Erdogan ima sreće, ne živi u Sarajevu! Da živi, već bi bio uhapšen zbog negiranja genocida u Srebrenici!
Podeli vest
Ne dao Bog turskom predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu da živi u Bosni i Hercegovini - možda bi ga bošnjački političari proglasili negatorom genocida i pozvali na krivičnu odgovornost pošto je turski parlament odbio da usvoji Predlog zakona kojim bi se priznao genocid u Srebrenici.
Skočio bi, verovatno, prvi Bakir Izetbegović, za njim odmah i visoki predstavnik Kristijan Šmit da priprete Erdoganu procesuiranjem jer ne misli poput njih i ne prihvata zvanični bošnjački narativ o srebreničkom zločinu.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da RS nema secesionističkih aktivnosti, ali da ima odlučnost da odbrani svoju autonomiju od svih onih koji ruše Dejtonski sporazum, bilo da su iz BiH ili inostranstva.
Stručnjak za bezbednost dr Gordana Mišev, novinar Informera Milan Stojadinović i Andrijana Arnautović iz Srpske radikalne stranke u gostovanju na Informer TV govorili su o aktuelnoj situaciji u Sarajevu gde su bošnjačke vlasti uklonili su tablu o '157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo', a njima se u uključenju pridružio i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.
14.07.2023
09:19
Ali, dokle god je Erdogan lider Turske, prijateljstvo s njim, bošnjačkim liderima u BiH preče je ipak od mita o Srebrenici, pa je tako Stranka demokratske akcije Bakira Izetbegovića, prema pisanju Radija Slobodna Evropa, "šutnjom i ignorisanjem" dočekala vest iz Ankare koja, istini za volju, nije negirala genocid o kome Bošnjaci pričaju, ali jeste odbila da o njemu donese zakon.
Najjača bošnjačka stranka i njen lider nisu se oglašavali u medijima, uprkos činjenici da porodica Izetbegović više od dve decenije neguje porodične i partnerske odnose s turskim predsednikom.
Jedina reakcija (osim negodovanja samog ovog medija) koju je Radio Slobodna Evropa detektovala na društvenim mrežama jeste izjava člana Predsedništva Socijaldemokratske partije (SDP), Damira Mašića, koji je ishod glasanja u turskom parlamentu doveo u vezu sa Erdoganovim poznanstvom sa Dodikom.
Tužilaštvo BiH najavilo je da će formirati predmet protiv dve studentkinje iz RS zbog objava fotografija oficira Vojske RS na društvenim mrežama, što se tumači kao širenje nacionalne i verske mržnje.
Sarajevsku ostrašćenu vlast najviše boli istina, ocenili su za ministar bezbednosti u Savetu ministara Nenad Nešić i predsednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić. Oni su dali svoj sud povodom uklanjanja jedne od tabli sa natpisom "Dobrodošli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo" od strane kantonalne vlasti.
13.07.2023
14:51
Zanimljivo će, međutim, biti, da vidimo da li će Socijaldemokratska partija i protiv Turske podneti prijavu Tužilaštvu BiH kao što su svojevremeno presavili tabak i žalili se na izjavu predsednika Hrvatske Zorana Milanovića koji je između ostalog rekao da je "u Srebrenici bilo genocida, ali da onda treba izmisliti novo ime za teže zločine".
"Fašistom koji glumi demokratu" Milanovića su tada nazvale majke Srebrenice, koje su, sudeći po njihovim profilima na društvenim mrežama, takođe prećutale glasanje u Turskoj, koja, uprkos prijateljstvu sa Bošnjacima ipak, iz kojih god razloga - nije htela da prihvati zakon o genocidu u BiH.
