SRBI, SU ZAHVALNI RUSIJI I KINI, A NATO BESAN ŠTO MOSKVA I PEKING KAO RUŠE SVE ŠTO ONI RADE I BOSNI! Majstori, na čemu ste vi?! NEMOJTE NAM POMAGATI PROTIV PUTINA i SI ĐIPINGA!
Podeli vest
NATO ujedinjen u zaštiti zajedničke bezbednosti, posebno kada se radi o neopravdano i kontinuirano nagomilavanju ruske vojske u Ukrajini i oko nje i ono što radi Lukašenkov režim
- NATO je odlučan u nameri da zemljama Balkana pomogne da sprovedu reforme za dobrobit građana, što nije lak put. Zahteva stvarnu posvećenost i stvarni napredak u reformama i pomirenju, ali je moguć, što su pokazale Crna Gora i Sjeverna Makedonija, zato pozivam sve lidere u regionu da pokažu svoju posvećenost reformama i pomirenju - rekao je u intervjuu za Pobjedu generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Srbija bi tokom 2022. godine trebalo da kompletira raketni kišobran iznad svoje teritorije, a novo naoružanje trebalo bi da Srbiji i njenoj vojsci obezbedi zaštitu u svim visinskim pojasevima, kakva nije postojala ni u vreme najveće snage nekadašnje JNA
09.12.2021
07:00
Osnovni zadatak NATO-a je, kaže on, da nastavi sa pružanjem kredibilnog i efikasnog odvraćanja i odbrane. "Preduzete su sve neophodne mjere kako bi osigurali da snage ostanu spremne, oprezne i pripremljene da odgovore na svaku pretnju - rekao je Stoltenberg
- Znam da davanje prioriteta izdvajanju za odbranu tokom zdravstvene krize nije lako, ali bezbednosni izazovi sa kojima smo se suočavali prije pandemije nesu nestali. Oni uključuju asertivnu Rusiju, terorizam, sajber i raketne pretnje, klimatske promene i bezbednosne implikacije koje proizilaze iz uspona Kine. Zato moramo nastaviti da ulažemo u našu bezbednost. Kao što sam rekao, ne možemo dozvoliti da ova zdravstvena kriza postane bezbednosna - kazao je Stoltenberg.
Govoreći o jedinstvu Alijanse, kazao je da je "ujedinjena u zaštiti zajedničke bezbednosti, posebno kada se radi o nedavnim dešavanjima koja brinu - neopravdano i kontinuirano nagomilavanje ruske vojske u Ukrajini i oko nje i ono što radi Lukašenkov režim, cinično i nehumano korišćenje ranjivih ljudi" da izvrši pritisak na Poljsku, Letoniju i Litvaniju.
- NATO je političko-vojna alijansa sastavljena od 30 nacija sa obe strane Atlantika, sa različitim istorijama, različitim kulturama i različitim političkim partijama na vlasti. Normalno je da se ponekad ne slažemo. To je, na kraju krajeva, demokratija, i to je na kraju znak snage. I više od 70 godina, uvijek smo bili u mogućnosti da se ujedinimo oko našeg osnovnog zadatka: da budemo zajedno i zaštitimo jedni druge, pružajući sigurnost milijardama naših građana - kazao je on.
- Potrebno nam je transatlantsko jedinstvo, sa Evropom i Severnom Amerikom koji zajedno stoje u NATO-u, i to je ono što mi isporučujemo. Naši ministri spoljnih poslova su u Rigi razmenili stavove o razvoju novog strateškog koncepta koji će biti predstavljen na našem sledećem samitu u Madridu u junu. Strateški koncept će odražavati novo bezbednosno okruženje i reafirmisati naše jedinstvo i vrijednosti i podstaći naše kontinuirano prilagođavanje - istakao je on.
Zapadni Balkan je, kaže on, prešao dug put od sukoba 1990-ih.
- Ali nedavno smo videli porast tenzija, kako na Kosovu, tako i u Bosni i Hercegovini, sa agresivnijom retorikom, zaustavljenim reformama i stranim akterima koji rade na podrivanju napretka.
- NATO će nastaviti da promoviše stabilnost, bezbednost i saradnju u regionu, uključujući i svakodnevni rad naše misije KFOR-a na Kosovu pod mandatom UN-a i naših kancelarija u Sarajevu i Beogradu. Naša saradnja sa Evropskom unijom ostaje saradnja od suštinskog značaja i nastavićemo da radimo zajedno na očuvanju stabilnosti i podršci reformama - kazao je Stoltenberg.
- Što se tiče Bosne i Hercegovine, njene jedinstvene strukture su važne za stabilnost zemlje, posebno Oružane snage, jedna od najjačih multietničkih institucija u zemlji.
- Kao što sam rekao prošle godine, kada smo obeležavali 25. godišnjicu Dejtonskog sporazuma - jedno od najznačajnijih dostignuća bilo je stvaranje zajedničkih oružanih snaga. Na kraju rata bilo je više od 400.000 vojnika, gorko podeljenih između tri vojske; danas postoji jedinstvena profesionalna vojska od oko 10.000 vojnika i 5.000 rezervista pod jedinstvenim lancem komandovanja. Svaki pokušaj slabljenja institucija na državnom nivou samo će narušiti sigurnost Bosne i Hercegovine. To će takođe imati negativne posledice po njenu ekonomiju i regionalnu stabilnost - kaže on.
- Bezbednost i stabilnost na Zapadnom Balkanu su važni za NATO. To je ponovo potvrđeno na našem samitu u Briselu i tokom našeg poslednjeg sastanka ministara inostranih poslova NATO-a u Rigi - kaže on.
Kazao je da ima redovan dijalog sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i ostalim liderima u regionu.
- Ove godine obeleženo je 15 godina od kada je Srbija potpisnica NATO Partnerstva za mir. U potpunosti poštujemo politiku vojne neutralnosti Srbije. Srbija kao suverena nacija ima pravo da bira svoj put. Isto tako, posvećeni smo izgradnji snažnog partnerstva sa Srbijom - kazao je on.
Dodao je da se "suočavamo sa zajedničkim bezbednosnim izazovima i partnerstvo sa NATO-om može doneti stvarne koristi Srbiji i njenim građanima, ali i širem regionu".
Stoltenberg je rekao da je Crna Gora cenjen saveznik, koji daje važan doprinos zajedničkoj bezbednosti, sa trupama koje služe u multinacionalnoj borbenoj grupi NATO-a u Letoniji i u misiji KFOR-a na Kosovu.
- Pozdravljam i to što Crna Gora povećava izdatke za odbranu. Sve ovo pokazuje snažnu posvećenost NATO - kazao je on.
- Naša misija nastavlja da čuva nebo vaše zemlje bezbednim, sa avionima iz Italije i Grčke. NATO i saveznici su takođe pokazali snažnu solidarnost i podršku Crnoj Gori tokom pandemije kovid-19 - istakao je Stoltenberg.
Dodao je da nije na njemu kao generalnom sekretaru NATO-a da komentariše unutrašnja politička pitanja u svakoj zemlji saveznici.
- To je na političarima, strankama u Crnoj Gori da se time bave i odluče. Ono što mogu da kažem je da sam uveren da će Crna Gora ostati odan saveznik u NATO-u, ispunjavajući savezničke standarde, za dobrobit naše zajedničke bezbednosti - naveo je on.
On je pozvao Rusiju da igra konstruktivnu ulogu na Zapadnom Balkanu.
- Nažalost, redovno vidimo da Rusija radi suprotno. Samo prošlog meseca, Rusija i Kina su zajedno radile u UN kako bi potkopali napore međunarodne zajednice da obnovi misiju EU Altea u Bosni. Ovo je samo jedan primer ruskog i kineskog uticaja na Zapadnom Balkanu koji nije od pomoći - kazao je on.
- Takođe smo videli hakovanje, dezinformacije, zastrašivanje i druge destabilizujuće aktivnosti.
- U potpunosti poštujemo suvereno pravo svake nacije da izabere sopstvene političke i bezbednosne aranžmane. Pozivamo Rusiju da učini isto. Ovo je osnovni princip evropske bezbednosti koji smo svi mi potpisali, uključujući i Rusiju - zaključio je Stoltenberg.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
sinisa
pre 2 godine
Nemoj samo da nas pomaze NATO kog oni pomazu ta drzava je u haosu i velikom problemu.Rusija i Kina nisu nas bombardovale a stalno nas pomazu kao prave prijatelje a mi Srbi to postujemo puno cenimo....
Srbija bi tokom 2022. godine trebalo da kompletira raketni kišobran iznad svoje teritorije, a novo naoružanje trebalo bi da Srbiji i njenoj vojsci obezbedi zaštitu u svim visinskim pojasevima, kakva nije postojala ni u vreme najveće snage nekadašnje JNA
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Slovački premijer Robert Fico , koji danas boravi u poseti Srbiji, rekao je nakon sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem da naše zemlje mogu da se oslone jedna na drugu.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je na svom Iks profilu, a povodom hapšenja ministra u ostavci Gorana Vesića, Anite Dimovski, vršioca dužnosti pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport i Jelene Tanasković, vršioca dužnosti generalne direktorke Akcionarskog društva "Infrastruktura železnice Srbije", da je Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih.
Osnivač Fonda za humanitarno pravo i poznata srbomrziteljka Nataša Kandić rekka je da se Tužilaštvo u Novom Sadu uplašilo i zato izdalo nalog za hapšenje pojedinih osoba koje nisu imali nikakve veze sa rekonstrukcijom Glavne železničke stanice u tom gradu.
Ilon Mask i Vivek Ramasvami žele da smanje finansiranje međunarodnih i nevladinih organizacija (WSJ) u cilju ostvarivanja dela strategije za redukciju vladinih troškova, a za koju milijarder kaže da će pomoći u smanjenju federalno budžeta za dve milijarde dolara.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Porodica Jovanović iz sela Široka planina kod Trgovišta, jedna je od familija koje živa na samom jugu Srbije, među svega 70 komšija! Njihovo selo nalazi se dva kilometra od granice sa Severnom Makedonijom.
Kada su počela prva istraživanja arheologa na brdu Orlovina iznad Malog Zvornika i meštanima i naučnicima bilo je značajno da saznaju koliko su stare misteriozne zidine nad gradom...
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta, a sama kompanija je navela da ima "sistemski problem" koji može da utiče na više proizvoda i usluga kao što su ekspresna naplata ili podizanje sredstava sa računa.
Velibor Madzgalj iz bijelopoljskog sela Sokolac, brat Jovana i Milenke, koje je pre 27 dana ubio Alija Balijagić (65), izjavio je nakon njegovog privođenja da krvnik mora da kaže sve što zna o zločinu!
Odlično smo odigrali protiv Danske i smatram da smo najopasniji kada smo sa dva špica na terenu, istakao je Milovan Rajevac (70) u razogovoru za Informer i tom prilikom najavio baraž za Ligu nacija.
Košarkaši Partizana nalaze se u nesvakidašnjoj situaciji pred prvi ovosezonski duel protiv Crvene zvezde (20.00, Sport klub 1). Naime, gotovo pa neverovatan podatak, jeste da će crno-beli večeras nastupiti sa 12 debitanata u večitim derbijima.
Biti vrhunski sportista zahteva vladanje umom, telom, povremeno zahteva i neke neobične veštine, a svoje tajne uspeha, bar deo njih, Novak Đoković otkrio je za "Sport Ilustrejted".
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Većina ljudi veruje da je tamno i suvo mesto najbolje za čuvanje krompira, ali stručnjaci otkrivaju bolji način. Otkrijte kako da produžite svežinu krompira i smanjite otpad od hrane jednostavnom promenom mesta skladištenja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.