Šiptarov vrtoglavi uspon i neslavan kraj: Od sitnog lopova do dona, sazidao imperiju u Šilerovoj, izrešetan u Meljaku! (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Dušan Duća Spasojević, poznat kao Šiptar, kojeg u seriji Sablja igra glumac Bojan Navojec, bio je jedan od najpoznatijih srpskih kriminalaca, osnivač, ujedno i vođa nekadašnje kriminalne grupe "zemunski klan".
Rođen je 16. jula 1968. godine u selu Retkocer, opštini Medveđa. Otac Milovan bio je rudar, a majka Stanka domaćica.
Padale su glave jedna za drugom 2000. godine! Ko god je "dirnuo", makar i kraj kriminalne hobotnice koja je stvorena da bi ubila Željka Ražnatovića Arkana, komandanta Srpske dobrovoljačke garde i nekrunisanog bosa srpskog podzemlja, bio je meta. Bilo je to krvavo proleće.
Zoran Uskoković Skole, koji se od 15. januara 2000. godine, kada su u „Interkontinentalu“ ubijeni Željko Ražnatović Arkan, Milenko Mandić i Dragan Garić, pominjao kao jedan od organizatora trostruke likvidacije, ubijen je nešto više od tri meseca kasnije.
15.10.2024
23:37
Dušan je završio trogodišnju školu učenika u privredi, a još dok je bio dečak postao je prijatelj sa Miletom Lukovićem Kumom. Ubrzo su obojica napustili rodna mesta a Spasojević je otišao u Beograd.
Spasojević se u Beogradu našao 1989. godine i u to vreme je igrao fudbal. S obzirom da mu fudbalska karijera u Beogradu nije išla, otišao je u Nemačku i tamo pokušao da uspe u fudbalu.
Ipak ni tamo nije imao sreće te se vratio u Beograd i počeo da živi sa tadašnjom devojkom Tatjanom - Tanjom, koju je kasnije oženio i sa njom dobio ćerku.
Kum na venčanju mu je bio Mile Luković, koga je Dušan pozvao u Beograd, gde su počeli svoju kriminalnu karijeru. U početku su obijali automobile i vraćali ih za otkup. Pored toga, krenuli su i da prodaju drogu, kao sitni dileri.
Navodno je Spasojević uzimao drogu od Albanaca, sa kojima je imao dobre veze iz Medveđe. Spasojević i Mile Luković su ubrzo postali bliski sa Ljubišom Buhom Čumetom i njegovim surčinskim klanom, i krenuli su da rade za njega stare poslove: da otimaju automobile i prodaju drogu, ali u mnogo većoj meri.
Pretpostavlja se da je zemunski klan formiran verovatno 1996. (tada se dogodilo prvo ubistvo koje je naredio Spasojević) ili godinu dana kasnije (tada se dogodila prva otmica koju je naredio Spasojević). Spasojević je bio vođa te grupe, a Luković njegova desna ruka i zamenik.
Delovali su dobro i vršili stare poslove: krađa automobila i trgovina narkoticima, a imali su i znatno više članova nego na početku, neki od isticanih koji su se kasnije pridružili su: Miloš Simović, Aleksandar Simović, Vladimir Milisavljević, Sretko Kalinić i braća Krsmanović.
Spasojević je ubrzo stupio u kontakt sa Miloradom Ulemekom Legijom, Arkanovim kumom i saborcem, a takođe i komandantom Jedinice za specijalne operacije (JSO). Ubrzo nakon Arkanovog ubistva, Dušan Spasojević i Milorad Ulemek Legija krenuli su da prave "spisak" odgovornih za atentat na Ražnatovića, u vidu "osvete".
Legija je dao Dušanu i njegovoj ekipi oružje i tada počinje serija mafijaških ubistva za koje je odgovoran zemunski klan, pod komandom Dušana Spasojevića i Milorada Ulemeka Legije. Neki od kriminalaca koji su stradali od ruke "zemunaca" bili su: Branislav Lainović Dugi, Zoran Uskoković Skole, Zoran Davidović Ćanda, Radoslav Trlajić Bata Trlaja, Jovan Guzijan Cuner, braća Fiškali i mnogi drugi.
Razlaz sa Surčincima
Ljubiša Buha Čume je u to vreme odlučio da prestane prestane sa kriminalnim delovanjima i doneo odluku da bavi legalnim radnjama. U to vreme, Spasojević i Luković su i dalje radili za njega, ali je Spasojević imao i svoju malu grupu kriminalaca.