Moguće da su svi oni oćutali, jer im je dovoljan Erdoganov govor povodom srebreničkog stradanja u kome je upotrebio termin "genocid", kao i zbog činjenice da je šest parlamentarnih partija u Velikoj narodnoj skupštini Turske, uključujući AK Partiju i MHP, usvojilo zajedničku deklaraciju povodom 28. godišnjice "genocida" u Srebrenici. Iz ambasade Turske rečeno je tada da "država sa svim svojim institucijama priznaje genocid u Srebrenici i prihvata odluke međunarodnih sudova", pa svakako nema ni potrebe za dodatnim zakonom.
Ništa to, međutim, nije bilo dovoljno da u dobre namere Turske prema Bošnjacima ubedi Radio Slobodna Evropa, i sagovornike tog medija. Oni traže da Turci i zvanično zločin u Srebrenici nazovu "genocidom" i ništa drugo im nije dovoljno.
- Turska je trebalo da usvoji zakon, prvenstveno zbog žrtava Srebrenice. Morala je usvojiti ovu rezoluciju radi poruke svima, kao i Miloradu Dodiku i Srbiji - navodi Osmanović, dodajući i kako se prijateljski odnosi među zemljama, u ovom slučaju između Turske i BiH, "ne smeju bazirati na nivou stranaka, već na institucionalnom nivou".
Profesor sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Enver Kazaz za RSE kaže da je "licemeran potez" vladajuće koalicije okupljene oko Erdoganove političke organizacije da ne usvoji zakon o genocidu u Srebrenici.
Po njemu je Turska bila obavezna da donese zakon o genocidu, tim pre što postoji njegovo negiranje u Republici Srpskoj i Srbiji.
- Ovo je neprocenjiva zaštita pre svega republičkosrpskog i srbijanskog društva i ovakva zaštita dugoročno gledano uverava one koji podržavaju počinitelje genocida u Srebrenici u opravdanost njihovih stanovišta - razljutio se Kazaz.
Istovremeno, profesor na sarajevskom Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Asim Mujkić posumnjao je u stvarno prijateljstvo između Turske i Bosne i Hercegovine rekavši da ono i ne postoji, već je to "politikantsko prijateljstvo".
- Bošnjačka politička moneta služi za potkusurivanje turskih interesa u RS i Srbiji, kao što srpska politika služi za potkusurivanje ruskih interesa - navodi on.
Njegov kolega Elmir Sadiković bio je pomirljiviji poručivši da nijedna država u međunarodnim odnosima neće svoj interes ugroziti zarad interesa neke druge države, a da je tako i u ovom slučaju.
- Ovde nema ljubavi, samo postoje interesi i iz tih situacija mi bismo trebali nešto naučiti - naveo je Sadiković.
A zbog poteza turskog parlamenta došlo je i do demontiranja jednog od glavnih mitova u Federaciji. Od (prema rečima nekih tamošnjih političara) "vodećeg investitora" , Turska se pretvorila u "ni u prvih deset zemalja po investiranju u BiH", sudeći po sagovornicima Radija Slobodna Evropa.
- Uprkos političkoj podršci i razumevanju za situaciju Bošnjaka i deklarativnih zalaganja za pomoć Bosni i Hercegovini, vrlo je teško naći neke ekonomske pokazatelje koji to i potvrđuju - izjavio je za ovaj medij profesor na Ekonomskom fakultetu u Tuzli Zijad Džafić.
Džafić dodaje i kako pojedini političari u BiH grade odnose sa predsednikom Turske "zbog lične saradnje i interesa, dok druge zemlje regije tu saradnju grade na institucionalnom nivou razvijajući ekonomsku saradnju".
- I ta ulaganja Turske u BiH su više preduzetnička inicijativa nekih turskih ulagača u BiH, dok ništa nije sistemski rešeno na nivou ministarstava vanjskih poslova obje zemlje - kaže Džafić, dodajući da zbog nestabilne političke situacije Turska izbegava da investira u BiH, i zbog toga ulaže u "sigurnija područja".
