Parket od afričkog oraha, nameštaj od ponijeve dlake! Šiptar urlao kada je video šta mu rade sa vilom u Šilerovoj
Podeli vest
Vila u Šilerovoj, sedište zloglasnog zemunskog klana, vlasništvo Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma srušena je 14. marta 2003. godine, dva dana posle ubistva premijera Zorana Đinđića.
Tada su specijalci upali u luskuzno izdanje i uhapsili one koje su tu zatekli. Još se ne zna ko je tačno dao nalog za rušenje vile u Šilerovo, a mediji u Srbiji su godinama pisali razne verzije ovog događaja.
Policijska akcija "Sablja" ponovo je u centru pažnje s obzirom na to da je na Radio-televiziji Srbije 2. novembra počela sa emitovanjem istoimena serija. U glavnim ulogama našli su se Dragan Mićanović, Milica Gojković, Ljubomir Bandović i mnogi drugi.
Ljiljana Buha je poznata kao bivša supruga Ljubiše Buhe Čumeta, koji je bio jedan od vođa "zemunskog klana". Bila je svedok u nekoliko bitnih slučajeva, uključujući i ono vezano za pokušaj trovanja njenog tadašnjeg supruga.
03.11.2024
21:23
Ipak, ostaje činjenica da je rešenje o uklanjanju bespravno sagrađenog objekta na placu u ovoj zemunskoj ulici doneto 10. marta 2003, samo dva dana pre atentata na srpskog premijera Zorana Đindića, a ono je započeto dva dana posle njegove smrti.
Dejan Milenković (54) Bagzi bio je optužen da je 21. februara 2003. godine u blizini Beogradske arene u Novom Beogradu kamionom pokušao atentat na premijera Zorana Đinđića, kao i za učešće u mnogim drugim ubistvima "zemunskog klana" .
02.11.2024
20:59
Prvi kramp u zidine udaren je 14. marta 2003. godine u 15 časova, a kompletna zgrada srušena je 13 dana kasnije.
Kuća čiji je vlasnik bio pokojni vođa klana Dušan Spasojević, prema nekim procenama, vredela je tadašnjih 8,5 miliona maraka, a stvari koje su se u njoj nalazile retko su se mogle videti i na filmu.
Upravo su ovakvim enterijerom „zemunci" fascinirali svoje goste, koji su u Šilerovoj, između ostalog, mogli da se kupaju u olimpijskom bazenu sa mozaikom od retkog kamenja iz okeana, i to u obliku delfina, sede na garniturama od ponijeve dlake, hodaju po parketu od afričkog oraha, ali i da uživaju u staklenoj bašti s retkim tropskim biljem.
- Objekat je obezbeđivao diskreciju jer je bio opasan zidovima visine sedam metara. Zbog toga je bio idealno mesto za nezaboravne žurke i druženja koji su organizovani za posebne moćnike u to doba. Svi oni su bili zaprepašćeni unutrašnjošću vile. Sve najskuplje što je postojalo tada bilo je u Šilerovoj - ispričao je sagovornik koji je radio na opremanju raskošnog zdanja.
Srušena zbog dokaza?
Kako se veruje, jedan od razloga za rušenje Šilerove je i skrivanje DNK političara koji su dolazili, naročito se kupali u bazenu, odakle bi kasnije mogao da se uzme DNK.
- Dan posle ubistva premijera Đinđića, u političkoj euforiji - da se na neki način osvete Dušanu Spasojeviću i „zemunskom klanu" - doneta je odluka i počelo je rušenje objekata u Šilerovoj ulici. Ostaće večita dilema zbog čega je to ekspresno učinjeno bez bilo kakvog sudskog ili inspekcijskog rešenja. Spekulisalo se da je to učinjeno da bi se uništili tragovi boravka nekih ličnosti u Šilerovoj. Da se ne bi na kasetama videlo ko je sve dolazio kod Dušana Spasojevića - izjavio je svojevremeno Mile Novaković, bivši šef Uprave kriminalističke policije (UKP)i dodao:
- Što bi se rušila zgrada, dovoljno je bilo pokupiti kasete i kompjutere... Ruši se bazen da se ne bi našle dlake, gde bi se DNK analizom utvrdilo ko se sve kupao u bazenu. Oni na koje se ciljalo su u svojim saopštenjima i svedočenjima ispričali da su dolazili u Šilerovu i brčkali se u bazenu.
Gradnja Šilerove 38 završena je novembra 1999. godine, a parcela na kojoj je sagrađena imala je 1.064 kvadratna metra. Prazan plac sada vredi oko 1,2 miliona evra.
Početkom 1999. jedino je postojala kuća Lukovića u kojoj su živeli njih dvojica i Spasojevićeva supruga i ćerka. Za druge dve kuće bili su postavljeni samo temelji. Gradnja je počela aprila 1999, posle početka bombardovanja.
Oko sto radnika učestvovalo je u izgradnji koja je završena novembra te 1999. i prema nezvaničnim procenama koštala je oko osam miliona evra.
Izgrađena je Spasojevićeva kuća sa prizemljem i dva sprata od 1.050 kvadratnih metara i podrumom iste veličine. kao i gostinska kuća od 160 kvadratnih metara. Takođe je izgrađen i bazen u dvorištu 24,8 puta 12,4 metara.
Postojeća Lukovićeva kuća od 265 kvadratnih metara je uređena. Zdanje se nalazilo na površini od 40 puta 65 metara i bilo je opasano bedemom od četiri metra.
U gradnju je potrošeno 60.000 cigla, 18.000, blokova, 60 tona gvožđa i oko 250 kubika betona. Molerskih radova bilo na 3.000 kvadratnih metara, po ceni od 90 nemačkih maraka, pa su vođe klana potrošile samo za moleraj oko 270.000 maraka.
Gipsani radovi su rađeni na 1.200 kvadratnih metara, a postavljeno je 3.000 metara instalacija. Samo je najkvalitetnija keramika koštala oko 350.000 maraka.
U Lukovićevu kuću postavljeno je na 220 kvadratnih metara najkvalitetnijeg hrastovog parketa, a u Spasojevićevu na 200 kvadratnih metara orahov parket. Stolarski radovi su, takođe, rađeni od najboljeg punog drveta, presvučenog furnirom od mahagonija, što je ukupno koštalo 105.000 evra.
U svim prostorima bilo je podno grejanje, kao i u delu dvorišta, jer je Spasojević rekao izvođačima "da je brže i lakše da se sneg otopi nego da se čisti".
U Spasojevićevoj kući bilo je šest kupatila, a Lukovićevoj i gostinskoj kući po dva. Sva kupatila su opremljena sa najluksuznijim elementima, a pored dva kupatila sagrađena su turska kupatila.
Rušenje zbog nelegalne gradnje počelo je dva dana posle ubistva premijera Zorana Đinđića 14. marta u 14 sati i trajalo je do 27. marta 2003. To je tada bila jedina opcija jer je Zakon o oduzimanju imovine stupio na snagu tek šest godina kasnije, 1. marta 2009.
Udovice pokojnih vođa zemunskog klana Tatjana Spasojević i Maja Luković tužile su svojevremeno državu zbog rušenja Šilerove i tražile odštetu veću od osam i po miliona evra.
Plac, čija vrednost je oko 1.200.000 evra, oduzela je država.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dušan Duća Spasojević, poznat kao Šiptar, kojeg u seriji Sablja igra glumac Bojan Navojec, bio je jedan od najpoznatijih srpskih kriminalaca, osnivač, ujedno i vođa nekadašnje kriminalne grupe "zemunski klan".
Policijska akcija "Sablja" ponovo je u centru pažnje s obzirom na to da je na Radio-televiziji Srbije 2. novembra počela sa emitovanjem istoimena serija. U glavnim ulogama našli su se Dragan Mićanović, Milica Gojković, Ljubomir Bandović i mnogi drugi.
Izjave francuskog ministra spoljnih poslova Žan Noela Baroa o dozvoli ispaljivanja raketa dugog dometa na rusku teritoriju "nisu podrška Ukrajini, već njeno uništenje", izjavila je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Ruske snage, kako se izveštava, napreduju u blizini pet naselja u Donjeckoj oblasti, izvestio je 23. novembra vebsajt za praćenje situacije na frontu, "Dip stejt".
Na Trećem međunarodnom sajmu vina "Vinska vizija Otvoreni Balkan" u "Hali jedan" u Beogradu večeras je došlo do upućivanja jezivih pretnji i uvreda na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Opozicionari predvođeni bivšim košarkašem Vladimirom Štimcem danas su blokirali ulice u Beogradu na vodi, a neki od njih su čak i zapretili da će političke protivnike jednog dana "juriti po ulicama".
Informer je došao do šokantnih podataka iz prošlosti o višem javnom tužiocu u Novom Sadu Branislavu Lepotiću, koji je naredio potpuno nezakonito hapšenje bivšeg ministra Gorana Vesića.
Tri dana je trajala nasilna blokada ulaza u zgradu tužilaštva i suda u Novom Sadu koju su organizovale pojedine opozicione stranke istovremeno onemogućavajući radnicima tužilaštva, suda i advokatima da obavljaju svoj posao, a građanima da dobiju pravnu zaštitu, poručio je premijer Srbije Miloš Vučević.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Rat u Ukrajini je poprimio potpuno novi oblik od trenutka kada je Kijevu dozvoljeno da koristi rakete dugog dometa, od toga trenutka Zapad je na nogama, ovu temu analizirali su gosti "Rata uživo" prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku i pilot Stevan Ignjatović.
Informer TV emitovao je specijalni program koji se bavio gorućim pitanjem u našoj državi - ko je oteo srpsko pravosuđe. Na ovu temu govorio je advokat i narodni poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović.
Siledžije iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme juče novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji ove večeri bavila se aktuelnim temama - specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini, pritiscima kolektivnog Zapada i pretnjama nuklearnim oružjem od kojih strepi svet.
Jedna od dobitnika u finalnom izvlačenju igre "Uzmi račun i pobedi", Lidija Nikolić iz Pančeva, izjavila je za RTS da je skenirala račun od 65 dinara koji je dobila u pekari, kada je kupila hleb i dobila stan. Duško Knežević iz Beograda, dobitnik četvorosobnog dupleksa, ističe da je poslao više od 20.000 računa i poručuje da – ko igra, taj i dobija.
Na društvenim mrežama pojavila se objava u kojoj se oglasio razvedeni muškarac, povodom želje njegove bivše izabranice koja je zacrtala da uzme kuću u kojoj živi njegova majka, a njena bivša svekrva.
Orijentalni ples ili "trbušni" kako ga mnogi češće zovu, jedna je od najstarijih plesnih umetnosti na svetu, čiji koreni potiču sa Bliskog istoka i severne Afrike.
Novak Đoković je iznenadio tenisku javnost objavom da će ga u 2025. godini trenirati Endi Mari, njegov dugogodišnji rival i jedan od članova legendarne “velike četvorke”.
Košarkaši Marko Gudurić iz Fenerbahčea i Filip Petrušev iz Crvene zvezde priključili su se reprezentaciji Srbije i biće na raspolaganju selektoru Svetislavu Pešiću za sutrašnji meč protiv Danske.
Selektor košarkaške reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić poziva na oprez pred revanš meč sa Dancima (nedelja 20.00, RTS 1) i ističe da je svaki protivnik posebno motivisan kada igra protiv naše selekcije.
Đoković i Marej poznaju se više od dve decenije, prvi meč su odigrali sa samo 12 godina u Francuskoj, a od danas su postali i saradnici na terenu budući da je Britanac imenovan za novog trenera najboljeg tenisera svih vremena.
Donald Tramp razmatra otvaranje mesta posebnog izaslanika za rusko-ukrajinski rat, i na to mesto želi da imenuje bivšeg američkog ambasadora u Nemačkoj Ričarda Grenela, objavio je Rojters, pozivajući se na četiri izvora.
Turska bi uskoro mogla da postane jedna od država koja će u svom raketnom arsenalu imati balističku raketu srednjeg dometa, budući da jedan od najnaprednijih projekata vojne industrije Turske nakon balističke rakete kratkog dometa "tajfun" jeste i razvoj rakete "dženk" sa dometom većim od 1.000 kilometara.
NATO nije spreman za rat na iscrpljivanje sa Rusijom jer arsenali raketa i dronova Alijanse ne mogu da se porede sa mogućnostima ruskog vojno-industrijskog kompleksa, izjavio je bivši glavnokomandujući ukrajinske vojske, a sada ambasador Ukrajine u Londonu Valerij Zalužni.
Festival koji se u Srbiji održava od 2022. godine, donosi neke od najpopularnijih filmskih naslova u Rusiji, koji će biti prikazani tokom 5 festivalskih dana u Beogradu, Novom sadu i Nišu.
Dvostruki oskarovac Kevin Spejsi pojavio se 2022. godine u filmu "Bilo jednom u Hrvatskoj", gde je tumačio lik prvog predsednika Hrvatske Franje Tuđmana.
Slučaj Paf Dedija potresa javnost, ali ovo nije prvi put da se neka poznata ličnost susreće sa tužbom za zlostavljanje maloletnih lica. Svojevremeno su se u sličnoj situaciji našle neke od najvećih zvezda iz sveta muzike i filma.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Nakon što joj je drugi put odbijena žalba na zabranu ulaska u Srbiju, pevačica Selma Bajrami oglasila se za jedan bosanskohercegovački portal poznat po antisrpskim stavovima iznoseći sramne tvrdnje da su je Srbi vređali na nacionalnoj osnovi iako je tokom karijere ulagala novac u našu zemlju, a ništa nije dobila zauzvrat!
Jelena Karleuša javno je osudila skandaloznu antisrpsku kampanju Severine Vučković, koja je poslednjim intervjuom kulminirala. Tom prilikom, muzička zvezda podsetila je na dečji logor u Jasenovcu, tražila zabranu ulaska u Srbiju kontroverznoj Splićanki, ali i oduzimanje starateljstva nad njenim sinom Aleksandrom Popovićem.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.