"Perači" para imaju pet simbola moći! Ne kupuju nekretnine, ali zato novac ulaću u druge stvari, Darku Šariću ih najviše oduzeli!
Podeli vest
Stan na Vračaru, vikendica sa bazenom i visokom betonoskom ogradom na obodu Beograda, džip, najčešće "lend rover" ili BMW i "porše" i automobil "smart", "rolex" na ruci - profil je prosečnog "klijenta" u Srbiji, koji je na udaru finansijske istrage Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u Beogradu.
I dok se nekada novac ulagao isključivno u gradnju i nekretnine, danas, kako pokazuje praksa, velika količina nelegalno stečenog novca ide na skupocene satove.
Advokat Marko Janković, branilac Darka Šarića zatražio je danas od veća Specijalnog suda koje vodi postupak protiv njega i ostalih optuženih za pokušaj diskreditacije i planiranje ubistva svedoka saradnika u drugom postupku Nebojše Joksovića Jokse da Šariću pritvor bude zamenjen kućnim pritvorom.
Suđenje Darku Šariću i ostalim optuženima za pokušaj diskreditacije i planiranje ubistva svedoka saradnika u drugom postupku Nebojše Joksovića, odloženo je danas u Specijalnom sudu u Beogradu, pošto su branioci braće Darka i Duška Šarića sudskom veću dostavili presudu Evropskog suda pravde vezano za korišćenje informacija prikupljenih putem Skaj aplikacije kao dokaza pred nacionalnim sudovima.
13.05.2024
16:49
Preko 100 satova, kako saznajemo, po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u Beogradu, oduzeto je samo tokom hapšenja nekoliko kriminalnih grupa na teritoriji Beograda u poslednje tri godine.
- Najveći broj satova zaplenjen je kod osumnjičenih pripadnika kriminalne grupe Darka Šarića. Veliki broj je pronađen i prilikom hapšenja osumnjičenih pripadnika klana Veljka Belivuka, ali i osumnjičenog za šverc kokaina, bivšeg fudbalera Živka Bakića, kome je čak privremeno zaplenjena i kuća na Ibici, a dva sata marke "Filip Patek" procenjena su na preko 100.000 evra - kaže izvor.
Kupovina satova je, kako pokazuje praksa, trend gotovo svih osumnjičenih za krivična dela. Oni se lako prenose i skrivaju, i isto tako lako ponovo prodaju.
- Veliki broj zaplenjenih satova pokazuje da najviše vole "brajling", "rolex" i "omegu", dok im je "Filip Patek" simbol moći. Istini za volju, među privremeno oduzetim satovima ima i kopija ovih brendova, ali je najčešće reč o dobrim i skupim kopijama za koje se utvrdi da nisu originali tek kada stručnjak otvori mehanizam. Neki od ovih satova, optočeni su zlatom i dragim kamenjem - opisuje izvor.
Ugovori s fudbalerima
Novina u pokušajima da sakriju imovinu, kako bi otežali njeno trajno oduzimanje je i to da kola iznajmljuju od rent-a-kar agencija ili na lizing, nekretnine kupuju na treća lica, s kojim na prvi pogled ne mogu nikako da budu povezani, a fiktivne ugovore o zajmu kojim pokušavaju da pravdaju poreklo prljavnog novca sklapaju sa sportistima, najčešće fudbalerima i košarkašima.
- Sve češće, nailazimo na situaciju da nemaju vozila registrovana na svoje ime, bar ne veliki broj njih u svom vlasništu, i da luksuzne automobile iznajmljuju jer znaju da tako otežavaju dokazivanje vlasništva i trajno oduzimanje. Osim toga, s obzirom da su svesni da je teško da dokažu da su svu imovinu koju imaju legalno stekli, pokušavaju da je prebace na osobe s kojima nisu u bliskom srodstvu niti ljubavnom odnosu, u ubeđenju da tako ona neće doći pod lupu istražitelja. Međutim, kako su finansijska istraga i krivični postupak tesno povezani, iako su razdvojeni postupci, istražitelji koji proveravaju imovinu koriste se i dokazima prikupljenim u krivičnom postupku. Recimo, u jednom slučaju je otkriveno da je okrivljeni vlasnik brojnih nekretnina zahvaljujući presretnutom telefonskom razgovoru sa agentom za osiguranja, od kog je tražio da mu osigura stanove i lokale. Praktično je tačno pobrojao adrese i fiktivne vlasnike, dok se u drugom postupku vođa grupe ljubavnici pohvalio šta sve poseduje - otkriva sagovornik.
Odvojeni postupci
Na udaru finansijske istrage organizovane kriminalne grupe nalaze se čim se protiv njih pokrene krivični postupak. I dok je tužilaštvo u krivičnom postupku dužno da dokaže da li su počinili krivično delo, kada je u pitanju postupak koji se vodi po Zakonu o oduzimanju imovine proistekle iz krivčnog dela, okrivljeni sami moraju da dokažu da li su zakonitim prihodima kupili sve ono što poseduju.
- Finansijska istraga se vodi u odvojenom postupku, koji se pokreće istog dana kada i krivična istraga. Sprovodi je Javno tužilaštvo za organizovani kriminal uz pomoć Jedinica za finansijske istrage MUP. Ne proverava se samo imovina osumnjičenog, već i ono što poseduju članovi porodice, ali i ljubavnice, vanbračna deca. Sva imovina za koju se sumnja da nije kupljena novcem od legalne zarade, odmah se identifikuje, blokira, a onda se utvđuje na koji način je stečena. Za onu imovinu za koju se utvrdi da ne postoji dokaz da je stečena na zakonit način, tokom trajanja postupka ona se privremeno oduzima, a po okončanju, ako je osuđujuća presuda pravosnažna, ona se oduzima trajno - objašnjava sagovornik Kurira i dodaje da se, kada je u pitanju finansijska istraga, proverava celokupna imovina, a ne samo ona stečene tokom perioda izvršenja krivičnog dela za koji se neko sumnjiči.
Zamrzavanje imovine
Finansijska istraga, kako objašnjava naš sagovornik, pokreće se istog trenutka kada po nalogu tužilaštva policija pokrene akciju hapšenja.
- Kada policija po nalogu tužilaštva krene u realizaciju akcije privođenja, kreće trka sa vremenom za tužioce i pripdanike Jedinice za finansijske istrage MUP. Naime, neretko se dešavalo da srodnici pokušaju da podignu novac s računa ili vrednosti iz sefova i zbog toga je od izuzetne važnosti da se dokazi prikupe, odnosno imovina isog trenutka "zamrzne" - objašnjava sagovornik.
Zgrade, motori, mini hidroelektrana, drago kamenje...
Od supruge jednog optuženog, kom se sudi pred Posebnim odeljenjem Višeg suda u Beogradu, po nalogu tužilaštva oduzeta je stambena zgrada, čak tri "roleksa", dva druga sata i četiri luksuzna automobila, a od njihove dece i motori, automobili.
- Od bivše supruge jednog okrivljenog oduzeta je čak zlatna ogrlica sa priveskom dvoglavog orla, drago i polu drago kamenje sa dijamantima i rubinima, narukvica sa dijamantima, a od jednog optuženog čak i mini hidroelektrana - otkriva sagovornik Kurira.
Samo da ovo odlično završimo, a ti gledaj to. Ovo ovde je idealno, sa bosanske strane. Ako do tad ne završiš, onda je rez varijanta, navodi se u preslušanim porukama sa Skaja, koje su juče pročitane u Specijalnom sudu na suđenju Darku Šariću (53) i ostalim optuženima za pokušaj ubistva svedoka saradnika Nebojše Jokosvića Jokse (52).
"Dobro sam, super! Smršao sam 26 kilograma dok se nisam predao" rekao je danas za Informer Duško Šarić (45), kome se sa bratom Darkom Šarićem (53) sudi za pokušaj diskreditacije svedoka saradnika Nebojše Joksovića Jokse.
Milan Vučinić (51), koji je prema optužnici Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u Beogradu bio pripadnik kriminalne grupe Darka Šarića (53), kojoj se sudi za diskreditaciju i planiranje ubistva svedoka saradnika Nebojše Joksovića Jokse (53), danas je prebačen u kućni pritvor sa nanogicom, izjavio je za informer.rs njegov advokat Bojan Ječmenica.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Advokat Marko Janković, branilac Darka Šarića zatražio je danas od veća Specijalnog suda koje vodi postupak protiv njega i ostalih optuženih za pokušaj diskreditacije i planiranje ubistva svedoka saradnika u drugom postupku Nebojše Joksovića Jokse da Šariću pritvor bude zamenjen kućnim pritvorom.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Kažu da se prava ljubav jednom desi i da za nju granice ne postoje. Upravo sve te granice sa lakoćom je prešao Turčin Junus Emre Dogan (24) iz Alanje, koji je krenuo za svojom devojkom Milenom iz Beograda.
Zahvaljujući brzom reakcijom medicinske sestare Jelene u Domu zdravlja u Mirijevu, u Beogradu, jedan čovek ostao je živ, a ovo potresno iskustvo podelio je njegov kum na društvenim mrežama.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Frank Kaminski, košarkaš je ovog leta napustio Partizan nakon kratkog i ne baš zapaženog boravka. On je pružio najbolju partiju nastupajući za Toronto Reptorsa, koji su osvarili ubedljivu pobedu nad San Dijego Klipersima (112:111).
Košarkaški tim Denvera u noći između nedelje i ponedeljka odigraće utakmicu protiv Nju Orleans Pelikansa. Međutim ono što je privuklo pažnju jeste da su Nagetsi imali nesvakidašnji trening pred meč, igrajući odbojku.
Helikopter turske Hitne pomoći se tokom trenažnog leta srušio na krov bolnice u okrugu Menteše u provinciji Mugla, na jugozapadu zemlje, i sa krova pao u bolnički park, pri čemu je poginulo četvoro ljudi, preneli su danas turski mediji.
Protivnici Rusije eskaliraju situaciju, ali nema potrebe da se ljudi plaše Trećeg svetskog rata, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin televiziji Rusija 24.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio je da će Ukrajina nastaviti da gađa objekte vojne infrastrukture Rusije, koje ta zemlja koristi, kako je naveo, u "teroru" protiv Ukrajinaca.
Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Američkih Država donelo je odluku da dve vojne baze u Nju Džersiju opremi naprednom tehnologijom za borbu protiv dronova. Ovaj potez ima za cilj da poboljša zaštitu vazdušnog prostora i obezbedi efikasniji odgovor na neovlašćene upade dronova.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov izjavio je da odlazeća administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena čini sve kako bi osigurala da novoizabrani predsednik Donald Tramp ne bude u mogućnosti da olakša uspostavljanje mira u ukrajinskom sukobu nakon povratka u Belu kuću u januaru.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Novogodišnja jelka je glavna dekoracija tokom praznika. Ona ulepšava dom i sija posebnim sjajem, a ako vas muči dosadno opadanje iglica koje stvara nered u kući, otkrivamo vam sjajan i efikasan trik.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.