Erdogan ima sreće, ne živi u Sarajevu! Da živi, već bi bio uhapšen zbog negiranja genocida u Srebrenici!
Podeli vest
Ne dao Bog turskom predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu da živi u Bosni i Hercegovini - možda bi ga bošnjački političari proglasili negatorom genocida i pozvali na krivičnu odgovornost pošto je turski parlament odbio da usvoji Predlog zakona kojim bi se priznao genocid u Srebrenici.
Skočio bi, verovatno, prvi Bakir Izetbegović, za njim odmah i visoki predstavnik Kristijan Šmit da priprete Erdoganu procesuiranjem jer ne misli poput njih i ne prihvata zvanični bošnjački narativ o srebreničkom zločinu.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da RS nema secesionističkih aktivnosti, ali da ima odlučnost da odbrani svoju autonomiju od svih onih koji ruše Dejtonski sporazum, bilo da su iz BiH ili inostranstva.
Stručnjak za bezbednost dr Gordana Mišev, novinar Informera Milan Stojadinović i Andrijana Arnautović iz Srpske radikalne stranke u gostovanju na Informer TV govorili su o aktuelnoj situaciji u Sarajevu gde su bošnjačke vlasti uklonili su tablu o '157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo', a njima se u uključenju pridružio i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.
14.07.2023
09:19
Ali, dokle god je Erdogan lider Turske, prijateljstvo s njim, bošnjačkim liderima u BiH preče je ipak od mita o Srebrenici, pa je tako Stranka demokratske akcije Bakira Izetbegovića, prema pisanju Radija Slobodna Evropa, "šutnjom i ignorisanjem" dočekala vest iz Ankare koja, istini za volju, nije negirala genocid o kome Bošnjaci pričaju, ali jeste odbila da o njemu donese zakon.
Najjača bošnjačka stranka i njen lider nisu se oglašavali u medijima, uprkos činjenici da porodica Izetbegović više od dve decenije neguje porodične i partnerske odnose s turskim predsednikom.
Jedina reakcija (osim negodovanja samog ovog medija) koju je Radio Slobodna Evropa detektovala na društvenim mrežama jeste izjava člana Predsedništva Socijaldemokratske partije (SDP), Damira Mašića, koji je ishod glasanja u turskom parlamentu doveo u vezu sa Erdoganovim poznanstvom sa Dodikom.
Tužilaštvo BiH najavilo je da će formirati predmet protiv dve studentkinje iz RS zbog objava fotografija oficira Vojske RS na društvenim mrežama, što se tumači kao širenje nacionalne i verske mržnje.
Sarajevsku ostrašćenu vlast najviše boli istina, ocenili su za ministar bezbednosti u Savetu ministara Nenad Nešić i predsednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić. Oni su dali svoj sud povodom uklanjanja jedne od tabli sa natpisom "Dobrodošli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo" od strane kantonalne vlasti.
13.07.2023
14:51
Zanimljivo će, međutim, biti, da vidimo da li će Socijaldemokratska partija i protiv Turske podneti prijavu Tužilaštvu BiH kao što su svojevremeno presavili tabak i žalili se na izjavu predsednika Hrvatske Zorana Milanovića koji je između ostalog rekao da je "u Srebrenici bilo genocida, ali da onda treba izmisliti novo ime za teže zločine".
"Fašistom koji glumi demokratu" Milanovića su tada nazvale majke Srebrenice, koje su, sudeći po njihovim profilima na društvenim mrežama, takođe prećutale glasanje u Turskoj, koja, uprkos prijateljstvu sa Bošnjacima ipak, iz kojih god razloga - nije htela da prihvati zakon o genocidu u BiH.
Moguće da su svi oni oćutali, jer im je dovoljan Erdoganov govor povodom srebreničkog stradanja u kome je upotrebio termin "genocid", kao i zbog činjenice da je šest parlamentarnih partija u Velikoj narodnoj skupštini Turske, uključujući AK Partiju i MHP, usvojilo zajedničku deklaraciju povodom 28. godišnjice "genocida" u Srebrenici. Iz ambasade Turske rečeno je tada da "država sa svim svojim institucijama priznaje genocid u Srebrenici i prihvata odluke međunarodnih sudova", pa svakako nema ni potrebe za dodatnim zakonom.
Ništa to, međutim, nije bilo dovoljno da u dobre namere Turske prema Bošnjacima ubedi Radio Slobodna Evropa, i sagovornike tog medija. Oni traže da Turci i zvanično zločin u Srebrenici nazovu "genocidom" i ništa drugo im nije dovoljno.
- Turska je trebalo da usvoji zakon, prvenstveno zbog žrtava Srebrenice. Morala je usvojiti ovu rezoluciju radi poruke svima, kao i Miloradu Dodiku i Srbiji - navodi Osmanović, dodajući i kako se prijateljski odnosi među zemljama, u ovom slučaju između Turske i BiH, "ne smeju bazirati na nivou stranaka, već na institucionalnom nivou".
Profesor sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Enver Kazaz za RSE kaže da je "licemeran potez" vladajuće koalicije okupljene oko Erdoganove političke organizacije da ne usvoji zakon o genocidu u Srebrenici.
Po njemu je Turska bila obavezna da donese zakon o genocidu, tim pre što postoji njegovo negiranje u Republici Srpskoj i Srbiji.
- Ovo je neprocenjiva zaštita pre svega republičkosrpskog i srbijanskog društva i ovakva zaštita dugoročno gledano uverava one koji podržavaju počinitelje genocida u Srebrenici u opravdanost njihovih stanovišta - razljutio se Kazaz.
Istovremeno, profesor na sarajevskom Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Asim Mujkić posumnjao je u stvarno prijateljstvo između Turske i Bosne i Hercegovine rekavši da ono i ne postoji, već je to "politikantsko prijateljstvo".
- Bošnjačka politička moneta služi za potkusurivanje turskih interesa u RS i Srbiji, kao što srpska politika služi za potkusurivanje ruskih interesa - navodi on.
Njegov kolega Elmir Sadiković bio je pomirljiviji poručivši da nijedna država u međunarodnim odnosima neće svoj interes ugroziti zarad interesa neke druge države, a da je tako i u ovom slučaju.
- Ovde nema ljubavi, samo postoje interesi i iz tih situacija mi bismo trebali nešto naučiti - naveo je Sadiković.
A zbog poteza turskog parlamenta došlo je i do demontiranja jednog od glavnih mitova u Federaciji. Od (prema rečima nekih tamošnjih političara) "vodećeg investitora" , Turska se pretvorila u "ni u prvih deset zemalja po investiranju u BiH", sudeći po sagovornicima Radija Slobodna Evropa.
- Uprkos političkoj podršci i razumevanju za situaciju Bošnjaka i deklarativnih zalaganja za pomoć Bosni i Hercegovini, vrlo je teško naći neke ekonomske pokazatelje koji to i potvrđuju - izjavio je za ovaj medij profesor na Ekonomskom fakultetu u Tuzli Zijad Džafić.
Džafić dodaje i kako pojedini političari u BiH grade odnose sa predsednikom Turske "zbog lične saradnje i interesa, dok druge zemlje regije tu saradnju grade na institucionalnom nivou razvijajući ekonomsku saradnju".
- I ta ulaganja Turske u BiH su više preduzetnička inicijativa nekih turskih ulagača u BiH, dok ništa nije sistemski rešeno na nivou ministarstava vanjskih poslova obje zemlje - kaže Džafić, dodajući da zbog nestabilne političke situacije Turska izbegava da investira u BiH, i zbog toga ulaže u "sigurnija područja".
Istovremeno su, priznaje RSE, turske vlasti donirale BiH više od 400 miliona eura preko agencija iza kojih stoji država. Obnavljale su građevine iz osmanskog perioda, poput višegradske ćuprije, školovale nastavnike i opremale učionice, osiguravale literaturu za učenje turskog jezika...Sve je to, izgleda nije dovoljno - jer u turskom zakonu "genocid" u Srebrenici ne postoji.
Radio Slobodna Evropa, tvrdeći da su reakcije izostale uglavnom zbog dobrih ličnih odnosa BIH lidera i turskog predsednika, podseća i da je Erdogan, kako sa vodećim bošnjačkim političarem, u odličnim odnosima i sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom koji je prošle godine, nakon što se s turskim liderom sastao u svojstvu člana Predsedništva BiH, o gostu imao samo reči hvale.
- Nikad u Predsedništvu nismo imali stepen saglasnosti kao s predsednikom Erdoganom. Kad dođe neko sa Zapada, nas trojica smo posvađani, a i ovaj četvrti što je došao, a s turskim liderom to nije tako - istakao je Dodik tada.
Srpska strana godinama dokazuje da zločin u Srebrenici nije bio genocid i da apsolutno nije postojala namera uništenja Bošnjaka. Glas Srba, međutim, daleko manje odjekuje od glasa muslimana koje podržava međunarodna zajednica u nameri da zločin pripišu svim pripadnicima našeg naroda i nazovu ga genocidnim. Tako da se gotovo i ne priča o tome da je 1992. godine muslimanska vojska oko Srebrenice ubila oko 1.000 srpskih civila.
Apelaciono veće Haškog tribunala pravosnažno je oslobodilo "ratnog zapovednika Armije BiH u Srebrenici Nasera Orića krivice za zločine nad Srbima u tom gradu od 1992. do 1993. godine".
- Na Drini je sve počelo, na Drini će se sve i završiti. Mi Podrinjci smo rođeni ili da umremo ili da pobedimo, ako Bog da pobedićemo - ponovo je Srbima nedavno zapretio, po Haškom sudu "nevini" Orić.
Opštine Srebrenica i Bratunac jedne su od najvećih srpskih kosturnica, a samo kameni spomenici ostaju nemo i trajno da svedoče o najsvirepijim, a nekažnjenim zločinima počinjenim nad Srbima ovog kraja u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da RS nema secesionističkih aktivnosti, ali da ima odlučnost da odbrani svoju autonomiju od svih onih koji ruše Dejtonski sporazum, bilo da su iz BiH ili inostranstva.
Ukrajina ima samo dve opcije za svoju bezbednost – NATO ili nuklearno oružje, smatra istoričar Mark Galeoti, britanski stručnjak koji je napisao više od 20 knjiga o ruskoj politici i istoriji.
Ministar odbrane Turske, Jašar Guler, izjavio je da Izrael može da napadne Tursku, čime je podržao ranije izjave predsednika Erdogana, koji je Izrael opisao kao direktnu pretnju za zemlju.
Opozicioni novinar Dejan Ilić na tajkunskoj TV Nova pozvao je opozicione političare da udaraju policajte kao što je to činio Goran Ješić na protestu Novom Sadu.
Milan Knežević, lider Demokratske narodne partije u Crnoj Gori i jedan od lidera Srba u toj zemlji, napisao je pesmu o Toninu Piculi, izvetiocu Evropskog parlamenta za Srbiju koji se uključio u politikantsko lešinarenje đilasovaca na tragediji u Novom Sadu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se danas iz Budimpešte. Istakao je da je sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom razgovarao i o izgradnji naftovoda. "Urađen je idejni projekat, sada se završava "visibility" studija do 10. decembra", rekao je.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić reagovala je sramne tvrdnje Zorana Preradovića, urednika i novinara nedeljnika "Radar" koji je za N1 Dragana Šolaka naveo da nije tačna informacija da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Novi Sad došao tek po završetku protesta 5. novembra.
Mogućnost primirja Ukrajine i Rusije pod administracijom Donalda Trampa, komentarisali su gosti Otvorenog Studija, pukovnik u penziji Srbobran Radić i direktor Centra za antiterorizam Vojislav Milošević.
Gposti Info jutra Informer televizije bili su i Bojan Borovčanin, NIT i Miloš Terzić, član predsedništva SNS koji su govorili o međusobnim optužbama unutar opozicije zbog propasta protesta u Beogradu. Takođe, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je najavio i nove tragedije, pretio nasiljem u Gosrnjim Nedeljicama poput onog u Novom Sadu, ali i izvređao predsednika Srbije Aleksnadra Vučića rekavši da ima bipolarni poremećaj.
Večeras u 22:30h na Informer TV emisija "4 i po žene" donosi ekskluzivno gostovanje ministarke za brigu o porodici i demografiju Milice Đurđević Stamenkovski .
Prve zadatke dolazeće administracije Donalda Trampa po pitanju Ukrajine i Bliskog istoka, komentarisali su gosti Info dana, Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja i analitičar Nikola Seneši.
Od 25. oktobra ove godine srpska i crnogorska policija neprekidno tragaju za dvostrukim ubicom Alijem Balijagićem (64) koji je tada ubio brata i sestru Jovana i Milanku Madžgalj u mestu Sokolac kod Bijelog Polja. Za sve to vreme Alija se krije po šumama na teritoriji Crne Gore i Srbije.
Robert Hej (37), satanista iz Bečeja, zaklao je rođaka Tibora Lakatoša (50) u svom stanu u ulici Danila Kiša u noći između 14. i 15. novembra 2014! Spekulisalo se da je razlog brutalnog ubistva u tome što je Tibor nameravao da napusti sektu te da ga je Hej zaklao kao "izdajnika".
General policije Dragiša Simić bio je meta napada 28. oktobra, kada je u njegovu vikendicu upao Ivan P. (42) u nameri da ga opljačka, a tom prilikom je u njegovom pravcu ispalio nekoliko projektila!
Majka Milana i Kristine Panić kojima je 4. maja prošle godine presudio Uroš Blažić u svom krvavom piru, rekla je za Informer da nije u redu što ju je sudija sa današnjeg suđenja izbacila, kao i da je cela porodica Blažić saučesnik u zločinu.
Na prestižnom takmičenju destilerije CMB Spirits Selekšn Brisel, koji je ove godine organizovan u Kini, rakije iz Srbije osvojile su osam zlatnih i 10 srebrnih priznanja, što je veliki uspeh za brendiranje naše rakije u svetu.
Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) počeće da se primenjuje iduće godine, a već uveliko se priča kako će to u praksi da izgleda, kao i koji su razlozi da prijava bude odbijena.
Poreska uprava Srbije saopštila je danas da je odredila nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, a nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova.
Jedan video sa društvenih mreža postao je viralan kada je mladić u Knez Mihailovoj ulici sproveo anketu i pitao mlade kojim jezikom se govori u Meksiku. Odgovori su šokirali Srbiju!
Dvorište Slaviše Dinića u selu Gornji Matejevac kraj Niša ovih dana zagledaju svi! Umesto vinove loze, kruške, jabuke, rodio mu sibirski limun, japanska jabuka a uveliko bere kivi!
Jedan od simpatizera Novaka Đokovića (37) zabeležio je neverovatan trenutak – srpski as meditira na teniskoj mreži! Verovali ili ne, Đoković je na video snimku koji je postao viralan na društvenim mrežama izveo špagu i zadržao ravnotežu na mreži, što je veština koju retki mogu da postignu!
Bata Spasojević, svetski priznat modni dizajner, sinoć je u hotelu "Hayatt Regenci" otvorio prvu samostalnu izložbu slika pod nazivom "Forever dreaming", ili u prevodu "sanjati zauvek".
Uprkos brojnim obavezama, Nela Mihailović i Nada Blam nisu mogle da odbiju fantastične uloge u seriji "Ljubav u tišini" koja stiže uskoro na televiziju Pink!
Glumica Zlata Numanagić kaže da se suočila sa ozbiljnim zdravstvenim problemom i da je mislila da će joj zbog toga skidati kožu i produžiti jednjak! U početku je mislila da ima gorušicu, zbog konzumiranja začinjene ili masne hrane, a onda su lekari utvrdili da ima želudačnu kilu.
Pevačica Sanja Vučić potvrdila je da je raskinula dvogodišnju vezu s novosadskim biznismenom Nenadom Cicmilom, a zatim razjasnila u kakvim je odnosima sa Zoranom Mićanović.
Sandra Valterović, poznatija kao Seksi Sandra zagrejala je do usijanja atmosferu u emisiji "Informer bar sa Sandrom", a otkrila je i da se ne stidi svog umetničkog imena.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.