Kako je vreme odmicalo, Buha i Spasojević su se totalno razdvojili i čak postati neprijatelji. Ubrzo, Dušan je kupio plac od 50.000 evra u Zemunu, Šilerovoj i tu je krenuo da gradi dve vile sa bazenima u kojoj se nastaniio on i Mile Luković, koji su sada već imali svoju grupu članova, i kojoj je bilo dato ime zemunski klan, s obzirom da je osnovan u Zemunu.
Pored Spasojevića i Lukovića, neki od prvih članova zemunskog klana bili su: Nikola Bajić, Milan Jurišić Jure, Marko Petrović, Željko Mihailović i Ninoslav Konstantinović.
Osim krađe automobila, trgovinom narkoticima, atentatima, reketiranjem, kada je već postao moćan mafijaški šef, Dušan Spasojević odlučio je da njegov klan, koji je tada imao preko 200 članova, krenuo da otima bogate biznismene i vraća ih za ogromnu svotu novca. Neki od otetih u to vreme bili su: Predrag Ranković Peconi, Vuk Bajrušević, Dragoslav Vuković, Miroslav Mišković, Milija Babović...
Prema zvaničnoj verziji, Dušan Spasojević i Milorad Ulemek Legija početkom 2003. godine, na vrhuncu moći, odlučili su da da ubiju tadašnjeg predsednika vlade Republike Srbije - Zorana Đinđića.
Motiv za ovo ubistvo politički nije rasvetljen, ali se veruje Spasojević imao koristi jer je Đinđić želeo da pohapsi sve ljude umešane u organizovani kriminal, dok je Ulemek hteo da ubije Đinđića pošto je nameravao da pošalje njega i njegovu jedinicu u Haški tribunal, verovatno zbog pobune.
Prvi atentat na premijera Zorana Đinđića desio se 21. februara 2003. godine, kada je premijer bio na autoputu jer je išao u Banja Luku, vozilo kojim se vozio stalo je u koloni iza kamiona, kojeg je vozio Dejan Milenković Bagzi, pripadnik zemunskog klana. Plan je bio da se još jedan auto približi Đinđićevom i da se on ubije tu. Ipak, vozač Đinđićevog vozila je zaobišao kamion u kom je bio Bagzi, i atentat je prošao neuspešno.
Srušena mu vila u Šilerovoj, nestale kasete
Nakon ubistva premijera i početka policijske operacije, Spasojević i Luković su pobegli iz Šilerove, koja je samo dan nakon Đinđićevog ubistva srušena. Dušan Spasojević i Mile Luković krili su se sve do 27. marta 2003. godine, kada ih je policija pronašla i usmrtila.
Prema zvaničnoj verziji, pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) dobili su dojavu da se Šiptar i Kum kriju u jednoj vikendici u Meljaku. Jedinica je odmah otišla tamo, a kada su dvojica muškaraca primećena da izlaze iz kuće, nekoliko puta su upozoreni da stanu, ali su se o to oglušili. Kada su SAJ-evci primetili da je automatska puška uperena prema njima, zapucali su. Prvo je ubijen Spasojević. Zatim su spazili Lukovića kako pokušava da aktivira bombu, pa su i njega likvidirali.
S vođama "zemunaca" u društvu bio je i Dejan Milenković Bagzi, koji je kasnije postao svedok-saradnik. On je uspeo da pobegne.
Međutim, poznati beogradski advokat i bivši sudija Okružnog suda u Beogradu, Goran Petronijević, ispričao je ranije za medije da su Šiptar i Kum ubijeni na drugom mestu, a ne na Meljaku, kako kaže zvanična verzija, a onda su doneti u dvorište tuđe vikendice na Meljaku.
Naredba za likvidaciju dvojice vođa "zemunaca", istakao je Petronijević, dala je tadašnja demokratska vlast, jer su Šiptar i Kum bili ključni svedoci u otkrivanju istine o ubistvu premijera Đinđića.
- Naredbodavci i organizatori ubistva premijera Đinđića nisu želeli da oni živi dočekaju suđenje i da se sazna uloga dela tadašnje vlasti i pojedinih stranih obaveštajnih službi u atentatu na premijera Zorana Đinđića. Otkrivanjem prave istine o ubistvu Spasojevića i Lukovića moglo bi da bude početak razotkrivanja prave istine o atentatu na Zorana Đinđića - ispričao on svojevremeno.
- Zvanična verzija je da su oni pucali na policiju. To je glupost. Oni su tučeni, a pitanje je ko ih je tukao?! Uhapšeni su i mučeni, a onda doneti u Meljak. Kako su imali podlive od prebijanja po licu, ubice su im stavile svežu crvenu boju po licu, pošto se stara krv sasušila, kako bi sakrili zločin i sve maskirali. Verovatno su to veče i ćorcima pucali po dvorištu ili u vazduh kako bi se pomislilo da je u pitanju obračun. Sve to liči na scenario iz lošeg holivudskog filma - rekao je Petronijević ranije za Informer.
On je tada i dodao da je sproveo sopstvenu istragu jer je branio Sašu Pejakovića Peleta, jednog od osuđenih za ubistvo premijera Đinđića, a koji je poslednji video žive Šiptara i Kuma.
- Treći dan posle ubistva otišao sam u dvorište vikendice u Meljaku, ali nigde nisam našao tragove borbe i pucnjave. Nije bilo nikakvih čaura niti oštećenja na zidovima kuće, ograde i na stablima. Na travi nije bilo tragova krvi niti bilo kakvog znaka da su se tu dogodila ubistva. Uopšte nije bilo naznaka da su Šiptar i Kum boravili tamo - kazao je advokat Petronijević.
Dodaje da je sumnjivo i providno da je pored mrtvog Šiptara pronađen ogroman puškomitraljez, jer je od svedoka čuo da su on i Kum nosili samo pištolje i poluautomatsko oružje.
- Nema nikakve logike da su prilikom bekstva nosili težak puškomitraljez iz Zemuna do Meljaka. Imali su i torbu sa nekoliko miliona evra, ali ona je nestala posle njihovog ubistva. Obojica su likvidirani kada su od njih saznali gde se nalaze kasete sa snimcima posetilaca Šilerove, kao i gde se nalazi njihov novac - zaključio je tada Petronijević.
Prema policijskoj verziji događaja, Dušan Spasojević i Mile Luković ubijeni su u četvrtak 27. marta 2003. godine uveče, zbog pružanja otpora hapšenju. Obdukcija je obavljena četiri dana kasnije, 31. marta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Gost prve emisije "Poverljivo sa Latinovićem", bio je Milan Veruović, bivši telohranitelj premijera Zorana Đinđića. On je za našu televiziju govorio o atentatu na bivšeg premijera, zemunskom klanu, akciji "Sablja", ali i mnogim drugim temama.
Goran Petrović (63), koga u seriji "Sablja" glumi Igor Filipović, je bio prvi načelnik Resora državne bezbednosti posle petooktobarskih promena, a za svog kratkotrajnog mandata uspeo je mnogima da "pomrsi konce".
Ljiljana Buha je poznata kao bivša supruga Ljubiše Buhe Čumeta, koji je bio jedan od vođa "zemunskog klana". Bila je svedok u nekoliko bitnih slučajeva, uključujući i ono vezano za pokušaj trovanja njenog tadašnjeg supruga.
Padale su glave jedna za drugom 2000. godine! Ko god je "dirnuo", makar i kraj kriminalne hobotnice koja je stvorena da bi ubila Željka Ražnatovića Arkana, komandanta Srpske dobrovoljačke garde i nekrunisanog bosa srpskog podzemlja, bio je meta. Bilo je to krvavo proleće.
Sudija savezna države Njujork doneo je danas odluku da pauzira postupak protiv novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, u kome je već doneta presuda, po optužbama za tajno isplaćen novac porno zvezdi Stormi Danijels.
Poljski predsednik Anžej Duda odbio je da bude na zajedničkoj fotografiji s drugim liderima na klimatskom samitu COP29 u Bakuu jer, kako nezvanično saznaje poljska novinska agencija PAP, nije želeo da se nađe na zajedničkoj fotografiji s beloruskim liderom Aleksandrom Lukašenkom.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, ima novu temu za zloupotrebu. Štimac je postao deo uigrane opozicije koja danima unazad koristi veliku tragediju u lične svrhe.
Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić reagovao je na izjavu lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da "vlast i BIA rasturaju opoziciju i prave novu opoziciju, onu koja im se sviđa".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraćajući se iz Bakua komentarisao je histeriju u regionu zbog pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Premijer Srbije Miloš Vučević obišao je danas u Kaću grobove Mileve Karanović (75), Sanje Arbutine Ćirić (35) i Milice Adamović (16), tragično nastradalih u strašnoj nesreći koja se dogovila 1. novembra na Glavnoj železničkoj stanivi u Novom Sadu.
Svet se menja nako inauguracije novoiyabranog predsednika SAD Donalda Trampa i kako to utiče na Rusiju i Evropu, komentarisali su gosti Otvorenog studija, prof. dr Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije i Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalni strategiju.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su Kapetan Vasiljković iz fondacije "Kapetan Dragan i bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije Milorad Munikravić. Oni su govorili o pobuni te jedinice 2001. godine, ali i generalno o njenom nastanku i načinu funkcionisanja.
Danas u 15 časova, Informer TV donosi vam novu epizodu emisije Info dan sa Stanislavom Stanišićem, gde ćemo se baviti jednom od najvažnijih tema na globalnoj političkoj sceni - "Trampov plan za Ukrajinu".
Gost Info jutra bio je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj koji je govorio o tome što opozicija nastavlja zloupotrebu zloupotrebu velikih tragedija kako bi došla na vlast
Ljubomir Đurić iz Centra za Socijalnu politiku i Zoran Spasić, predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku, bili su gosti emisije Info jutro na Informer TV.
Sve više devojčica u Srbiji između sedam i 12 godina prati TikTok trend "bjuti rutine" snimajući se kako se mackaju i šminkaju kozmetičkim proizvodima za odrasle, a onda zbog toga neke od njih završe kod pedijatra sa konjuktivitisom i opekotinama po licu!
Na Informerovom instagram profilu sproveli smo anketu gde smo pitali naše pratioce da li bi podržali ograničenje rada društvene mreže Tik-Tok?! Rezultati su nas oduševili!
Troje pacijenata povređenih u teškoj nesreći koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu i dalje je u kritičnom stanju. Danas su stigle lepe vesti, da su dva pacijenta došla svesti, ali da im je stanje još uvek kritično.
Na današnji dan, 12. novembra Srpska pravoslavna crkva obeležava Svetog kralja Stefana Uroša II Milutina Nemanjića. Za ovog sveca vezuje se veliki broj legendi, ali i istorijskih činjenica zbog kojih je savremenim istoričarima postao jedan od najzanimljivijih ličnosti dinastije Nemanjić.
Dom zdravlja „Voždovac“ obeležava Svetski dan dijabetesa 14. novembra 2024. Ovaj dan nosi poseban javnozdravstveni značaj, sa ciljem objedinjavanja i isticanja kontinuiranih preventivnih napora kojima se teži ka uspostavljanju populacione kontrole nad faktorima rizika za razvoj šećerne bolesti.
Odigrano je čak sedam utakmica u prvom danu 9. kola Evrolige, pa je tabela doživela velike promene! Start duplog kola trijumfalno su okončali Crvena zvezda, Real Madrid, Panatinaikos, Alba, Fenerbahče, Olimpijakos i Efes, dok su poraze upisali Bajern, Monako, Armani, Makabi, Virtus, Baskonija i Asvel.
Srpska sportska javnost zavijena je u crno nakon vesti da je Radivoje Krivokapić, proslavljeni rukometaš i bivši reprezentativac Jugoslavije, preminuo u 72. godini života usled posledica srčanog udara!
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će kongresmen iz Floride Majk Volc biti njegov savetnik za nacionalnu bezbednost u novoj administraciji.
Tajvan je možda bez previše buke postao jedan od najvažnijih pomagača ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva. Bivši zvaničnik Pentagona Toni Hu kaže da je Tajvan donirao svoje viškove raketnih bacača HAVK ukrajinskom vazduhoplovstvu.
Najmanje 15 osoba je poginulo, a 14 je povređeno tokom incidenta u ekvadorskom zatvoru Litoral u Gvajakilu, saopštila je danas zatvorska agencija SNAI.
Američki državni sekretar Entoni Blinken otputovao je u Brisel u pokušaju da osnaži vojnu pomoć za Ukrajinu tokom poslednjih dana predsedničkog mandata Džozefa Bajdena.
Miona Marković kaže da joj njen otac, poznati istoričar Predrag Marković, zamera to što se u svakoj seriji u kojoj glumi ljubi na isti način i savetuje je da mora da poradi na tome.
Tvorac Netfliksove južnokorejske hit serije “Squid Game”, Hvang Dong-hjuk rekao je za BBC da je izgubio devet zuba zbog stresa tokom snimanja prve sezone, ali se ipak vratio da snimi drugu.
Postavka crno - belih portreta srpskih glumaca "Uspomene", autorke Vukice Mikače Lovren, otvorena je danas, na dan kada je premijerno, 12. novembra 1956. godine izveden "Faust", u pozorištu "Atelje 212" u Beogradu.
Nema svečanog ručka bez slasnih i bogatih sarmi pripremanih strpljivo i uz puno ljubavi, a posebno je to slučaj kada je reč o obeležavanju porodične slave
Varanje nije uvek rezultat loše veze. Zapravo, većina ljudi koji varaju govore da vole svog partnera, da im je privlačan, da cene svoju vezu i da ne žele da upropaste život koji su stvorili s partnerom.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.