MOGU RAZNI LAJČACI I ESKOBARI PRIČATI DA JE MILATOVIĆ "NJIHOV", ALI... Zapad je u Crnoj Gori ozbiljno proklizao! PITANJE JE ŠTA DALJE?!
Podeli vest
Razni Lajčaci i Eskobari će puštati priče da je Milatović „njihov kandidat", ali činjenica je da je politika Zapada u CG ozbiljno proklizala i da pravi dramatične greške
Kraj karijere Mila Đukanovića odigrao se krajem decembra 2019. godine. Tada je delegitimizovan, izlivanje nezadovoljstva na ulice pokazalo je da su izborni rezultati i postizborna matematika jedno, a mišljenje javnosti nešto sasvim drugo. Sve nakon toga predstavljalo je golo mučenje - i za Mila i za Crnu Goru.
Decenijama je Đukanović uspevao da opstaje na vlasti plašeći glasače pričom kako Crnoj Gori preti opasnost iz Srbije, svanuo je 3. april, Đukanović je smenjen, i nećete verovati, ali Crna Gora je gde je bila, niko je nije odneo u Čačak
03.04.2023
23:19
Kraj politike Mila Đukanovića, analizira Dušan Proroković iz Instituta za medunarodnu politiku, odigrao se početkom septembra 2021. godine. Ustoličenje mitropolita Joanikija je u svakom pogledu - simbolički, institucionalno, politički, pa čak i formalno označilo totalnu propast protesta koji su organizovani sa ciljem održavanja u životu jednog diskursa.
Kraj rušilačke retorike
Sa neuspelim protestima u istoriju je otišao i rušilački narativ, ta užasna priča koja je zarobila Crnu Goru u večitoj svađi i polarizaciji, preteći da se izrodi u nešto daleko kobnije.
Zbog toga i ovaj poslednji i konačni poraz u proleće 2023. godine nije (samo) niti kraj jedne političke karijere, niti kraj jedne politike. To se već desilo, bez obzira što izvestan broj učesnika u političkom životu takav rasplet nije želeo da prihvati.
Mučenje i Mila i Crne Gore nastavilo se pod prividom vođenja nekakve odsudne bitke! Istina, bitke jeste bilo, teško je okarakterisati je kao odsudnu pošto se rezultat unapred znao, ali ne za Mila i njegovu svitu, već za one daleko važnije, takozvane „vladare iz senke" koji su iza Mila tako dugo stajali. Koji su ga koristili kao puko sredstvo, usmeravali, natociljali. I koji mu više nisu od pomoći. Logično, pošto ni Milo, sa završenom karijerom i propalim narativom više nije njima od pomoći.
Početak nove epohe
Posledice ishoda te bitke tek će se sagledavati i analizirati. U politici se, najčešće, prilikom sagledavanja i analiziranja procesa dugog trajanja određene konsekvence mogu sveobuhvatnije ispitati protokom vremena. Ovaj poslednji i konačni poraz u proleće 2023. godine jeste zapravo kraj jedne epohe!
Đukanović je, po svoj prilici, najbolji reprezent te epohe. Domete i sposobnosti političara koji se održao na vlasti duže od tri decenije nikako ne treba potcenjivati.
Međutim, sa druge strane - ne treba ih ni precenjivati. Uloga Đukanovića nije bila da vaja i utemeljuje neke epohalne ideje, on za takav poduhvat nije ni imao kapacitet, već da primenjuje ono što je drugde osmišljeno, po svaku cenu i besomučno zloupotrebljavajući resurse koji su mu stajali na raspolaganju.
Tako se nesrećni Milo (bez želje da ovo zaliči na uvredu, ali zbilja će, sa individualnog stanovišta posmatrano u istoriji ostati označen kao nesrećnik) odricao doslovno svega - porekla i istorije, predaka i spomenika, porodice i vere, za još jedan mandat i četiri godine vlasti, pa još jedan mandat i četiri godine vlasti, pa još jedan...
Foto: printscreen
Milo Đukanović je slepo sluša Zapad, ali... Crna Gora je rekla dosta i stala uz Milatovića
Više nema vlasti, a nema ni ostalog pošto se tog ostalog tokom vršenja vlasti odrekao. Kako onda čovek može biti srećan? Da li je to opis srećnika? Ova sudbina je upozorenje i ostalim političarima, a danas takvi niču kao pečurke posle kiše, da vršenje vlasti samo po sebi ne može biti cilj. Iza svake vlasti mora postojati neka ideja, metafizika, zvezda vodilja, istorijsko pamćenje...
Neuspeh vladara iz senke
Zbog toga, kraj ove epohe ponajviše je vezan za neuspeh „vladara iz senke" koji su projektovali sadašnjost i budućnost regionalnih odnosa. Kao što su, uostalom, projektovali sadašnjost i budućnost ukupnih međunarodnih odnosa.
Nesumnjivo, eskalacija jugoslovenske krize jeste imala svoje interne razloge. Unutrašnji uzroci povećavali su konfliktni potencijal, što je početkom devedesetih godina dvadesetog veka rezultiralo izbijanjem serije nekontrolisanih događaja, usled čega se više ni krizom nije moglo upravljati.
No, to nikako ne znači i da kriza nije imala i svoje eksterne razloge. Miloš Knežević je autor pojma „razbiraspad Jugoslavije". Iznutra se ta zajednička država raspadala, pucala je po šavovima, ali je spolja ona sistemski i uporno razbijana delovanjem niza različitih vektora među kojima se u prvoj polovini devedesetih američki izdvojio kao najintenzivniji (mada je svega nekoliko godina ranije po intenzitetu bio daleko slabiji od, na primer, britanskog i nemačkog).
Razbiraspad je označio kraj jedne - dotadašnje, i početak nove - dosadašnje epohe. Stari režim funkcionisanja države južnoslovenskih naroda koja se pojavljivala kao značajan akter regionalnih odnosa i geopolitičkog poretka na jugozapadnom pravcu atlantističkog „rimlenda" bio je mrtav, a uspostavljan je novi koji se sprovodio fragmentiranjem geografskog prostora i uvođenjem izniklih državolikih i suverenolikih tvorevina u stanje neprekidne konfrontacije zahvaljujući kojem je trebalo održavati ih u trajnoj zavisnosti od atlantističkog bloka.
Kontrola prostora više se nije odvijala kroz podršku opstajanju jugoslovenske integracije, nego kroz podršku postjugoslovenskoj dezintegraciji. Dezintegraciji svega, uključujući i idejno - ideološke širine, metafizičke dubine, „rušenje" zvezda vodilja koje opredeljuju spremnost na žrtvu i objašnjavaju razloge bivstvovanja, opredeljuju dužinu istorijskog pamćenja koje je valjalo ograničiti na trajanje jedne sezone...
Puka geografska prekompozicija nije podrazumevala i kraj dezintegracije. Dezintegracija nema kraja. Ona se dovodi na kućni prag, uvlači u porodice, zatim deli, svađa, atomizuje, rastura svaku vrstu kolektivnog.
Kralj dezintegracije
Na tom poslu se, kao najprilježniji i najuporniji istakao Milo Đukanović. Opisanim odricanjem na rate, od jednih izbora do drugih, služio je sprovođenju dezintegracije i promovisanju postistine duže i lojalnije od drugih političara. Takav, još je služio i kao egzemplar - primerak za pokazivanje i ubeđivanje drugih.
Po principu: vladaćete dugo kao Đukanović, samo ako nas budete slušali. Samo ako budete „dezintegrisali". Samo ako se politički uklopite i ideološki upodobite u projektovane epohalne promene. I nije nikakva tajna, Đukanovićevim stopama, u određenoj meri, krenulo je još nekoliko balkanskih stabilokrata.
Odricanje postaje poželjno, ono je dugoročno isplativo. Prateća propagandistička objašnjenja i ubeđivanja pojedinaca kako se baš tim dugim trajanjem, zasnovanim na odricanju stiče prilika za „upisivanjem u istoriju" sasvim su se uklapala u ovaj kontekst.
Međutim, Đukanović je skončao, izgubivši izbore od, za njega perifernog protivkandidata, kojeg do pre samo dve godine ne bi udostojio ni razgovora u prolazu. Od protivkandidata koji iza sebe nema ni ozbiljnu stranku niti oformljenu organizaciju, već pokret besmislenog naziva.
Foto: Printskrin video
Za Đukanovićaje prizemljenje bilo bolno, ali tu nije kraj njegovim mukama
Slučaj je hteo da se kraj epohe odigra na takav način. Dosadašnje postaje deo istorije, ostavljajući u istoriji i individue koje su to dosadašnje politički nosili. Ostavljajući u istoriji i one koji su ih podržavali, sa njihovim narativima i organizacionim strukturama. Ostavljajući u istoriji i koncept beskrajne dezintegracije.
Bez ikakve sumnje, da dosadašnje postaje istorijsko neće odmah i naprečac biti jasno. Isto kao što odmah i naprečac nije postalo jasno 2019. godine da je Milo završio karijeru, a 2021. da je njegova politika sahranjena. Između ostalog i zbog toga što će kreatori prethodne „epohalne ideje" simulirati kako stvari i dalje „drže pod kontrolom", slati nam ovde neke Lajčake, Borelje i Eskobare da nam to objasne.
Objasniće nam i kako je novi predsednik zapravo „njihov kandidat", još će pustiti glasinu kako su ga za ovo mesto čitavu deceniju pripremali.
Ipak, iako će ih balkanski političari na najvišem nivou primati, neki od njih sasvim seriozno doživljavati i u potpunosti uvažavati, a neće manjkati po čaršiji ni onih koji će sve ove glasine kao istinite prihvatati, promenjene okolnosti ukazivaće da tu više ništa ne može biti isto.
Počasni krug
Uostalom, i Milo je pao zbog njihove pogrešne procene. Nije menjao zakon i udarao na SPC na svoju ruku! Uostalom, i Milo je nastavio sa pretvaranjem da mu nije kraj, pa onda i misleći da može održati staru politiku zato što su mu oni rekli da istrči još jedan krug.
Umesto da Đukanović i dalje posluži kao egzemplar - primerak za pokazivanje drugima i njihovo ubeđivanje, priča iz Crne Gore postala je egzemplar da zapadna analitika „žestoko proklizava" i pravi dramatične greške u procenama.
Toliko velike, da ih ni ovi nezapadni akteri nisu očekivali. Jer, da su očekivali ovakav rasplet, spremali bi ubrzano svoje balkanske strategije, slali jasne signale i konkretne poruke o sopstvenim vizijama novonastupajuće epohe. Ovako, sledi etapa „bezbednosnog i političkog vakuuma" tokom koje će ceo region sve više podsećati na Crnu Goru od 2019. godine.
Dosadašnji narativ je delegitimizovan, njegovi protagonisti su suštinski poraženi, ali zbog nepostojanja podrške razvoju ili nedozvoljavanja razvoja alternativnih koncepcija upada se u fazu agonije koja će trajati do daljnjeg.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Hercegov grad
pre 1 godinu
Vazno je da nije sa cetnicima.Recenicom gde je pominjao zlocine u Pivi od strane okupatora i cetnika vodica,jasno se opredelio protiv izdajnika i saradnika okupatora u II sveckom ratu,cetnika!
Decenijama je Đukanović uspevao da opstaje na vlasti plašeći glasače pričom kako Crnoj Gori preti opasnost iz Srbije, svanuo je 3. april, Đukanović je smenjen, i nećete verovati, ali Crna Gora je gde je bila, niko je nije odneo u Čačak
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Ruske snage intenzivirale su ofanzivu na istočnom frontu, prepolovivši ukrajinske linije odbrane kod Kurahova u oblasti Dnjepropetrovska. Ukrajinski Generalštab objavio je da se broj ruskih napada povećao čak 2,5 puta, pri čemu je tokom dana zabeleženo 250 borbi, a najintenzivniji sukobi odvijaju se u pravcu Pokrovska.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
Medicinski zvaničnici upozoravaju da se taoci ostavljeni u Gazi suočavaju sa trajnim invaliditetom zbog nelečenih povreda, a oslobođeni zarobljenici sugerišu da je jedan od njih, Alon Ohel, koji je srpski državljanin, u opasnosti da izgubi vid, javlja danas Tajms of Izrael.
Alen Pongrac, poreklom iz Apatina, koji je godinama gradio život u Švajcarskoj, odlučio je da se sa suprugom i dvoje dece vrati u Srbiju, uprkos svemu što je u inostranstvu stekao.
Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, predsednik Aleksandar Vučić uručio je Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić“ posthumno ubijenom policajcu Nikoli Krsmanoviću (34) iz Loznice. Odlikovanje je primila njegova majka Ljiljana Krsmanović.
I. N. (69) preminuo je dok su vatrogasci gasili požar na njegovim automobilima u krugu jedne fabrike u Ljukovu. Nesrećnom čoveku izgorela su tri vozila, a onda ga je izdalo srce, saznaje Informer.
Srpska državljanka L. P. (34) priznala je novinarki u kameru da je ubila i zakopala muža u dvorištu porodične kuće u Leptokariji! Šokirana ovim priznanjem, novinarka je posle emisije obavestila nesrećnu porodicu koja je prethodno pet meseci tragala za Kostasom Siamitrasom (58).
Dečak S.S. (15) koji je teško povređen prošle srede u saobraćajnoj nesreći i to kada je, najverovatnije, pretrčavao Zrenjaninski put, preminuo je na Univerzitetsko dečijoj klinici "Tiršova".
Sportski direktor Partizana, Zoran Savić, razočaran je zbog odluke sudija da se Ajzei Kenanu ne dosudi nesportska greška u finalu Kupa Radivoja Koraća.
Košarkaški savez Srbije je objavio saopštenje u kome se zahvaljuje svima koji su učestvovali u organizaciji Kupa Radivoja Koraća, kao i klubovima učesnicima.
Košarkaš Crvene zvezde Nikola Kalinić u jednom trenutku večitog derbija sprečio je Karlika Džonsa iz Partizana da ustane sa parketa, tako što ga je uhvatio za glavu dok je plejmejker crno-belih ležao na terenu.
Trener košarkaša Crvene zvezde Janis Sferopulos odlučio je da u finišu produžetka sa Partizanom Nikoli Kaliniću poveri najteži zadatak, da čuva fantastičnog strelca Karlika Džonsa, a iskusni as takozvanim "flasterom" onemogućio je reprezentativca Južnog Sudana da donese trijumf crno-belima.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, uručio je odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom obeležavanja Sretenja, Dana državnosti Srbije. Odličje je posthumno dodeljeno i reditelju Miloradu Milinkoviću.
Holivudski superstar Tom Kruz nedavno je u Londonu viđen sa znatno mlađom koleginicom, kubansko-španskom glumicom Anom de Armas. Njihov susret izazvao je brojne glasine.
Venčanja širom sveta često uključuju neobične, ali vrlo simbolične običaje koji se razlikuju od kulture do kulture. Evo nekoliko najčudnijih i najzanimljivijih.
Biljke mogu pozitivno da utiču na energiju prostora, privlačeći sreću, novac i ljubav. Neke biljke posebno simbolizuju ljubavne veze i romantiku, pa su odličan izbor za dom.
Sin pevačice Cece Ražnatović, bokser Veljko Ražnatović, u skladnom braku je sa Bogdanom Ražnatović, sa kojom ima trojicu sinova, Željka, Krstana i Isaiju.
Među učesnicima "Elite" dugo se šuškalo da je Sofija Janićijević bacila oko na Gastoza, a ona je sada priznala Mileni Kačavendi da ga je pratila godinama pre ulaska u rijaliti.
Snimak sa nastupa Sandre Afrike i MC Stojana na kom je on pokušao da je poljubi u usta, a pevačica to vešto izbegla, postao je hit na društvenim mrežama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar