciji svom bratu Vladici Miljkoviću koji je preminuo u 47. godini, a mnogima su njene reči naterale suze na oči.
Arena Sofija, najveća dvorana u Bugarskoj, bila je mala da primi sve one koji su želeli da uživo na sceni vide Draganu Mirković, a muzička zvezda im se odužila priredivši im muzički spektakl za pamćenje.
Pevačica Tanja Savić zakazala je koncert za 17. maj u sportskoj hali u svom rodnom gradu, a već ovih dana počeće pripreme kako bi priredila događaj za pamćenje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar