Šiptarov vrtoglavi uspon i neslavan kraj: Od sitnog lopova do dona, sazidao imperiju u Šilerovoj, izrešetan u Meljaku! (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Dušan Duća Spasojević, poznat kao Šiptar, kojeg u seriji Sablja igra glumac Bojan Navojec, bio je jedan od najpoznatijih srpskih kriminalaca, osnivač, ujedno i vođa nekadašnje kriminalne grupe "zemunski klan".
Rođen je 16. jula 1968. godine u selu Retkocer, opštini Medveđa. Otac Milovan bio je rudar, a majka Stanka domaćica.
Padale su glave jedna za drugom 2000. godine! Ko god je "dirnuo", makar i kraj kriminalne hobotnice koja je stvorena da bi ubila Željka Ražnatovića Arkana, komandanta Srpske dobrovoljačke garde i nekrunisanog bosa srpskog podzemlja, bio je meta. Bilo je to krvavo proleće.
Zoran Uskoković Skole, koji se od 15. januara 2000. godine, kada su u „Interkontinentalu“ ubijeni Željko Ražnatović Arkan, Milenko Mandić i Dragan Garić, pominjao kao jedan od organizatora trostruke likvidacije, ubijen je nešto više od tri meseca kasnije.
15.10.2024
23:37
Dušan je završio trogodišnju školu učenika u privredi, a još dok je bio dečak postao je prijatelj sa Miletom Lukovićem Kumom. Ubrzo su obojica napustili rodna mesta a Spasojević je otišao u Beograd.
Spasojević se u Beogradu našao 1989. godine i u to vreme je igrao fudbal. S obzirom da mu fudbalska karijera u Beogradu nije išla, otišao je u Nemačku i tamo pokušao da uspe u fudbalu.
Ipak ni tamo nije imao sreće te se vratio u Beograd i počeo da živi sa tadašnjom devojkom Tatjanom - Tanjom, koju je kasnije oženio i sa njom dobio ćerku.
Kum na venčanju mu je bio Mile Luković, koga je Dušan pozvao u Beograd, gde su počeli svoju kriminalnu karijeru. U početku su obijali automobile i vraćali ih za otkup. Pored toga, krenuli su i da prodaju drogu, kao sitni dileri.
Navodno je Spasojević uzimao drogu od Albanaca, sa kojima je imao dobre veze iz Medveđe. Spasojević i Mile Luković su ubrzo postali bliski sa Ljubišom Buhom Čumetom i njegovim surčinskim klanom, i krenuli su da rade za njega stare poslove: da otimaju automobile i prodaju drogu, ali u mnogo većoj meri.
Pretpostavlja se da je zemunski klan formiran verovatno 1996. (tada se dogodilo prvo ubistvo koje je naredio Spasojević) ili godinu dana kasnije (tada se dogodila prva otmica koju je naredio Spasojević). Spasojević je bio vođa te grupe, a Luković njegova desna ruka i zamenik.
Delovali su dobro i vršili stare poslove: krađa automobila i trgovina narkoticima, a imali su i znatno više članova nego na početku, neki od isticanih koji su se kasnije pridružili su: Miloš Simović, Aleksandar Simović, Vladimir Milisavljević, Sretko Kalinić i braća Krsmanović.
Spasojević je ubrzo stupio u kontakt sa Miloradom Ulemekom Legijom, Arkanovim kumom i saborcem, a takođe i komandantom Jedinice za specijalne operacije (JSO). Ubrzo nakon Arkanovog ubistva, Dušan Spasojević i Milorad Ulemek Legija krenuli su da prave "spisak" odgovornih za atentat na Ražnatovića, u vidu "osvete".
Legija je dao Dušanu i njegovoj ekipi oružje i tada počinje serija mafijaških ubistva za koje je odgovoran zemunski klan, pod komandom Dušana Spasojevića i Milorada Ulemeka Legije. Neki od kriminalaca koji su stradali od ruke "zemunaca" bili su: Branislav Lainović Dugi, Zoran Uskoković Skole, Zoran Davidović Ćanda, Radoslav Trlajić Bata Trlaja, Jovan Guzijan Cuner, braća Fiškali i mnogi drugi.
Razlaz sa Surčincima
Ljubiša Buha Čume je u to vreme odlučio da prestane prestane sa kriminalnim delovanjima i doneo odluku da bavi legalnim radnjama. U to vreme, Spasojević i Luković su i dalje radili za njega, ali je Spasojević imao i svoju malu grupu kriminalaca.
Kako je vreme odmicalo, Buha i Spasojević su se totalno razdvojili i čak postati neprijatelji. Ubrzo, Dušan je kupio plac od 50.000 evra u Zemunu, Šilerovoj i tu je krenuo da gradi dve vile sa bazenima u kojoj se nastaniio on i Mile Luković, koji su sada već imali svoju grupu članova, i kojoj je bilo dato ime zemunski klan, s obzirom da je osnovan u Zemunu.
Pored Spasojevića i Lukovića, neki od prvih članova zemunskog klana bili su: Nikola Bajić, Milan Jurišić Jure, Marko Petrović, Željko Mihailović i Ninoslav Konstantinović.
Osim krađe automobila, trgovinom narkoticima, atentatima, reketiranjem, kada je već postao moćan mafijaški šef, Dušan Spasojević odlučio je da njegov klan, koji je tada imao preko 200 članova, krenuo da otima bogate biznismene i vraća ih za ogromnu svotu novca. Neki od otetih u to vreme bili su: Predrag Ranković Peconi, Vuk Bajrušević, Dragoslav Vuković, Miroslav Mišković, Milija Babović...
Prema zvaničnoj verziji, Dušan Spasojević i Milorad Ulemek Legija početkom 2003. godine, na vrhuncu moći, odlučili su da da ubiju tadašnjeg predsednika vlade Republike Srbije - Zorana Đinđića.
Motiv za ovo ubistvo politički nije rasvetljen, ali se veruje Spasojević imao koristi jer je Đinđić želeo da pohapsi sve ljude umešane u organizovani kriminal, dok je Ulemek hteo da ubije Đinđića pošto je nameravao da pošalje njega i njegovu jedinicu u Haški tribunal, verovatno zbog pobune.
Prvi atentat na premijera Zorana Đinđića desio se 21. februara 2003. godine, kada je premijer bio na autoputu jer je išao u Banja Luku, vozilo kojim se vozio stalo je u koloni iza kamiona, kojeg je vozio Dejan Milenković Bagzi, pripadnik zemunskog klana. Plan je bio da se još jedan auto približi Đinđićevom i da se on ubije tu. Ipak, vozač Đinđićevog vozila je zaobišao kamion u kom je bio Bagzi, i atentat je prošao neuspešno.
Srušena mu vila u Šilerovoj, nestale kasete
Nakon ubistva premijera i početka policijske operacije, Spasojević i Luković su pobegli iz Šilerove, koja je samo dan nakon Đinđićevog ubistva srušena. Dušan Spasojević i Mile Luković krili su se sve do 27. marta 2003. godine, kada ih je policija pronašla i usmrtila.
Prema zvaničnoj verziji, pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) dobili su dojavu da se Šiptar i Kum kriju u jednoj vikendici u Meljaku. Jedinica je odmah otišla tamo, a kada su dvojica muškaraca primećena da izlaze iz kuće, nekoliko puta su upozoreni da stanu, ali su se o to oglušili. Kada su SAJ-evci primetili da je automatska puška uperena prema njima, zapucali su. Prvo je ubijen Spasojević. Zatim su spazili Lukovića kako pokušava da aktivira bombu, pa su i njega likvidirali.
S vođama "zemunaca" u društvu bio je i Dejan Milenković Bagzi, koji je kasnije postao svedok-saradnik. On je uspeo da pobegne.
Međutim, poznati beogradski advokat i bivši sudija Okružnog suda u Beogradu, Goran Petronijević, ispričao je ranije za medije da su Šiptar i Kum ubijeni na drugom mestu, a ne na Meljaku, kako kaže zvanična verzija, a onda su doneti u dvorište tuđe vikendice na Meljaku.
Naredba za likvidaciju dvojice vođa "zemunaca", istakao je Petronijević, dala je tadašnja demokratska vlast, jer su Šiptar i Kum bili ključni svedoci u otkrivanju istine o ubistvu premijera Đinđića.
- Naredbodavci i organizatori ubistva premijera Đinđića nisu želeli da oni živi dočekaju suđenje i da se sazna uloga dela tadašnje vlasti i pojedinih stranih obaveštajnih službi u atentatu na premijera Zorana Đinđića. Otkrivanjem prave istine o ubistvu Spasojevića i Lukovića moglo bi da bude početak razotkrivanja prave istine o atentatu na Zorana Đinđića - ispričao on svojevremeno.
- Zvanična verzija je da su oni pucali na policiju. To je glupost. Oni su tučeni, a pitanje je ko ih je tukao?! Uhapšeni su i mučeni, a onda doneti u Meljak. Kako su imali podlive od prebijanja po licu, ubice su im stavile svežu crvenu boju po licu, pošto se stara krv sasušila, kako bi sakrili zločin i sve maskirali. Verovatno su to veče i ćorcima pucali po dvorištu ili u vazduh kako bi se pomislilo da je u pitanju obračun. Sve to liči na scenario iz lošeg holivudskog filma - rekao je Petronijević ranije za Informer.
On je tada i dodao da je sproveo sopstvenu istragu jer je branio Sašu Pejakovića Peleta, jednog od osuđenih za ubistvo premijera Đinđića, a koji je poslednji video žive Šiptara i Kuma.
- Treći dan posle ubistva otišao sam u dvorište vikendice u Meljaku, ali nigde nisam našao tragove borbe i pucnjave. Nije bilo nikakvih čaura niti oštećenja na zidovima kuće, ograde i na stablima. Na travi nije bilo tragova krvi niti bilo kakvog znaka da su se tu dogodila ubistva. Uopšte nije bilo naznaka da su Šiptar i Kum boravili tamo - kazao je advokat Petronijević.
Dodaje da je sumnjivo i providno da je pored mrtvog Šiptara pronađen ogroman puškomitraljez, jer je od svedoka čuo da su on i Kum nosili samo pištolje i poluautomatsko oružje.
- Nema nikakve logike da su prilikom bekstva nosili težak puškomitraljez iz Zemuna do Meljaka. Imali su i torbu sa nekoliko miliona evra, ali ona je nestala posle njihovog ubistva. Obojica su likvidirani kada su od njih saznali gde se nalaze kasete sa snimcima posetilaca Šilerove, kao i gde se nalazi njihov novac - zaključio je tada Petronijević.
Prema policijskoj verziji događaja, Dušan Spasojević i Mile Luković ubijeni su u četvrtak 27. marta 2003. godine uveče, zbog pružanja otpora hapšenju. Obdukcija je obavljena četiri dana kasnije, 31. marta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Braća Aleksandar (47) i Miloš Simović (45), koje u seriji "Sablja" glume Marko Gizdavić i Nenad Heraković, bili su istaknuti članovi zloglasnog "zemunskog klana" kojim su rukovodili Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum.
Gost prve emisije "Poverljivo sa Latinovićem", bio je Milan Veruović, bivši telohranitelj premijera Zorana Đinđića. On je za našu televiziju govorio o atentatu na bivšeg premijera, zemunskom klanu, akciji "Sablja", ali i mnogim drugim temama.
Premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine, a neposredno nakon toga započeta je velika policijska akcija "Sablja", tokom koje je privedeno 11.665 osoba, a među njima je bio i tadašnji načelnik Kontraobaveštajne službe Aco Tomić.
Padale su glave jedna za drugom 2000. godine! Ko god je "dirnuo", makar i kraj kriminalne hobotnice koja je stvorena da bi ubila Željka Ražnatovića Arkana, komandanta Srpske dobrovoljačke garde i nekrunisanog bosa srpskog podzemlja, bio je meta. Bilo je to krvavo proleće.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Društvenim mrežama kruži simpatičan snimak jednog para, koji se vraćao noću iz provoda i, malo je reći da je dečko sa snimka pokupio sve pohvale u komentarima. Više od milion ljudi pogledalo je snimak u kom momak po imenu Dušan čini pravu stvar za svoju voljenu, TAČNIJE NOSI JE U NARUČJU.
Za mesec i po dana loznički oftalmolog doktor Aleksandar Isaković uradio je oko 240 operacija katarakte i time prepolovio broj pacijenata koji čekaju na taj zahvat. Doktor Isaković jedini je hirurg oftalmolog u Zdravstvenom centru u Loznici, a dnevno operiše i do deset ljudi.
Košarkaši Crvene zvezde izašli su na zagrevanje u majicama posvećenim tragično nastradalom navijaču Marku Ivkoviću, koji je pre tačno 10 godina ubijen u Istanbulu.
Kijev će žestoko udariti po ruskim ciljevima u Sevastopolju! Ruski oficir prvog ranga Vasilij Dandikin smatra da će Ukrajina upotrebiti rakete Neptun i da će mete biti sistemi protivvazdušne odbrane, aerodromi i fabrike, ali i luka u kojij je smešten deo Crnomorske flote!
Šta ste tražili to ste i dobili, napisao je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev na Iksu, nakon što su ruske oružane snage izvele napad novim projektilom srednjeg dometa na Ukrajinu, kao odgovor na ukrajinske napade zapadnim raketama dugog dometa na Rusiju.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da je Rusija, kao odgovor na napade američkim i bitanski dogodometnim raketama, na ukrajinsku teritoriju ispalila novu balističku raketu srednjeg dometa ''Orešnik'', kojoj, kako je rekao, savremeni sistemi nemaju način da se suprotstave.
Ukrajinski zvaničnici zahtevaće od Vašingtona da im pošalje rakete Tomahavk i dozvoli njihovu upotrebu protiv ciljeva duboko u Rusiji pre isteka mandata predsednika Džoa Bajdena, rekao je ukrajinski poslanik za Politiko.
Globalne nuklearne tenzije i pretnja od trećeg svetskog rata su skočili nakon što je američki predsednik Džo Bajden dozvolio Ukrajini da koristi njihove dalekometne projektile za mete duboko u ruskoj teritoriji, što bi moglo da dovede do “nuklearnog odgovora” Rusije.
Većina pamti seriju "Ranjeni orao", ali malo ko zna da je ova priča najpre zaživela na pozornici. Evo ko su bili prvi glumci koji su oživeli likove iz vanvremenskog romana Mir-Jam.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Poznati frizer Peđa Božić podelio je za Informer.rs par saveta kako je najbolje da održavate kosu tokom hladnih dana, da biste uvek imali negovanu i urednu frizuru.
Odnos pokojne princeze Dajane i njene maćehe, Rein Spenser, bio je ispunjen sukobima i predrasudama. Iako su Rein smatrali "zlom" maćehom, kasnije se otkrilo da ni Dajana nije bila sasvim nevina u njihovim napetim porodičnim odnosima. Njihova priča, isprepletena ljubavlju, mržnjom i skandalima, otkriva složenost porodičnih veza u aristokratskom svetu.
Muškarac rođen u znaku Strelca važi za najvećog zavodnika u Zodijaku. Žene koje se zaljube u njih treba da budu oprezne jer su oni večiti avanturisti koji opijaju šarmom.
Većina ljudi veruje da je tamno i suvo mesto najbolje za čuvanje krompira, ali stručnjaci otkrivaju bolji način. Otkrijte kako da produžite svežinu krompira i smanjite otpad od hrane jednostavnom promenom mesta skladištenja.
Pevač Vukašin Brajić potvrdio je za Informer da su on i svi članovi njegovog benda dobro i da niko nije povrđen u saobraćajnoj nesreći koju su sinoć doživeli prilikom povratka sa svirke.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.