Istovremeno su, priznaje RSE, turske vlasti donirale BiH više od 400 miliona eura preko agencija iza kojih stoji država. Obnavljale su građevine iz osmanskog perioda, poput višegradske ćuprije, školovale nastavnike i opremale učionice, osiguravale literaturu za učenje turskog jezika...Sve je to, izgleda nije dovoljno - jer u turskom zakonu "genocid" u Srebrenici ne postoji.
Radio Slobodna Evropa, tvrdeći da su reakcije izostale uglavnom zbog dobrih ličnih odnosa BIH lidera i turskog predsednika, podseća i da je Erdogan, kako sa vodećim bošnjačkim političarem, u odličnim odnosima i sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom koji je prošle godine, nakon što se s turskim liderom sastao u svojstvu člana Predsedništva BiH, o gostu imao samo reči hvale.
- Nikad u Predsedništvu nismo imali stepen saglasnosti kao s predsednikom Erdoganom. Kad dođe neko sa Zapada, nas trojica smo posvađani, a i ovaj četvrti što je došao, a s turskim liderom to nije tako - istakao je Dodik tada.
Srpska strana godinama dokazuje da zločin u Srebrenici nije bio genocid i da apsolutno nije postojala namera uništenja Bošnjaka. Glas Srba, međutim, daleko manje odjekuje od glasa muslimana koje podržava međunarodna zajednica u nameri da zločin pripišu svim pripadnicima našeg naroda i nazovu ga genocidnim. Tako da se gotovo i ne priča o tome da je 1992. godine muslimanska vojska oko Srebrenice ubila oko 1.000 srpskih civila.
Apelaciono veće Haškog tribunala pravosnažno je oslobodilo "ratnog zapovednika Armije BiH u Srebrenici Nasera Orića krivice za zločine nad Srbima u tom gradu od 1992. do 1993. godine".
- Na Drini je sve počelo, na Drini će se sve i završiti. Mi Podrinjci smo rođeni ili da umremo ili da pobedimo, ako Bog da pobedićemo - ponovo je Srbima nedavno zapretio, po Haškom sudu "nevini" Orić.
Opštine Srebrenica i Bratunac jedne su od najvećih srpskih kosturnica, a samo kameni spomenici ostaju nemo i trajno da svedoče o najsvirepijim, a nekažnjenim zločinima počinjenim nad Srbima ovog kraja u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da RS nema secesionističkih aktivnosti, ali da ima odlučnost da odbrani svoju autonomiju od svih onih koji ruše Dejtonski sporazum, bilo da su iz BiH ili inostranstva.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić dočekao je traktoriste koji su došli u Beograd da prisustvuju svenarodnom saboru koji će se održati u subotu, u 19 časova.
Evropski sistem protivvazdušne odbrane trenutno je ranjiviji nego ikada ranije i znatno zaostaje za ruskim raketnim kapacitetima u ključnim segmentima, piše francuski vojni portal Meta Defence.
Objavljen je spot sa veličanstvenim prizorima u kome se pozivaju svi građani na centralni događaj svenarodnog skupa 12. aprila u 19 časova ispred Narodne skupštine.
Centralni dan trodnevne manifestacije biće u subotu, 12. aprila, kada će se održati glavni sabor, praznik naroda, države i zajedništva, i kada će se građanima obratiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Beograd diše jednim glasom. Iako svenarodni skup još nije ni zvanično počeo, ulice glavnog grada već su prepune – desetine hiljada građana iz svih krajeva Srbije stiglo je kako bi pokazalo jedinstvo, snagu i odlučnost naroda koji veruje u svoju budućnost.
Teolog profesor doktor Vladimir Poterjahin i Jelena Vukoičić iz Udruženja "Konzervativci Srbije" gostujući u Info jutru komentarisali su stav blokadera prema narodu sa Kosova i Metohije kao i pojavljivanje pojedinih sveštenih lica na protestima.
Heroji sa Košara, Ivan Dražić, Jovica Šmigić i Dimtrije Župić, gostovali su na Informer televiziji i govorili o herojskoj borbi 1999. godine na Košarama.
Član Predsedništva SNS dr Aleksandra Tomić gostujući u Info jutru na Informer televiziji kod voditeljke Staše Koprivice govorila je o raskolu u Socijalističkoj partiji Srbije.
Jedan Kristijan nije poreklom iz Srbije, ali je, kako kaže, Srbija našla dom u njegovom srcu, pa se na njegovom Instagram provilu često mogu videti fotografije koje su nastale u našoj zemlji, pa čak i opisi njegovih osećanja koja ga vezuju za bombardovanje Jugoslavije.
Lazareva subota, u narodu Vrbica, predstavlja više od praznika, pa narod poštuje običaje od ranog jutra, odlazi u crkvu i kite se zvončićima i vencima od vrbe, a iza svega toga krije se priča o Lazaricama!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici MUP-a, Uprave kriminalističke policije u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu, zaplenili 10 kilograma kokaina i uhapsili dve osobe, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Istraga ubistva Sretena Petrovića (64), vlasnika preduzeća "Kosi metal" iz Šapca, koje se dogodilo u noći između 7. i 8. decembra prošle godine još nije okončana, potvrdili su Informeru u Višem javnom tužilaštvu u Šapcu.
Delegacija tužilaca iz Sjedinjenih Američkih Država i agenata Federalnog istražnog biroa (FBI) posetila je prošle sedmice Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Srpski košarkaš i zvanično je postao tek treći igrač u istoriji NBA lige koji sezonu završava sa tripl-dabl učinkom u proseku! Nikola Jokić odigraće u nedelju veče poslednji meč u okviru ligaškog dela NBA lige, a bez obzira na to kakav učinak ostvari, brojke u tri najvažnije statističke kategorije, po završetku preliminarne faze biće dvocifrene.
Košarkaši Crvene zvezde igraće u utorak u Minhenu utakmicu protiv Bajerna u okviru plej-ina Evrolige, a ako taj meč crveno-beli pobede, u petak veče igraće protiv poraženog iz duela Real Madrid - Pariz.
Košarkaši Crvene zvezde okončali su ligaški deo Evrolige na desetom mestu, sa skorom od 18 pobeda i 16 poraza, pa će u plej-inu narednog utorka igrati protiv Bajerna u Minhenu.
Fudbaleri Crvene zvezde i Partizana sastaće se u subotu u 176. večitom derbiju, a trener crno-belih Srđan Blagojević prvenstveno zbog povreda imaće problema pri izboru startnih 11.
Morgan Frimen (87), legenda Holivuda i jedan od najvoljenijih glumaca svih vremena, napokon je otkrio zapanjujući razlog zbog kog decenijama ne skida zlatne minđuše u obliku alki.
Ristana "Riska" Golubović iz kultne srpske serije "Srećni ljudi" i dalje je omiljeni lik među gledaocima, a njene nezaboravne izjave citiraju se i danas.
Pun Mesec u Vagi nas očekuje 13. aprila i predstavlja jednu vrstu kraha, koji će pojedini znakovi Zodijaka itekako da osete na finansijskom planu. Astrolozi nagoveštavaju da Škorpije i Blizanci lako mogu da bankrotiraju do 18. aprila.
Na Novom bežanijskom groblju juče je održan četrdesetodnevni pomen Saši Popoviću, a mnogi komentarišu da je većina pevača već zaboravila čoveka koji ih je proslavio.
Pevačica Zejna Murkić se tokom odrastanja suočavala sa brojnim predrasudama zbog romskog porekla, a u jednoj emisiji je javno govorila o problemima koji su je zbog toga pratili u životu.
Pevačica Tanja Savić već tri godine uživa u vezi sa pilotom Muhamedom Mukijem Bešićem, a kako je sama priznala, na samom početku se plašila da li će njihova ljubav uspeti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar